Reklama

Kościół

Spektakl o internowaniu Prymasa Wyszyńskiego z udziałem młodych aktorów

Gminny Ośrodek Kultury w Luzinie zaprasza na widowisko teatralne uświetniające obchody 120. rocznicy urodzin i obchody dnia beatyfikacji Prymasa Stefana Wyszyńskiego. Będzie to spektakl „Życie jest większe od legend” w wykonaniu Teatru „A” z Gliwic oparty na Zapiskach więziennych Prymasa. Wydarzenie odbędzie się w niedzielę 12 września na placu przy Kościele pw. św. Wawrzyńca w Luzinie o godz. 14:30. Wstęp wolny.

120-ta rocznica urodzin i dzień beatyfikacji tego legendarnego duchownego to świetna okazja, żeby przywołać dorobek Stefana Wyszyńskiego zwłaszcza młodszemu pokoleniu. W ramach projektu przy GOK Luzino powołana została Młodzieżowa Grupa Teatralna, która wystąpi w spektaklu.

Podziel się cytatem

Spektakl „Życie jest większe od legend” powstał z okazji 60-tej rocznicy osadzenia Prymasa Wyszyńskiego we franciszkańskim klasztorze w Prudniku (1953-1954). W zamyśle twórców koresponduje on z prawdopodobnie najważniejszym okresem w życiu Prymasa, którego owocem były odnowione w 1956 r. Śluby Jasnogórskie, nawiązujące do ślubów złożonych przez króla Polski Jana Kazimierza we Lwowie dokładnie 300 lat wcześniej.

Deklaracje jasnogórskie złożone przez Prymasa Tysiąclecia miały znacznie szersze znaczenie dla odnowy polskiego społeczeństwa, niż tylko religijne. Znajdują one swoje źródło w głębokich przemyśleniach Prymasa Wyszyńskiego, które dojrzewały między innymi w Prudniku.

Reklama

W dobie pandemii, gdy jako społeczeństwo poznaliśmy styl życia w izolacji i ograniczeniach w spotykaniu się, obraz więziennych przeżyć Prymasa Wyszyńskiego zawarty w jego Zapiskach, a także w samym spektaklu może być nam w pewnym sensie dosyć znajomy.

12 września (niedziela)
14:30
Plac przy Parafii pw. św. Wawrzyńca w Luzinie
Kościelna 4, Luzino

Podziel się cytatem

Wstęp wolny

Obsada:

Angelika Chirowska

Małgorzata Grund-Bismor

Grażyna Styś

Marcin Dzwonowski

Marek Stecko

Leszek Styś

Spektakl z udziałem aktorów Młodzieżowej Grupy Teatralnej powołanej przy Gminnym Ośrodku Kultury w Luzinie.


Podziel się cytatem

Projekt dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „Kultura – Interwencje 2021”. Nazwa projektu: Prymas Tysiąclecia 2.0.

2021-09-04 08:12

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Archidieceja krakowska: zdecydowany protest wobec "Golgota Picnic"

[ TEMATY ]

spektakl

BOŻENA SZTAJNER

Zdecydowany protest wobec "wystawiania w papieskim mieście pseudosztuki „Golgota Picnic” o wyraźnych znamionach pornograficznych, obrażających uczucia religijne katolików" - wyraziła w przesłanym KAI komunikacie Archidiecezja Krakowska. "Apel o bojkot pseudosztuki (...) kierujemy do wszystkich ludzi dobrej woli, ufając, że odtwórcy wycofają się z zamierzonego przedsięwzięcia" - napisał w komunikacie ks. Robert Nęcek, rzecznik prasowy Archidiecezji Krakowskiej.

Poniżej pełny tekst komunikatu:

CZYTAJ DALEJ

George Weigel pyta: czy na Ukrainie trwa ludobójstwo?

2022-12-01 16:11

[ TEMATY ]

ludobójstwo

Ukraina

George Weigel

Monika Książek/Niedziela

George Weigel

George Weigel

​Czas skończyć ze sloganami i na poważnie zająć się tym, co dzieje się na wschodzie Europy. Świat musi skonfrontować się z faktami i odpowiedzieć na pytanie, czy na Ukrainie trwa ludobójstwo dokonywane ręką rosyjskiego agresora. Pyta o to George Weigel podkreślając, że bierność i niedowidzenie mogą sprawić, że powtórzy się historia ludobójstwa w Rwandzie i na Bałkanach czy eksterminacji ujgurskiej mniejszości w Chinach.

Amerykański publicysta jako punkt wyjścia w tej konfrontacji stawia oenzetowską Konwencję w sprawie zapobiegania i karania zbrodni ludobójstwa z 1948 roku, która została podpisana zarówno przez Stany Zjednoczone, jak i Rosję. Weigel zachęca amerykańskich kongresmenów, którzy szafują hasłami typu: „Dość czeków in blanco dla Ukrainy”, by wczytali się w ten dokument i skonfrontowali jego zapisy z drastycznymi doniesieniami napływającymi z ukraińskiej ziemi.

CZYTAJ DALEJ

Boże Narodzenie z Caritas

2022-12-02 15:58

Caritas Archidiecezji Lubelskiej

Wraz z Adwentem ruszyła akcja Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom. W kościołach i centrali Caritas Archidiecezji Lubelskiej można nabyć świece, z których dochód zostanie przeznaczony na pomoc dzieciom, także tym z dalekich krajów. Dzięki środkom pozyskanym ze sprzedaży świec, które nie tylko ozdabiają świąteczne stoły, ale nade wszystko są znakiem otwartości serc, dzieci z ubogich rodzin mogą m.in. spędzić wakacje na „Koloniach z Caritas”. W minionym roku na terenie naszej diecezji udało się rozprowadzić ponad 50 tys. świec. W tym roku Caritas przygotowała świece z jednym wzorem, w dwóch rozmiarach. Można je zamówić także za pośrednictwem strony internetowej; by dotarły na czas należy dokonać formalności do 16 grudnia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję