Reklama

Polska

Minister Czarnek na UKSW: pragnąłbym takiej Polski, o jakiej myślał kard. Wyszyński

- Pragnąłbym takiej Polski, o jakiej myślał kard. Wyszyński – powiedział minister Przemysław Czarnek podczas Konferencji pt. „Stefan Kardynał Wyszyński – wychowawca, nauczyciel i mąż stanu”, która odbywa się dziś na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

[ TEMATY ]

UKSW

Przemysław Czarnek

PAP

Minister Edukacji i Nauki wygłosił wykład na temat nauczania społecznego Stefana Kardynała Wyszyńskiego.

Uczestników konferencji przywitał kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski. W swoim wystąpieniu zwrócił uwagę na priorytet rodziny w wychowaniu młodego pokolenia. Zaznaczył też, że podkreśleniu tego priorytetu służyło bardzo wiele działań kard. Stefana Wyszyńskiego , który w czasach indoktrynacji komunistycznej, w jakich przyszło mu żyć, walczył o to, by dzieci mogły być wychowywane przede wszystkim przez swoich rodziców.

Dr hab. Przemysław Czarnek, Minister Edukacji i Nauki, wyraził radość z faktu, że do kanonu lektur uzupełniających wpisana została książka „Ojciec wolnych ludzi” Pawła Zuchniewicza, będąca beletryzowaną biografią kard. Wyszyńskiego i w przystępnej formie przekazująca też jego nauczanie. Jak podkreślił, książka ta jest bardzo potrzebna a napisana jest tak, że nie znudzi nikogo.

Minister poinformował również, że w ciągu 4 dni wydano już 15 mln. zł. w ramach programu „Poznaj Polskę” na wycieczki szkolne śladami kard. Wyszyńskiego. Zapewnił, że znajdą się kolejne środki na ten cel.

Odnosząc się do postaci Prymasa Tysiąclecia, min. Czarnek podkreślił, że był to przede wszystkim człowiek wielkiej modlitwy. Odznaczał się też ogromną pracowitością i systematycznością. Nieustannie się uczył. – Wiara i wiedza – temu podporządkował swój rytm życia – powiedział prelegent.

Podziel się cytatem

Reklama

Zwrócił uwagę na niezwykłe wyczucie społeczne, budzące niekiedy niezrozumienie zarówno wśród jego współpracowników, jak i w Watykanie. Podkreślił, jak ważna była dla Prymasa jedność, zwłaszcza w gronie episkopatu. Zacytował też wypowiedź kard. Wyszyńskiego, który nawiązując do kard. Mercier oraz o. Korniłowicza podkreślał, by nie myśleć za bardzo o przeszłości i przyszłości – to teraźniejszość jest zadaniem.

Prelegent przypomniał też inicjatywy duszpasterskie kard. Wyszyńskiego, jak Śluby Jasnogórskie, czy Wielka Nowenna, spotykające się z ogromnym odzewem społecznym i angażujące miliony ludzi. Cytował też pełne goryczy wypowiedzi przedstawicieli ówczesnego systemu władzy: „skąd w tych masach tyle ciemnoty, po latach intensywnej pracy nad zakorzenieniem światopoglądu naukowego?”

Jak podkreślił, podobne opinie o ludziach wierzących wypowiadane bywają i dziś.

Na zakończenie przypomniał wypowiedź kard. Wyszyńskiego skierowaną do młodych: „Jakiej chcecie Polski?” – pytał Prymas, podkreślając, że jest to pytanie, które każdy uczciwie w sumieniu powinien sobie zadać. Odpowiadając na nie minister powiedział, że sam pragnąłby takiej Polski, o jakiej myślał kard. Wyszyński.

2021-09-10 13:08

Ocena: +3 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czarnek o zapowiedzi działań ws. uczelni umożliwiających strajk: autonomia uczelni jest absolutną świętością

[ TEMATY ]

uczelnia

Przemysław Czarnek

Lubelski Urząd Wojewódzki

Przemysław Czarnek

Przemysław Czarnek

Autonomia uczelni jest absolutną świętością i będzie zachowana - mówił szef MEiN Przemysław Czarnek, pytany o zapowiedź działań ws. uczelni, które zarządziły godziny rektorskie ze względu na strajk. Podkreślał, że nie jest to szantaż, a reakcja na "skrajnie nieodpowiedzialne decyzje".

W czwartek szef resortu edukacji i nauki ocenił, że rektorzy zachęcający studentów i nauczycieli akademickich do brania udziału w manifestacjach przyczyniają się do zwiększenia zagrożenia pandemią koronawirusa. Zapowiedział także, że będzie podejmował leżące w jego kompetencji decyzje wobec 15 uczelni, w których wprowadzono tzw. godziny rektorskie, by umożliwić studentom wzięcie udziału w strajku.

CZYTAJ DALEJ

Papież do narodu ukraińskiego: w waszym cierpieniu ożywa krzyż samego Chrystusa

2022-11-25 19:08

[ TEMATY ]

papież

list

modlitwa za Ukrainę

PAP/FABIO FRUSTACI

Nie ma dnia, w którym nie byłbym blisko was i nie nosił was w moim sercu i mych modlitwach. Wasz ból jest moim bólem. Dziś widzę was na Chrystusowym krzyżu; was, którzy cierpicie z powodu terroru, rozpętanego przez tę agresję - pisze papież Franciszek w poruszającym liście do narodu ukraińskiego. Zapewnia w nim o nieustannej modlitwie, podziwie i bliskości, względem wszystkich, cierpiących z powodu trwającej wojny.

Publikujemy treść papieskiego listu:

CZYTAJ DALEJ

Siostry Nazaretanki wspominają założycielkę swojego Zgromadzenia

2022-11-26 12:05

[ TEMATY ]

nazaretanki

Zgromadzenia Sióstr Nazaretanek

Na 25 listopada przypada liturgiczne wspomnienie Franciszki Siedliskiej (błogosławionej Marii od Pana Jezusa Dobrego Pasterza) , założycielki Zgromadzenia Sióstr Nazaretanek, także patronki wielu instytucji prowadzonych przez Zakon. (szkoły, przedszkola, świetlice). 2022 rok to także 180 lat od narodzin Franciszki Siedliskiej i 120 od śmierci. Oba zdarzenia przypadały na listopad.

W związku z tym ważnym dla Zgromadzenia Sióstr Nazaretanek dniem w oficjalnych social mediach zgromadzenia pojawiły się specjalne życzenia od Siostry Przełożonej Prowincjalnej Zgromadzenia Sióstr Nazaretanek, Prowincji Warszawskiej Wiesławy Hyzińskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję