Reklama

Niedziela Częstochowska

Bp Przybylski: Bóg powołuje, kogo chce

– Kapłan udzielający sakramentów jest tylko pośrednikiem między Bogiem i ludźmi. To jego Bóg powołał, a Bóg powołuje, kogo chce – powiedział bp Andrzej Przybylski w kościele św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Wieluniu. 28 kwietnia przewodniczył tam koncelebrowanej Mszy św. o powołania z regionu wieluńskiego archidiecezji częstochowskiej.

Witając uczestników Eucharystii, proboszcz parafii ks. Janusz Parkitny nawiązał do fragmentu Ewangelii odczytanego w Niedzielę Dobrego Pasterza, która rozpoczęła Tydzień Modlitw o Powołania. – Te słowa przypominają, że Dobry Pasterz to Jezus, my zaś jesteśmy owcami z Jego owczarni. Dobry Pasterz zna każdą swoją owcę i potrafi ją zawołać po imieniu, a one Go posłuchają i pójdą za Nim. Dobry Pasterz potrafi wyprowadzić swoje owce, potrafi je też nakarmić, a gdy jedna zaginie, będzie jej szukał. Jezus przypomina swoim słuchaczom: „Owce te dał Mi Ojciec i nikt nie może ich wyrwać z ręki mego Ojca. Ja i Ojciec jedno jesteśmy”.

W homilii bp Przybylski zwrócił uwagę, że dla Żydów Jezus był tylko człowiekiem. – Jak trudno im było uwierzyć w to, że Jezus, którego widywali na co dzień i który niczym szczególnym się nie wyróżniał, jest Synem Bożym. A On dla swoich owiec przygotował pokarm na życie wieczne, a także szafarzy tego pokarmu. Ustanowił Eucharystię i kapłaństwo – podkreślił duchowny.

Reklama

Mówiąc o kapłanach, zaznaczył, że są „pośrednikami między Bogiem i ludźmi” oraz „budowniczymi mostów między niebem i ziemią”. – Kapłani modlą się do Boga w intencjach powierzonych sobie owiec, głoszą słowo Boże i udzielają sakramentów świętych. Wszystko to zaś czynią w imię Boga. Są narzędziem w Jego ręku – przypomniał biskup.

– Czy my, przyjmujący sakramenty święte, wierzymy, że udziela nam ich sam Bóg przez ręce kapłana? Czy wierzymy, że kapłan nie głosi sam siebie, lecz słowo, które przekazał Bóg, że nie odpuszcza grzechów, bo odpuszcza je Bóg? – kontynuował.

Biskup wskazał, że „przychodząc do kościoła, nie przychodzimy do takiego czy innego księdza, ale na spotkanie z Bogiem”. – W tym spotkaniu ksiądz sprawujący Eucharystię, posługujący w konfesjonale, udzielający sakramentów zawsze jest tylko pośrednikiem między Bogiem i ludźmi. To jego Bóg powołał, a Bóg powołuje, kogo chce – podkreślił. Jak dodał, „kapłan musi umrzeć dla siebie, aby być dobrym pasterzem powierzonych mu owiec i znakiem obecności Boga w świecie”.

Reklama

– Jeśli naprawdę wierzysz w Boga, nigdy się na Niego nie obrazisz tylko dlatego, że obraziłeś się na księdza. Kapłan pomaga ci odnaleźć właściwą drogę życia – tłumaczył duchowny.

Na zakończenie bp Przybylski zachęcił wiernych do modlitwy za kapłanów i o nowe powołania. – Módlmy się, by nigdy nie zabrakło nam szafarzy sakramentów świętych i by nasze piękne kościoły nie wiały pustką i chłodem.

Mszę św. koncelebrowali: proboszcz parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika – ks. Janusz Parkitny, wikariusz – ks. Sebastian Wyrozumski i dziekan dekanatu Najświętszej Maryi Panny Pocieszenia w Wieluniu – ks. Mirosław Rapcia. Podczas liturgii śpiewała schola.

2021-04-29 08:52

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Gminny Dzień Dziecka w Wieluniu

[ TEMATY ]

Dzień Dziecka

Wieluń

Zofia Białas

1 czerwca 2019 r.. Gmina Wieluń po raz V zorganizowała Dzień Dziecka. Z tej okazji do zabawy zaproszono dzieci z całej gminy Wieluń.

Miejscem zabawy, która trwała od godziny 14.00 do 18.00 było boisko „orlik” na osiedlu Wyszyńskiego w Wieluniu. Organizatorzy zapewnili dzieciom sporo atrakcji: m.in. występy dzieci z czterech wieluńskich przedszkoli. Za przygotowanie pokazów tanecznych pod hasłem „Z tańcem przez cztery pory roku” było odpowiedzialne Publiczne Przedszkole nr 1. I tak - przedszkolaki z Przedszkola nr 2 zaaranżowały na scenie piękno wiosny i budzącej się przyrody; przedszkolaki z Przedszkola nr 4 wszystkie atrybuty lata i związanej z nim wakacyjnej radości z poznawania nie tylko najbliższej okolicy, ale i świata; wychowankowie Przedszkola nr 3 sceny z jesieni, zainspirowane piosenkami „Deszczowa piosenka” z filmu o tym samym tytule oraz „Koncert jesienny na dwa świerszcze”; przedszkolaki z Przedszkola nr 1 – organizatora pokazów - zainscenizowały sceny zimowe z królową śniegu, hulającym wiatrem i tańczącymi śnieżynkami.

CZYTAJ DALEJ

Mocne świadectwo wiary

2022-05-18 09:09

Magdalena Lewandowska

Bp Andrzej Czaja podkreślał, że bardzo potrzebujemy dzisiaj mężnego, wyrazistego świadectwa życia chrześcijańskiego.

Bp Andrzej Czaja podkreślał, że bardzo potrzebujemy dzisiaj mężnego, wyrazistego świadectwa życia chrześcijańskiego.

Zakończyła się dziewięciomiesięczna nowenna przed beatyfikacją s. Paschalis Jahn i jej Dziewięciu Towarzyszek. Sama beatyfikacja już 11 czerwca we wrocławskiej katedrze!!!

Od września 2021 w katedrze odbywała się dziewięciomiesięczna nowenna – w każdy trzeci wtorek miesiąca elżbietanki zapraszały na nabożeństwo eucharystyczne i Mszę św. w intencji dobrego przygotowania do beatyfikacji i jej trwałych owoców. Eucharystiom przewodniczyli m.in. biskupi z Legnicy, Świdnicy czy Zielonej Góry, czyli z diecezji, gdzie zginęły męczenniczki. Eucharystii na zakończenie nowenny przewodniczył bp Andrzej Czaja z diecezji opolskiej. Modlono się podczas niej także za wolontariuszy, którzy będą pomagać podczas beatyfikacji.

CZYTAJ DALEJ

Meksyk: kolejny zamordowany kapłan

2022-05-19 09:26

[ TEMATY ]

kapłan

kapłan

Adobe.Stock

Dyrektor Domu Migranta w Tecate, w stanie Kalifornia Dolna, ksiądz José Guadalupe Rivas, który zaginął 15 maja, został znaleziony zamordowany na ranczu niedaleko Hacienda Santa Verónica, potwierdziło Katolickie Centrum Meultumedialne.

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Centrum, ksiądz został znaleziony przez członków swojej wspólnoty katolickiej wraz z inną niezidentyfikowaną osobą. Na ich ciałach widoczne były ślady tortur. Władze sądowe prowadzą dochodzenie w tej sprawie i jak dotąd nie odnotowano żadnych aresztowań.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję