Reklama

Kościół

Spadek powołań kapłańskich jest rzeczywistym problemem

Problem spadku powołań kapłańskich jest problem rzeczywistym; jeśli nie można posłać wystarczającej liczby księży, to jest to wielkie wyzwanie dla całej wspólnoty kościelnej – powiedział we wtorek nowy biskup legnicki Andrzej Siemieniewski.

[ TEMATY ]

ksiądz

bp Andrzej Siemieniewski

Karol Porwich/Niedziela

28 czerwca papież Franciszek mianował dotychczasowego biskupa pomocniczego archidiecezji wrocławskiej Andrzeja Siemieniewskiego czwartym biskupem legnickim, a 29 czerwca w kaplicy Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Legnickiej miało miejsce kanoniczne objęcie diecezji.

We wtorek bp. Siemieniewski, jako nowy ordynariusz diecezji legnickiej, po raz pierwszy spotkał się z dziennikarzami.

Reklama

Biskup podkreślił, że dokładna „inwentaryzacja diecezji legnickiej”, czyli jak mówił, zorientowanie się, jakie „bogactwo duchowe ma diecezja, ale też, jakie problemy kryje” potrwa miesiące. "Aby poznać dobrze diecezję trzeba pojechać w jej różne krańce. Zatem inwentaryzacja zasobów duchowych, ludzkich, historycznych, kulturowych w diecezji będzie na pewno trwała bardzo długo” - mówił.

Hierarcha odpowiadając na pytania dziennikarzy mówił m.in. o tym, że zdanie z Ewangelii „żniwo wielkie, ale robotników mało” odnosi się również do powołań kapłańskich. „Powołań kapłańskich było kiedyś więcej, a teraz jest ich mniej. To dotyczy kościoła w całej Europie i w całej Polsce i oczywiście też kościoła diecezji legnickiej. To jest bardzo duże wyzwanie, na pewno domaga się jakiś działań organizacyjnych (…) ale przede wszystkim odwołuje się do Ewangelii, bo w Ewangelii zdanie +żniwo wielkie, ale robotników mało” odsyła nas do modlitwy” - powiedział biskup.

Dodał, że jednym z kierunków modlitwy w diecezji legnickiej będzie właśnie modlitwa o powołania kapłańskie i zakonne. "Jeśli nie można posłać wystarczającej liczby księży, to jest to wielkie wyzwanie dla całej wspólnoty kościelnej” - mówił.

Podziel się cytatem

Biskup podkreślił, że wyzwaniem jest też spadek liczby osób uczestniczących w mszach świętych. „Kiedy jednak spotykamy się z niepokojącymi statystykami, to nie po to, aby załamywać ręce, albo opierać się na czysto socjologicznym rozumowaniu, ale na rozumowaniu wiary, czyli +proście Pana żniwa, aby posłała robotników na swoje żniwo+, tak, aby żniwo było obfite” - mówił hierarcha.

2021-07-06 12:45

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wielki odpust krzeszowski w międzynarodowej oprawie

[ TEMATY ]

Krzeszów

bp Andrzej Siemieniewski

KS. WALDEMAR WESOŁOWSKI

Kilka tysięcy osób uczestniczyło w uroczystościach odpustowych ku czci Maryi Wniebowziętej w pocysterskim sanktuarium maryjnym w Krzeszowie. Sumie odpustowej przewodniczył biskup pomocniczy wrocławski Andrzej Siemieniewski. Przy ołtarzy stanęli również biskup senior Marian Buczek ze wschodniej Ukrainy oraz biskup Stanisław Dowlaszewicz z Boliwii, pochodzący z nieodległej Kamiennej Góry.

Każdego roku odpust krzeszowski gromadzi tłumy wiernych i pielgrzymów, którzy za wstawiennictwem Matki Bożej Łaskawej wypraszają potrzebne łaski. Na uroczystości przybywają wierni nie tylko z diecezji legnickiej, ale i z całego Dolnego Śląska, również z wielu stron Polski i z zagranicy, zwłaszcza z sąsiednich Czech i Niemiec.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Święci na ulicach Wrocławia

2021-09-19 22:12

[ TEMATY ]

relikwie

św. Stanisław

św. Dorota

procesja

archidiecezja wrocławska

Magdalena Lewandowska

Ulicami Wrocławia przeszła procesja z relikwiami śś. Stanisława i Doroty

Ulicami Wrocławia przeszła procesja z relikwiami śś. Stanisława i Doroty

Już po raz 24 przez wrocławski Rynek przeszła procesja z relikwiami śś. Stanisława i Doroty.

Procesja nawiązuje do średniowiecznej tradycji, a wskrzeszona została po powodzi w 1997 r. Wrocławianie dziękują w niej za uchronienie od wielkiej wody i innych kataklizmów i proszą – za wstawiennictwem świętych – o dalszą opiekę nad miastem. – Nasze wyjście na ulice miasta to nie okazja, by protestować przeciw komuś. To świadectwo wiary, że Bóg powołuje nas do świętości. Prosimy Boga o zachowanie od naturalnych kataklizmów, ale też by zachował nas od jakichkolwiek duchowych klęsk – mówił w Bazylice Garnizonowej ks. Arkadiusz Krziżok, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Wrocławskiej Kurii.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję