Reklama

Wiadomości z Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wspólny list biskupów środkowoeuropejskich o Europie

"Europa jest zadaniem" - piszą biskupi ośmiu krajów środkowoeuropejskich w ogłoszonym po raz pierwszy wspólnym liście pasterskim. Dokument wydano z okazji Środkowoeuropejskiego Dnia Katolików, który odbędzie się 22-23 maja 2004 r. w sanktuarium maryjnym Mariazell w Austrii. W liście zatytułowanym: Chrystus - nadzieją Europy biskupi piszą, że Europa jest zadaniem, które wypełnić mogą tylko chrześcijanie i tylko wówczas, jeśli będą potrafili czerpać "ze źródła nadziei". List był odczytany w polskich kościołach w niedzielę 25 maja br.
Biskupi z Bośni i Hercegowiny, Czech, Chorwacji, Austrii, Węgier, Polski, Słowenii i Słowacji zachęcają chrześcijan do powrotu do źródeł. Wymieniają trzy konkretne drogi, ukazujące, w jaki sposób "iść do Chrystusa, który jest nadzieją Europy". Zachęcają do czytania Słowa Bożego, odkrycia na nowo niedzielnej Eucharystii oraz zaangażowania na rzecz pokoju, sprawiedliwości i ochrony stworzenia.
Biskupi krajów Europy Środkowej przypominają słowa Papieża Jana Pawła II, wypowiedziane podczas Nieszporów Europejskich 10 września 1983 r. w Wiedniu: "Nadzieją Europy jest Krzyż Chrystusa. Jest on znakiem przebaczającej i przezwyciężającej śmierć i cierpienie miłości Boga ku człowiekowi, obietnicą braterstwa wszystkich ludzi i narodów, Bożym źródłem mocy rozpoczynającej się odnowy całego stworzenia".

Słowo Biskupów Polskich w sprawie wejścia Polski do Unii Europejskiej

Problematyka integracji europejskiej była już kilkakrotnie przedmiotem rozważań Konferencji Episkopatu Polski. Biskupi wypowiedzieli się na ten temat zarówno w liście pasterskim zatytułowanym Biskupi Polscy wobec integracji europejskiej z dnia 21 marca 2002 r., jak i w Komunikacie z 321. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski z dnia 12 marca 2003 r. W tych dokumentach Biskupi wskazali na miejsce, zadania i jednoczącą rolę Kościoła w integracyjnym procesie Europy Wschodu i Zachodu. Ponadto przypomnieli podstawowe kryteria, którymi powinni kierować się ludzie wierzący w wyborach dotyczących procesu integracji Unii Europejskiej.
Po zakończeniu debaty publicznej na temat warunków przystąpienia Polski do Unii Europejskiej stajemy przed obywatelskim obowiązkiem podjęcia decyzji w referendum akcesyjnym. Ze względu na wielką wagę tego wydarzenia i konsekwencje, jakie za sobą pociągnie, Biskupi raz jeszcze kierują swoje pasterskie słowo do wiernych Kościoła i ludzi dobrej woli.
W obecnej chwili Naród polski staje przed ważną decyzją dołączenia do innych krajów europejskich, aby wespół z nimi budować pełniejszą wspólnotę i nową rzeczywistość społeczną, polityczną i gospodarczą na naszym kontynencie. Kościół jako sakrament jedności człowieka z Bogiem i ludzi między sobą, którego wewnętrzną zasadą życia jest miłość, wyprzedza wszystkie wspólnoty ziemskie, a przynależność do niego stanowi jeszcze mocniejsze zobowiązanie do budowania wspólnoty także w wymiarze doczesnym. Dlatego każdy Polak, tym bardziej człowiek wierzący, w poczuciu odpowiedzialności za przyszłość i należne naszej Ojczyźnie miejsce w rodzinie narodów europejskich, powinien wziąć udział w referendum. Człowiek wierzący powinien oddać głos zgodnie z możliwie pełnym rozeznaniem i sumieniem uformowanym przez wiarę oraz przez wypływające z niej obiektywne moralne kryteria. Przypominamy jednocześnie, aby nie ulegać w tak ważnej sprawie propagandzie, z którejkolwiek strony by ona pochodziła.
Dla człowieka wierzącego, ale także dla ludzi dobrej woli, którzy cenią doświadczenie Kościoła w sprawach ludzkich, niezawodnym drogowskazem jest nauczanie Ojca Świętego Jana Pawła II, który, upominając się o prawa wiary, religii i moralności chrześcijańskiej w zjednoczonej Europie, wyraźnie dostrzega miejsce Polski w strukturach europejskich. Papież przypomina: "Słuszne jest dążenie do tego, aby Polska miała swe należne miejsce w ramach politycznych i ekonomicznych struktur zjednoczonej Europy. Trzeba jednak, aby zaistniała w nich jako państwo, które ma swoje oblicze duchowe i kulturalne, swoją niezbywalną tradycję historyczną, związaną od zarania dziejów z chrześcijaństwem. Tej tradycji, tej narodowej tożsamości Polska nie może się wyzbyć. Stając się członkiem Wspólnoty Europejskiej, Rzeczpospolita Polska nie może tracić niczego ze swych dóbr materialnych i duchowych, których za cenę krwi broniły pokolenia naszych przodków" (Jan Paweł II, przemówienie do Ambasadora RP przy Stolicy Apostolskiej, 3 grudnia 2001). W dużym stopniu od nas samych zależy, w jakim wymiarze słowa te staną się rzeczywistością.
Wprawdzie sprawa wejścia do Unii nie jest przedmiotem nauki wiary, jednak wierzący, a także wszyscy ludzie dobrej woli powinni poważnie uwzględnić w swoich wyborach głos Papieża, widzialnej Głowy Kościoła, mającego wielkie doświadczenie w sprawach ludzkich oraz najwyższego współczesnego autorytetu moralnego. Biskupi mają świadomość, że z samej wiary katolickiej nie można bezpośrednio wyprowadzić stanowiska w sprawie referendum akcesyjnego, dlatego usiłują zrozumieć różne stanowiska, niepokoje i krytykę. Równocześnie apelują, by wznieść się ponad wszelkie podziały, uprzedzenia i wzajemne niechęci i w sprawie narodowej tak wielkiej wagi, jaką jest przystąpienie Polski do Wspólnoty Europejskiej, wyrazić wolę, która najlepiej służyć będzie szeroko pojętemu dobru Ojczyzny. Odpowiedź na pytanie referendalne nie powinna być traktowana w kategorii grzechu, lecz w kategorii cnoty roztropności oraz obywatelskiej odpowiedzialności i troski za dziś i jutro naszej Ojczyzny.
Jesteśmy świadomi, że jednocząc się w ramach Wspólnoty Europejskiej, stajemy nie tylko przed szansą, ale także przed nowymi wyzwaniami. Wraz z Kościołami ewangelickimi oraz Komisją ds. Dialogu między Episkopatem Polski a Radą Ekumeniczną wyrażamy nadzieję, że w procesie integracji zostanie uszanowana zarówno tożsamość narodowa i wyznaniowa, jak i odmienność oraz różnorodność. W tej dziejowej chwili potrzeba nam wszystkim szczególnego światła i wsparcia Bożego. Dlatego Biskupi proszą, aby wysiłkom zmierzającym ku coraz pełniejszej integracji narodów i społeczeństw towarzyszyła modlitwa całego Kościoła Bożego, szczególnie w wigilię Uroczystości Zesłania Ducha Świętego. Ducha Świętego prosimy o szczególne światło, a Świętych Patronów Polski i Europy o szczególne orędownictwo.

Kardynałowie, Arcybiskupi i Biskupi
zebrani na 322. Zebraniu Plenarnym
Konferencji Episkopatu Polski

Warszawa, 2 maja 2003 r.

Tydzień w Polsce

Przy Polskiej Akademii Nauk powstał Komitet Nauk Teologicznych - poinformowano na spotkaniu Kolegium Dziekanów Katolickich Wydziałów Teologicznych Europy Środkowowschodniej w Brennej. - To doniosłe wydarzenie, bo teologia ma w Polsce poważny dorobek, jest częścią kultury; powołanie Komitetu przy PAN jest wyrazem uznania roli tej nauki - powiedział m.in. przewodniczący obradom ks. prof. Jerzy Bagrowicz. W konferencji udział wzięli dziekani polskich wydziałów teologicznych, a także dziekani z Czech i Słowacji.

Ambasadorzy 19 państw NATO postanowili, że Sojusz pomoże Polsce przygotować misję w Iraku. Prawdopodobnie misja ta będzie miała mandat ONZ.

Udział polskich żołnierzy w siłach stabilizacyjnych w Iraku będzie kosztował nasz budżet ponad 30 mln dolarów. Tyle wynoszą ostrożne szacunki dodatków zagranicznych i wojennych, które trzeba będzie wypłacić żołnierzom podczas ich rocznej misji. To 1/3 kosztów - za resztę ma zapłacić USA.

Amerykański gigant lotniczo-zbrojeniowy Boeing i polski Instytut Telekomunikacji podpisały umowę ramową, która przewiduje współpracę w produkcji wybranych podzespołów elektronicznych, używanych w systemie obrony antyrakietowej (NMD), budowanym obecnie przez USA.

Premier Leszek Miller powołał 12 spośród 13 członków Rady Narodowego Funduszu Zdrowia. Rada co roku zatwierdza prawie 30-miliardowy budżet Funduszu, czyli niemal wszystkie pieniądze wydawane w Polsce na leczenie. Członkowie Rady zostali powołani na okres 5 lat.

Wicepremier Grzegorz Kołodko oznajmił, że chce, w ramach programu ratowania finansów państwa, odebrać organizacjom pożytku publicznego ulgi od darowizn i inne, niewielkie i tak przywileje, które przyznała im Ustawa o organizacjach pożytku publicznego i wolontariacie. Jednocześnie Kołodko chce opodatkować 22% stawką VAT grunty budowlane. Konsekwencją tego kroku będzie wzrost cen nowych mieszkań o 4-7%.

Sejm uchwalił Ustawę o Wojskowych Służbach Informacyjnych.

Sejmowa Komisja Spraw Zagranicznych jednogłośnie zarekomendowała Sejmowi przyjęcie uchwały wzywającej władze komunistycznej Kuby do respektowania praw człowieka i prawa międzynarodowego oraz uwolnienia osób więzionych za przekonania polityczne.

Zdecydowaną większość składu 17 rad nadzorczych w publicznych mediach będą stanowić osoby wywodzące się z takich ugrupowań, jak SLD czy PSL. To wynik głosowania Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. W opinii niektórych jej członków, to kolejna próba nałożenia "politycznego kagańca" na publiczne środki społecznej komunikacji.

Szczecińska prokuratura okręgowa wszczęła śledztwo w sprawie państwowego zboża (13 tys. ton), które "zniknęło" z magazynów b. posła "Samoobrony" Ryszarda Bondy.

Zarząd Fundacji Polsko-Niemieckie Pojednanie oświadczył, że zwróci nagrody za 2002 r., które sobie przyznał - w sumie 35 tys. zł.

Sąd Okręgowy w Radomiu uchylił wyrok uniewinniający b. funkcjonariuszy MO, SB i służby więziennej, oskarżonych w związku z wydarzeniami radomskiego Czerwca´76. Sprawa wróci do sądu rejonowego.

Fragment habitu św. Teresy Benedykty od Krzyża - Edyty Stein skradziono z noszącej jej imię kaplicy w kościele pw. św. Michała Archanioła we Wrocławiu. Złodzieje, którzy posłużyli się specjalistycznym sprzętem, prawdopodobnie działali "na zlecenie".

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież Leon XIV: niech Kościół będzie arką zbawienia, latarnią morską

2025-05-09 11:44

[ TEMATY ]

Papież Leon XIV

Vatican Media

Wiara chrześcijańska bywa uważana za coś absurdalnego, a wierzący są wyśmiewani i prześladowani. To jednak jest świat, który został na powierzony i wobec którego mamy dawać świadectwo radosnej wiary w Jezusa Zbawiciela – mówił Leon XIV w pierwszej homilii po wyborze na Papieża. Przypomniał, że brak wiary prowadzi dziś do wielu ludzkich dramatów.

Przeczytaj także: Pierwsza Msza św. papieża Leona XIV - transmisja na żywo Zamknij X Wiem, że mogę na was liczyć Swą pierwszą jako papież Eucharystię Leon XIV odprawił w Kaplicy Sykstyńskiej wraz z przebywającymi w Rzymie kardynałami. W pierwszych spontanicznych i wypowiedzianych po angielsku słowach zachęcił purpuratów, by zgodnie ze słowami psalmu, uznali cuda i błogosławieństwa, których Bóg nam udziela. „W tej posłudze Piotrowej – powiedział - powierzyliście mi ten krzyż i błogosławieństwo, jakim jest ta misja. Wiem, że mogę polegać na każdym z was, że pójdziecie razem ze mną, w naszej drodze jako Kościoła, jako wspólnota przyjaciół Jezusa, jako wierzący, aby głosić Dobrą Nowinę, aby głosić Ewangelię”.
CZYTAJ DALEJ

Papież Leon XIV - „Serce duszpasterza, doświadczenie w zarządzaniu, globalna wizja”

2025-05-09 17:44

[ TEMATY ]

biogram

zakonnik

Papież Leon XIV

PAP/VATICAN MEDIA HANDOUT

Papież Leon XIV

Papież Leon XIV

Kim jest nowy papież Leon XIV? Pierwszy biskup Rzymu urodzony w Ameryce Północnej jest potomkiem imigrantów z Europy. Ostro krytykuje politykę migracyjną administracji Donalda Trumpa. Z wykształcenia jest matematykiem i kanonistą. Jako zakonnik-augustianin został misjonarzem, a następnie biskupem, który przez osiem lat kierował diecezją Chiclayo w Peru. Przez ostatnie dwa lata był prefektem Dykasterii ds. Biskupów. Jest fanem baseballu i tenisistą amatorem. Jeździ konno. Słucha jazzu.

Kathleen Sprows Cummings, wykładająca historię na amerykańskim Uniwersytecie Notre Dame, w trzech punktach charakteryzuje nowego papieża: „serce duszpasterza, doświadczenie w zarządzaniu, globalna wizja”.
CZYTAJ DALEJ

Nowa książka „HABEMUS PAPAM. LEON XIV”

2025-05-09 20:24

[ TEMATY ]

Papież Leon XIV

Mat.prasowy/Rafael

Dom Wydawniczy Rafael z radością prezentuje premierową książkę „Habemus Papam. Leon XIV”, jedną z pierwszych polskich publikacji poświęconych nowemu papieżowi – Robertowi Francisowi Prevostowi OSA, który 8 maja 2025 roku został wybrany na Stolicę Piotrową i przyjął imię Leon XIV.

To postać niezwykła – pierwszy w historii papież ze Stanów Zjednoczonych, zakonnik augustiański, misjonarz i biskup Peru, a wcześniej przełożony generalny zakonu. Znany z prostoty, pokory i głębokiej duchowości, papież Leon XIV staje dziś na czele Kościoła w czasie niepewności, napięć społecznych i poszukiwania jedności. Jego pontyfikat zapowiada się jako powrót do korzeni Ewangelii – do cichości, modlitwy i służby najuboższym. Książka o człowieku modlitwy i misji.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję