Reklama

Wiadomości z Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wielki koncert w Dniu Papieskim

Finałowy koncert Dnia Papieskiego odbędzie się 14 października w Teatrze Wielkim w Warszawie, z udziałem najlepszych zespołów chrześcijańskich. Wystąpią m.in.: Arka Noego, Anna Maria Jopek, Mietek Szcześniak, Jorgos Skolias oraz 2TM2,3. Pomysł zrodził się w Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia. Na prośbę bp. Jana Chrapka i prezesa Fundacji Piotra Gawła - Jan Pospieszalski podjął się zorganizowania koncertu. Dochód z koncertu przeznaczony będzie na stypendia naukowe dla utalentowanych dzieci z najuboższych rodzin. W tym dniu w całej Polsce podczas innych spotkań związanych z Dniem Papieskim odbędą się zbiórki pieniędzy na ten cel. Organizatorzy przewidują połączenie na żywo z Watykanem oraz wspólną modlitwę Anioł Pański pod przewodnictwem Ojca Świętego.
Jan Pospieszalski podkreśla, że jednym z celów koncertu jest także zwrócenie uwagi na coraz popularniejszą muzykę chrześcijańską. " Istnieje w Polsce poważne środowisko muzyków, którzy nie boją się mówić, że odwołują się do słowa Bożego" - stwierdził. Bilety rozprowadzane są przez parafie, media i kasy Teatru Wielkiego. Cena - 10 zł. Początek koncertu o godz. 11.30.

Pomnik Słowackiego w Warszawie

Prymas Polski - kard. Józef Glemp poświęcił 29 września br. pomnik Juliusza Słowackiego na pl. Bankowym w Warszawie (miejscu, gdzie Słowacki pracował jako aplikant). Uroczystość poprzedziła Msza św. w intencji Poety w kościele środowisk twórczych, której przewodniczył Ksiądz Prymas. "To był Wieszcz, który sięgał swoim poetyckim natchnieniem świata duchów i aniołów" - powiedział m.in. w homilii kard. Glemp. Przypomniał, że tego dnia Kościół wspomina świętych Archaniołów. " Fakt, że właśnie dzisiaj odsłaniamy pomnik Słowackiego, ma swoje znaczenie, choć nie był przez nas zamierzony - stwierdził Prymas. - W jego poezji częste są odniesienia do duchów i aniołów. Poeta łączył ten niewidzialny, a przecież realny świat z Ojczyzną, ponieważ Duch Święty czuwa również nad Polską". Po Mszy św. zebrani przemaszerowali na pl. Bankowy, gdzie odbyła się uroczystość odsłonięcia i poświęcenia pomnika.
Po uroczystości odbyło się widowisko artystyczne pt. Noc Pielgrzyma, według scenariusza i w reżyserii Olgierda Łukaszewicza. W spektaklu brzmiały fragmenty m.in. Kordiana i Beniowskiego.
Pomnik ze spiżu i granitu zaprojektował prof. Edward Wittig w 1932 r. Monument nigdy nie stanął przed Teatrem Wielkim we Lwowie, choć takie było jego pierwotne przeznaczenie. Gipsowy model pomnika do niedawna przechowywano w Muzeum Narodowym. Granit na cokół pochodzi z obwodu żytomierskiego, a ofiarowały go władze ukraińskie. Kamień węgielny pod pomnik Juliusza Słowackiego poświęcił 18 sierpnia 1999 r. Jan Paweł II.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Złoty Jubileusz NSD w Częstochowie

Niższe Seminarium Duchowne Archidiecezji Częstochowskiej przeżywa w bieżącym roku 50-lecie istnienia.
29 września na jubileuszowe świętowanie przybyło ok. 450 osób, wśród których obecni byli: rektorzy, wychowawcy, wychowankowie i absolwenci NSD z kraju i z zagranicy, przedstawiciele władz i parlamentarzyści. Jubileusz rozpoczęła uroczysta Eucharystia w bazylice archikatedralnej, której przewodniczył nuncjusz apostolski - abp Józef Kowalczyk. Obecni byli także m.in. metropolita częstochowski - abp Stanisław Nowak oraz jego biskupi pomocniczy - bp Antoni Długosz i bp Jan Wątroba. List Ojca Świętego nadesłany z okazji jubileuszu NSD odczytał jeden z najstarszych jego absolwentów - wikariusz generalny Kurii Metropolitalnej w Częstochowie - ks. inf. Marian Mikołajczyk.
Po Eucharystii uczestnicy zgromadzili się w nowo wybudowanej sali gimnastycznej Niższego Seminarium. Program jutra Seminarium został zarysowany w liście kard. Zenona Grocholewskiego - prefekta Kongregacji Edukacji Katolickiej - przesłanym na ręce abp. Stanisława Nowaka z okazji jubileuszu Seminarium, a odczytanym przez rektora NSD - ks. dr. Jerzego Bieleckiego. Ksiądz Rektor zachęcił też do lektury specjalnego dodatku wydanego przez Niedzielę, poświęconego częstochowskiemu NSD. Doniosłym momentem spotkania było wręczenie przez abp. Stanisława Nowaka jubileuszowych medali byłym rektorom, wychowawcom i gościom honorowym. Była też chwila refleksji osób, które znalazły się u początków tworzenia NSD.

Reklama

Pielgrzymka Pracowników Leśnictwa

29 września przybyło na Jasną Górę 10 tys. leśników, pracowników gospodarki wodnej, parków narodowych, wyższych i średnich szkół leśnych oraz ruchów ekologicznych. Mszy św. na Szczycie przewodniczył bp Edward Janiak z Wrocławia - duszpasterz leśników polskich. Zebranych w imieniu Jasnej Góry powitał o. Jan Pach. W homilii bp Janiak nawiązał do ostatnich tragicznych wydarzeń w USA. "Ludzkość musi wejść na inną drogę, aby uniknąć tak ciężkich, bolesnych przeżyć - stwierdził Ksiądz Biskup. - Nie jest to nieszczęście jednego narodu, ale całej ludzkości. Wierzymy jednak, że Bóg posłuży się ofiarą tych ludzi, aby wszyscy zrozumieli, że nie tędy droga. Inaczej dochodzi się do pokoju, do szczęścia, do jedności. Nie przez nienawiść, ale przez miłość". Na pielgrzymce obecni byli: dyrektor generalny lasów państwowych Konrad Tomaszewski, byli ministrowie ochrony środowiska - Jan Szyszko i Stanisław Żelichowski - a także dyrektorzy regionalni i ich zastępcy. Pielgrzymkę uświetniła swą grą orkiestra Technikum Leśnego z Tucholi.

Rekolekcje Kapelanów Wojska Polskiego

Dziesiąte - jubileuszowe spotkanie w dniach 24-27 września br. zgromadziło ok. 150 kapelanów posługujących w różnych jednostkach wojskowych. "Każdy przyjazd jest nabraniem duchowych sił i energii do dalszej pracy, a przede wszystkim zawierzeniem naszego codziennego posługiwania Matce Bożej, którą nazywamy Hetmanką Żołnierza Polskiego" - powiedział biskup polowy WP Leszek Sławoj Głódź, organizator spotkania. Rekolekcje, oparte na wezwaniu Milito pro Christo, czyli "Walczę dla Chrystusa", prowadził ks. prof. Waldemar Chrostowski.

Reklama

29. Pielgrzymka Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej

28 września wieczorem, pod opieką 90 kapłanów, na Jasną Górę przybyło 1,5 tys. pielgrzymów z archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej, wierni pomorskich parafii, członkowie Caritas i Akcji Katolickiej, młodzież, szczecińscy policjanci, alumni seminarium, siostry zakonne i bracia zakonni, członkowie stowarzyszeń i ruchów religijnych. O północy Mszę św. odprawił metropolita szczecińsko-kamieński - abp Zygmunt Kamiński wraz z biskupami pomocniczymi - Janem Gałeckim i Marianem B. Kruszyłowiczem. Rano, po całonocnym czuwaniu, na zakończenie pielgrzymki abp Kamiński powiedział: "Spotkaliśmy się z naszą Matką. Patrzyliśmy w Jej macierzyńskie oczy, uczyliśmy się tutaj człowieczeństwa i chrześcijaństwa. Boża Matko, przyjmij nasze modlitwy i towarzysz naszemu powrotowi do domu. Bądź naszą Przewodniczką na szlakach codzienności".

Pielgrzymka Chórów i Orkiestr

30 września Mszę św. dla członków 14 chórów i 2 orkiestr dętych odprawił ks. inf. Ireneusz Skubiś, redaktor naczelny Niedzieli, a zebranych powitał o. Kamil Szustak. "Śpiew buduje, śpiew łączy, śpiew sprawia, że robi się radośniej i serdeczniej w domu, w kościele, w sali" - mówił w homilii ks. Skubiś. Wskazując na jasnogórskie spotkanie, Ksiądz Infułat stwierdził: "Niech to będzie dobry początek dzieła ważnego dla polskiej kultury, która jest chrześcijańska - żeby w naszych parafiach znów zabrzmiał gromki śpiew, żeby odezwały się znów piękne orkiestry, które by łączyły ludzi. Niech grają na rynkach miast, niech gromadzą ludzi, niech ich łączą, niech ich bawią i cieszą". Organizatorem pielgrzymki był Polski Związek Chórów i Orkiestr O/Częstochowa na czele z prezesem Edwardem Staniowskim.

W SKRÓCIE:

24 września Mszę św. dla Zakonu "Communio in Christo" odprawił o. generał Karl Heinz Haus z Niemiec. W czasie Eucharystii Zakon przyjął do swego grona 4 nowych członków, m.in. redaktorkę Tygodnika Katolickiego Niedziela Annę Wyszyńską.

28 września w Kaplicy Matki Bożej modliło się 52 kapłanów - kolegów z wojska ks. Jerzego Popiełuszki. Księża ci w latach 1966-68 jako klerycy zostali przymusowo wcieleni do wojska w Bartoszycach. Jednym z kleryków był wówczas Edward Białogłowski, obecnie biskup pomocniczy diecezji rzeszowskiej, organizator spotkania. Msza św. pod przewodnictwem bp. Józefa Zawitkowskiego zakończyła rekolekcje, które księża odprawiali w Diecezjalnym Domu Rekolekcyjnym w Częstochowie.

29 września Mszę św. na rozpoczęcie roku akademickiego Politechniki Częstochowskiej odprawił metropolita częstochowski - abp Stanisław Nowak.

ZAPOWIEDZI:

16/17 października - Sympozjum dla Sióstr Formacji Liturgicznej.

19 października - Pielgrzymka Maturzystów Diecezji Łomżyńskiej.

19/20 października - Pielgrzymka Maturzystów Diecezji Ełckiej.

19-21 października - Pielgrzymka Samorządów Terytorialnych;

- Referenci Powołań.

20 października - Pielgrzymka Telekomunikacji Polskiej.

20/21 października - Pielgrzymka Esperantystów.

21 października - Pielgrzymka Funkcjonariuszy Służby Więziennej.

O. Stanisław Tomoń - rzecznik prasowy Jasnej Góry

JEDNYM ZDANIEM

W Warszawie ogłoszono nominacje do nagrody Totus 2001, zwanej "katolickim Noblem". W tym roku nagroda zostanie przyznana w 3 kategoriach: "Promocja człowieka, praca charytatywna i edukacyjno-wychowawcza", " Osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej" oraz "Propagowanie nauczania Ojca Świętego". Zwycięzców poznamy 13 października br. w czasie obchodów Dnia Papieskiego.

W Katowicach odbyła się historyczna - pierwsza inauguracja Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego.

"Klerycy są elitą polskiej młodzieży" - uważa ks. Krzysztof Pawlina, rektor Archidiecezjalnego Seminarium Duchownego w Warszawie. W raporcie pt. Powołani na progu III tysiąclecia stara się on odpowiedzieć na pytanie: "Jacy są współcześni kandydaci do kapłaństwa?". Raport powstał na podstawie ankiety przeprowadzonej przez ks. Pawlinę w 2000 r. wśród 925 studentów przyjętych na pierwszy rok do seminariów diecezjalnych w Polsce.

Sympozjum ku czci św. Klemensa Hofbauera w Tuchowie zakończyło obchody roku poświęconego temu Świętemu, który przeszczepił Zgromadzenie Redemptorystów do Polski. Na sesję przyjechali zakonnicy z całej Polski oraz z zagranicznych placówek.

Pięć Tablic Pamięci z nazwiskami 100 Polaków i Żydów - mieszkańców Oświęcimia, którzy zginęli w KL Auschwitz-Birkenau, również za niesienie pomocy więźniom - odsłonięto na ścianie oświęcimskiego kościoła pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

Polska ponowiła zobowiązanie do wspólnej z państwami Unii Europejskiej walki z terroryzmem i zaproponowała włączenie kandydatów do UE do współpracy w tej dziedzinie.

Ujawniono, iż w Polsce już kilka lat temu wykryto powiązania finansowe irlandzkich terrorystów, organizacji Hamas i Hezbollah z wywiadem północnokoreańskim. Amerykanie prowadzący śledztwo w sprawie ataku na USA badają, czy także Osama bin Laden korzystał z pomocy komunistycznej Korei.

Według raportu Deutsche Bank, nasz kraj jest "jednym z najbardziej zaawansowanych kandydatów do członkostwa w Unii Europejskiej".

Inauguracyjne posiedzenie Sejmu odbędzie się 19 października br. Dzień później odbędzie się inauguracja Senatu. Prezydent wyznaczył na marszałka seniora w Sejmie Aleksandra Małachowskiego (SLD-UP), a w Senacie - Andrzeja Wielowieyskiego (Blok Senat 2001). Otworzą oni pierwsze posiedzenia obu izb i doprowadzą do ich ukonstytuowania się - wyboru marszałków Sejmu i Senatu.

Rząd przyjął projekt budżetu na 2002 r. i skierował go do Sejmu. Deficyt budżetu pozostał bez zmian - 40 mln zł, wzrost gospodarczy - 2,5 proc., inflacja - 5,1-5,5, stopa bezrobocia - 18, 8. Zaproponowano m.in. wprowadzenie 5-procentowego podatku importowego na okres jednego roku.

Minister środowiska Antoni Tokarczuk powołał Pawła Skawińskiego na stanowisko dyrektora Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Premier Jerzy Buzek zrezygnował z funkcji przewodniczącego RS AWS.

Nowym szefem RN ZChN został wybrany min. Jerzy Kropiwnicki.

Po 2 latach zakończyło się przed sądem w Katowicach postępowanie dowodowe w sprawie pacyfikacji w 1981 r. kopalni "Wujek" i "Manifest Lipcowy". Prokurator zażądał dla kierujących działaniami zomowców, a także 11 członków plutonu specjalnego po 15 lat więzienia, dla pozostałych oskarżonych - od 8 do 10 lat. Ok. 7,5 mln zł subwencji z budżetu państwa będą każdego roku otrzymywać partie polityczne, które przekroczyły w ostatnich wyborach 3-procentowy próg poparcia. Rząd zgodził się sprzedać 21 proc. akcji PZU międzynarodowemu konsorcjum Eureko, oddając mu kontrolę nad towarzystwem (Eureko z BIG BG mają już 30% akcji PZU).

Produkt krajowy brutto wzrósł w II kwartale br. tylko o 0,9% w stosunku do analogicznego okresu zeszłego roku. To najniższy wskaźnik od 1996 r.

2001-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Panie! Spraw, by moje życie jaśniało Twoją chwałą!

2024-04-26 11:09

[ TEMATY ]

rozważania

O. prof. Zdzisław Kijas

Adobe Stock

Człowiek nierzadko boi „odsłonić się” w pełni, pokazać, kim w rzeczywistości jest, co myśli i w co wierzy, co uważa za słuszne, czego chciałby bronić, a co odrzuca. Obawia się, że ewentualna szczerość może mu zaszkodzić, zablokować awans, przerwać lub utrudnić karierę, postawić go w złym świetle itd., dlatego woli „się ukryć”, nie ujawniać do końca swoich myśli, nie powiedzieć o swoich ukrytych pragnieniach, zataić autentyczne cele, prawdziwe intencje. Taka postawa nie płynie z wiary. Nie zachęca innych do jej przyjęcia. Chwała Boga nie jaśnieje.

Ewangelia (J 15, 1-8)

CZYTAJ DALEJ

Elżbieta Rafalska: Umiejętnie potrafiliśmy skorzystać ze środków unijnych przez 20 lat obecności w UE

2024-04-29 07:49

[ TEMATY ]

Łukasz Brodzik

Elżbieta Rafalska

YouTube

Rozmowa z europoseł Elżbietą Rafalską

Rozmowa z europoseł Elżbietą Rafalską

Umiejętnie potrafiliśmy skorzystać ze środków unijnych przez 20 lat obecności w Unii Europejskiej, a swoboda przepływu osób i usług była najcenniejszą wartością tego okresu - podkreśla Elżbieta Rafalska w rozmowie z portalem niedziela.pl.

Europoseł Prawa i Sprawiedliwości dodaje jednak, że wstępując do Unii Europejskiej byliśmy przekonani o gwarancji zachowania swojej odrębności, co dziś nie jest już takie oczywiste.

CZYTAJ DALEJ

Zmarł ks. Zbigniew Nidecki

2024-04-29 12:13

Materiały kurialne

Śp. Ks. Zbigniew Nidecki

Śp. Ks. Zbigniew Nidecki

Odszedł do wieczności ks. kan. Zbigniew Nidecki, kapłan diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

W piątek 26 kwietnia 2024 r., w 72. roku życia i 43. roku kapłaństwa, zakończył swoją ziemską pielgrzymkę śp. ks. kan. Zbigniew Nidecki, emerytowany kapłan naszej diecezji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję