Reklama

Kościół

Warszawa: Komisja Episkopatu Polski ds. Misji uhonorowała osoby i instytucje zasłużone dla ewangelizacji

Osoby, wspólnoty i instytucje najbardziej zasłużone dla misyjnego dzieła Kościoła odebrały dziś medale „Benemerenti in Opere Evangelizationis”. Wyróżnienie przyznawane przez Komisję Episkopatu Polski ds. Misji otrzymali m.in.: prof. Jerzy Stefaniak z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, Dr Aneta Rayzacher-Majewska, zaangażowana w Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci oraz Redakcja programów Katolickich TVP.

[ TEMATY ]

misje

Karol Porwich /Niedziela

Uroczystość wręczenia medali odbyła się w stołecznym sanktuarium św. Ojca Pio na Gocławiu z udziałem biskupów Jerzego Mazura, przewodniczącego Komisji ds. Misji, Jana Piotrowskiego, stojącego na czele Kapituły Medalu, Romualda Kamińskiego, ordynariusza warszawsko-praskiego i Andrzeja Jeża, ordynariusza tarnowskiego jak również wielu misjonarzy z różnych stron świata.

Podczas Mszy św. poprzedzającej galę bp Jan Piotrowski przypomniał, że właśnie dziś przypada 1055. rocznica chrztu Polski. Wspomniał też postaci słynnych polskich misjonarzy m.in. błogosławionych franciszkańskich męczenników z peruwiańskiego z Pariacoto, o. Michała Tomaszka i o. Zbigniewa Strzałkowskiego, Wandę Błeńską – lekarkę pracującą w Ugandzie i Helenę Kmieć, wolontariuszkę misyjną zamordowaną w Boliwii.

Reklama

„Prawda o Jezusie Chrystusie - Odkupicielu człowieka znika z oczu współczesnego człowieka uwiedzionego duchem apostazji, nie tylko w sensie formalnym, ale tej wynikającej z obojętności i oziębłości religijnej – mówił bp Piotrowski. - Świat przestaje wierzyć, że potrzebuje Boga i Jego łaski, miłości, prawdy i wolności, bo zapomniał, że jest stworzony na obraz Boży” – powiedział przewodniczący Kapituły Medalu Benemerenti.

Podczas uroczystości wręczenia medali bp Jerzy Mazur podkreślił, że słowa nakazu misyjnego Jezusa: „Idźcie i głoście” są nadal aktualne. „Głoszenie Chrystusa ukrzyżowanego i zmartwychwstałego to podstawowa misja i posłanie Kościoła przez wieki i dziś” – wskazał przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji.

Biskup przypomniał, że do głoszenia Dobrej Nowiny zobowiązany jest każdy ochrzczony – poprzez świadectwo życia wiernego Ewangelii, modlitwę, zaangażowanie materialne czy przekazywanie informacji o życiu ludzi na innych kontynentach i pracy misjonarzy.

Reklama

Podczas gali Medale Benemerenti in Opere Evangelizationis wręczono piętnastu laureatom.

W tym roku przyznano trzy wyróżnienia nadzwyczajne honorujące osoby i instytucje szczególnie oddane misjom. Nagrodzono Siostry ze Zgromadzenia św. Józefa, które pracują w delegaturze afrykańskiej: w Republice Konga, Gabonie, Demokratycznej Republice Konga, Kamerunie i Republice Środkowoafrykańskiej. Medal otrzymał też ks. prał. Henryk Kowalski z Ciechocinka, który 13 lat pracował na Wybrzeżu Kości Słoniowej, a następnie zaangażował się w budowę Centrum Formacji Misyjnej. Był także redaktorem naczelnym kwartalnika „Światło narodów”. Z kolei prof. dr hab. nauk medycznych Jerzy Stefaniak jest kierownikiem katedry kliniki chorób tropikalnych i pasożytniczych Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Doskonale znany misjonarzom, od lat współpracuje z Centrum Formacji Misyjnej.

Medal Benemerenti w „Za zasługi w dziele misyjnym” otrzymali: o. Dominik Wasilewski OFMConv, nestor misji franciszkańskich Zambii Kenii i Tanzanii; Krystyna Malicka, która od 38 lat angażuje się w animację misyjną w diecezji opolskiej i gliwickiej, w czasach Komunistycznych szykanowana przez SB za pomoc misjonarzom oraz powstały 40 lat temu Salezjański Ośrodek Misyjny w Warszawie, który wspiera duchowo i materialnie księży, siostry zakonne i świeckich wolontariuszy.

W kategorii pomoc modlitewna i duchowa medal Benemerenti otrzymali: dr Aneta Rayzacher-Majewska, zaangażowana m.in. w Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci; siostra Scholastyka Bareła ze Zgromadzenia Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus, która pracowała na misjach przez 33 lata jako pielęgniarka w Burundi, a obecnie wspiera misję modlitwą i cierpieniem oraz ojcowie paulini z Jasnej Góry – m.in. za nieustanne wspieranie modlitewne misji i goszczenie ogólnopolskich konferencji poświęconych tej tematyce.

W kategorii „pomoc materialna i finansowa misjom” laureatami zostali: aktywna animatorka misyjna s. Celina Torończak ze Zgromadzenia sióstr św. Jadwigi od Niepokalanej Dziewicy Bogarodzicy Maryi; Maria Koziarska z Ordynariatu Polowego - wolontariuszka misyjna, popularyzatorka akcji Adomis czyli modlitewnej adopcję seminarzystów misyjnych oraz ks. kanonik Stanisław Gajewski z diecezji płockiej - animator licznych dziel misyjnych, zwłaszcza wśród dzieci.

W kategorii „informacja medialna” za wyraźną obecność tematyki misyjnej nagrodzono Redakcję Programów Katolickich TVP, Nasz Dziennik oraz Wydawnictwo Sióstr Loretanek.

Medal „Benemerenti in Opere Evangelizationis” został ustanowiony przez Komisję Episkopatu Polski ds. Misji w 2017 roku, w 50. rocznicę istnienia Komisji. Jest przyznawany w czterech kategoriach: „za zasługi w dziele misyjnym”, „pomoc modlitewna i duchowa”, „pomoc materialna i finansowa misjom” oraz „informacja medialna”. Poszczególne kategorie zostały uwidocznione na awersie Medalu. Na jego rewersie znalazły się słowa zachęty: „Podziel się Chrystusem”.

2021-04-14 14:27

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rodzinny Piknik Misyjny na Kruczej

[ TEMATY ]

misje

Rodzinny Piknik Misyjny

Anna Buchar

Rodzinny Piknik Misyjny w ogrodzie klasztornym ojców franciszkanów

Rodzinny Piknik Misyjny w ogrodzie klasztornym ojców franciszkanów

Możliwość przymierzenia strojów z krajów misyjnych, quiz misyjny z nagrodami, gry i zabawy dla dzieci, konkursy i zawody sportowe, występy zespołu Mały Asyż i chóru parafialnego Borromeo, wystawa misyjna, grill, słodkości, a przede wszystkim dobra zabawa – w niedzielę, 17 czerwca w ogrodzie klasztornym ojców franciszkanów we Wrocławiu odbył się Rodzinny Piknik Misyjny.

Piknik poprzedziła Msza św. sprawowana o godz. 10.00 w kościele św. Karola Boromeusza. W homilii o. Marian Melnyczuk - franciszkanin z Bołszowiec na Ukrainie, dzielił się swoim doświadczeniem posługi duszpasterskiej poza granicami Polski. Misjonarz zauważył, że w naszym życiu nie mamy częstej styczności z ziarnem, które zdaniem duchownego podobne jest do słowa. – Słowa, w których mówimy o dobroci, o miłości, o życzliwości i o przebaczeniu, bez uczynków są tylko pustymi słowami. Tak jak ziarno, które położone na stole nie przynosi plonu. Małe, acz proste słowa, stają się wielkim skarbem – dziełem, z którego chcą zaczerpnąć inni ludzie. Moi drodzy starajcie się nosić te dobre owoce, które daje nam Słowo Boże – mówił franciszkanin.

CZYTAJ DALEJ

Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej odkryto pradziejową kopalnię krzemienia czekoladowego

2021-09-22 07:13

[ TEMATY ]

wykopaliska

Monika Książek/Niedziela

Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskie archeolodzy odkryli mającą nawet 10 tys. lat kopalnię krzemienia czekoladowego. Jak podkreśla kierownik badań dr Magdalena Sudoł-Procyk – to dotąd najdalej wysunięty na południowy zachód w Polsce tego typu obiekt.

Wcześniej uważano, że choć zasiedlający te tereny neandertalczycy, a następnie homo sapiens posługiwali się narzędziami z krzemienia czekoladowego, to nie wydobywali go na miejscu, ale transportowali z oddalonych o ok. 150 km Gór Świętokrzyskich.

CZYTAJ DALEJ

Akt oskarżenia za znieważenie wizerunku Matki Boskiej

2021-09-22 15:06

[ TEMATY ]

Matka Boża

profanacja

Uczestnik demonstracji publicznie znieważył przedmiot czci religijnej poprzez przedstawienie go w sposób posiadający wyraźne konotacje seksualne. Mężczyzna miał na sobie koszulkę z obustronnym nadrukiem przedstawiającym obraz Matki Boskiej Częstochowskiej z bananem umieszczonym w ustach. Dodatkowo, wizerunek zestawiony był z logotypem ruchu LGBT.

Prawnicy Ordo Iuris reprezentują w tym postępowaniu oskarżycieli posiłkowych – byłą radną Annę Kołakowską oraz pedagoga i muzyka dr. Andrzeja Kołakowskiego. Zdaniem Instytutu, ocena wspomnianych czynów jest jednoznaczna - podlegają one odpowiedzialności karnej. W świetle orzecznictwa Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, wolność słowa wiąże się z odpowiedzialnością, także z poszanowaniem wolności wyznania. Z uwagi na pojawiających się naśladowców, kolejne akty profanacji czy inne przejawy dyskryminacji oraz szydzenia z katolików, podjęcie adekwatnej reakcji karnej jest niezbędne.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję