Reklama

Wiadomości z Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Komunikat z 319. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski

Podczas sierpniowej pielgrzymki do Ojczyzny Ojciec Święty pomógł nam na nowo odkryć znaczenie przesłania miłosierdzia Bożego w życiu osobistym i społecznym. W Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie Łagiewnikach dokonał doniosłego aktu zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu. Mówił do nas: "Trzeba przekazywać światu ogień miłosierdzia. W miłosierdziu Boga świat znajdzie pokój, a człowiek szczęście! To zadanie powierzam Wam, Drodzy Bracia i Siostry, Kościołowi w Krakowie i w Polsce oraz wszystkim czcicielom Bożego Miłosierdzia, którzy tutaj przybywać będą z Polski i z całego świata. Bądźcie świadkami miłosierdzia!" (Jan Paweł II, homilia podczas Mszy św. z okazji konsekracji świątyni Bożego Miłosierdzia, 17 sierpnia 2002 r.).
W świecie, w którym występuje tyle bolesnych zjawisk, trzeba nie tylko z wdzięcznością przyjmować dar miłosierdzia Bożego, ale również pełnić dzieła miłosierdzia, szczególnie wobec najbardziej potrzebujących. Kościół podejmuje to zadanie, realizując je między innymi przez Caritas, zakony, ruchy i stowarzyszenia. Potrzeb jest jednak znacznie więcej. Ważnym zadaniem staje się dziś rozwijanie "wyobraźni miłosierdzia", która pozwala dostrzec nowe możliwości realizacji miłosierdzia wokół nas: w naszej rodzinie, w pracy, w społeczności lokalnej, w życiu gospodarczym i politycznym. Pragniemy serdecznie podziękować wszystkim, którzy okazali chrześcijańską wrażliwość, niosąc pomoc dla dotkniętych powodzią Czechów i Niemców, a także rodaków z południowych rejonów Polski.
Wierni papieskiemu przesłaniu, nie zapominamy, że największym miłosierdziem świadczonym wobec drugiego człowieka jest głoszenie Chrystusa Miłosiernego. Dlatego zachęcamy naszych duszpasterzy oraz świeckich animatorów, aby niestrudzenie głosili Dobrą Nowinę o miłosierdziu Bożym, która pozwala człowiekowi podnieść się z jego upadków i odważnie podejmować nowe wyzwania.
Do odkrywania prawdy o Bożym miłosierdziu w sposób szczególny jest zaproszona młodzież, która podczas Spotkania z Ojcem Świętym w Toronto dała wyraz głębokiego przywiązania do Chrystusa. Młodzi ludzie, wrażliwi na zło, grzech, niesprawiedliwość społeczną, są zarazem otwarci na łaskę miłosierdzia Bożego, która pozwala im kształtować życie zgodnie z Ewangelią. Dlatego pragniemy prosić, w sposób szczególny właśnie młodzież, aby podjęła trud głoszenia i podejmowania czynów miłosierdzia zarówno wobec rówieśników, jak również wobec wszystkich osób potrzebujących, które Pan stawia na jej drodze życia.
Nasze zebranie odbyło się we Wrocławiu, gdzie obchodziliśmy trzechsetlecie działalności Papieskiego Wydziału Teologicznego. Jubileuszowej Liturgii przewodniczył ks. kard. Angelo Sodano, Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej. Zwrócił się on do uczestników Konferencji z przesłaniem dotyczącym potrzeby rozwijania dzieła miłosierdzia na wszystkich poziomach życia Kościoła. Papieski Wydział Teologiczny we Wrocławiu przez przyznanie mu doktoratu honoris causa wyraził swe uznanie dla jego wiernej służby u boku Ojca Świętego oraz troski o żywą obecność Kościoła na poziomie wspólnoty międzynarodowej.
Uroczystości wrocławskie stały się także okazją do refleksji nad rolą środowisk akademickich w naszej Ojczyźnie. Praca dydaktyczna i naukowa prowadzona przez te środowiska przygotowuje młodych ludzi do podjęcia nowych wyzwań, jakie stają przed Polską w nowym tysiącleciu. Coraz więcej osób podejmuje trud kształcenia. Stanowi to dobry znak. Rozwój współczesnego świata narzuca nam jednak nowy obowiązek stałej edukacji.
Zbliża się czas wyborów samorządowych. Pragniemy raz jeszcze zachęcić do wzięcia w nich udziału. Jest to obowiązek obywatelski umacniany dodatkowo duchem wiary chrześcijańskiej. Samorządy bowiem odgrywają coraz większą rolę w kształtowaniu życia naszych miast i wsi. To od ludzi, których wybierzemy, będzie zależało funkcjonowanie instytucji i społeczności nam najbliższych. Im zawierzymy nasze szkoły, opiekę zdrowotną, nasze bezpieczeństwo, nowe miejsca pracy, życie kulturalne. Ważne jest, abyśmy wybierali te osoby, które kierując się nauką społeczną Kościoła, będą prawdziwie zatroskane o dobro naszych "małych ojczyzn".
Wolność religijna oraz swoboda funkcjonowania instytucji kościelnych jest prawem powszechnie przyjętym w świecie. Dlatego też z wielkim niepokojem przyjęliśmy informacje o niedopuszczeniu do pracy duszpasterskiej na terenie Federacji Rosyjskiej kolejnych kapłanów. Odmawianie posługi religijnej wiernym, którzy jej potrzebują, stanowi naruszenie fundamentalnych zasad wolności religijnej. Stąd też oczekujemy od władz Rosji ponownego rozpatrzenia swoich decyzji, aby zapewnić rosyjskim katolikom podstawowe warunki do rozwoju życia religijnego. Takie stanowisko wypływa również z tego, że w ciągu ostatnich dwóch wieków setki tysięcy naszych rodaków zesłano w głąb Rosji. Ich potomkowie, korzystając z pozytywnych przemian w obecnej swojej ojczyźnie, mają prawo do swobodnego korzystania z praktyk religijnych.
Czterdzieści lat temu, 11 października 1962 r., rozpoczęły się obrady Soboru Watykańskiego II, który stanowi największe wydarzenie w życiu Kościoła w minionym stuleciu. Rocznica ta skłania nas dziś do wyrażenia wdzięczności Bogu za ten wielki dar dla Kościoła. Zobowiązuje ona jednocześnie do ciągłego wnikania w nauczanie Soboru dotyczące głoszenia Ewangelii współczesnemu światu. Zwracamy się z prośbą do kapłanów i świeckich, aby dokumenty soborowe, wydane ostatnio w nowym przekładzie, stanowiły dla wszystkich źródło duchowej odnowy.
Dziękujemy wszystkim, zwłaszcza zaś twórcom kultury i dziennikarzom, za włączenie się w przygotowanie i przebieg Dnia Papieskiego. Wieloraki wymiar tego dnia: religijny, kulturowy i społeczny, pozwala dostrzec wielkie bogactwo posługiwania Ojca Świętego. Ofiary złożone z tej okazji na fundusz stypendialny dla uboższej i zdolnej młodzieży wiejskiej stanowią wartościowy przejaw społecznej wrażliwości na nauczanie papieskie. Słowa szczególnej wdzięczności kierujemy do harcerzy, Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, Akcji Katolickiej oraz innych organizacji i ruchów za solidarną troskę o swoich kolegów.
Miesiąc październik jest szczególnym czasem modlitwy różańcowej. Za wstawiennictwem Maryi polecamy Bogu wszystkie sprawy, które są nam drogie i ważne zarówno dla świata, jak i dla Kościoła. W tym roku, zgodnie z prośbą Ojca Świętego, modlimy się również o pokój na świecie. Niech Maryja Królowa Pokoju wyjedna ten dar w tych rejonach świata, gdzie panują wojny i konflikty.
Na wspólną drogę szerzenia miłosierdzia Bożego z serca błogosławimy.

Reklama

Podpisali: Kardynałowie, Arcybiskupi i Biskupi obecni na 319. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Wrocław, 10 października 2002 r.

Spotkanie Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej

Od 3 do 6 października br. pod hasłem Poznajemy Chrystusa przez Maryję trwały rekolekcje Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej. Ich organizatorem był dyrektor JRR - o. Bogumił Schab. Rozważania konferencyjne, ukazujące Maryję jako wzór wiary, nadziei i miłości, prowadził o. Jan Meller. W programie znalazła się codzienna Msza św., Różaniec i wieczorna procesja różańcowa na wałach, którą prowadził o. Kamil Szustak. W niedzielę, 6 października, w przeddzień święta Matki Bożej Różańcowej, odpustowej Sumie o godz. 11.00 na Szczycie przewodniczył metropolita częstochowski - abp Stanisław Nowak. "Różaniec św. dla każdego człowieka, który wierzy, ufa i kocha, jest drogowskazem do nieba" - mówił przeor Jasnej Góry o. Marian Lubelski, witając wiernych. W homilii abp Nowak powiedział: "Różaniec to cudowny skrót Ewangelii, Biblii, to głoszenie wiary. Dlatego ta modlitwa jest tak prosta, a równocześnie tak głęboka". Jasnogórska Rodzina Różańcowa istnieje od 36 lat. Założył ją paulin - o. Bronisław Matyszczyk.

Reklama

Pielgrzymka amazonek

Ponad 4 tys. kobiet walczących z chorobą nowotworową piersi przybyło 5 października br. w 5. Pielgrzymce Kobiet po Mastektomii. Spotkanie zorganizowała Janina Stryczak, przewodnicząca częstochowskiego Stowarzyszenia Amazonek. O godz. 11.00 Mszę św. na Szczycie odprawił biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej Antoni Długosz. Przybyłe amazonki powitał w imieniu Jasnej Góry o. Mieczysław Łacek. "Patrząc na Was, jestem głęboko przekonany, że podejmujecie tę wielką tajemnicę wybrania przez Boga w cierpieniu - mówił bp Długosz. - Bo właśnie na kanwie Waszego życia Bóg nieustannie pisze historię zbawienia". Amazonki wysłuchały wykładu o. prof. Zachariasza Jabłońskiego, pt. Umocnieni obecnością Maryi Królowej Polski - z radosną nadzieją w jutro, oraz odznaczyły Annę Stefańczyk, byłą przewodniczącą częstochowskiego klubu i pomysłodawczynię jasnogórskich pielgrzymek, "Złotym Łukiem" amazońskim za aktywną działalność na rzecz Stowarzyszenia.

Reklama

21. Pielgrzymka Prawników

5 października br. przybyło ok. 200 prokuratorów, adwokatów, sędziów, radców prawnych i administratorów. O godz. 11.00 przed Cudownym Obrazem Mszy św. przewodniczył ks. prof. Remigiusz Sobański z Uniwersytetu kard.S. Wyszyńskiego w Warszawie. "Przychodzicie na Jasną Górę, by w Maryjnej szkole formować swoje dojrzałe postawy" - mówił o. Sebastian Matecki, podprzeor Jasnej Góry, witając uczestników pielgrzymki. Prawnicy odprawili także Drogę Krzyżową i wysłuchali referatu ks. prof. R. Sobańskiego.

Maturzyści z Przemyśla

Tradycyjnie w pierwszą sobotę października pielgrzymowali maturzyści z archidiecezji przemyskiej. Spotkanie pod hasłem: Zaufajcie Chrystusowi, ponieważ On Wam ufa! zgromadziło ok. 5 tys. uczniów. Organizatorem był ks. Tadeusz Kocór, dyrektor Wydziału Nauki Katolickiej Kurii Metropolitalnej w Przemyślu. Maturzyści wysłuchali konferencji, odprawili Drogę Krzyżową oraz wzięli udział w czuwaniu maryjnym. Uwieńczeniem pielgrzymki była Msza św. w Bazylice, którą o godz. 23.00 odprawił biskup pomocniczy archidiecezji przemyskiej Stefan Moskwa.

W skrócie

30 września przybył przedstawiciel Kościoła greckokatolickiego - bp Sofron Mudry z diecezji iwanofrankowskiej na Ukrainie.

1 października modlił się abp Eusebius Joseph Beltran z Oklahomy w USA.

2 października w Kaplicy Matki Bożej abp Stanisław Nowak odprawił Mszę św. inaugurującą nowy rok akademicki na Politechnice Częstochowskiej. W uroczystości uczestniczył prof. Henryk Dyja, rektor uczelni.

3 października o. Stanisław Tomoń odprawił Mszę św. dla dyrekcji i pracowników Banku Pekao SA Regionu Małopolskiego.

5 października ks. prof. Józef Pater odprawił Mszę św. dla ok. 70-osobowej grupy kompanii kleryckich ze Szczecina z okazji 36. rocznicy opuszczenia koszar. W skład grupy weszli: byli klerycy, koledzy seminaryjni i dowództwo. Spotkanie zorganizował ks. Kazimierz Rapacz SDB.

5 października, na zakończenie konferencji w Kulach k. Częstochowy, na Jasnej Górze modliło się 60 lekarzy neonatologów.

5 października przybyła delegacja Internationale Salzburg Assotiation z Austrii wraz z konsulem generalnym Republiki Austrii w Polsce Ernestem-Peterem Brezovszkym. "Dla mnie jest zawsze przywilejem być tu, bo to jest miejsce bardzo ważne dla Polski, ale też i dla Europy" - powiedział konsul.

6 października na Jasnej Górze modliło się 21 prowincjałów pallotyńskich z całego świata na czele z prowincjałem Polskiej Prowincji Zachodniej - ks. Tomaszem Skibińskim.

Zapowiedzi

23/24 października - Sympozjum Sióstr Formacji Liturgicznej;

25 października - Pielgrzymka Maturzystów Diecezji Łomżyńskiej (II seria);

26 października - Pielgrzymka Maturzystów Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej;
- Pielgrzymka Kapłanów Archidiecezji Częstochowskiej;
- Pielgrzymka Sportowców;
- Pielgrzymka Ruchu "Komunia i Wyzwolenie";
- Pielgrzymka Kobiet.

2002-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: Motocyklowy Zjazd Gwiaździsty do Częstochowy - po raz dwunasty

2024-04-28 15:17

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Karol Porwich/Niedziela

Na Jasnej Górze odbył się zjazd zorganizowany po raz dwunasty przez Stowarzyszenie Motocyklowy Zjazd Gwiaździsty do Częstochowy. Odwołuje się ono tradycji przedwojennych regionu. To druga grupa, która rozpoczęła w kwietniu sezon w częstochowskim sanktuarium. Zjazd wpisujący się w obchodzoną dziś XVIII Ogólnopolską Niedzielę Modlitw za Kierowców był czasem prośby o wzajemny szacunek na drodze i szczęśliwe powroty do domu dla motocyklistów i wszystkich użytkowników dróg.

W zjeździe uczestniczyli motocykliści z całej Polski. Marta Fawroska-Sroka z Będzina jeździ z mężem. Jak przyznaje, choć na początku odnosiła się z rezerwą do pasji małżonka, dziś nie wyobraża sobie życia bez wspólnych wypraw. - Co roku jeździmy na rozpoczęcie sezonu na Jasną Górę, bo Jasna Góra to nasza duma narodowa. Modlimy się rozpoczynając kolejny etap motocyklowej przygody - wyjaśnia uczestniczka motocyklowego spotkania. Motocyklowa pasja staje się wśród kobiet coraz popularniejsza.

CZYTAJ DALEJ

Gniezno: abp Antonio Guido Filipazzi przekazał krzyże misyjne misjonarzom

2024-04-28 13:19

[ TEMATY ]

misje

PAP/Paweł Jaskółka

Czternastu misjonarzy - 12 księży, siostra zakonna i osoba świecka - otrzymało dziś w Gnieźnie z rąk nuncjusza apostolskiego w Polsce abp. Antonio Guido Filipazzi krzyże misyjne. „Przyjmując krzyż pamiętajcie, że nie jesteście pracownikami organizacji pozarządowej, ale podobnie jak św. Wojciech, niesiecie Ewangelię Chrystusa, Kościół Chrystusa i samego Chrystusa” - mówił nuncjusz.

Życzeniami dla posłanych misjonarzy nuncjusz apostolski w Polsce uczynił słowa papieża Franciszka, którymi rozpoczął on swój pontyfikat: „Chciałbym, abyśmy wszyscy mieli odwagę wędrować w obecności Pana, z krzyżem Pana; budować Kościół na krwi Pana, która została przelana na krzyżu, i wyznawać jedną chwałę Chrystusa ukrzyżowanego, a tym samym Kościół będzie postępować naprzód”.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: zaproszenie na uroczystość Królowej Polski

2024-04-29 12:48

[ TEMATY ]

Jasna Góra

uroczystość NMP Królowej Polski

Karol Porwich/Niedziela

Na Maryję jako tę, która jest doskonale wolną, bo doskonale kochającą, wolną od grzechu wskazuje o. Samuel Pacholski. Przeor Jasnej Góry zaprasza na uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski 3 maja. Podkreśla, że Jasna Góra jest miejscem, które rodzi nas do wiary, daje nadzieję, uczy miłości, a o tym świadczą ścieżki wydeptane przez miliony pielgrzymów. Zachęca, by pozwolić się wprowadzać Maryi w przestrzeń, w której uczymy się ufać Bogu i „wierzymy, że w oparciu o tę ufność nie ma dla nas śmiertelnych zagrożeń, śmiertelnych zagrożeń dla naszej wolności”.

- Żyjemy w czasach, kiedy nasza wspólnota narodowa jest bardzo podzielona. Myślę, że główny kryzys to kryzys wiary, który dotyka tych, którzy nominalnie są chrześcijanami, są katolikami. To ten kryzys generuje wszystkie inne wątpliwości. Trudno, by ci, którzy nie przeżywają wiary Kościoła, nie widząc naszego świadectwa, byli przekonani do naszych, modne słowo, „projektów”. To jest ciągle wołanie o rozwój wiary, o odrodzenie moralne osobiste i społeczne, bo bez tego nie będziemy wiarygodni i przekonujący - zauważa przeor. Jak wyjaśnia, jedną z głównych intencji zanoszonych do Maryi Królowej Polski będzie modlitwa o pokój, o dobre decyzje dla światowych przywódców i „byśmy zawsze potrafili budować relacje, w których jesteśmy gotowi na dialog, także z tymi, których nie rozumiemy”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję