Reklama

Kościół

Krajowy duszpasterz kierowców: prowadzenie auta w stanie nietrzeźwości to złamanie piątego przykazania

Płacenie alimentów na dzieci ofiar nietrzeźwego kierowcy to narzędzie, które zabierze nam z drogi potencjalnych morderców. Ale nie trzeba tylko o tym mówić, trzeba to zdecydowanie wprowadzić - uważa krajowy duszpasterz kierowców. W rozmowie z KAI ks. Marian Midura, skomentował rządowe zapowiedzi zaostrzenia kar dla prowadzących pod wpływem alkoholu. Jak dodaje, siadanie za kierownicę w stanie nietrzeźwości to także złamanie piątego przykazania.

[ TEMATY ]

kierowcy

Adobe Stock

Projekt przepisów zaostrzających kary dla kierowców, którzy nie przestrzegają prawa na drodze, przygotowuje Ministerstwo Infrastruktury. Chodzi m.in. o podniesienie kwoty najwyższego mandatu (obecnie 500 zł). Ponadto zaostrzone mają zostać kary za zdjęcia z fotoradarów, tak, aby kierowcom łamiącym ograniczenie prędkości trudniej było wykręcić się od odpowiedzialności. MI chce powiązać stawkę za OC z mandatami, które otrzymał kierowca.

Innym pomysłem jest wprowadzenie ostrzejszych kar dla pijanych kierowców. Oprócz zwiększonej odpowiedzialności karnej - jak zapowiedział premier Mateusz Morawieckie - być może będzie to m.in. konfiskata auta sprawcy oraz wprowadzenie obowiązku płacenia alimentów osobom, które pozostały przy życiu, członkom rodziny i osobom poszkodowanym.

Podziel się cytatem

Reklama

To ostatnie rozwiązanie jest pokłosiem niedawnego tragicznego wypadku w Stalowej Woli, w którym pijany kierowca doprowadził do śmierci młodych rodziców. Osierocili oni troje dzieci.

Zdaniem krajowego duszpasterza kierowców ks. Mariana Midury, ostatnie przestępstwa drogowe z udziałem nietrzeźwych wymagają dosadnego komentarza: "Pijani kierowcy wiozą śmierć".

Tym istotniejsze jest w jego opinii społeczne uświadamianie zagrożeń wynikających z siadania za kółkiem po spożyciu alkoholu, że problem ten dotyka całe rodziny. Nie tylko dlatego, że stają się one ofiarami drogowych bandytów, ale też dlatego, że bardzo często nie powstrzymują kierowców przed wyruszeniem w drogę po wypiciu alkoholu.

Reklama

- To nie jest tylko kwestia kierowcy, który będzie odpowiadać za swoje czyny. Jeden z policjantów opowiedział mi ostatnio historię zatrzymania nietrzeźwego mężczyzny, obok którego w aucie siedziała żona i troje dzieci, bez zapiętych pasów i fotelików. W takich sytuacjach powinna zadziałać odpowiedzialność, bo przecież ktoś widział, że ta rodzina wyruszała w drogę i nie zareagował. Od tego może zależeć ludzkie życie - tłumaczy w rozmowie z KAI ks. Midura.

- Nie może być tak, że nietrzeźwy wsiada za kierownicę a rodzina mu mówi: "tylko uważaj na policję". To jest po prostu współuczestnictwo w przyszłym być może nawet zabójstwie - dodaje krajowy duszpasterz kierowców.

Zdaniem krajowego duszpasterza kierowców, w powstrzymaniu Polaków przed jazdą po pijanemu potrzebne są konkretne, wyższe kary. - Taki kierowca dobrze wie, jaka kara może go spotkać m.in. z mediów. Jeśli ta kara będzie większa, to jego rodzina może powstrzyma go przed prowadzeniem auta. Powie: "nie jedź, bo zabiorą ci samochód", "będzie płacił alimenty na dzieci" - to też jest narzędzie, które zabierze nam z drogi tych potencjalnych morderców. Ale nie trzeba tylko o tym mówić. Trzeba to zdecydowanie wprowadzić - dodał.

Ks. Midura zgadza się ze słowami premiera Mateusza Morawieckiego, że jazda pod wpływem alkoholu to potencjalne morderstwo, a projektowane zmiany w prawie nie będą dotyczyć osób, które jeżdżą na trzeźwo. - 99 proc. osób nie będzie miało z tym kłopotów, tylko ci, którzy wybierają jazdę po alkoholu - zaznacza.

Krajowe Duszpasterstwo Kierowców z okazji Tygodnia św. Krzysztofa (w tym roku 18-25 lipca) przypomina o tzw. Dekalogu Kierowcy. Wśród jego zasad są m.in. wskazania: "Nie będziesz egoistą na drodze; Nie będziesz ostry w słowach, czynach i gestach wobec innych ludzi; Szanuj pieszych; Nie zabijaj – bądź trzeźwy; Zapnij pasy – będziesz bezpieczny; Pomagaj potrzebującym na drodze; szanuj pracę naszej policji".

- Nie tylko apelujemy, ale i przypominamy, że zagrożenie życia i zdrowia, powodowane przez stan nietrzeźwości i siadanie za kierownicą to łamanie piątego przykazania Dekalogu "Nie zabijaj". Już w latach 50. papież Jan XXIII powiedział, że przykazanie to odnosi się także do kierowców: "Każdy, kto nie stosuje się do przepisów drogowych, gwałci prawo Boskie, które zakazuje samobójstw i zabijania" - przypomniał ks. Midura.

W dniach 18-25 lipca obchodzony będzie Tydzień św. Krzysztofa - coroczna akcja uświadamiająca potrzebę bezpiecznego poruszania się po drogach. Konferencja prasowa zapowiadająca to wydarzenie odbędzie się w środę 14 lipca. Jej organizatorem są KAI i MIVA Polska.

Podczas konferencji prasowej krajowy duszpasterz kierowców wystąpi ze zdecydowanym apelem do kierowców o utrzymanie bezpieczeństwa i odpowiedzialną jazdę na drogach.

2021-07-08 16:27

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

26 kwietnia - XIV Niedziela Modlitw za Kierowców

[ TEMATY ]

kierowcy

Bozena Sztajner/ Niedziela

Ostatnia niedziela kwietnia obchodzona jest w Kościele katolickim w Polsce jako Niedziela Modlitw za Kierowców. W tym czasie zbierane są fundusze na zakup środków transportu dla misjonarzy. Będzie to również dzień szczególnej wdzięczności wobec kierowców wykonujących pracę podczas epidemii.Hasłem tegorocznej Niedzieli Modlitw za Kierowców są słowa: „Z miłością na wszystkich drogach”

O wspólną modlitwę o poprawę bezpieczeństwa na drogach i łaskę bezpiecznego docierania do celu zaapelowało Krajowe Duszpasterstwo Kierowców wspólnie z MIVA Polska w specjalnym komunikacie na Niedzielę Modlitw za Kierowców. Z

CZYTAJ DALEJ

Ks. Zollner: seksualność wciąż jest tematem tabu

2021-09-20 16:03

[ TEMATY ]

przemoc

nadużycia seksualne

przestępstwa seksualne

Grażyna Kołek

„Choć ciągle jesteśmy w Kościele w Europie Środkowo-Wschodniej w sytuacji mierzenia się z problemem wykorzystywania, to wiele zostało już zrobione, by chronić dzieci i bezbronnych dorosłych” – uważa ks. Hans Zollner, członek Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich. Uczestniczy on w warszawskiej konferencji o ochronie małoletnich w Kościołach Europy Środkowo-Wschodniej.

Wszystkie episkopaty ustanowiły już odpowiednie instytucje odpowiedzialne za pracę w zakresie prewencji i radzenia sobie z przypadkami wykorzystywania, przygotowały też stosowne wytyczne postępowania. Wiele uniwersytetów katolickich ma już w programie studia z zakresu ochrony małoletnich. Konferencja ma za zadanie wskazać, co należy zrobić, by lepiej unikać wykorzystywania w Kościele.

CZYTAJ DALEJ

Pielgrzymka seniorów i wolontariuszy

2021-09-21 16:11

[ TEMATY ]

seniorzy

Parafialne Zespoły Caritas

Fb/CaritasDiecezjiZielonogorskoGorzowskiej

Członkowie Klubu Seniora „Babie lato” i wolontariusze Parafialnego Zespołu Caritas z parafii Chrystusa Króla w Tuplicach wybrali się na pielgrzymkę na Podlasie – informuje Caritas diecezjalna.

Wyjazd odbył się w dniach 13-17 września. Na pielgrzymim szlaku znalazły się takie miejsca jak: Białystok , Tykocin, Supraśl, Narew, Soce, Bohoniki , Puszcza Białowieska czy Sokółka. Opiekę duchową nad uczestnikami wyjazdu sprawował ks. Leszek Białuga. Szczegółową relację z poszczególnych dni znaleźć można na parafialnym Facebooku. Zapraszamy do galerii zdjęć.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję