Reklama

Niedziela Łódzka

Piotrków Tryb.: Pielgrzmi z Piotrkowa na Jasnej Górze

W środę, po czterech dniach pielgrzymowania, 480 pielgrzymów z Piotrkowa Trybunalskiego i okolicznych miejscowości dotarło na Jasną Górę.

Wyruszyli oni na pątniczy szlak w niedzielę, 11 lipca, po Mszy św. w piotrkowskiej Farze. Hasło przewodnie tegorocznej pielgrzymki brzmi: „Jezus nadzieją Kościoła łódzkiego” i nawiązuje ono do 100-lecia erygowania diecezji łódzkiej. – Jak co roku pielgrzymujemy na święto Matki Bożej z Góry Karmel. Szliśmy w trzech grupach. Najmłodszy pielgrzym ma 1,5 roku, zaś najstarszy pątnik - 75 lat.

Ze względu na ograniczenia epidemiczne pielgrzymi codziennie po dojściu na noclegi wracali autokarami do swoich domów, zaś następnego dnia byli dowożeni na miejsce rozpoczęcia kolejnego etapu pielgrzymowania – wyjaśnia ks. Paweł Słabaszewski, kierownik pielgrzymki. W dniu wczorajszym, porannej Mszy św. w kaplicy Matki Bożej Jasnogórskiej przewodniczył bp Ireneusz Pękalski.

Reklama

Nawiązując do hasła pielgrzymki, Biskup mówił w homilii o Maryi jako Tej, która jest źródłem nadziei i zachęcał wszystkich do zawierzenia się Jezusowi, a więc do okazania takiej ufności, jaką miała w sobie Maryja. Za wzór całkowitego zawierzenia kaznodzieja podał kard. Stefana Wyszyńskiego - wielkiego Prymasa Tysiąclecia, który we wrześniu zostanie ogłoszony błogosławionym. Po Mszy św. pątnicy uczestniczyli w nabożeństwie drogi krzyżowej, które odbyło się na wałach jasnogórskich, natomiast o godz. 15.00 wzięli udział w nabożeństwie ku czci Bożego Miłosierdzia w Dolinie Miłosierdzia. W godzinach wieczornych każda z trzech grup uczestniczyła w czuwaniu, które zakończyła Mszą św. z obrzędem przyjęcia szkaplerza.

W dniu dzisiejszym, tj. w liturgiczne wspomnienie Matki Bożej z Góry Karmel, pielgrzymi wezmą udział w uroczystej Mszy św. na szczycie jasnogórskiego klasztoru, po czym wrócą do Piotrkowa Trybunalskiego. 152. pielgrzymkę zakończy wspólna liturgia Mszy św. w sobotę, 17 lipca, w piotrkowskiej Farze.

2021-07-16 10:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

25-lecie sakry bp. Adama Lepy

[ TEMATY ]

jubileusz

Łódź

bp Adam Lepa

BOŻENA SZTAJNER

Bp Adam Lepa przewodniczył 5 stycznia Mszy św. z okazji 25-lecia swojej sakry biskupiej. Towarzyszyło mu dziesięciu arcybiskupów i biskupów, dziesiątki kapłanów, siostry zakonne i wierni świeccy. Liturgia została odprawiona w bazylice archikatedralnej w Łodzi.

CZYTAJ DALEJ

Kraków Airport: karp w samolocie, opłatek na pokładzie - jak je przewozić?

2022-12-02 18:50

[ TEMATY ]

wigilia

lotnisko

karp

Karol Porwich /Niedziela

Lotnisko w Krakowie-Balicach przypomina, że w okresie świątecznym wielu pasażerów, udając się na święta Bożego Narodzenia do swoich bliskich, przewozi okolicznościowe potrawy, które wymagają specjalnym restrykcjom przy kontroli bezpieczeństwa.

Jak zauważa rzecznik prasowy Kraków Airport Natalia Vince, dużo łatwiej jest przewozić potrawy świąteczne na terenie Unii Europejskiej. - Produkty pochodzenia zwierzęcego można przewozić w ramach UE w ilościach przeznaczonych do własnego użytku. Należy tutaj jednak pamiętać, że ryba jest kłopotliwym towarem z uwagi na zapach, więc rekomendowane jest zapakowanie np. hermetyczne które: po pierwsze umożliwi jej lepsze przechowanie i opóźni psucie, a po drugie nie uprzykrzy podróży innym pasażerom - mówi KAI Natalia Vince.

CZYTAJ DALEJ

8 grudnia na Jasnej Górze „Hołd z kwiatów”

2022-12-02 16:38

[ TEMATY ]

Jasna Góra

hołd kwiatów

Bożena Sztajner/Niedziela

Hołd z kwiatów na Jasnej Górze

Hołd z kwiatów na Jasnej Górze

Na Jasnej Górze 8 grudnia już po raz czternasty odbędzie się „Hołd z kwiatów” pod figurą Niepokalanej na placu przed szczytem. Ma szczególny wymiar łączności z papieżem, bo uroczystość nawiązuje do rzymskiego zwyczaju tzw. omaggio floreale (hołdu z kwiatów). W 1938 r. papież Pius XI polecił Papieskiej Akademii Niepokalanej przygotować na Placu Hiszpańskim w Rzymie uroczysty akt oddania czci Maryi Niepokalanej. Odtąd każdego roku Ojciec Święty składa Maryi wieniec z kwiatów. Od 14 lat (od 2009r.) 8 grudnia to zatem dzień łączności Wzgórza Jasnogórskiego ze Wzgórzem Watykańskim.

W częstochowskim sanktuarium białe kwiaty składa nie tylko arcybiskup, ale i pielgrzymi. Pasterz diecezji podnoszony jest w koszu wozu strażackiego do stóp Niepokalanej, gdzie pozostawia bukiet białych róż. Sama figura Maryi tego dnia też udekorowana jest dziesiątkami białych kwiatów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję