Reklama

Wiara

Uderz w pasterza, rozproszą się owce

Każda wspólnota, jeśli się podzieli, wykończy się. Nie potrzeba będzie zewnętrznych sił. Wewnętrznie wykończą w rodzinie, we wspólnocie, w partii – mówił abp Józef Michalik podczas Mszy św. w Strachocinie na Podkarpaciu. Emerytowany metropolita przemyski wziął udział w comiesięcznej modlitwie ku czci św. Andrzeja Boboli na tzw. Bobolówce – w miejscu rodzinnego domu patrona Polski.

[ TEMATY ]

abp Józef Michalik

Karol Porwich

Abp Michalik zwrócił uwagę, że Pan Jezus podczas Ostatniej Wieczerzy „nie modlił się o wiarę, o miłość między ludźmi, o miłość do Pana Boga, ani nawet o inne potrzebne ludziom sprawy”, ale o jedność. – Dobrze wiemy, że najskuteczniej się unieszkodliwia nieprzyjaciół, jeśli się ich podzieli. Każda wspólnota, jeśli się podzieli, wykończy się. Nie potrzeba będzie zewnętrznych sił. Wewnętrznie wykończą w rodzinie, we wspólnocie, w partii – wskazywał.

Arcybiskup senior archidiecezji przemyskiej przyznał, że rozbicie nie ominęło także Kościoła, który podzielony jest na katolicki, prawosławny i protestancki, a one – szczególnie protestantyzm – na kolejne odłamy. Jak stwierdził, są one nieszczęściem ludzi wierzących w Chrystusa, a ich przyczyną jest grzech, niezdrowa ambicja, egoizm, pycha i podszepty szatana.

Podziel się cytatem

Reklama

Abp Michalik ocenił, że czasy ataków na Kościół nigdy nie mijają, jedynie „jak fale, raz tu, raz tam uderzają”. – Teraz nad Europą jest ta wichura nienawiści do Kościoła katolickiego. We Francji mordują księży. I w Polsce jest wysiłek podzielenia Kościoła. Uderz w pasterza, rozproszą się owce. Zawsze się zaczynały prześladowania od księży – mówił.

Zdaniem byłego przewodniczącego Episkopatu Polski, „Polska staje się dzisiaj partyjna”. – To dzieli ludzi, to jest bardzo niebezpieczne i złe, to niedopuszczalne – podkreślił.

Hierarcha skrytykował polityków, którzy interesy własne lub partyjne przekładają nad dobro Polski. Dramatem nazwał sytuacje, kiedy osoby wierzące brały udział w „czarnych marszach” i opowiadały się za aborcją. – Jest to czas bardzo trudny i trzeba żebyśmy popatrzyli na to, że jest atak na kulturę chrześcijańską – uznał.

Reklama

W opinii abp. Michalika ataki na moralność stały się systematyczne i dochodzi do tego, że „w niektórych krajach nie wolno bronić moralności, życia zgodnego z prawem natury”.

Równie krytycznie ocenił coraz powszechniejsze wulgaryzmy w przestrzeni publicznej. – To jest hańba dla kultury tysiącletniej w Polsce – stwierdził duchowny.

Kaznodzieja zwrócił uwagę, że dużo mówi się o „wolności dla wszystkich”, ale „z wyjątkiem dla katolików”. W obronę wziął o. Tadeusza Rydzyka i Radio Maryja. Skrytykował też proces, jaki niedawno wytyczono Fundacji Lux Veritatis. – On też ma prawo żyć, głosić Ewangelię i uczyć ludzi modlitwy – zaznaczył abp Michalik.

2021-07-17 07:35

Ocena: +12 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Michalik: polska wieś potrzebuje nowej strategii

[ TEMATY ]

abp Józef Michalik

wieś

M.B. Sztajner/Niedziela

Polskie rolnictwo i polska wieś potrzebuje nowej strategii o tyle właściwej, żeby stała się ona współpracą a nie konfrontacją z Unią Europejską – powiedział dziś w Warszawie abp Józef Michalik. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski przemawiał jako laureat tegorocznej Nagrody im. ks. bp. Romana Andrzejewskiego przyznawanej przez Fundację "Solidarna Wieś". Abp. Michalika uhonorowano m.in. za wpieranie aktywności społecznej na wsi oraz zaangażowanie na rzecz pojednania polsko-ukraińskiego.

CZYTAJ DALEJ

USA: W Waszyngtonie uczczono pamięć prof. Juliana Kulskiego, powstańca i znanego architekta

2021-09-17 19:52

[ TEMATY ]

pogrzeb

powstaniec

Waszyngton

Wikipedia

Julian Eugeniusz Kulski

Julian Eugeniusz Kulski

W Waszyngtonie odbyła się w piątek msza żałobna po śmierci prof. Juliana Eugeniusza Kulskiego, uczestnika Powstania Warszawskiego, cenionego architekta i działacza. Był wielkim Polakiem, bohaterem powstania; przyczynił się do rozwoju polsko-amerykańskich relacji - podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

"Dziś żegnamy postać szczególnie zasłużoną dla odzyskania niepodległości przez Polskę, osobę, która wielce przyczyniła się do rozwoju społeczeństwa obywatelskiego i postaw patriotycznych, a także do budowy dobrych stosunków polsko-amerykańskich" - napisał premier w liście odczytanym przez ambasadora Piotra Wilczka podczas mszy w katedrze św. Mateusza Apostoła w Waszyngtonie.

CZYTAJ DALEJ

Stygmaty św. Franciszka odpowiedzią na prośbę Mahometa

2021-09-18 22:40

Norbert Polak

Wspólnota parafialna Stygmatów św. Franciszka z Asyżu w Krakowie-Bronowicach obchodziła święto patronalne i przyjazd wicekomisarza Ziemi Świętej. o. Dariusza Sambora.

Wspólnota parafialna Stygmatów św. Franciszka z Asyżu w Krakowie-Bronowicach obchodziła święto patronalne i przyjazd wicekomisarza Ziemi Świętej. o. Dariusza Sambora.

    W kościele Stygmatów św. Franciszka z Asyżu w Krakowie-Bronowicach 17 września odbył się odpust parafialny i przywitanie wicekomisarza Ziemi Świętej, o. Dariusz Sambora.

    Na początku wydarzenia franciszkanie świeccy, rada parafialna i seminarzyści złożyli podziękowania na ręce jubilata. Następnie przemówienie wygłosił proboszcz świątyni, o. proboszcz Eligiusz Dymowski. Duchowny zauważył, że Krzyż Jerozolimski i stygmaty św. Franciszka z Asyżu łączą się ze sobą w sposób szczególny. - Dzisiaj dwa miejsca szczególne łączą się ze sobą — miejsce w Jerozolimie, bazylika Bożego Grobu, Góra Kalwaria i drugie miejsce w Europie, we Włoszech, góra La Verna. Dwa miejsca związane ze znakiem Zbawienia, jaki każdego dnia czynimy poprzez znak Krzyża. Tam, w Jerozolimie, Chrystus oddał swoje życie za każdego człowieka. Na górze La Verna Swojego wiernego ucznia, św. Franciszka z Asyżu obdarzył darem stygmatów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję