Reklama

Wiadomości ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Z Unii Europejskiej

Europa staje się poligonem doświadczalnym na istotach ludzkich

Komisja Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (ComECE) wyraziła ubolewanie z powodu ogłoszonej 9 lipca br. propozycji Komisji Europejskiej dotyczącej zasad finansowania badań naukowych na ludzkich embrionach. ComECE proponuje, by ze względu na moralne zastrzeżenia i zasadniczą różnicę zdań między krajami UE ewentualne finansowanie badań nad ludzkimi embrionami pozostawić w gestii państw członkowskich. "Wykorzystywanie ludzkich embrionów do badań naukowych jest z zasady niedopuszczalne. Również, jeśli przyświeca im dobry cel, mianowicie rozwój nowych terapii nieuleczalnych chorób, nie upoważnia to do używania wszelkich środków" - czytamy m.in. w oświadczeniu ComECE.
Ks. prof. Wojciech Bołoz, dyrektor Centrum Ekologii Człowieka i Bioetyki UKSW, komentując decyzję KE, powiedział m.in., że została przełamana następna bariera, która chroniła istoty ludzkie przed niszczącymi eksperymentami medycznymi. "Europa staje się poligonem doświadczalnym na istotach ludzkich" - zauważył.

Z Singapuru

Sprzeczne oceny nieudanej operacji syjamskich bliźniaczek

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

"To błąd, za który przyszło zapłacić cenę najwyższą z możliwych: dwa ludzkie życia" - tak ocenił nieudaną operację rozdzielenia irańskich bliźniaczek syjamskich abp Javier Lozano Barragán, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Pracowników Służby Zdrowia. Jego zastrzeżeń nie podziela o. Raphael Gallagher, redemptorysta, profesor teologii moralnej na rzymskim Uniwersytecie Alphonsianum, ani Mauro Cozolli, profesor teologii moralnej Uniwersytetu Laterańskiego w Rzymie. Uważają oni, że operacja nie stwarzała problemów etycznych.
Laleh i Ladan Bijani żyły zrośnięte głowami przez 29 lat. Obie siostry zmarły 8 lipca na skutek krwotoku, po 52-godzinnej operacji ich rozdzielania w szpitalu Raffles w Singapurze. Niektórzy specjaliści dawali tylko 50% szans na sukces. W 1996 r. zespół niemieckich lekarzy odrzucił prośbę sióstr Bijani o dokonanie operacji, argumentując, że kobiety mogą jej nie przeżyć.

Reklama

Kolumbia

"Kolumbia przeżywa tragedię humanitarną. Rozmiary tej tragedii w dzisiejszym świecie są tak duże, że plasują Kolumbię na 3. miejscu zaraz po Iraku i Afganistanie" - stwierdziła Konferencja Biskupów tego kraju. Zwraca ona uwagę na tragiczny los ludzi zmuszonych przez toczącą się wojnę domową do opuszczenia rodzinnych miejscowości i przeniesienia się do innych regionów Kolumbii. Od 1985 r. dotknęło to ponad 2 mln osób. Tylko w ubiegłym roku liczba wysiedlonych przekroczyła 400 tys.

Kuba

Kościół na Kubie ma bardzo ograniczone możliwości działania. Kard. Jaime L. Ortegay Alamino, arcybiskup Hawany, udzielił wywiadu włoskiemu tygodnikowi Famiglia Cristiana, w którym wyjaśnił, że kubański Kościół nadal nie ma dostępu do środków społecznego przekazu, nie może prowadzić instytucji wychowawczych ani w pełni rozwinąć działalności charytatywnej. Konferencja Biskupów Kuby jest prawdopodobnie jedynym episkopatem na świecie nie mającym dostępu do Internetu.

Słowacja

Biskupi słowaccy skrytykowali decyzję słowackiego parlamentu liberalizującą ustawę aborcyjną. Podczas dorocznej narodowej pielgrzymki do sanktuarium w Lewoczy gospodarz spotkania - spiski biskup František Tondra wezwał obecnego na pielgrzymce prezydenta republiki Rudolfa Schustera, by nie podpisywał znowelizowanej ustawy, a zgromadzonych - aby podczas Mszy św. modlili się "o światło Ducha Świętego dla prezydenta, by podjął mądrą decyzję". Równie ostro potępił decyzje parlamentu kard. Ján Chryzostom Korec podczas narodowej pielgrzymki do sanktuarium w Nitrze.

Ziemia Święta

"Trwa niepokojący exodus chrześcijan z Ziemi Świętej" - stwierdził o. Nikodem Gdyk, komisarz Ziemi Świętej w Polsce, który powrócił z Jerozolimy. Napięte stosunki między Izraelem a Autonomią Palestyńską powodują, że sytuacja wielu chrześcijan jest bardzo trudna. Liczba chrześcijan spadła do tego stopnia, że mniejszość chrześcijańska jest już prawie nieznacząca w stosunku do pozostałych mieszkańców Ziemi Świętej.
- W porównaniu do pomocy, jaką otrzymują żydzi i muzułmanie, wygląda, jakby chrześcijanie zostali pozostawieni sami sobie - stwierdził o. Gdyk.

Tydzień na świecie

Globalizacja solidarności - to temat 17. Zgromadzenia Generalnego Caritas Internationalis, które odbyło się na Papieskim Uniwersytecie Urbanianum w Rzymie. W spotkaniu uczestniczyło ponad 400 osób, w tym dyrektorzy i delegaci reprezentujący 154 krajowe oddziały Caritas.

Belgijski jezuita - o. Jan Kerkhofs został nowym przewodniczącym Katolickiego Biura Informacji i Inicjatyw Europejskich (OCIPE) z siedzibą w Brukseli.

Nowym generałem Zakonu Pijarów został Hiszpan - o. Jesús María Lecea Saínz. Wyboru dokonali uczestnicy 45. Kapituły Generalnej Zakonu w Rzymie.

Portugalski parlament jednogłośnie ustanowił Fatimę samodzielną gminą - po 86 latach od pierwszych objawień Matki Bożej trojgu dzieciom miejsce to uniezależni się od Ourém, gminy, do której dotychczas należało. Decyzja ta ma związek ze wzrostem liczby mieszkańców na tym terenie - z 6 tys. do 10 tys. w ciągu ostatnich 30 lat. W tym czasie Fatima z miasteczka stała się wielkim centrum pielgrzymkowym.

Władze USA zaoferowały 25 mln dol. za informację, która pozwoliłaby ująć obalonego irackiego prezydenta Saddama Husajna lub potwierdziła, że nie żyje. 15 mln dol. dostanie ten, kto doprowadzi Amerykanów do żywych lub martwych synów Husajna - Udaja i Kusaja.

Antyterrorystyczny oddział peruwiańskiej policji aresztował głównego przywódcę lewackiej terrorystycznej organizacji "Świetlisty Szlak" - Florentino Cardoso.

Niemiecki Bundestag przytłaczającą większością głosów wszystkich klubów ratyfikował traktaty o rozszerzeniu Unii Europejskiej. Zastrzeżenia mieli tylko reprezentanci niemieckiego Związku Wypędzonych. Uzależniali ratyfikację od spełnienia ich żądań, m.in. przez rząd Czech.

Nieuznawane przez Kreml władze Czeczenii stanowczo odrzuciły oskarżenia o odpowiedzialność za zamach terrorystyczny w Moskwie, w wyniku którego zginęło 16 młodych Rosjan.

Fundacja kard. Künga doniosła, że w Chinach doszło do kolejnych aresztowań duchownych katolickich należących do tzw. Kościoła podziemnego. Władze aresztowały 4 kapłanów i 1 diakona w położonym ok. 300 km na południowy zachód od Pekinu mieście Baoding.

Korea Południowa ostrzegła, że komunistyczna Korea Północna przeprowadziła próby z materiałami wybuchowymi, które mogą służyć do uruchamiania reakcji jądrowej w ładunkach nuklearnych.

Iran potwierdził, że przeprowadził ostatni test rakiety średniego zasięgu, która może zostać użyta do zniszczenia miast m.in. na terenie Izraela.

Izrael formalnie zaprotestował przeciwko naruszeniu przez Palestyńczyków ogłoszonego ostatnio rozejmu. Na terenach Autonomii Palestyńskiej doszło do kolejnych aktów przemocy: dokonano ostrzału rakietowego jednego z osiedli żydowskich; w odwecie wojska izraelskie zabiły palestyńskiego bojownika i ponownie zamknęły autostradę w Strefie Gazy.

Władze izraelskie ogłosiły, że zwolnią tylko 350 spośród około 7 tys. więzionych w Izraelu Palestyńczyków.

W Pakistanie zginął katolicki kapłan. 38-letni ks. George Ibrahim został zabity w Okara - niewielkiej miejscowości położonej 300 km na południe od Islamabadu. Miejscowa policja podejrzewa, że za zamachem mogą stać muzułmańscy ekstremiści.

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Ważny do księży z diecezji sosnowieckiej: Musimy się zmierzyć z naszym myśleniem o sobie

2024-05-17 09:42

[ TEMATY ]

Sosnowiec

bp Artur Ważny

Diecezja Sosnowiecka

Konferencja o. Józefa Augustyna SJ, adoracja Najświętszego Sakramentu, słowo bp. Artura Ważnego i informacje dotyczące tzw. „ustawy Kamilka” złożyły się na program tegorocznego Wiosennego Dnia Duszpasterskiego. W wydarzeniu formacyjnym, które odbyło się 16 maja w Bazylice Katedralnej w Sosnowcu wzięło udział około 180 księży diecezji sosnowieckiej.

Gościem specjalnym wiosennej edycji był o. dr hab. Józef Augustyn SJ, uznany rekolekcjonista, kierownik duchowy, autor książek i artykułów z zakresu życia duchowego, pedagogiki chrześcijańskiej oraz formacji seminaryjnej i kapłańskiej. - Bóg wie z jakiego błota nas ulepił i dlatego nie trzeba się wstydzić swojej słabości przed Bogiem - mówił do księży o. Augustyn SJ. - Trzeba mówić o tej swojej słabości wprost. A kiedy ktoś nie daje sobie rady ze swoją słabością, powinien szukać pomocy. Trzeba znaleźć człowieka zaufanego w najważniejszych sprawach. Takim kimś w pierwszym rzędzie powinien być własny biskup - podkreślił prelegent.

CZYTAJ DALEJ

Ksiądz Jan Długosz w różnych odsłonach

2024-05-17 15:27

[ TEMATY ]

konkurs plastyczny

Kłobuck

parafia św. Marcina

ks. Jan Długosz

MOK

Maciej Orman/Niedziela

W Miejskim Ośrodku Kultury im. Władysława Sebyły w Kłobucku odbyła się gala podsumowująca II Regionalny Konkurs Plastyczny „W kłobuckim kościele jest skarbów wiele”, zorganizowany przez miejscową parafię św. Marcina – sanktuarium Matki Bożej Kłobuckiej Niepokalanej Ucieczki Grzeszników.

Tym razem uczestnicy mierzyli się z tematem: „Ksiądz Jan Długosz – polski kronikarz i... proboszcz w Kłobucku”. Ich zadaniem było wykonanie pracy o charakterze symbolicznym, ukazującej związek ks. Długosza ze sprawowaniem probostwa w Kłobucku w latach 1434-49.

CZYTAJ DALEJ

Budowanie wspólnoty

2024-05-17 19:39

Mateusz Góra

    Krakowscy studenci przeszli ulicami miasta, uczestnicząc w nabożeństwem Drogi Światła.

    To już tradycja, że co roku środowiska akademickie zbierają się w katedrze na Wawelu, skąd ruszają na Skałkę, aby cieszyć się radością zmartwychwstania Chrystusa. W tym roku Akademicka Droga Światła jest wpisana w diecezjalne obchody Kongresu Eucharystycznego, dlatego przed wyruszeniem w drogę, w katedrze odbyła się adoracja Najświętszego Sakramentu. Uczestnicy nabożeństwa w ciszy adorowali i modlili się przed monstrancją. – Chcemy uczyć się adoracji Najświętszego Sakramentu, żeby jeszcze głębiej ją przeżywać i doznawać obecności Chrystusa, żeby potem napełnieni Jego obecnością i światłem wyruszyć w drogę i nieść to światło dalej, w miejsca w których żyjemy, mieszkamy, pracujemy czy studiujemy – wyjaśnia ks. Krzysztof Porosło, archidiecezjalny duszpasterz akademicki.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję