Reklama

Duchowość

„Ogarnij świętego”

[ TEMATY ]

akcja

Arkadiusz Bednarczyk

„Wszyscy święci” obraz z pocz. XVIII wieku

„Wszyscy święci” obraz z pocz. XVIII wieku

Gra miejska i strona na Facebooku – w ten sposób warszawscy salwatorianie zachęcają do zapoznania się ze świętymi. „Święty (nie) ogarnięty” to akcja studentów i duszpasterzy z parafii przy Olimpijskiej. „Na co dzień używamy imion osób świętych – w ten sposób nazywamy ulice, parki, przedmioty, jak chociażby krzyż św. Andrzeja przy przejazdach kolejowych – a często nie mamy świadomości kim byli i co w zrobili życiu” – mówi KAI ks. Paweł Radziejewski SDS z parafii NMP Matki Zbawiciela w Warszawie, gdzie zrodziła się akcja „Święty (nie) ogarnięty”.

Reklama

„Ogarnąć” świętego można zapoznając się z krótkimi życiorysami i zdjęciami świętych zamieszczanych na stronie akcji na Facebooku. Organizatorzy przygotowali też ciekawostki i zagadki. „Wybraliśmy świętych, którzy albo są nam bliscy ze względu na swój młody wiek czy zainteresowania (np. chodzenie po górach), albo ze względu na swoje imię są patronami wielu dziś osób, jak św. Piotr czy św. Agnieszka” – wyjaśnia ks. Radziejewski.

Kulminacją akcji będzie gra miejska na warszawskim Mokotowie, która odbędzie się w sobotę 16 listopada w godz. 11.00-13.00. Na uczestników gry czekają ciekawostki i zagadki na temat świętych oraz zadania sprawnościowe. Grę podsumuje specjalne nabożeństwo. „Walczmy o świętość!” – apelują warszawscy salwatorianie.

Towarzystwo Boskiego Zbawiciela (salwatorianie) to kleryckie zgromadzenie zakonne na prawie papieskim, założone w Rzymie w 1881 roku. Jego Założycielem był o. Franciszek M. od Krzyża Jordan (1848-1918). Salwatorianie prowadzą działalność parafialną, są rekolekcjonistami i misjonarzami. Ich apostolstwami w Polsce są m.in. Centrum Formacji Duchowej, portal katolik.pl czy wydawnictwo Salwator. Salwatorianie Prowincji Polskiej pracują w 35 domach zakonnych w kraju i poza jego granicami. W Warszawie przy ul. Olimpijskiej 82/84 prowadzą parafię NMP Matki Zbawiciela.

2013-11-16 11:02

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Caritas pomaga

Cała Polska mogła w Wielką Sobotę dowiedzieć się o działaniach prowadzonych przez naszą diecezjalną Caritas. Wszystko dzięki akcji Telewizji Polskiej „Polska Pomaga”. Podczas kilkunastu wejść antenowych dyrektor Caritas Diecezji Sosnowieckiej ks. Tomasz Folga oraz jego najbliżsi współpracownicy podzielili się z telewidzami informacjami na temat działań społeczno-terapeutyczno-charytatywnych prowadzonych na terenie diecezji sosnowieckiej. Transmisje telewizyjne przeprowadzane były m.in. z Diecezjalnego Domu Matki i Dziecka, czy ze Świetlicy „U Matki Teresy” zarządzanej przez Siostry Karmelitanki Dzieciątka Jezus, a znajdującej się w domu zakonnym na terenie parafii pw. św. Rafała Kalinowskiego w Sosnowcu. Cała Polska zobaczyła, że mamy – na szczęście nieużywane – Okno Życia, a także, że oprócz etatowych pracowników w działania sosnowieckiej Caritas zaangażowana jest rzesza osób dobrej woli, czyli niezastąpionych wolontariuszy ze Szkolnych Kół Caritas i wolontariuszy z Parafialnych Zespołów Charytatywnych.

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: Ks. abp Henryk Hoser w szpitalu w ciężkim stanie

2021-07-31 11:49

Artur Stelmasiak

Abp Henryk Hoser

Abp Henryk Hoser

W czwartek, 29 lipca, ksiądz arcybiskup Henryk Hoser SAC znalazł się ponownie w szpitalu. Stan Księdza Arcybiskupa jest bardzo poważny. Biskup diecezji warszawsko-praskiej Romuald Kamiński prosi o modlitwę w intencji powrotu do zdrowia Arcybiskupa.

Kuria biskupa diecezji warszawsko-praskiej poprosiła wiernych o modlitwę w intencji ks. abp. Henryka Hosera SAC. Poniżej zamieszczamy prośbę biskupa Kamińskiego:

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: Pamięć o Powstaniu Warszawskim wpisana w modlitwę i wota

2021-08-01 19:36

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Powstanie Warszawskie

Karol Porwich/Niedziela

Jasna Góra jest dziś miejscem szczególnej pamięci i modlitwy za Ojczyznę. W 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego paulini i pielgrzymi modlą się w intencji Ojczyzny, za poległych w jej obronie.

O. Samuel Pacholski, przeor Jasnej Góry prosił w modlitwie o życie wieczne dla wszystkich poległych polskich patriotów. - Dzisiaj pierwsza niedziela sierpnia, miesiąca, który obfituje w uroczystości maryjne i wydarzenia, które znacząco mówią o historii naszej Ojczyzny. Dlatego chcemy pamiętać o tych wszystkich, którzy oddali życie, tak jak Powstańcy Warszawscy przed 77. laty. Chcemy prosić o dar życia wiecznego dla wszystkich polskich patriotów, dla których ten miesiąc był czasem ich heroizmu, ich bohaterstwa, oddawania życia i przelewania krwi dla dobra Ojczyzny i Kościoła – modlił się jasnogórski przeor.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję