Reklama

Kościół

Kalisz: pątnicy najstarszej pielgrzymki wrócili od Maryi do Józefa

- Dziękuję wam za to, że byliście dla wielu ludzi świadectwem, przypomnieniem, że Pan Bóg jest dla nas ważny i jest blisko nas - mówił bp Damian Bryl do pielgrzymów. Biskup kaliski przewodniczył w Narodowym Sanktuarium św. Józefa Mszy św. na zakończenie 384. Pieszej Pielgrzymki Kaliskiej i 30. Diecezji Kaliskiej.

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

Pielgrzymka 2021

facebook.com/kaliskapieszapielgrzymka

Mieszkańcy Kalisza wyszli 19 sierpnia na ulice miasta, aby powitać powracających z Jasnej Góry pątników 384. Pieszej Pielgrzymki Kaliskiej i 30. Diecezji Kaliskiej.

Przy kościele św. Gotarda w Kaliszu do grupy pątników dołączył biskup kaliski Damian Bryl, który przeszedł z pielgrzymami do Narodowego Sanktuarium św. Józefa. W drodze mieszkańcy Kalisza obdarowywali pielgrzymów kwiatami. Powracających pątników do kaliskiej bazyliki wprowadziła orkiestra dęta z Koła, która przybyła do stolicy diecezji kaliskiej w ramach Letniej Akademii Instrumentów Dętych Blaszanych.

Reklama

Pielgrzymi pokłonili się św. Józefowi, a potem uczestniczyli we Mszy św. pod przewodnictwem biskupa kaliskiego Damiana Bryla.

W homilii celebrans wyraził radość, że mimo pandemii pątnicy podjęli trud pielgrzymowania. – Ta pielgrzymka i wasz trud, wasze zmaganie, żeby pójść i wrócić jest ważne dla całego Kościoła i dla naszej diecezji, bo przecież jeżeli 1520 osób modli się, uczestniczy w Eucharystii, podejmuje różne dzieła pokutne, odmawia sobie różnych rzeczy, rezygnuje z urlopu, aby poświęcić ten czas Panu Bogu jest to wielka sprawa dla całej naszej diecezji – stwierdził bp Bryl.

Akcentował, że pielgrzymi dobrem promieniowali w drodze. - To dobro, które działo się na pielgrzymkowej trasie tu promieniuje na nas wszystkich. Chciałbym każdemu z was bardzo podziękować najpierw za odwagę, że chcieliście iść, za determinację, że w tym niełatwym czasie jednak ruszyliście, a potem za cały wysiłek tego czasu. Dziękuję wam także za to, że byliście dla wielu ludzi świadectwem to znaczy przypomnieniem, że Pan Bóg jest dla nas ważny i jest blisko nas – powiedział kaznodzieja.

Reklama

Zaprosił pielgrzymów do refleksji nad pielgrzymką wskazując na trzy słowa: pamiętajcie, idźcie, opowiadajcie.

- W doświadczeniu wiary bardzo ważna jest pamięć. Pamiętajcie o tym, co przeżyliście, czego doświadczyliście, ale przede wszystkim pamiętajcie o tym, jak Pan Bóg błogosławił wam w tym czasie. Pamiętajcie o tym, jak Pan Bóg do was przyszedł, jak was dotknął, może coś ważnego pomógł wam zrozumieć – mówił duchowny.

Zaznaczył, że pielgrzymka przypomina, że życie człowieka jest drogą. - Chciałbym prosić, żebyście nie zapomnieli, że jesteście pielgrzymami, że idziemy do Pana. Pielgrzym wie dokąd idzie i kogo chce spotkać u kresu swojego pielgrzymowania. Zadbajcie o to, żeby iść do tego, który czeka na końcu drogi – podkreślał biskup kaliski.

Zachęcał wiernych, aby opowiadali innym o pielgrzymce. – Opowiadajcie innym o tym co przeżyliście w drodze, jak spotkaliście Pana Boga. Szukajcie słów i sposobów, aby dotrzeć do bliźnich. Opowiadanie o tym, co przeżyliście jak doświadczyliście Pana Boga może być dla wielu zapraszające, poruszające i otwierające. Wasze świadectwo jest bardzo ważne. Bardzo proszę nie zatrzymujcie wszystkiego dla siebie. Opowiedzcie jak blisko jest Bóg, jak dobry jest nasz Pan, jak On przychodzi i nie pozostaje obojętny na to, co się z nami dzieje – przekonywał bp Bryl.

W tegorocznej pielgrzymce na Jasną Górę w 22 grupach uczestniczyło 1520 pielgrzymów, w tym 36 kapłanów, 1 diakon, 15 kleryków i 4 siostry zakonne. W grupie rowerowej Akcji Katolickiej Diecezji Kaliskiej pielgrzymował bp Łukasz Buzun.

Podziel się cytatem

Hasłem tegorocznej pielgrzymki były słowa: „Józefie weź Maryję i Dziecię do siebie”. Kierownikami pielgrzymki byli ks. Rafał Grzęda i ks. Szymon Rybak, a ojcem duchownym – ks. Daniel Zarębski. Przez cały czas pielgrzymom towarzyszyli duchowo diecezjanie skupieni w grupie złotej w liczbie 140 osób.

2021-08-20 13:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Motocyklowi pielgrzymi od Krzyża do Krzyża, czyli od Bałtyku do Tatr

Ponad 100 motocyklistów jedzie w pielgrzymce "Od Krzyża do Krzyża", od Bałtyku do Tatr. Dziś rano po Mszy św. ruszyli od Bałtyckiego Krzyża Nadziei w Pustkowie, a w czwartek dojadą do Zakopanego.

Na trasie jest ponad 80 motocykli, 23 małżeństwa, osoby indywidualne i kapłani. - W tegorocznej pielgrzymce jest 14 kapłanów i jeden kleryk. Dziękujemy im za wieloletnią inicjatywę - mówi pani Marzena, która z mężem jedzie po raz drugi. Przyjechali spod Wrocławia. - Spotkaliśmy tu cudownych ludzi z całej Polski i wspaniałych kapłanów, którzy prowadzą nas każdego dnia nie tylko drogą, ale Słowem Bożym.

CZYTAJ DALEJ

#TrzymajSięMaryi: Piastunka Obecności. Wiesz, że twój dzień jest pełen Boga?

2022-05-17 21:00

[ TEMATY ]

Maryja

Rozważania majowe

#TrzymajSięMaryi

Ks. Michał Lubowicki

Romuald M. Sołdek

Artysta tak namalował oczy Maryi, że zawsze spoglądają na wiernych

Artysta tak namalował oczy Maryi, że zawsze spoglądają na wiernych

Maryja z Nazaretu przynosi nam dzisiaj przede wszystkim Słowo właśnie o tym, że tu – w naszym Nazarecie – możemy rosnąć, nabierać mocy, napełniać się mądrością, a łaska Boga spoczywa na nas, nawet jeśli nie zawsze ją czujemy czy dostrzegamy.

A gdy wypełnili wszystko według Prawa Pańskiego, wrócili do Galilei, do swego miasta – Nazaret. Dziecię zaś rosło i nabierało mocy, napełniając się mądrością, a łaska Boża spoczywała na Nim. Łk 2,39-40.

CZYTAJ DALEJ

Poradnik CKE "Jak radzić sobie ze stresem egzaminacyjnym? Zalecenia dla ósmoklasistów"

2022-05-19 07:18

[ TEMATY ]

egzamin

egzaminy

egzamin ósmoklasisty

KSP w Częstochowie

Poradnik "Jak radzić sobie ze stresem egzaminacyjnym? Zalecenia dla ósmoklasistów" opublikowała Centralna Komisja Egzaminacyjna z myślą o uczniach klas VIII szkół podstawowych, którzy w dniach 24-26 maja przystąpią do obowiązkowego egzaminu ósmoklasisty.

Poradnik przygotowała dr Marta Majorczyk, psycholog i pedagog z Niepublicznej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej USWPS w Poznaniu, nauczyciel akademicki z Collegium Humanum.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję