Reklama

Wiadomości ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Z Francji

Lotniska - skrzyżowanie dróg ludzkości

Ks. Sławomir Kawecki, kapelan międzynarodowego lotniska im. Chopina na Okęciu w Warszawie, został ponownie wybrany na sekretarza generalnego Europejskiego Stowarzyszenia Kapelanów Portów Lotniczych. Funkcję tę powierzono mu podczas IV Europejskiego Seminarium Katolickich Kapelanów Lotnictwa Cywilnego, które obradowało w Lyonie w dniach 12-15 maja br. Podczas obrad abp Agostino Marchetto, sekretarz Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Migrantów i Podróżujących, wyraził uznanie dla ks. Kaweckiego za niezwykłą aktywność i podziękował polskiemu duchownemu za wszystko, co czyni w dziedzinie apostolatu lotnictwa cywilnego.
Temat lyońskiego seminarium brzmiał: Jedność w różnorodności - wyzwania dla opieki duszpasterskiej nad lotnictwem cywilnym. Abp Marchetto stwierdził, że kapelani lotnisk pracują w środowisku stanowiącym mieszaninę ras, kultur i religii, co sprawia, że ich posługa jest niezwykle trudna, ale jednocześnie niezmiernie ważna. Za Janem Pawłem II nazwał lotniska "prawdziwym skrzyżowaniem dróg ludzkości". Kapelani ogarniają swą troską nie tylko załogi samolotów i personel naziemny, mechaników i techników, ale także pasażerów. Dla wszystkich kapelan ma być znakiem "jedności w różnorodności" - podkreślił abp Marchetto.
Sekretarz Papieskiej Rady ds. Migrantów i Podróżujących zachęcił też do regularnego sprawowania Mszy św. w kaplicach, które są "duchowym sercem lotniska", a także do dbania o to, aby kaplica, w której jest ona celebrowana, była widoczna, a droga do niej wyraźnie oznakowana. Wszystkie ważniejsze lotniska świata i Europy posiadają kaplice, w których posługuje 110 kapelanów.

Kuba

Kubańscy funkcjonariusze urzędu bezpieczeństwa ostrzegli chrześcijan przed zbiorowymi modlitwami w intencji aresztowanych niedawno dysydentów. Rzecznik kubańskiej Fundacji na rzecz Praw Człowieka - Alain Leon Gomez powiedział dziennikarzom w Hawanie, że otrzymał ostrzeżenie od oficera służb bezpieczeństwa, który zagroził mu, że "jeśli jeszcze raz zapali świecę za dysydenta, zostanie przybity gwoździami".

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Włochy

Powstał nowy film poświęcony życiu św. Teresy z Lisieux. Opowiada on historię św. Teresy przez wgląd w jej życie wewnętrzne i rozwój duchowy. Odtwórczynią głównej roli jest Lindsay Younce, niedawno nawrócona na katolicyzm była członkini Stowarzyszenia Przyjaciół (kwakrów). Film został zadedykowany Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II. Teresa jest pierwszym w historii kina pełnometrażowym filmem non-profit, sfinansowanym z ofiar.

Francja

Jeszcze w tym roku zakończy się w Metzu etap diecezjalny procesu beatyfikacyjnego jednego z "ojców zjednoczonej Europy" - Roberta Schumana. Postulator procesu - ks. Jacques Paragon przypomniał m.in., że dużą wagę do tej sprawy przywiązuje Jan Paweł II. "Papież wielokrotnie wskazywał na postać Schumana jako wzór chrześcijanina zaangażowanego w życie polityczne; były francuski premier i wieloletni parlamentarzysta pojmował swoją działalność jako całkowite powierzenie się Bogu" - powiedział ks. Paragon.
Starania o beatyfikację Roberta Schumana podjęto w 1990 r. Od pewnego czasu prowadzone są też procesy dwóch innych twórców zjednoczonej Europy - kanclerza Niemiec Konrada Adenauera oraz premiera Włoch Alcide de Gasperiego.

Słowacja

Przewodniczący Konferencji Biskupów Słowacji - bp František Tondra, komentując wyniki referendum europejskiego na Słowacji, podkreślił m.in., że "w dalszym ciągu Kościół będzie domagał się wprowadzania chrześcijańskich zasad w Unii Europejskiej". Biskup spiski w realizacji tych zasad chce współpracować z innymi Kościołami na Słowacji.

Chiny

Chińska policja aresztowała ks. Lin Daominga, kapłana Kościoła podziemnego z diecezji Fuzhou na zachodzie kraju. Funkcjonariusze aresztowali najpierw matkę duchownego, a później jego samego. Według informacji podanej przez UCA News, matka ks. Daominga pracowała w podziemnym seminarium duchownym w Changle, niedaleko Fuzhou. 12 kwietnia br. została aresztowana wraz z 8 seminarzystami i osadzona w więzieniu. Jak mówią świadkowie, ks. Lin odwiedził ją 3 maja br. i natychmiast został aresztowany.
11 kwietnia br. w Jiangtian policja aresztowała ks. Zhenga Ruipinga wraz z grupą 10 kleryków; mimo że nie przedstawiono mu żadnych zarzutów, przebywa on nadal w areszcie.

Tydzień na świecie

28 czerwca br. - w czasie pierwszych Nieszporów uroczystości Świętych Piotra i Pawła w Bazylice Watykańskiej - Papież Jan Paweł II ogłosi adhortację posynodalną Ecclesia in Europa. Jak poinformował mistrz ceremonii papieskich - bp Piero Marini, dokument stanowić będzie podsumowanie obradującego w październiku 1999 r. II Specjalnego Zgromadzenia Synodu Biskupów dla Europy. Jego temat brzmiał: Jezus Chrystus żyjący w swoim Kościele źródłem nadziei dla Europy.

"Kościół w Rosji ma dziś nową patronkę" - tak skomentował kanonizację m. Urszuli Ledóchowskiej abp Tadeusz Kondrusiewicz z Moskwy, obecny na uroczystościach 18 maja br. w Rzymie. Przypomniał on m.in., że św. Urszula przez wiele lat pracowała w Petersburgu i pamięć o niej wśród mieszkańców miasta jest wciąż żywa. "Ona była apostołką nowej ewangelizacji, mam nadzieję, że jej kult rozwinie się w Rosji" - powiedział abp Kondrusiewicz.

Patriarchat Moskiewski wydał 19 maja br. oświadczenie w imieniu Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego, iż "kategorycznie nie zgadza się z decyzją o utworzeniu nowych katolickich diecezji w Kazachstanie".

Amnesty International ujawniła, że państwa grupy G-8, będące głównymi dostawcami broni w świecie, nie stosują się do międzynarodowych zobowiązań, dostarczając broń krajom, które naruszają prawa człowieka.

Nowym prezydentem Argentyny został Nestor Kirchner. Z drugiej tury wyborów wycofał się były prezydent Carlos Menem.

The Guardian opublikował wyniki przeprowadzonego w Wielkiej Brytanii "sondażu w sprawie euro", według których większość Brytyjczyków nadal sprzeciwia się zastąpieniu funta wspólną walutą UE.

Socjalistyczni deputowani do francuskiego Zgromadzenia Narodowego złożyli projekt ustawy zezwalającej na stosowanie we Francji eutanazji. Jednocześnie próby przeforsowania podobnej ustawy podjęli socjaliści rządzący w Wielkiej Brytanii.

Rosyjska Duma ratyfikowała traktat graniczny z Litwą. Dla Litwinów jest to fakt o znaczeniu symbolicznym - zamyka okres formowania państwa po odzyskaniu niepodległości na początku lat 90. XX wieku.

W trzęsieniu ziemi w północnej Algierii zginęło ponad tysiąc osób, ok. 7 tys. zostało rannych. Taki jest początkowy bilans strat. Wstrząsy osiągnęły 6,7 stopnia w skali Richtera.

Rumuńskie służby wywiadowcze wykryły plany zamachu terrorystycznego na obiekty zachodnie na terenie tego kraju.

Dziewięć samobójczych zamachów terrorystycznych wstrząsnęło Izraelem i Marokiem, zginęło ok. 50 osób. Był to prawdopodobnie skoordynowany atak al-Kaidy.

Zdaniem amerykańskich i europejskich ekspertów, al-Kaida rozpoczyna nową kampanię terroru. Twierdzą oni, iż choć Osama ben Laden pozostaje liderem organizacji, kieruje nią jednak nowe pokolenie dowódców.

Rządy Indonezji i Filipin przeprowadziły wielkie operacje wojskowe przeciwko separatystom islamskim, działającym w tych krajach.

Tajwan walczy z epidemią SARS w osamotnieniu, gdyż Pekin nie dopuszcza go do Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Chiny, z których wirus dotarł do Tajwanu, zapowiedziały, że zablokują jego wniosek o przyjęcie do WHO jako obserwatora.

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Cisco podpisał apel o etykę AI: Watykan bardzo zadowolony

2024-04-24 17:21

[ TEMATY ]

sztuczna inteligencja

Adobe Stock

"Jesteśmy bardzo zadowoleni, że Cisco dołączyło do Apelu Rzymskiego, ponieważ jest to firma, która odgrywa kluczową rolę jako partner technologiczny we wprowadzaniu i wdrażaniu sztucznej inteligencji (AI)". Tymi słowami arcybiskup Vincenzo Paglia, przewodniczący Papieskiej Akademii Życia i Fundacji RenAIssance, skomentował akces Cisco.

Chuck Robbins, dyrektor generalny Cisco System Inc. podpisał w środę w obecności arcybiskupa Vincenzo Paglii tzw. rzymskie wezwanie do etyki AI. Cisco System Inc. to amerykańska firma z branży telekomunikacyjnej, znana przede wszystkim ze swoich routerów i przełączników - niezbędnych elementów podczas korzystania z Internetu.

CZYTAJ DALEJ

Konferencja naukowa „Prawo i Kościół” w Akademii Katolickiej w Warszawie

2024-04-24 17:41

[ TEMATY ]

Kościół

prawo

konferencja

ks. Marek Paszkowski i kl. Jakub Stafii

Dnia 15 kwietnia 2024 roku w Akademii Katolickiej w Warszawie odbyła się Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Prawo i Kościół”. Wzięło w niej udział ponad 140 osób. Celem tego wydarzenia było stworzenie przestrzeni do debaty nad szeroko rozumianym tematem prawa w relacji do Kościoła.

Konferencja w takim kształcie odbyła się po raz pierwszy. W murach Akademii Katolickiej w Warszawie blisko czterdziestu prelegentów – nie tylko uznanych profesorów, ale także młodych naukowców – prezentowało owoce swoich badań. Wystąpienia dotyczyły zarówno zagadnień z zakresu kanonistyki i teologii, jak i prawa polskiego, międzynarodowego oraz wyznaniowego. To sprawiło, że spotkanie miało niezwykle ciekawy wymiar interdyscyplinarny.

CZYTAJ DALEJ

Warszawska Pielgrzymka Piesza Dziedzictwem Kulturowym

Warszawska Pielgrzymka Piesza na Jasną Górę trafiła na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Pielgrzymka warszawska nazywana także paulińską, początkami sięga XVIII w. Jej fenomen polega na ciągłości, wierni wypełniali śluby pielgrzymowania do Częstochowy nawet w czasie rozbiorów, wojen i komunizmu. Jest nazywana „matką” pielgrzymek w Polsce.

- Pielgrzymowanie wpisane jest w charyzmat Zakonu i w naszego maryjnego ducha, stąd wielka troska o to dziedzictwo, jakim jest Warszawska Pielgrzymka Piesza. Czujemy się spadkobiercami tego ogromnego duchowego skarbu i robimy wszystko, aby przekazać go nowemu pokoleniu paulinów. To doświadczenie pielgrzymowania zabieramy na inne kontynenty - powiedział o. Arnold Chrapkowski, przełożony generalny Zakonu Paulinów na zwieńczenie pielgrzymki w 2023r.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję