Reklama

Kościół

Kard. Ouellet: biskup nie może być karierowiczem, ale sługą

„Nie poszukujemy doskonałych i nieskazitelnych kandydatów na biskupów, których można by postawić na cokole i podziwiać. Szukamy ludzi posiadających zalety ludzkie i duchowe, z których pierwszą jest roztropność” – powiedział w rozmowie z Radiem Watykańskim prefekt watykańskiej Kongregacji ds. Biskupów, która odpowiada za przedstawianie Papieżowi kandydatów na nowych ordynariuszy diecezji i biskupów pomocniczych na całym świecie.

[ TEMATY ]

biskupi

KEP

Jak zaznaczył kard. Marc Ouellet, roztropność nie oznacza powściągliwości czy nieśmiałości, ale odpowiedni balans pomiędzy działaniem a refleksją w podejmowaniu odpowiedzialności, jaka ciąży na każdym biskupie.

Reklama

„Kościół nie potrzebuje karierowiczów, których jedynym celem jest wspinanie się po drabinie społecznej, zajmowanie pierwszych miejsc, ale osób, które szczerze chcą służyć swoim siostrom i braciom poprzez wskazywanie im drogi wiary i nawrócenia” – mówi kard. Marc Ouellet.

Podziel się cytatem

„Bardzo ważna część naszej pracy, to kontakt z episkopatami i nuncjuszami apostolskimi w różnych krajach, tworzenie komunii między biskupami i Ojcem Świętym. Jednak duża część naszych działań to gromadzenie informacji o kandydatach, stąd nasza praca jest bardzo delikatna i wymaga zachowania wielkiej dyskrecji. Dbamy o anonimowość ludzi, z którymi się konsultujemy. Wynika to z szacunku do osób, które bierzemy pod uwagę i dbałości o to, aby Papież otrzymał propozycje naprawdę dobrych pasterzy. Powinna cechować ich głęboka wiara, zdolności do budowania relacji i otwartość na Kościół Powszechny, a także głęboki szacunek dla Ludu Bożego. Poszukujemy ludzi zdolnych do zaangażowania się całkowicie w duchu poświęcenia i miłości do ludzi“ - powiedział w rozmowie z papieską rozgłośnią kard. Marc Ouellet.

Kanadyjski kardynał przyznał, że choć zasadnicze cechy potrzebne, aby zostać biskupem pozostają od wieków niezmienne, to jednak każdy kolejny pontyfikat cechuje się szczególną „wrażliwością” na pewne kwestie. „Każdy Papież otrzymuje od Ducha Świętego szczególną wizję aktualnych problemów i wyzwań stojących przed Kościołem, dlatego dobiera sobie współpracowników, którzy najlepiej mogą służyć Ludowi Bożemu w danym czasie” – zaznaczył prefekt Kongregacji ds. Biskupów.

2021-04-27 15:12

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przewodniczący episkopatów Europy przyjechali do Ziemi Świętej

[ TEMATY ]

Ziemia Święta

biskupi

Przemysław Fenrych

Po raz pierwszy w historii przewodniczący episkopatów krajów naszego kontynentu zebrali się na swym dorocznym zgromadzeniu plenarnym poza Europą. Na zaproszenie łacińskiego patriarchy Jerozolimy abp. Fuada Twala od 11 do 16 obradują oni w Galilei i Jerozolimie oraz pielgrzymują po Ziemi Świętej. Jest wśród nich przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki. Spotkanie organizuje Rada Konferencji Biskupich Europy (CCEE).

W odczytanym na rozpoczęcie obrad w Domus Galilaeae w Korazim przesłaniu papież Franciszek poprosił biskupów o modlitwę w intencji zbliżającego się zgromadzenia Synodu Biskupów nt. rodziny, "aby Kościół mógł odpowiedzieć z coraz większym pośpiechem i wielkodusznością" na jej potrzeby. Wyraził pragnienie, by spotkanie ożywiło w nich "świeżość Ewangelii", która sprawia, że "pojawiają się nowe drogi, twórcze metody, inne formy wyrazu, bardziej wymowne znaki, słowa zawierające nowy sens dla dzisiejszego świata".

CZYTAJ DALEJ

Dziurawa wiara

2021-08-31 12:08

Niedziela Ogólnopolska 36/2021, str. 23

[ TEMATY ]

wiara

bp Andrzej Przybylski

Karol Porwich/Niedziela

Warto, abyśmy wyszli z naszych własnych chat i dziur i oddali całkowite pierwszeństwo Jezusowi w Jego Słowie, Eucharystii i Kościele.

Włodzimierz Sołowiow opisywał kiedyś dziwną sektę, którą spotkał na wschodnich rubieżach Rosji. Nazwał tych ludzi „dziuromódlcami”. W niewielkich wspólnotach gromadzili się w swoich małych chatach, gdzie na głównej ścianie została wyżłobiona dziura, którą bogato zdobili. W ramach swojej pobożności spotykali się i modlili prostymi słowami: „Chato moja, dziuro moja, zbaw mnie!”. Każdy miał swoją chatę i swoją dziurę, nikt nie potrzebował żadnej wspólnej doktryny, liturgii, struktur ani większej wspólnoty wiary. Ta pogańska religia była wygodna dla wszystkich i całkowicie odpowiadała wrażliwości właścicieli dziury. Czy jednak była ona prawdziwą religią, czy tylko czarną dziurą potrzebną do zatopienia własnych potrzeb duchowych? Nie mamy wątpliwości, że to przykład na dość prymitywne i pogańskie traktowanie wiary. Olbrzymim nadużyciem byłoby porównywać ją z jakąkolwiek formą chrześcijaństwa. Warto jednak pomyśleć o mechanizmie rządzącym tą dziwną społecznością „dziuromódlców” i o tym, czy w nas też nie ma takich niebezpiecznych skłonności do znajdowania sobie własnej dziury w wierze albo do łatwego wpadania w dziury, które proponuje się nam w dzisiejszym świecie.

CZYTAJ DALEJ

Film animowany o św. Maksymilianie

2021-09-22 16:47

[ TEMATY ]

św. Maksymilian Kolbe

film animowany

Studio Filmów Rysunkowych

Postacie z filmu rysunkowego.

Postacie z filmu rysunkowego.

Powstaje film animowany o św. Maksymilianie.

Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej razem z nowosądeckim Wydawnictwem Promyczek opracowuje film animowany o o. Kolbem pt. „Szalony Maks”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję