Reklama

Niedziela Częstochowska

Mam władzę Cię uwolnić, mam władzę Cię ukrzyżować

– Kłaniając się Krzyżowi Pana naszego Jezusa Chrystusa, powiedzmy w ciszy: Panie, Ty jesteś moim Bogiem i Zbawcą, oddaje Ci każdą moją władzę. Panie, przyjmij całe moje życie. Ty jesteś nauczycielem mojej miłości. Jesteś moim Zbawicielem. Ty kieruj, kieruj mną, kieruj światem, kieruj życiem – mówił bp Andrzej Przybylski podczas Liturgii Męki Pańskiej w Wielki Piątek 2 kwietnia w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie.

Zgodnie ze starożytną tradycją, że w Wielki Piątek Kościół nie sprawuje Eucharystii, bp Andrzej Przybylski przewodniczył Liturgii Męki Pańskiej. Ołtarz był obnażony: bez krzyża, świeczników i obrusów.

Zgromadzeni w świątyni i łączący się duchowo wysłuchali Liturgii Słowa, adorowali Krzyż, przyjęli Komunię św. oraz byli świadkami przeniesienia Najświętszego Sakramentu do grobu Pańskiego. Potem trwali na adoracji do godz. 23.00 i w Wielką Sobotę cały dzień aż do Liturgii Wigilii Paschalnej, która w archikatedrze rozpocznie się o godz. 21.00.

Reklama

– Mam władzę, mam władzę Cię uwolnić, mam władzę Cię ukrzyżować. Wszyscy na krzyżowej drodze chcą objawić swoją władzę i boją się Jezusa, bo im zagraża. Arcykapłani i Żydzi odrzucają Jezusa, bo chcą mieć władzę na tłumem, Herod i Piłat skazują Jezusa na śmierć, bo mają władzę cywilną, i wreszcie tłum, który chce decydować, kogo ma uwolnić: Jezusa czy Barabasza, i ci prości ludzie krzyczą: Ukrzyżuj Go! Precz z Jezusem! – mówił w homilii bp Przybylski. Pragnienie władzy bowiem jest przymiotem każdego z ludzi, a nie tylko rządzących.

Wyjaśniał również: – To jest skaza grzechu, mieć władzę, być samowystarczalnym, decydować o sobie, nie liczyć się z nikim. Poczucie władzy jest źródłem wszystkich naszych grzechów, zamętu i wojen. Dziś ludzkość ma z tym wyjątkowy problem. Żyjemy bowiem w kulcie panowania, wielu z ludzi ocenia i patrzy na świat przez pryzmat swojego ja.

Biskup zwrócił uwagę na to, że współczesny człowiek korzysta z postępu techniki i zaczyna nawet myśleć, że ma władzę nad życiem i może decydować, kiedy może się począć życie, kiedy może się zakończyć, a także chce mieć władzę nad swoją miłością i swoją płciowością, chce mieć władzę nad pomysłami Boga na rodzinę. Nie widzi więc własnych grzechów i odrzuca Boga, bowiem, jeżeli istnieje Bóg, to trzeba się z Nim liczyć i uznać, że On jest Panem i Stwórcą, uznać, że jest Stworzycielem i słuchać Jego praw. Kaznodzieja mówił, że dziś człowiek chce być jak Bóg i rządzić, a przecież wszystko, co posiada – życie, zdrowie czy talenty – otrzymał z góry.

Wierni, adorując Krzyż, mogli składać ofiary przeznaczone na utrzymanie Grobu Bożego w Jerozolimie.

2021-04-02 22:47

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zawiercie: VII Pielgrzymka Służby Liturgicznej Ołtarza Archidiecezji Częstochowskiej

[ TEMATY ]

Częstochowa

ministranci

bp Andrzej Przybylski

Michał Janik/TV Niedziela

Blisko 1000 ministrantów, lektorów i ceremoniarzy wzięło udział 16 czerwca w VII Pielgrzymce Służby Liturgicznej Ołtarza Archidiecezji Częstochowskiej, która pod hasłem „Kostka” znaczy więcej”, odbyła się do kościoła pw. św. Stanisława Kostki w Zawierciu. Pielgrzymce w Roku św. Stanisława Kostki przewodniczył bp Andrzej Przybylski, biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej.

Pielgrzymka rozpoczęła się przy zawierciańskiej bazylice pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła, skąd uczestnicy pielgrzymki wyruszyli ulicami miasta wraz z relikwiami św. Stanisława Kostki w kierunku parafii pod wezwaniem tego świętego.

CZYTAJ DALEJ

Jesteś znużony Pismem Świętym? Poznaj sprawdzoną metodę czytania!

2022-01-17 13:10

[ TEMATY ]

duchowość

Pismo Święte

lectio divina

Adobe Stock

Lectio divina oznacza dosłownie „Boże czytanie”. Przy czym słowo lectio znaczy wydobywanie treści z tego, co jest zapisane. Zatem lectio divina to sztuka odczytywania Bożego słowa z tekstu Pisma Świętego, czyli Słowa Bożego. Co znaczy: czytać słowo Boże? Poznaj świetną metodę wzrastania w relacji z Bogiem poprzez Jego Słowo!

Słowo

CZYTAJ DALEJ

10-letni Filip, który zwyciężył na festiwalu kolęd w Będzinie, marzy o karierze operowej

10-letni Filip Płażalski, który zdobył Grand Prix 28. Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie, marzy o karierze operowej. Jak na chłopca, ma wyjątkowo wysoki głos, który wymyka się schematowi – mówi odkrywczyni jego talentu i trenerka wokalna Agnieszka Szpargała.

"Nic, tylko szlifować dalej ten diamencik" – powiedziała w rozmowie z PAP.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję