Reklama

Kościół

Ks. Lombardi: burza w czasie ŚDM w Madrycie metaforą pontyfikatu Benedykta XVI

Burza w czasie wieczornego czuwania modlitewnego podczas Światowych Dni Młodzieży w Madrycie jest metaforą pontyfikatu Benedykta XVI. Opinię taką wygłosił ks. Federico Lombardi, przewodniczący watykańskiej Fundacji Josepha Ratzingera, a w latach 2006-2016 dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej.

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

Włodzimierz Rędzioch

- Po burzy zapanował wielki spokój, całkowita cisza, z adoracją w wielkiej monstrancji z katedry w Toledo. W centrum wielkiego zgromadzenia był Jezus w Eucharystii – powiedział włoski jezuita. Dodał, że „to poczucie pokoju i cisza były odczuwane przez ponad milion młodych ludzi zgromadzonych w Madrycie”.

- Dla mnie był to naprawdę jedne ze szczytowych momentów pontyfikatu Benedykta. Była to metafora całego jego pontyfikatu. Po problemach, burzach, napięciach nadszedł w końcu ostatni punkt – adoracja i jedność z Bogiem w pokoju, przed Chrystusem obecnym w Eucharystii – wskazał o. Lombardi.

Przypomniał, że gdy w swej autobiografii Joseph Ratzinger/Benedykt XVI pisze o swoich święceniach kapłańskich sprzed 70 lat, jest jasne, że był to kluczowy moment, od którego zaczęło się jego życie pełne „służby, głębokiej miłości Boga i nauki”.

Według o. Lombardiego Benedykt XVI rozumie, że ten duch służby powinien odzwierciedlać się w szacunku dla liturgii. – Nie dostrzegłem [u niego] żadnych szczególnych momentów mistycznych, takich jak przejawy nadzwyczajnej pobożności lub coś przewyższającego doświadczenie chrześcijańskie. Zawsze był w stanie doskonałego spokoju i głębokiego uczestnictwa – stwierdził włoski jezuita.

2021-06-29 18:55

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Tylko prawda

2023-01-23 17:34

Niedziela Ogólnopolska 5/2023, str. 54-54

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

książki

Mat.prasowy

Arcybiskup Georg Gänswein wspomina lata spędzone u boku Benedykta XVI.

Ostatnia audiencja generalna Benedykta XVI, która miała miejsce 27 lutego 2013 r., była szczególnym wydarzeniem w historii. Ustępujący z urzędu biskup Rzymu żegnał się z wiernymi, dzieląc się refleksjami o swoim pontyfikacie i swojej rezygnacji. Wypowiedział wtedy słowa, które wskazywały na jego przyszłą rolę w Kościele: „Nie mam już władzy rządzenia w Kościele, lecz w posłudze modlitwy zostaję, że tak powiem, w zagrodzie św. Piotra (...). Będę nadal towarzyszył Kościołowi w drodze modlitwą i refleksją, z takim oddaniem Panu i Jego Oblubienicy, z jakimi codziennie starałem się żyć dotychczas i chciałbym żyć zawsze”.

CZYTAJ DALEJ

Każdy z nas kradnie i nawet o tym nie wie? VII przykazanie w praktyce

2023-02-03 21:15

[ TEMATY ]

kradzież

Adobe.Stock

Łamiemy VII przykazanie… nie będąc tego świadomi. W jakich obszarach życia jesteśmy najbardziej narażeni na kradzież?

1) Praca

CZYTAJ DALEJ

Do Rokitna pielgrzymował Fatimski Apostolat Niepokalanego Serca Maryi

2023-02-04 16:17

[ TEMATY ]

Rokitno

pierwsza sobota miesiąca

Fatimski Apostolat Niepokalanego Serca Maryi

Karolina Krasowska

Pielgrzymi z Fatimskiego Apostolatu Niepokalanego Serca Maryi odnowili dziś akt zawierzenia Matce Bożej

Pielgrzymi z Fatimskiego Apostolatu Niepokalanego Serca Maryi odnowili dziś akt zawierzenia Matce Bożej

Nie straszne im śnieg, deszcz i niesprzyjające warunki atmosferyczne. Od trzynastu lat, niestrudzenie, w każdą pierwszą sobotę miesiąca pielgrzymują z Międzyrzecza do Rokitna, wypełniając warunki nabożeństwa, o które Maryja prosiła w Fatimie.

4 lutego do Maryi Cierpliwie Słuchającej przybył Fatimski Apostolat Niepokalanego Serca Maryi. Za każdym razem uczestnicy pielgrzymki wypełniają cztery warunki, o które Matka Boża prosiła w Fatimie, a więc spowiedź, Komunię świętą wynagradzającą, Różaniec oraz medytację nad jedną tajemnicą różańcową w duchu wynagrodzenia za bluźnierstwa i grzechy przeciwko Jej Niepokalanemu Sercu. Dziś, w obecności bp. Tadeusza Lityńskiego, pielgrzymi odnowili akt zawierzenia Maryi, a pasterz diecezji udzielił im na trud pielgrzymowania i wynagradzania w duchu fatimskiego testamentu swojego pasterskiego błogosławieństwa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję