Reklama

Niemcy

Niemcy: biskupi katoliccy stanowczo przeciwni „wspomaganej śmierci”

Biskupi katoliccy Niemiec pozostają przy swoim stanowisku odrzucającym „wspomaganą śmierć”. "Umożliwienie takiej formy śmierci nie jest właściwą odpowiedzią na trudne sytuacje życiowe ludzi noszących się z zamiarem samobójstwa w asyście", głosi opublikowane 26 stycznia oświadczenie Rady Stałej Konferencji Biskupów Niemieckich. Biskupi podkreślili, że wola śmierci jest najczęściej związana z lękami, zwątpieniem i poczuciem drogi bez wyjścia. Dlatego “nie może to być rozumiane jako wyraz samostanowienia”.

[ TEMATY ]

Niemcy

eutanazja

Vatican News

W oświadczeniu biskupi domagają się też poprawy opieki paliatywnej, pracy hospicjów oraz zwiększenia pomocy cierpiącym na depresje. "Gdy ludzie chcą `wspomaganej śmierci`, należy starać się stworzyć im perspektywy życiowe, a nie pomagać w popełnieniu samobójstwa. Wszystkie wysiłki muszą być skierowane na stworzenie lepszych możliwości dla znośnego zakończenia życia”, stwierdzili biskupi niemieccy.

Jednocześnie biskupi ostrzegli przed delikatną presją, która mogłaby się pojawić, gdy ktoś nie chce być ciężarem dla innych u schyłku swojego życia. „Uważamy, że gdyby wspomagane samobójstwo stało się normalnym modelem umierania, tej presji nie dałoby się już oddalić od chorych i umierających”, stwierdzili. Tłumaczyli, że poszanowanie dla samostanowienia nie oznacza jednak „bezdyskusyjnej akceptacji chęci lub decyzji o popełnieniu samobójstwa, czy też uznania samobójstwa za normalną formę umierania”.

Reklama

"Niedawne orzeczenie niemieckiego Federalnego Trybunału Konstytucyjnego stanowi wyzwanie dla Kościoła, dla jego duszpasterstwa, ale także jako podmiotu prowadzącego instytucje opiekuńcze”, czytamy w oświadczeniu biskupów niemieckich. W lutym ubiegłego roku Trybunał orzekł daleko idące prawo do własnej decyzji o śmierci. "Obejmuje ona swobodę zwracania się o pomoc do osób trzecich", orzekli sędziowie w Karlsruhe.

Podziel się cytatem

Ostatnio poruszenie wywołała propozycja trojga teologów protestanckich. Przewodniczący Izby Odpowiedzialności Publicznej Kościoła Ewangelickiego w Niemczech (EKD) Reiner Anselm, przewodniczący Diakonii, Ulrich Lilie oraz profesor teologii Isolde Karle oświadczyli w artykule dla „Frankfurter Allgemeine Zeitung”, że instytucje kościelne nie powinny odrzucać próśb o samobójczą śmierć osób dotkniętych nieuleczalną chorobą. "Zadaniem instytucji kościelnych i diakonii, oprócz opieki medycznej i pielęgniarskiej, mogłoby być zapewnienie także warunków ramowych dla zachowania samostanowienia”, stwierdzili autorzy artykułu. Ich zdaniem może to oznaczać „zaoferowanie bezpiecznych możliwości wspomaganej śmierci we własnych domach lub przynajmniej jej umożliwienie i towarzyszenie”.

Propozycję skrytykowali przedstawiciele Kościoła katolickiego, a także Kościołów ewangelickich. Biskupi katoliccy podkreślili, że umożliwienie oferowania wspomaganego samobójstwa jest „niezgodne z istotą naszego zaangażowania na rzecz życia”. Dotyczy to również lekarzy i personelu pielęgniarskiego w instytucjach kościelnych i charytatywnych. Odwołali się także do chrześcijańskiego obrazu człowieka podkreślając, że „w chwilach mrocznych, w rozpaczy, czy w ciężkiej chorobie życie zachowuje swoją godność. To jest właśnie to, za czym chcemy się opowiedzieć jako Kościół i co realizujemy w prowadzonych przez nas ośrodkach”.

Zaprotestowali też przewodniczący Rady Kościołów Ewangelickich w Niemczech (EKD), bp Heinrich Bedford-Strohm, były przewodniczący tego gremium Wolfgang Huber oraz były przewodniczący Niemieckiej Rady Etyki Peter Dabrock.

2021-01-27 09:31

Ocena: +1 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Sondaż o eutanazji

W elektronicznej poczcie znalazłem apel od przyjaciół, by bronić życia chorych i niedołężnych, biorąc udział w sondażu ogłoszonym przez „Gazetę Wyborczą”. Nie jestem fanem „Gazety”, rzadko do niej zaglądam, ale zachęcony wszedłem na wskazaną stronę w Internecie. Faktycznie, był tam sondaż na ten temat, zawierający pięć możliwości wyboru: od całkowitego poparcia do całkowitego odrzucenia legalności eutanazji jako działania nieludzkiego i niemoralnego. Zdziwił mnie niemało punkt popierający: „Popieram eutanazję, a Owsiak ma rację - to rodzaj pomocy ludziom, którzy naprawdę cierpią. Powinna być w pełni dostępna, bo każdy ma prawo decydować o swoim losie”. Kilka dni wcześniej czytałem jakiś wywiad z Owsiakiem, w którym ten mówił zdecydowanie, że jest i będzie przeciw eutanazji. Poglądy Jerzego Owsiaka nie są dla mnie wyrocznią, ale czułem tu jakąś manipulację. Zagłosowałem i ze smętną satysfakcją stwierdziłem, że choć przeciwników eutanazji jest więcej niż zwolenników, to jednak różnica ta nie cieszy, a liczba zwolenników śmierci na życzenie przeraża. Prawdziwe zdumienie ogarnęło mnie jednak sporo dni później. Oto szukając odpowiedzi na jakieś pytanie, po krótkim „googlaniu” (dla osób nieinternetowych: chodzi o korzystanie z internetowej wyszukiwarki) znalazłem się znowu na stronie „Gazety Wyborczej”, która zachęcała mnie do zainteresowania się tematem eutanazji oraz poglądami polskiego społeczeństwa na ten temat. Kliknąłem co trzeba i… zdębiałem. Oto otwarł mi się artykuł zatytułowany „Eutanazja? Popieram Owsiaka. To rodzaj pomocy ludziom” [wyniki sondy]”. Anonimowy autor piszący pod szyldem „GW” nie krył satysfakcji: „Mimo kontrowersji, 43 proc. (7285) uczestników naszej sondy uznała, że Owsiak ma rację. 32 proc. (5251) uważa, że „eutanazja powinna być dozwolona w szczególnych przypadkach. Trzeba objąć ją ścisłą kontrolą, dostęp powinien być bardzo restrykcyjny”. Wynikałoby z tego, że znakomita większość respondentów jest za zabijaniem staruszków - mróz przeszedł mi po plecach… Dalej doniesiono, że całkowicie przeciw eutanazji jest tylko 15% uczestników sondażu. Pod spodem wpisy komentujące tekst - większość też za eutanazją. Była też dodatkowa zachęta do dyskusji: „A ty, co sądzisz na temat eutanazji? Możesz jeszcze zagłosować”. Kliknąłem tam i oczom moim ukazał się wykres z wynikami sondażu - 51% (20708) respondentów zdecydowanie przeciwko eutanazji! Do tego jeszcze 5% wskazujących, że „Eutanazja niesie ze sobą zagrożenie nadużyć. Przez nią starsi ludzie będą bali się korzystać z opieki medycznej”. Czyli większość zdecydowanie przeciw eutanazji, a na wierzchu artykuł twierdzący coś zupełnie przeciwnego! Zdumiewające! Manipulacja bez najmniejszej próby ukrycia? Kłamstwo bez troski, by choć trochę je uwiarygodnić?

CZYTAJ DALEJ

Mądrość krzyża w pluralistycznym świecie

2021-09-21 17:02

[ TEMATY ]

wiara

krzyż

pluralizm

Vatican News

Każdy z nas musi odkryć, jakie miejsce w jego życiu odkrywa tajemnica krzyża – wskazuje na to ks. Fernando Taccone. Należy on do Zgromadzenia Męki Pańskiej, popularnie zwanego pasjonistami. Zostało ono założone przed 300 laty we Włoszech przez św. Pawła od Krzyża. Z okazji swego jubileuszu pasjoniści zorganizowali w Rzymie Międzynarodowy Kongres Teologiczny pt. Mądrość krzyża w pluralistycznym świecie.

Zakonnik nawiązuje do ostatniej pielgrzymki Papieża Franciszka na Słowację, która, jak podkreśla, miała nie tylko ogromne znaczenie teologiczne, ale i kulturowe. „Ojciec Święty umieścił krzyż w centrum rzeczywistości świata. Przypomniał, że w zmieniającym się i pluralistycznym świecie istnieje niezmienna prawda zawierająca się w imieniu Jezus, który przyniósł wszystkim zbawienie” – mówi ks. Taccone.

CZYTAJ DALEJ

Zgierz: trud przyjęcia Miłosierdzia Boga

2021-09-22 09:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Justyna Kunikowska

W parafii pw. Świętej Katarzyny Aleksandryjskiej w Zgierzu rekolekcje ewangelizacyjne przybrały formę Drogi Krzyżowej ulicami miasta. W uroczystej procesji wzięły udział poszczególne grupy parafialne z całego dekanatu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję