Reklama

Wiadomości z Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wspólny list biskupów środkowoeuropejskich o Europie

"Europa jest zadaniem" - piszą biskupi ośmiu krajów środkowoeuropejskich w ogłoszonym po raz pierwszy wspólnym liście pasterskim. Dokument wydano z okazji Środkowoeuropejskiego Dnia Katolików, który odbędzie się 22-23 maja 2004 r. w sanktuarium maryjnym Mariazell w Austrii. W liście zatytułowanym: Chrystus - nadzieją Europy biskupi piszą, że Europa jest zadaniem, które wypełnić mogą tylko chrześcijanie i tylko wówczas, jeśli będą potrafili czerpać "ze źródła nadziei". List był odczytany w polskich kościołach w niedzielę 25 maja br.
Biskupi z Bośni i Hercegowiny, Czech, Chorwacji, Austrii, Węgier, Polski, Słowenii i Słowacji zachęcają chrześcijan do powrotu do źródeł. Wymieniają trzy konkretne drogi, ukazujące, w jaki sposób "iść do Chrystusa, który jest nadzieją Europy". Zachęcają do czytania Słowa Bożego, odkrycia na nowo niedzielnej Eucharystii oraz zaangażowania na rzecz pokoju, sprawiedliwości i ochrony stworzenia.
Biskupi krajów Europy Środkowej przypominają słowa Papieża Jana Pawła II, wypowiedziane podczas Nieszporów Europejskich 10 września 1983 r. w Wiedniu: "Nadzieją Europy jest Krzyż Chrystusa. Jest on znakiem przebaczającej i przezwyciężającej śmierć i cierpienie miłości Boga ku człowiekowi, obietnicą braterstwa wszystkich ludzi i narodów, Bożym źródłem mocy rozpoczynającej się odnowy całego stworzenia".

Słowo Biskupów Polskich w sprawie wejścia Polski do Unii Europejskiej

Problematyka integracji europejskiej była już kilkakrotnie przedmiotem rozważań Konferencji Episkopatu Polski. Biskupi wypowiedzieli się na ten temat zarówno w liście pasterskim zatytułowanym Biskupi Polscy wobec integracji europejskiej z dnia 21 marca 2002 r., jak i w Komunikacie z 321. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski z dnia 12 marca 2003 r. W tych dokumentach Biskupi wskazali na miejsce, zadania i jednoczącą rolę Kościoła w integracyjnym procesie Europy Wschodu i Zachodu. Ponadto przypomnieli podstawowe kryteria, którymi powinni kierować się ludzie wierzący w wyborach dotyczących procesu integracji Unii Europejskiej.
Po zakończeniu debaty publicznej na temat warunków przystąpienia Polski do Unii Europejskiej stajemy przed obywatelskim obowiązkiem podjęcia decyzji w referendum akcesyjnym. Ze względu na wielką wagę tego wydarzenia i konsekwencje, jakie za sobą pociągnie, Biskupi raz jeszcze kierują swoje pasterskie słowo do wiernych Kościoła i ludzi dobrej woli.
W obecnej chwili Naród polski staje przed ważną decyzją dołączenia do innych krajów europejskich, aby wespół z nimi budować pełniejszą wspólnotę i nową rzeczywistość społeczną, polityczną i gospodarczą na naszym kontynencie. Kościół jako sakrament jedności człowieka z Bogiem i ludzi między sobą, którego wewnętrzną zasadą życia jest miłość, wyprzedza wszystkie wspólnoty ziemskie, a przynależność do niego stanowi jeszcze mocniejsze zobowiązanie do budowania wspólnoty także w wymiarze doczesnym. Dlatego każdy Polak, tym bardziej człowiek wierzący, w poczuciu odpowiedzialności za przyszłość i należne naszej Ojczyźnie miejsce w rodzinie narodów europejskich, powinien wziąć udział w referendum. Człowiek wierzący powinien oddać głos zgodnie z możliwie pełnym rozeznaniem i sumieniem uformowanym przez wiarę oraz przez wypływające z niej obiektywne moralne kryteria. Przypominamy jednocześnie, aby nie ulegać w tak ważnej sprawie propagandzie, z którejkolwiek strony by ona pochodziła.
Dla człowieka wierzącego, ale także dla ludzi dobrej woli, którzy cenią doświadczenie Kościoła w sprawach ludzkich, niezawodnym drogowskazem jest nauczanie Ojca Świętego Jana Pawła II, który, upominając się o prawa wiary, religii i moralności chrześcijańskiej w zjednoczonej Europie, wyraźnie dostrzega miejsce Polski w strukturach europejskich. Papież przypomina: "Słuszne jest dążenie do tego, aby Polska miała swe należne miejsce w ramach politycznych i ekonomicznych struktur zjednoczonej Europy. Trzeba jednak, aby zaistniała w nich jako państwo, które ma swoje oblicze duchowe i kulturalne, swoją niezbywalną tradycję historyczną, związaną od zarania dziejów z chrześcijaństwem. Tej tradycji, tej narodowej tożsamości Polska nie może się wyzbyć. Stając się członkiem Wspólnoty Europejskiej, Rzeczpospolita Polska nie może tracić niczego ze swych dóbr materialnych i duchowych, których za cenę krwi broniły pokolenia naszych przodków" (Jan Paweł II, przemówienie do Ambasadora RP przy Stolicy Apostolskiej, 3 grudnia 2001). W dużym stopniu od nas samych zależy, w jakim wymiarze słowa te staną się rzeczywistością.
Wprawdzie sprawa wejścia do Unii nie jest przedmiotem nauki wiary, jednak wierzący, a także wszyscy ludzie dobrej woli powinni poważnie uwzględnić w swoich wyborach głos Papieża, widzialnej Głowy Kościoła, mającego wielkie doświadczenie w sprawach ludzkich oraz najwyższego współczesnego autorytetu moralnego. Biskupi mają świadomość, że z samej wiary katolickiej nie można bezpośrednio wyprowadzić stanowiska w sprawie referendum akcesyjnego, dlatego usiłują zrozumieć różne stanowiska, niepokoje i krytykę. Równocześnie apelują, by wznieść się ponad wszelkie podziały, uprzedzenia i wzajemne niechęci i w sprawie narodowej tak wielkiej wagi, jaką jest przystąpienie Polski do Wspólnoty Europejskiej, wyrazić wolę, która najlepiej służyć będzie szeroko pojętemu dobru Ojczyzny. Odpowiedź na pytanie referendalne nie powinna być traktowana w kategorii grzechu, lecz w kategorii cnoty roztropności oraz obywatelskiej odpowiedzialności i troski za dziś i jutro naszej Ojczyzny.
Jesteśmy świadomi, że jednocząc się w ramach Wspólnoty Europejskiej, stajemy nie tylko przed szansą, ale także przed nowymi wyzwaniami. Wraz z Kościołami ewangelickimi oraz Komisją ds. Dialogu między Episkopatem Polski a Radą Ekumeniczną wyrażamy nadzieję, że w procesie integracji zostanie uszanowana zarówno tożsamość narodowa i wyznaniowa, jak i odmienność oraz różnorodność. W tej dziejowej chwili potrzeba nam wszystkim szczególnego światła i wsparcia Bożego. Dlatego Biskupi proszą, aby wysiłkom zmierzającym ku coraz pełniejszej integracji narodów i społeczeństw towarzyszyła modlitwa całego Kościoła Bożego, szczególnie w wigilię Uroczystości Zesłania Ducha Świętego. Ducha Świętego prosimy o szczególne światło, a Świętych Patronów Polski i Europy o szczególne orędownictwo.

Kardynałowie, Arcybiskupi i Biskupi
zebrani na 322. Zebraniu Plenarnym
Konferencji Episkopatu Polski

Warszawa, 2 maja 2003 r.

Tydzień w Polsce

Przy Polskiej Akademii Nauk powstał Komitet Nauk Teologicznych - poinformowano na spotkaniu Kolegium Dziekanów Katolickich Wydziałów Teologicznych Europy Środkowowschodniej w Brennej. - To doniosłe wydarzenie, bo teologia ma w Polsce poważny dorobek, jest częścią kultury; powołanie Komitetu przy PAN jest wyrazem uznania roli tej nauki - powiedział m.in. przewodniczący obradom ks. prof. Jerzy Bagrowicz. W konferencji udział wzięli dziekani polskich wydziałów teologicznych, a także dziekani z Czech i Słowacji.

Ambasadorzy 19 państw NATO postanowili, że Sojusz pomoże Polsce przygotować misję w Iraku. Prawdopodobnie misja ta będzie miała mandat ONZ.

Udział polskich żołnierzy w siłach stabilizacyjnych w Iraku będzie kosztował nasz budżet ponad 30 mln dolarów. Tyle wynoszą ostrożne szacunki dodatków zagranicznych i wojennych, które trzeba będzie wypłacić żołnierzom podczas ich rocznej misji. To 1/3 kosztów - za resztę ma zapłacić USA.

Amerykański gigant lotniczo-zbrojeniowy Boeing i polski Instytut Telekomunikacji podpisały umowę ramową, która przewiduje współpracę w produkcji wybranych podzespołów elektronicznych, używanych w systemie obrony antyrakietowej (NMD), budowanym obecnie przez USA.

Premier Leszek Miller powołał 12 spośród 13 członków Rady Narodowego Funduszu Zdrowia. Rada co roku zatwierdza prawie 30-miliardowy budżet Funduszu, czyli niemal wszystkie pieniądze wydawane w Polsce na leczenie. Członkowie Rady zostali powołani na okres 5 lat.

Wicepremier Grzegorz Kołodko oznajmił, że chce, w ramach programu ratowania finansów państwa, odebrać organizacjom pożytku publicznego ulgi od darowizn i inne, niewielkie i tak przywileje, które przyznała im Ustawa o organizacjach pożytku publicznego i wolontariacie. Jednocześnie Kołodko chce opodatkować 22% stawką VAT grunty budowlane. Konsekwencją tego kroku będzie wzrost cen nowych mieszkań o 4-7%.

Sejm uchwalił Ustawę o Wojskowych Służbach Informacyjnych.

Sejmowa Komisja Spraw Zagranicznych jednogłośnie zarekomendowała Sejmowi przyjęcie uchwały wzywającej władze komunistycznej Kuby do respektowania praw człowieka i prawa międzynarodowego oraz uwolnienia osób więzionych za przekonania polityczne.

Zdecydowaną większość składu 17 rad nadzorczych w publicznych mediach będą stanowić osoby wywodzące się z takich ugrupowań, jak SLD czy PSL. To wynik głosowania Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. W opinii niektórych jej członków, to kolejna próba nałożenia "politycznego kagańca" na publiczne środki społecznej komunikacji.

Szczecińska prokuratura okręgowa wszczęła śledztwo w sprawie państwowego zboża (13 tys. ton), które "zniknęło" z magazynów b. posła "Samoobrony" Ryszarda Bondy.

Zarząd Fundacji Polsko-Niemieckie Pojednanie oświadczył, że zwróci nagrody za 2002 r., które sobie przyznał - w sumie 35 tys. zł.

Sąd Okręgowy w Radomiu uchylił wyrok uniewinniający b. funkcjonariuszy MO, SB i służby więziennej, oskarżonych w związku z wydarzeniami radomskiego Czerwca´76. Sprawa wróci do sądu rejonowego.

Fragment habitu św. Teresy Benedykty od Krzyża - Edyty Stein skradziono z noszącej jej imię kaplicy w kościele pw. św. Michała Archanioła we Wrocławiu. Złodzieje, którzy posłużyli się specjalistycznym sprzętem, prawdopodobnie działali "na zlecenie".

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Z Czech przez Polskę do nieba

Niedziela Ogólnopolska 16/2018, str. 20-21

[ TEMATY ]

św. Wojciech

Tadeusz Jastrzębski

Św. Wojciech nauczający z  łodzi, malowidło ścienne. Chojnice, kościół pw. św. Jana Chrzciciela

Św. Wojciech nauczający z  łodzi, malowidło ścienne. Chojnice, kościół
pw. św. Jana Chrzciciela

Urodził się zaledwie 10 lat przed chrztem Polski. Śmierć męczeńską poniósł już jednak w czasach, kiedy nad Wisłą władcy zdawali sobie sprawę ze znaczenia świętych relikwii. Czy Polska byłaby dziś tym samym krajem, gdyby nie św. Wojciech, jego związki z naszym państwem oraz przyjaźń z cesarzem?

Św.Wojciech został biskupem Pragi jako 27-letni mężczyzna. Jak podają jego biografowie, do katedry miał wejść boso, co prawdopodobnie symbolizowało ewangeliczną prostotę przyszłego męczennika. Potwierdzeniem tej tezy są inne historyczne źródła, według których wiadomo dziś ponad wszelką wątpliwość, że Wojciech nie dysponował wielkim majątkiem. To, co posiadał, miało służyć sprawowaniu kultu, zaspokajaniu potrzeb miejscowego kleru oraz jego osobistemu utrzymaniu.

CZYTAJ DALEJ

Główny patron Polski

2024-04-16 14:14

Niedziela Ogólnopolska 16/2024, str. 20

[ TEMATY ]

św. Wojciech

commons.wikimedia.org

Św. Wojciech

Św. Wojciech

Stał się patronem ładu hierarchicznego Kościoła w Polsce.

Wojciech żył w drugiej połowie X stulecia. Był Czechem z pochodzenia, wywodził się z rodu Sławnikowiców. Utrzymywał dobre relacje z wielkimi tego świata – w kręgach zarówno świeckich, jak i kościelnych. Był benedyktynem.

CZYTAJ DALEJ

Forum „Jestem mężczyzną, znam swoje miejsce”

2024-04-23 10:54

[ TEMATY ]

forum

mężczyźni

Mat.prasowy

Co słyszymy, trzeba rozgłaszać po dachach! (por. Mt 10, 27). Dlatego zapraszamy na spotkanie Forum pod hasłem „Jestem mężczyzną, znam swoje miejsce” w Częstochowie, 25 maja 2024 r. (sobota), w godzinach od 9 do 16. Będzie to wspólna Eucharystia oraz modlitwa o świętość dla współczesnych mężczyzn. Jak również możliwość wysłuchania konferencji wybitnych Gości oraz szansa na wymianę doświadczeń poprzez przedstawienie osobistego spojrzenia uczestników na męskie sprawy w ramach panelu dyskusyjnego.

CEL

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję