Reklama

Niedziela Wrocławska

"Działać na chwałę Bożą" - 10 lat Akcji Katolickiej na wrocławskim Nowym Dworze

Jubileusz 10-lecia parafialnego oddziału Akcji Katolickiej, obchodzili jej członkowie w parafii pw. Opatrzności Bożej we Wrocławiu - Nowym Dworze.  

ks. Łukasz Romańczuk

Członkowie Akcji Katolickiej niosą sztandar

Członkowie Akcji Katolickiej niosą sztandar

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Eucharystii przewodniczył ks. Łukasz Piłat - asystent diecezjalny Akcji Katolickiej. We wstępie do liturgii, ks. Krzysztof Hajdun, proboszcz parafii porównał występujące w Ewangelii ziarnko gorczycy do momentu przyjęcia Sakramentu Chrztu, co prowadzi do wzrostu u człowieka wiary, nadziei i miłości - Tak też dzieje się z dziełami, które rozrastają się w Kościele. Ludzie tworzący te dzieła powiększają jej duchowe dobra poprzez modlitwę, sakramenty, charyzmaty przypisane danym grupom. I przez to stają się piękne. - mówił ks. K. Hajdun i dodał: - Minęło już 10 lat, kiedy reaktywowany został oddział Akcji Katolickiej przy naszej parafii. Wyrażamy naszą radość, że to dzieło trwa i się wciąż rozrasta. Dziś, wraz z ks. Łukaszem Piłatem, odpowiedzialnym w naszej diecezji za Akcję Katolicką, dziękujemy za 10 lat tego dzieła w naszej wspólnocie. 

Ks. Łukasz Romańczuk

Ks. Krzysztof Hajdun - Opiekun parafialnego oddziału Akcji Katolickiej przy parafii pw. Opatrzności Bożej we Wrocławiu - Nowym Dworze

Ks. Krzysztof Hajdun - Opiekun parafialnego oddziału Akcji Katolickiej przy parafii pw. Opatrzności Bożej we Wrocławiu - Nowym Dworze

Reklama

Diecezjalny asystent Akcji Katolickiej w wygłoszonej homilii powrócił na chwilę do promocji lektorów i ceremoniarzy, wśród których było trzech reprezentantów tutejszej parafii. (Więcej tutaj) Następnie nawiązując do uroczystości parafialnej, podkreślił ważność dziękczynienia - Na pierwszym miejscu zawsze dziękujemy Panu Bogu, a wszystko czynimy dla Jego chwały - mówił ks. Piłat i dodał, zwracając uwagę na zaangażowanie proboszcza wspólnoty parafialnej w reaktywację parafialnego oddziału Akcji Katolickiej - Przychodząc na tę parafię dostrzegłeś tu wiele grup modlitewnych, jednak wczytując się w przesłanie Ojca Świętego Jana Pawła II, który wzywał, aby w przestrzeni Kościoła reaktywować działanie Akcji Katolickiej. Posłuszny temu wezwaniu, z wielką roztropnością, kierując swoje spojrzenie ku wiernym, powołałeś pierwszego prezesa, śp. Jana Osycha, powołałeś zarząd i zgłosiłeś ówczesnemu ordynariuszowi chęć utworzenia takiej wspólnoty - powiedział ks. Łukasz. 

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ks. Łukasz Romańczuk

Ks. Łukasz Piłat - diecezjalny asystent Akcji Katolickiej

Ks. Łukasz Piłat - diecezjalny asystent Akcji Katolickiej

W dalszej części przypomniane zostały cele i założenia Akcji Katolickiej - Na pierwszym miejscu jest pogłębienie formacji chrześcijańskiej i umocnienie wiary. Wypływa to z dostrzegania odrzucenia wiary przez wielu ludzi, a to prowadzi do pragnienia, aby przemienić świat. [...]  Dobrze uformowani ludzie, powinni żywo angażować się w sprawy Kościoła, zajmując miejsca w parafii, które nie są objęte ewangelizacją. Członkowie Akcji Katolickiej są najbliższymi współpracownikami księdza proboszcza, dyspozycyjnymi do działania względem jawiących się potrzeb - mówił diecezjalny asystent. 

- Kolejnym ważnym celem, wymagającym determinacji i odwagi jest zaangażowanie członków Akcji Katolickiej w przestrzeni społecznej: politycznej, gospodarczej i  kulturalnej - oczywiście na miarę swoich charyzmatów i możliwości, aby przez własne świadectwo wiary urzeczywistniać wartości chrześcijańskie - zaznaczyl kaznodzieja. 

Podstawowym czynnikiem działań jest ewangelizacja - W swojej pracy apostolskiej członkowie Akcji Katolickiej powinni łączyć wypracowane wartości istniejące w Kościele i koncentrować je w sprawie ewangelizacji. Akcja Katolicka nie jest grupą, której dowodzi jeden człowiek - lider. Liderem Akcji Katolickiej jest Kościół. Każdy powinien wiernie służyć Kościołowi tym darem, jaki otrzymał od Pana Boga - podkreślił ks. Piłat. 

Reklama

W nawiązaniu do przeczytanej Ewangelii kaznodzieja zadał wiernym pytanie: "Gdzie jest Królestwo Niebieskie? Chcąc odpowiedzieć na pytanie, powiedział - Bóg jest Wszechobecny, a tak, gdzie panuje i króluje, jest obecny. A zatem my jesteśmy odpowiedzialny, aby tu na Ziemi to Królestwo budować. Nie niszczyć, ale budować. Każdy z nas jest narzędziem w rękach Pana Boga i każdy z nas bez wyjątku jest potrzebny, aby to Królestwo urzeczywistniać, mówić i świadczyć o nim tworząc jedność ze wspólnotą, tworząc Kościół. Kiedy jesteśmy na Eucharystii, owocem jej jest nasza jedność z Chrystusem i Kościołem - mówił kapłan. 

Cytując słowa: "Wszystko mi wolno, ale nie wszystko przynosi korzyść", ks. Piłat mówił o właściwym rozeznawaniu woli Bożej -  Nie wszystko buduje i mając taką świadomość, powinniśmy bardzo roztropnie i rozważnie odczytywać wolę Pana Boga i ją wypełniać. Jest to wielkie wyzwanie dla nas, ale możliwe. [...] Bóg pragnie pokrzepić każdego z nas, bo jesteśmy Jego umiłowanymi dziećmi.

Kapłan zachęcił do odważnego i mężnego wyznawania wiary i postępowania według zasad pozostawionym ludziom przez Chrystusa. - Jeden święty człowiek więcej dokona niż wielu nieświętych. 

Na zakończenie ks. Łukasz Piłat podziękował wszystkim zaangażowanym w tworzenie dzieła Akcji Katolickiej, zarówno tej diecezjalnej jak i parafialnej. 

2021-06-12 19:04

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Somalia: alarm ONZ w sprawie nowego kryzysu żywnościowego

2026-03-11 08:51

[ TEMATY ]

Somalia

kryzys żywnościowy

alarm ONZ

Vatican Media

Nowy kryzys żywnościowy w Somalii

Nowy kryzys żywnościowy w Somalii

Organizacja Narodów Zjednoczonych ogłasza nowy apel dotyczący dramatycznego kryzysu żywnościowego w Somalii. Ponad 6 milionów osób zagrożonych jest głodem z powodu suszy, wojny i niestabilności politycznej. Międzynarodowa pomoc drastycznie maleje.

Przedłużający się okres suszy między październikiem a grudniem 2025 roku w ogromnym stopniu pogłębił trudności w dostępie do wody w całej Somalii. Pomimo obfitych opadów, które charakteryzowały dwa poprzednie lata, rząd Somalii był zmuszony ogłosić ogólnokrajowy stan zagrożenia wodnego. Sytuacja ta miała poważne konsekwencje dla sektora rolniczego, powodując niszczycielski kryzys żywnościowy.
CZYTAJ DALEJ

Biskupi spotkali się z przedstawicielami polskiego rządu. O czym rozmawiali?

2026-02-11 21:36

[ TEMATY ]

episkopat

biskupi

Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski

przedstawiciele

polskiego rządu

BP KEP

Biskupi spotkali się z przedstawicielami polskiego rządu

Biskupi spotkali się z przedstawicielami polskiego rządu

10 marca 2026 roku, wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz oraz minister spraw wewnętrznych i administracji Marcin Kierwiński spotkali się w Sekretariacie Generalnym Konferencji Episkopatu Polski z biskupami uczestniczącymi w 404. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski.

Publikujemy pełny tekst komunikatu:
CZYTAJ DALEJ

Bp Socha: Trzeba wsłuchiwać się w to, co mówi Pan

Biskupi zgromadzeni na 404. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie sprawowali Mszę Świętą w Bazylice Św. Krzyża w 400. rocznicę ustanowienia tutejszej parafii. Bp Paweł Socha CM w homilii: „Trzeba przejść od duszpasterstwa planowania i aktywizmu do wspólnego wsłuchiwania się w to, co mówi i co poleca czynić nasz Pan”.

Odnosząc się do czytań z dnia, bp Paweł Socha CM, biskup pomocniczy senior diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, stwierdził, że „Mądrość Boża w Jezusie i Jego moc zbawcza pozwala wierzącym proste wskazania przykazań przełożyć na różne życiowe sytuacje”. Wskazał, że duchowni uznają teoretycznie prawdę, że „Jezus zbawia dzisiaj, przez ustanowionych apostołów i ich następców”, jednakże „z biegiem lat posługiwania, zwłaszcza po wielu latach posługi pasterskiej, coraz jaśniej widzimy, że ciągle czyha na nas pokusa pełnienia posługi kapłańskiej rozumianej w stylu mentalności tego świata”.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję