Reklama

Niedziela Wrocławska

Niebieska Pani wraca do Oławy

„Bez względu na pochodzenie wszyscy jesteśmy dziedzicami naszej wspólnej historii, w tym sensie wszyscy jesteśmy potomkami Sobieskich, Jabłonowskich, Radziwiłłów, Sapiehów, Tarnowskich czy Czartoryskich z całą ich wielkością i marnością. Bez tych rodzin i bez ich wkładu do naszej historii nasza polskość, nasze kulturowe dziedzictwo byłoby po prostu inne i raczej uboższe” – napisał książę Maciej Radziwiłł

Ks. Szymon Kocemba

17 lipca w dniu urodzin Marii Klementyny książę Maciej Radziwiłł przekazał kopię wizerunku Matki Bożej Loretańskiej Sobieskich, jako dar dla Ziemi Oławskiej oraz parafii pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Oławie, której aktualnie proboszczem jest ks. Leszek Woźny. Uroczystość parafialna odbyła się dzięki zaangażowaniu księdza Janusza Gorczycy, który z inicjatywy starosty oławskiego Zdzisława Brezdenia odpowiadał za przygotowanie wydarzenia.

Reklama

Wizerunek Matki Boskiej Loretańskiej to najcenniejsza „relikwia” przywieziona spod Wiednia, która jest związana z historią Oławy, poprzez osobę królewicza Jakuba Sobieskiego oraz jego córkę Marię Klementynę. Według źródeł historycznych obraz ten został znaleziony w 1683 r. przez hetmana wielkiego koronnego Stanisława Jabłonowskiego, w czasie walk pod Wiedniem i od razu uznany przez króla Jana III Sobieskiego za symbol zwycięstwa nad armią turecką. Napisy w banderolach trzymane przez anioły, odnoszące się do imienia króla "In hac Imagine Mariae Victor ero Ioannes" (W tym obrazie Maryi ja Jan będę zwycięzcą) oraz "In hac Imagine Mariae Vinces Ioannes" (W tym obrazie Maryi zwyciężysz Janie), spotęgowały przeświadczenie Sobieskiego o boskiej opiece. Od tego czasu król miał go zabierać na kolejne wyprawy wojenne.

Ks. Paweł Cembrowicz proboszcz wrocławskiej archikatedry podczas uroczystej Mszy Świętej zachęcał w swojej homilii, aby żyć tą historią – „Nie żyjcie jakąś nostalgią, bo kiedyś było lepiej. […] Ta historia uczy nas właśnie patrzenia na dzisiaj, patrzenia na jutro. […] Ta historia ma wielki potencjał, który rzeczywiście można wykorzystywać. Oława nie może być znana tylko z tego, że są w niej termy Jakuba […].

Podarowanie tego niezwykłego obrazu dla parafii pw. św. Piotra i Pawła w Oławie jest nie tylko ważnym wydarzeniem historycznym, lecz niesie ze sobą także przesłanie teologiczne. Jako chrześcijanie wierzymy w Bożą Opatrzność. Czyż zatem Najświętsza Maryja Panna nie chce poprzez ten znak osobiście przybyć do Oławy? Wydaje się jakby Matka Boża, na nowo chciała przypomnieć nam, że w tym obrazie i razem z nią będziemy zwyciężać. Maryja sama przychodzi do nas i pokazuje nam, gdzie należy szukać ratunku od porażki, zła, grzechu i śmierci. Czy chcesz razem z Nią zwyciężać swoje życiowe bitwy? Wybór należy do Ciebie!

2021-07-22 14:41

Ocena: +5 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Patron uczniów i studentów

U progu nowego roku szkolnego i akademickiego poznajmy patrona uczniów i studentów oraz orędownika zdających egzaminy - św. Józefa z Kupertynu.

Giuseppe Desa przyszedł na świat w małej włoskiej miejscowości Kupertyn w 1603 r. Jego życie młodzieńcze naznaczone było modlitwą i pracą. Gdy dorósł, rodzice posłali go do szkoły przyparafialnej, jednak jego edukacja nie trwała zbyt długo z dwu powodów. Pierwszym było, jak mówili nauczyciele, całkowite rozkojarzenie i nieumiejętność przyswajania wiedzy. Drugim powodem była choroba - gangrena, która unieruchomiła chłopca w łóżku na 5 lat. Po jakimś czasie, za namową matki i stryja, Józef wstąpił do Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych. Chciał zostać zakonnikiem.

CZYTAJ DALEJ

Dożynki Prezydenckie 2021

2021-09-19 17:04

prezydent.pl

Na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego odbyły się Dożynki Prezydenckie z udziałem Andrzeja Dudy i Agaty Kornhauser-Dudy.

– Wszystkie branże polskiego rolnictwa muszą być w sposób równy zadbane. Obiecuję wszystkim polskim rolnikom, że będę o te sprawy dbał, że będę stał na straży polskiego rolnictwa, jego dobra, jego interesów, tego wszystkiego, co istotne – mówił Prezydent RP podczas uroczystości.

CZYTAJ DALEJ

Polacy z brązowym medalem

2021-09-19 19:24

PAP

PAP

PAP

Polscy siatkarze pokonali w katowickim Spodku Serbów 3:0 (25:22, 25:16, 25:22) i zdobyli brązowy medal mistrzostw Europy. Biało-czerwoni po raz drugi z rzędu stanęli na najniższym stopniu podium w czempionacie Starego Kontynentu.

To dziesiąty medal Polaków w ME, w tym czwarty brązowy. W przeszłości taki krążek wywalczyli też - poza poprzednią edycją - w 1967 i 2011 roku. Złoty zdobyli tylko raz - w 2009 roku, a pięciokrotnie srebrny - w latach 1975-1983.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję