Reklama

Polska

Znaki Światowych Dni Młodzieży na Jasnej Górze 26 sierpnia

Przy nich modliło się wiele milionów ludzi na świecie, zwłaszcza młodych. W uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej ta modlitwa w obecności znaków Światowych Dni Młodzieży, czyli krzyża i ikony Matki Bożej Salus Populi Romani, także na Jasnej Górze.

[ TEMATY ]

Jasna Góra

symbole ŚDM

ŚDM

PAP

Symbole Światowych Dni Młodzieży

Symbole Światowych Dni Młodzieży

Peregrynacja znaków Światowych Dni Młodzieży w Polsce rozpocznie się już jutro. To forma duchowego przygotowania do spotkania młodych z papieżem w Lizbonie za dwa lata. – Dla nas także refleksja i powrót do Światowych Dni Młodzieży sprzed 30 lat na Jasnej Górze i sprzed pięciu w Krakowie – zauważa ks. Adam Polak, kierownik Referatu Duszpasterstwa Młodzieżowego i Akademickiego częstochowskiej kurii.

- Symbole te przypominają o Chrystusie, który jest jedynym Zbawicielem każdego człowieka i o Maryi, która jest Matką dla wszystkich ludzi wierzących – wyjaśnia ks. Polak.

Reklama

W uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej Msza św. w obecności krzyża i Ikony Matki Bożej sprawowana będzie o 7.00 w Kaplicy Cudownego Obrazu. Eucharystii przewodniczyć będzie ks. dr Mariusz Wilk, dyrektor krajowy Biura Organizacyjnego Światowych Dni Młodzieży. Później symbole będą obecne podczas głównej Sumy odpustowej na jasnogórskim Szczycie.

Później trafią do częstochowskiej Doliny Miłosierdzia i kościoła akademickiego przy ul. Kilińskiego 132.

Znaki odwiedzą 16 diecezji Kościoła katolickiego i jedną Kościoła grekokatolickiego.

Reklama

Drewniany krzyż, nazywany dziś „Krzyżem Światowych Dni Młodzieży” został wykonany w 1983 roku z okazji rozpoczęcia Roku Świętego Jubileuszu Odkupienia. Młodzież przyniosła wtedy krzyż do bazyliki św. Piotra, gdzie pozostał przez rok. Później papież Jan Paweł II zwrócił go młodym z zachętą, by nieśli go "na cały świat, jako znak miłości Pana Jezusa do ludzkości”.

Ikona Matki Bożej Salus Populi Romani należy do najbardziej czczonych wizerunków Maryi we Włoszech. Słynący łaskami obraz jest w bazylice Santa Maria Maggiore. Jego kopia pierwszy raz pojawiła się podczas ŚDM w Rzymie w roku 2000, kiedy umieszczono ją przy papieskim ołtarzu na Tor Vergata.

2021-08-20 15:47

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Idźmy z Jezusem i Maryją

Niedziela sandomierska 18/2015, str. 1, 6-7

[ TEMATY ]

symbole ŚDM

Ks. Grzegorz Polak

Symbole ŚDM w Dwikozach

Symbole ŚDM w Dwikozach

– Niech to spotkanie z Symbolami Światowych Dni Młodzieży pomoże wam odkryć piękno i sens ofiarnej miłości. Jeśli nie damy z siebie wszystkiego, jeśli nie będziemy potrafili żyć dla innych, a nie tylko dla samych siebie nie staniemy się szczęśliwsi. Życzę Wam, byście się nie bali być dobrzy, żebyście się nie bali pokochać innych tak na całego. Gdy będziecie adorowali te Symbole, spróbujcie postanowić, że zrobicie coś konkretnego dla innych. To będzie wspaniały owoc tego spotkania z Jezusem i Jego Matką – zachęcał podczas spotkania w Ostrowcu Świętokrzyskim bp Krzysztof Nitkiewicz. Symbole ŚDM: Krzyż i Ikona Salus Populi Romani przemierzają kolejne dekanaty naszej diecezji. „Niedziela Sandomierska”, zgodnie z wcześniejszą obietnicą, towarzyszy Symbolom podczas całego czasu peregrynacji. Jesteśmy wszędzie tam, gdzie nie tylko młodzież otacza Jezusa i Maryję swoją modlitwą.

Opatów

CZYTAJ DALEJ

Weigel: Papież nie jest panem, ale sługą tradycji Kościoła

Z okazji 102. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II ks. Tomasz Podlewski oraz Izabela Hryciuk przeprowadzili w Rzymie specjalny wywiad z prof. Georgem Weiglem, słynnym biografem papieskim. W rozmowie pytali m. in. o współczesne papiestwo, nauczanie Jana Pawła II, rolę świeckich w Kościele, synod czy wojnę na Ukrainie.

Papiestwo

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Pożegnanie śp. ks. kan. Zdzisława Góry

2022-05-19 08:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

W kościele pw. św. Wojciecha w Łodzi – Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia – celebrowana była Msza święta żałobna za zmarłego śp. księdza kanonika Zdzisława Górę – byłego proboszcza i budowniczego kościoła parafialnego pw. św. Krzysztofa w Tuszyn Lesie. Uroczystej liturgii przewodniczył ksiądz arcybiskup senior Władysław Ziółek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję