Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: 15-lecie konsekracji kościoła Matki Boskiej Bolesnej

2021-04-21 14:46

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

17 kwietnia 2006 roku arcybiskup Władysław Ziółek dokonał konsekracji kościoła Matki Boskiej Bolesnej na łódzkim Teofilowie.

15 lat później uroczystą mszę świętą rocznicową odprawił metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś. Przed rozpoczęciem uroczystej Eucharystii metropolita łódzki poświęcił pamiątkową tablicę na froncie budynku kościoła. Napisano na niej: „Wdzięczność, proroctwo, nadzieja. Jubileusz 300-lecia Zgromadzenia Pasjonistów 1720 – 2020. 100-lecie obecności w Polsce 1923 – 2023. Męka Jezusa Chrystusa zawsze w sercach naszych”.

Zobacz zdjęcia: Łódź: Jubileusz 300-lecia powstania Zgromadzenia Pasjonistów

Reklama

Metropolita łódzki w swoich słowach nawiązał do charyzmatu zgromadzenia, którego sercem jest Jezus Chrystus Ukrzyżowany. - Ojcowie Pasjoniści, dobrze że jesteście z nami w naszym Kościele Łódzkim. Dobrze, że jesteście jako ludzie, którzy przez sam fakt swojej obecności wskazują na centralną prawdę chrześcijaństwa. Przez sam fakt swojej obecności jesteście streszczeniem całego Pisma. Z wdzięcznością składamy dziś tę Eucharystię za wasze bycie w tym Kościele, za orędzie które sobą pokazujecie, za wierność radom ewangelicznym, które ślubujecie, za życie wspólne które prowadzicie – mówił abp Ryś podczas homilii.

Specjalne listy z racji jubileuszu na ręce proboszcza ks. Grzegorza Szczygła skierowała Hanna Zdanowska prezydent Miasta Łodzi, a także przedstawiciela Rady Miejskiej w Łodzi.

Poświecenia kościoła dokonał biskup Józef Rozwadowski 28 maja 1976 roku, a konsekracji abp Władysław Ziółek, Metropolita Łódzki, 17 kwietnia 2006 roku. Współkonsekratorami świątyni byli: Prowincjał Ojców Pasjonistów o. Andrzej Jakimiak CP oraz ks. dziekan Tadeusz Bednarek.

Reklama

W 1956 r. bp Michał Klepacz pozwolił Zgromadzeniu Ojców Pasjonistów osiedlić się w Łodzi, wybudować klasztor i w przyszłości zorganizować parafię. Wybór padł na teren obecnego osiedla Teofilów. Pod koniec lat 50-tych były tu pola uprawne, a wśród nich domki jednorodzinne i zabudowania gospodarstw wiejskich. Było jednak wiadomo, że wkrótce powstanie tu duże osiedle. O ile władze kościelne chętnie widziały nowe Zgromadzenie w mieście i mieszkańcy przyjęli zakonników z ogromną życzliwością, o tyle w oczach ówczesnych władz miasta trudno było choćby o cień tolerancji. Pierwsi pasjoniści, o. Stanisław Michalczyk i br. Jerzy Marchliński, mogli zamieszkać w Łodzi dzięki serdeczności mieszkańców, którzy nie tylko ich przygarnęli, ale pomogli w nabyciu nieruchomości, na której z czasem miał pojawić się klasztor i kościół. Trzeba było jednak pokonać wiele trudności formalnych. W przezwyciężaniu tych problemów determinacją wyróżniał się przybyły na początku lat 60-tych o. Jan Wszędyrówny, który nie tylko potrafił zdecydowanie negocjować z urzędnikami, ale również mocno zintegrował wspólnotę wierzących. Udało mu się uzyskać od władz państwowych w 1971 roku zgodę na budowę Kościoła. Było to pierwsze pozwolenie na budowę kościoła w Łodzi po II wojnie światowej. Rok 1972 przyniósł ostateczne decyzje w tej kwestii, a bp Józef Rozwadowski wraz z przełożonym generalnym Zgromadzenia Ojców Pasjonistów, Teodorem Foleyem, dokonali poświęcenia wskazanego placu budowy.

W maju 1976 r. bp Józef Rozwadowski odprawił pierwszą Mszę św. w górnym kościele. Kościół stał się matką kościołów Teofilowa, gdyż z terenu pierwotnej parafii Pasjonistów wydzielono i erygowano najpierw parafię Miłosierdzia Bożego, a kilka lat później parafię Niepokalanego Serca Maryi, prowadzoną przez Misjonarzy Klaretynów. W 1969 r. bp Józef Rozwadowski utworzył niezależny wikariat z prawem pełnienia wszystkich funkcji parafii, a jej erygowanie nastąpiło 3 czerwca 1972 r.

W tym roku ojcowie Pasjoniści obchodzą potrójny jubileuszu: 300 – lecie istnienia zgromadzenia, 100 – lecie działalności Pasjonistów w Polsce oraz 15 – lecie konsekracji kościoła.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Archidiecezja Łódzka: W odpowiedzi dla potrzebujących

W tych trudnych czasach, poza wsparciem materialnym dla przeciążonych szpitali, które zapewniła już Archidiecezja Łódzka finansując zakup respiratorów, potrzebne jest wsparcie wszystkich, którzy przeszli już zakażenie wirusem SARS-CoV-2, poprzez oddawanie osocza.

CZYTAJ DALEJ

Święty od trudnych spraw

Nie ma tygodnia, żeby na Marianki, do Wieczernika, nie trafiło świadectwo cudu lub łaski za sprawą św. Stanisława Papczyńskiego

Ten list do sanktuarium św. Stanisława Papczyńskiego na Marianki w Górze Kalwarii nadszedł z jednej z okolicznych miejscowości. Autorem był kompozytor i zarazem organista w jednej z parafii. Załączył dwie pieśni ku czci św. Stanisława, jako wotum dziękczynne za uzdrowienie żony. Oto, gdy dowiedzieli się, że jeden z guzów wykrytych u żony jest złośliwy, od razu została skierowana na operację. „Rozpoczęły się modlitwy. Nasze rodziny, zaprzyjaźnieni ludzie i ja osobiście polecałem zdrowie żony nowemu świętemu, o. Papczyńskiemu. Nowemu, a przecież staremu, bo znam go od dzieciństwa, pochodzę z parafii mariańskiej” – napisał w świadectwie.

CZYTAJ DALEJ

Benedykt XVI napisał list do Niższego Seminarium Duchownego w Częstochowie

2021-05-18 20:22

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

list

Niższe Seminarium Duchowne w Częstochowie

Grzegorz Gałązka

Wspólnota Niższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej otrzymała list od Benedykta XVI z błogosławieństwem z racji jubileuszu 70-lecia istnienia szkoły. List Benedykta XVI z datą 7 maja br. jest odpowiedzią na list przesłany do papieża emeryta 1 marca br.

Jak powiedział „Niedzieli” ks. dr Jerzy Bielecki, rektor Niższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej, list do papieża emeryta został wysłany z racji jego imienin, a także przypadającej 29 czerwca w tym roku 70. rocznicy święceń kapłańskich Benedykta XVI i jubileuszu 70-lecia Niższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej, którego patronem jest św. Józef.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję