Reklama

Niedziela Łódzka

Łódzcy oazowicze wyruszyli na rekolekcje

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Piotr Niedzielski

Druga połowa lipca to czas zmiany turnusu wakacyjnego, w tym także rozpoczęcie drugiego turnusu Oazy. Wczoraj rano swoją duchową przygodę rozpoczęło 5 oaz z Archidiecezji Łódzkiej.

Trzy grupy wyjechały sprzed parafii Matki Bożej Królowej Polski na os. Radogoszcz Zachód – gdzie znajduje się łódzki dom Ruchu Światło Życie, a dwie grupy z placu katedralnego św. Jana Pawła II w Łodzi. To oznacza, że blisko 300 młodych z Łodzi i okolic, będzie w najbliższych dniach uczestniczyć w rekolekcjach prowadzonych przez łódzki Ruch Światło – Życie.

Reklama

Jak informują organizatorzy każda Oaza jest zwieńczeniem całego roku duchowej pracy, która odbywa się w parafiach. Cotygodniowe spotkania w małych wspólnotach gromadzą dzieci i młodzież na spotkaniach formacyjnych przygotowujących do wakacyjnych rekolekcji.

Jak zauważa ks. Piotr Niedzielski - oaza jest czasem, w którym razem z młodzieżą staramy się pogłębiać wiarę i więź z Panem Bogiem. To budowanie wspólnoty, uczenie się Kościoła. Na pewno ważne jest też dla mnie to, że na oazie mam kontakt z młodym Kościołem, z młodymi ludźmi, którzy nierzadko podbudowują moją wiarę i ożywiają ją. Cieszę się także z tego, że i ja mogę dzielić się z tą młodzieżą swoim doświadczeniem wiary i w pewien sposób pokazywać jej Kościół, Jego dobrą, pozytywną twarz. To zaś wydaje mi się bardzo ważne, zwłaszcza w dzisiejszych czasach. – dodaje duchowny.

Wakacyjne rekolekcje oazowe trwają najczęściej 15 dni. W tym czasie – każdego dnia - rozważana jest jedna z tajemnic różańcowych (radosnych, bolesnych i chwalebnych). Wyjątkowym dniem – w czasie każdego wyjazdu rekolekcyjnego jest dzień wspólnoty, kiedy - jeśli nie wszystkie, to większość oaz – zjeżdża się w jedno miejsce (najczęściej jest to Krościenko – centrum Ruchu) – by wspólnie się poznać, modlić i wychwalać Boga.

Reklama

Najczęściej wybieranym miejscem rekolekcji oazowych są miejscowości górskie takie jak Barcice czy Rytro k. Nowego Sącza.

W tegorocznych oazach wakacyjnych z Archidiecezji Łódzkiej weźmie udział blisko 500 uczniów szkół podstawowych i ponad podstawowych (Oaza Dzieci Bożych i Oaza Nowego Życia) oraz blisko 400 członków rodzin (Oazy Domowego Kościoła).

2021-07-21 15:43

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Stawać się tym, kim mam być w oczach Pana Boga

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

warsztaty dla księży

ks. Paweł Kłys

Stawać się tym, kim mam być w oczach Pana Boga – to jedno z przesłań, jakie Bóg stawia nam na początku warsztatów – powiedział abp Grzegorz Ryś, rozpoczynając warsztaty dla kapłanów, które odbyły się w dniach 7-8 sierpnia w domu rekolekcyjnym Wspólnoty Ognisko Miłości w Olszy k. Rogowa. Warsztaty te zorganizował i wziął w nich udział abp Grzegorz Ryś, a ich głównym tematem było przywództwo w Kościele. W spotkaniu uczestniczyli księża z diecezji łódzkiej, katowickiej, warszawskiej, gdańskiej, kamińsko-szczecińskiej, bielsko-żywieckiej, bydgoskiej i ze zgromadzenia Księży Marianów, łącznie 14 osób. Zajęcia prowadzili pracownicy Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego, dr Maria Czajkowska i dr Maciej Malarski.

- Jeżeli te warsztaty mają być organizowane w duchu Jezusa, to nie mogą być one traktowane narzędziowo, tzn. ja mam ideę, jak mam prowadzić diecezję, to muszę wyuczyć księży, jak oni mają postępować. To nie jest zgodne z nauczaniem Jezusa – powiedział, rozpoczynając spotkanie, abp Grzegorz Ryś. Ewangelia mówi, że Kościół jest ciałem i każdy w nim ma określone funkcje i każdy ma je spełniać w sposób jak najlepszy. Ja sam chcę się tego uczyć, powiedział arcybiskup, wyjaśniając swój udział w szkoleniu. Wszystko zaczęło się niespodziewanie – zauważa dr Maria Czajkowska – Ksiądz Arcybiskup, po lekturze mojej książki, poprosił o spotkanie i zapytał mnie, czy nie poprowadziłabym warsztatu dla księży z przywództwa, bo – jak zaznaczył – ta myśl za nim chodziła już od dłuższego czasu. Zaskoczona propozycją, poprosiłam o czas na przemyślenie. Po rozmowie z dr Maciejem Malarskim, z którym pracuję na Wydziale Zarządzania, nie ukrywam, że z lękiem – bo księża jako odbiorcy naszej pracy są nam mało znani – zdecydowaliśmy się podjąć to wyzwanie. Potrzebę warsztatów widziałam na długo przed ich rozpoczęciem – podkreśla dr Czajkowska, choćby dlatego, że oboje z Maciejem jesteśmy czynnymi uczestnikami życia Kościoła. Generalnie uważam, że każdy, kto pracuje z ludźmi, powinien chcieć rozwijać w sobie umiejętność komunikowania się z innymi oraz nabyć umiejętność dobrego przewodzenia, a mam przekonanie, że w Kościele wypływa to z relacji z Jezusem. Dobry przywódca to jest przywódca autentyczny – z uśmiechem mówi dr Czajkowska.

CZYTAJ DALEJ

86. rocznica objawienia Koronki do Miłosierdzia Bożego

2021-09-13 18:49

[ TEMATY ]

Koronka do Bożego Miłosierdzia

św. s. Faustyna Kowalska

Jezu ufam Tobie

B.M.Sztajner/Niedziela

W dniach 13 i 14 września br. przypada 86. rocznica objawienia Koronki do Miłosierdzia Bożego, którą Pan Jezus podyktował Siostrze Faustynie w Wilnie w 1935 roku.

Przypominamy, że na mocy dekretu Penitencjarii Apostolskiej z 12 stycznia 2002 r. „Odpustu zupełnego pod zwykłymi warunkami udziela się w granicach Polski wiernemu, który z duszą całkowicie wolną od przywiązania do jakiegokolwiek grzechu pobożnie odmówi Koronkę do Miłosierdzia Bożego w kościele lub kaplicy wobec Najświętszego Sakramentu Eucharystii, publicznie wystawionego lub też przechowywanego w tabernakulum. Jeżeli zaś ci wierni z powodu choroby (lub innej słusznej racji) nie będą mogli wyjść z domu, ale odmówią Koronkę do Miłosierdzia Bożego z ufnością i z pragnieniem miłosierdzia dla siebie oraz gotowością okazania go innym, to pod zwykłymi warunkami również zyskują odpust zupełny”.

CZYTAJ DALEJ

3 października odbędzie się III Ogólnopolska Pielgrzymka Przedsiębiorców

2021-09-17 11:30

[ TEMATY ]

Pielgrzymka Przedsiębiorców

Karol Porwich/Niedziela

Spotkanie w narodowym sanktuarium na Jasnej Górze jest otwarte dla wszystkich tych, którzy współtworzą sektor przedsiębiorczości w Polsce – także dla pracodawców, samozatrudnionych czy freelancerów. Centralnym wydarzeniem pielgrzymki będzie Msza Święta w Kaplicy Matki Boskiej Częstochowskiej oraz akt zawierzenia się przedsiębiorców Bogu przez Niepokalane Serce Maryi.

W auli Jana Pawła II pielgrzymów powita metropolita wrocławski J.E. Ks. Abp Józef Kupny. Zebrani wysłuchają wystąpień gości specjalnych: ks. prof. UJK dr. hab. Rafała Dudały i dr. Andrzeja Soleckiego. Niezwykle ważnym komponentem spotkania będą świadectwa wygłoszone przez samych przedsiębiorców. Z jednej strony będą stanowiły ich bardzo osobistą relację i refleksję, a z drugiej – odwołają się do wspólnotowości doświadczeń, której świadomość pozwala na wzmocnienie wśród uczestników poczucia jedności. Na zakończenie pielgrzymi odmówią Koronkę do Bożego Miłosierdzia wyrażającą w pięknej formie zaufanie do Boga i pragnienie życia w jedności z Nim.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję