Reklama

Polska

Nowy Targ: 100-lecie Związku Podhalan w stolicy Podhala

Nowotarski Oddział Związku Podhalan, największej organizacji zrzeszającej górali na cały świecie, obchodzi w 2021 r. 100-lecie działalności. Jubileuszowe wydarzenia potrwają cały rok. Patronat honorowy nad 100-leciem nowotarskiego oddziału objął prezydent Andrzej Duda.

[ TEMATY ]

Związek Podhalan

Podhale

Krzysztof Sitkowski/BPKP

- W 2021 roku będziemy obchodzić jubileusz 100-lecia powstania oddziału Związku Podhalan w Nowym Targu, powstałego 12 lutego 1921 r. jako Ognisko Związku Podhalan. W ramach roku jubileuszowego Związku Podhalan w Nowym Targu w celu podkreślenia jego doniosłości pragniemy zorganizować szereg wydarzeń kulturalnych, sportowych, muzycznych i regionalnych, odwołujących się do historii i tradycji Oddziału, ale też będących zarówno hołdem złożonym tym, którzy tworzyli ten Oddział, jak i pokazujących naszą stałą aktywność w życiu społecznym i kulturalnym Podhala - mówi Wojciech Groń, prezes nowotarskiego oddziału Związku Podhalan.

Nowotarżanie już 12 lutego spotkają się w tamtejszym kościele św. Jana Pawła II na Mszy św. dziękczynnej w intencji członków oddziału Związku Podhalan. Z kolei 2 kwietnia, jak co roku członkowie ZP zapalą watrę pamięci w rocznicę śmierci św. Jana Pawła II - Honorowego Obywatela Miasta Nowego Targu, Honorowego członka Związku Podhalan i Patrona organizacji.

Reklama

Główne obchody odbędą się 19 września 2021 r. W ramach tych obchodów planowane jest złożenie wiązanek pod pomnikiem Władysława Orkana - patrona ZP, a następnie odprawiona zostanie uroczysta Msza św. pod przewodnictwem biskupa Damiana Muskusa w kościele p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa. Jubileuszowa akademia odbędzie się w nowo wyremontowanym Miejskim Ośrodku Kultury na Sali widowiskowej. - Chcemy podczas niej przypomnieć historię oddziału, podziękować i nagrodzić ludzi szczególnie zasłużonych dla oddziału. To również czas na jubileuszowe życzenia, a wszystko przy śpiewie i muzyce góralskiej - dodaje Wojciech Groń.

Związek Podhalan zaangażuje się także w organizację XVIII Sobótek Nowotarskich, w ramach których 19 czerwca odbędzie się konkurs na najpiękniejszy wianek, a kulminacyjnym punktem będzie wspólne puszczanie wianków nurtem Dunajca. - Wydarzenie to służy podtrzymywaniu ducha regionalizmu, kultywowaniu i propagowaniu kultury podhalańskiej zarówno poprzez śpiew, muzykę góralską, stroje regionalne, występy ludowych zespołów regionalnych, które licznie wspierają specjalnie na tę okazję przygotowanymi programami artystycznymi. Jest to też wspaniała forma promocji nie tylko oddziału, ale także całego regionu oraz kultury góralskiej - zaznacza Wojciech Groń.

Nowo

tarżanie ze Związku Podhalan w ramach jubileuszu zapraszają także w drugą niedzielę sierpnia na Mszę św. ludzi gór na Polanie Rusnakowej pod Turbaczem. Jest to kontynuacja Mszy patriotycznych zapoczątkowanych przez ks. prof. Józefa Tischnera w stanie wojennym.

Podziel się cytatem

Reklama

Członkowie organizacji wezmą też udział w XX Jarmarku Podhalańskim, promując kuchnię regionalną, przy czym w ciągu jego trwania będą gospodarzami drugiego dnia Jarmarku z programem nawiązującym do jubileuszu.

Na zakończenie wydarzeń jubileuszowych 6 listopada podczas Mszy św. w Kościele Św. Anny na nowotarskim cmentarzu w ramach zaduszek górale wspomną wszystkich zmarłych członków oddziału. Zaś tuż przed wigilią członkowie ZP spotykają się na nowotarskim Rynku z mieszkańcami miasta i okolic na tradycyjnej „Wigilii w Mieście”.

Z okazji Jubileuszu został powołany Komitet Honorowy, w skład którego weszli m.in. abp Marek Jędraszewski - metropolita krakowski, Witold Kozłowski - marszałek Województwa małopolskiego, samorządowcy z regionu i inni.

2021-02-07 18:59

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Strój muzyka i etos – 100 lat Związku Podhalan

Niedziela bielsko-żywiecka 27/2019, str. V

[ TEMATY ]

Związek Podhalan

TT

Świętowanie stulecia na żywieckim Rynku

Świętowanie stulecia na żywieckim Rynku

– W szerokiej panoramie różnych etnicznych grup na terenie Polski i Europy Związek Podhalan powinien wyróżniać się nie tylko strojem i oryginalną muzyką, ale przede wszystkim etosem – mówił do górali bp Roman Pindel

Pasterz diecezji, 23 czerwca, przewodniczył obchodom 100-lecia Związku Podhalan. Uroczystość rozpoczęła się Mszą św. w żywieckiej konkatedrze. Razem z bp. Romanem Eucharystię koncelebrowali m.in. bp senior Tadeusz Rakoczy oraz liczni kapelani oddziałów związku. Zwracając się do górali, bp Pindel zwrócił uwagę, że przed organizacją góralską we współczesnej Polsce stoją nowe wyzwania.

CZYTAJ DALEJ

ZHP dopuścił alternatywne przyrzeczenie harcerskie bez słowa Bóg

2022-05-23 11:46

[ TEMATY ]

harcerze

Joanna Ferens

Przystępujący do Związku Harcerstwa Polskiego będę mieli możliwość wyboru między już istniejącą rotą, a dodatkową, niezawierającą słowa Bóg. Zmiana to wyjście naprzeciw osobom, które poszukują swojej drogi i często nie są gotowe na określenie wyznania – uzasadnia ZHP.

W mijającym tygodniu w Warszawie obradował 42. Zjazd Związku Harcerstwa Polskiego. Zjazd ZHP jest najwyższą władzą związku, zapadają na nim najważniejsze decyzje - instruktorzy demokratycznie decydują o najważniejszych sprawach organizacji, wyznaczają kierunki, jakimi powinno podążać harcerstwo, wprowadzają zmiany.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Ruszyły przygotowania do ŚDM w Lizbonie

2022-05-24 11:30

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Justyna Kunikowska

Podczas Eucharystii kończącej Światowe Dni Młodzieży w Panamie 27 stycznia 2019 r. papież Franciszek ogłosił następne spotkanie młodych planowane jest na 2023 rok w Lizbonie. Młodzież Archidiecezji Łódzkiej rozpoczęła przygotowania do tego wydarzenia już od tej chwili.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję