Reklama

Wiadomości

"Opowiadamy Polskę światu" - "Dekada Europy Centralnej"

W kolejnym wydaniu „Opowiadamy Polskę światu” dzienniki i portale internetowe na całym świecie publikują teksty o „Dekadzie Europy Centralnej” – to bowiem zdaniem autorów nasz region Europy ma szanse na duże wzrosty po ustąpieniu pandemii.

[ TEMATY ]

Opowiadamy Polskę Światu

Bożena Sztajner/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Opowiadamy Polskę światu” to cykliczny projekt Instytutu Nowych Mediów. - Dziś świat szuka nadziei. Wszyscy mają dość pandemii, media niezależnie od szerokości geograficznej szukają optymizmu, chcą przedstawiać świat po koronawirusie, świat wzrostów, radości, normalności. Kierujemy ich uwagę na kraje Europy Centralnej, na potencjał wzrostu regionu – mówi Eryk Mistewicz, prezes Instytutu Nowych Mediów.

Tym razem w światowych tytułach prasowych przeczytamy teksty m.in. prezydenta Andrzeja Dudy, szefa OECD Angela Gurii, prezesa warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie Marka Dietla, wybitnych ekonomistów Branko Milanovića czy prof. Timo Baasa, austriackiego dyplomaty i historyka Emila Brixa, a także czeskich ekonomistów Petra Sklenára i Pavla Ryski.

Podziel się cytatem

Reklama

„Przebyliśmy długą, udaną drogę. Od regionu, który przez długi czas prawie nie istniał w świadomości głównych aktorów światowej sceny – do regionu, który jest jednym z najbardziej dynamicznie rozwijających się obszarów globu i aspiruje do kategorii cywilizacyjnych centrów” – pisze prezydent Andrzej Duda i zauważa: „Europa Środkowa może służyć inspiracją, jak pozytywne efekty przynoszą współpraca, tworzenie wspólnych inicjatyw i przedsięwzięć. To dzięki nim Europa Środkowa przestała być, jak w czasach dla nas niepomyślnych, peryferyjną przestrzenią między Zachodem i Wschodem, między imperialnymi potęgami – stała się natomiast strukturą połączoną wielorakimi więziami, świadomą swych interesów i mającą wpływ na bieg spraw europejskich. Udała nam się emancypacja Europy Środkowo-Wschodniej, jesteśmy podmiotem procesów politycznych i cywilizacyjnych”.

Reklama

„Europa Środkowa stanowi znakomity przykład, jak potężną, twórczą siłą jest wolność. Wolność, której siostrami są: swoboda gospodarcza, przedsiębiorczość, samorządność. Otwierają one przestrzeń do realizacji śmiałych ambicji i aspiracji. Razem z wolnością przychodzi rozwój. Trzy dekady, które minęły od upadku komunizmu, od przełomu w naszym regionie zainicjowanego przez polski ruch „Solidarność” – to opowieść o wielkim sukcesie gospodarczym, awansie społecznym i cywilizacyjnym, jaki rzadko kiedy dokonał się w dziejach świata w tak krótkim czasie. Polska i cała Europa Środkowa są fascynującym świadectwem możliwości, które daje wolność” – napisał prezydent Duda.

Reklama

„Polska wyjdzie z kryzysu związanego z pandemią z mniejszą liczbą blizn niż wiele innych krajów” – to z kolei rekomendacja Angela Gurii, sekretarza generalnego OECD. „Przed pandemią wyniki gospodarcze Polski były znakomite: poziom życia szybko zbliżał się do poziomu najbardziej rozwiniętych krajów w gronie OECD, a stopy bezrobocia i ubóstwa były na historycznie niskich poziomach, znacznie poniżej średniej OECD. Jednakże, jak wszędzie, kryzys COVID-19 gwałtownie zakłócił ścieżkę rozwoju kraju. Jak dotąd Polska radziła sobie dobrze w ograniczaniu strat gospodarczych i spodziewamy się, że w tym roku PKB spadnie o 3,5 proc., po czym wzrośnie o 2,9 proc. w 2021 r. i 3,8 proc. w 2022 r. Dzięki wsparciu fiskalnemu i monetarnemu udzielonemu przez polski rząd spowolnienie gospodarcze związane z pandemią koronawirusa było mniejsze niż w większości krajów OECD”.

„Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie jest dziś jednym z liderów wzrostu odkrywanym przez inwestorów z całego świata” – pisze Marek Dietl, prezes GPW. „Klasyfikacja polskiego rynku kapitałowego w grupie rynków rozwiniętych przykuwa uwagę globalnych inwestorów. Dobitnie pokazał to największy od ponad dekady w CEE i jeden z największych na świecie w minionym roku – debiut Allegro (ponad 2 mld euro). Wysoka wycena, obecność zagranicznych funduszy technologicznych wśród inwestorów i utrzymująca się płynność na obrocie akcjami tylko potwierdzają, że GPW jest rynkiem rozwiniętym w pełnym tego słowa znaczeniu”.

„Kraje Europy Środkowo-Wschodniej w ciągu najbliższej dekady znacznie zwiększą dochód na głowę mieszkańca tego regionu i dogonią gospodarki południa Europy” – pisze prof. Timo Baas, profesor makroekonomii na Uniwersytecie Duisburg-Essen. „Wysoki poziom wykształcenia, niskie bezrobocie i dostęp do jednolitego rynku wewnętrznego UE zmniejszają podatność na kryzysy i czynią państwa Europy Środkowo-Wschodniej należące do UE atrakcyjnymi lokalizacjami zagranicznych inwestycji bezpośrednich”.

Reklama

- Nie tylko polska historia, nie tylko polska nauka, ale też gospodarka i przedsiębiorczość, twórcza siła wolności świetnie definiuje nasz region i wzbudzało zainteresowanie dziennikarzy zagranicznych w trakcie przygotowywania tego projektu – mówi Michał Kłosowski, dyrektor projektów międzynarodowych w Instytucie Nowych Mediów. Wcześniejsze projekty z cyklu „Opowiadamy Polskę światu” odnotowały globalne zasięgi, aż po ponad miliard zasięgu publikacji w 40. lecie „Solidarności” na łamach dzienników i portali w 38 krajach.

Podziel się cytatem

Reklama

Projekt „Opowiadamy Polskę światu: Dekada Europa Centralnej” realizowany jest przez Instytut Nowych Mediów przy wsparciu Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie, Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Polskiej Agencji Prasowej.

Reklama

- Cieszymy się, że jako GPW możemy dołożyć cegiełkę do budowy pozytywnego wizerunku Polski i całego regionu Europy Środkowo-Wschodniej w oczach świata. Tym bardziej, że jest to cegiełka postawiona na solidnym fundamencie faktów i liczb, których nie tylko nikt nie kwestionuje, ale światowi eksperci od ekonomii wręcz wskazują jako wzór. To powód do dumy dla nas jako Polaków, dla naszych przedsiębiorców, ale jesteśmy przekonani, że również impuls do dalszego dynamicznego rozwoju, szczególnie w czasach postpandemicznych – mówi Tomasz Marciniuk, dyrektor Działu Komunikacji i Marketingu GPW.

Reklama

Wszystkie teksty z projektu opublikowane zostały na portalu:

Wszystko co najważniejsze

2021-01-22 09:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

"Opowiadamy Polskę światu": w ponad 70 światowych mediach teksty o latach walki Europy Środkowej z rosyjskim despotyzmem

[ TEMATY ]

Opowiadamy Polskę Światu

Karol Porwich/Niedziela

Z okazji 160. rocznicy Powstania Styczniowego w ponad 70 mediach na całym świecie ukażą się teksty o despotyzmie Rosji i trwającej ponad 250 lat walce Europy Środkowej z jej imperializmem. Artykuły historyków, intelektualistów, liderów opinii zostaną opublikowane w ramach najnowszej edycji projektu "Opowiadamy Polskę światu" organizowanego przez Instytut Nowych Mediów.

"W tej odsłonie akcji zależy nam na pokazaniu wspólnego losu Polski, Ukrainy, Litwy, Białorusi. Od 250 lat region musi bronić się przed imperialistycznymi ciągotami Rosji, despotyzmem kolejnych władców Kremla. Pokazujemy solidarność naszych krajów z umęczoną Ukrainą i apelujemy o wsparcie dla naszego regionu" - informuje PAP Michał Kłosowski, szef działu projektów międzynarodowych Instytutu Nowych Mediów.

CZYTAJ DALEJ

Bp Oder: Jan Paweł II powiedziałby dziś Polakom - "Trzymajcie się mocno Chrystusa!"

2024-04-27 20:22

[ TEMATY ]

św. Jan Paweł II

Ks. bp Sławomir Oder

Adam Bujak, Arturo Mari/Rok 2.Biały Kruk

- Jan Paweł II, gdyby żył i widział, co się dzieje dziś w Polsce, powiedziałby nam: "Trzymajcie się mocno Chrystusa!" - mówi w rozmowie z KAI bp Sławomir Oder, wcześniej postulator procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego Karola Wojtyły. Kapłan wyjaśnia, że współczesny Kościół i świat zawdzięcza papieżowi z Polski bardzo bogate dziedzictwo, którego centralnym elementem jest personalistyczne rozumienie tajemnicy człowieka, jego praw i niezbywalnej godności.

Marcin Przeciszewski, KAI: Mija 10-lat od kanonizacji Jana Pawła II. Jak z perspektywy tych lat patrzy Ksiądz Biskup na recepcję dziedzictwa św. Jana Pawła II? Co z tego dziedzictwa, z dzisiejszego punktu widzenia jest najważniejsze?

CZYTAJ DALEJ

10. rocznica kanonizacji dwóch Papieży – czcicieli Matki Bożej Jasnogórskiej

2024-04-27 15:16

[ TEMATY ]

Jasna Góra

rocznica

Adam Bujak, Arturo Mari/„Jan Paweł II. Dzień po dniu”/Biały Kruk

Eucharystię młodzieży świata na Jasnej Górze w 1991 r. poprzedziło nocne czuwanie modlitewne, podczas którego wniesiono znaki ŚDM: krzyż, ikonę Matki Bożej i księgę Ewangelii

Eucharystię młodzieży świata
na Jasnej Górze w 1991 r. poprzedziło
nocne czuwanie modlitewne, podczas
którego wniesiono znaki ŚDM: krzyż,
ikonę Matki Bożej i księgę Ewangelii

10. rocznica kanonizacji dwóch wielkich papieży XX wieku, która przypada 27 kwietnia, jest okazją do przypomnienia, że nie tylko św. Jan Paweł II był człowiekiem oddanym Matce Bożej Jasnogórskiej i pielgrzymował do częstochowskiego sanktuarium. Był nim również św. Jan XXIII.

Angelo Giuseppe Roncalli, późniejszy papież Jan XXIII, od młodości zaznajomiony z historią Polski, zwłaszcza poprzez lekturę „Trylogii”, upatrywał w Maryi Jasnogórskiej szczególną Orędowniczkę. Tutaj pielgrzymował w 1929 r. Piastując godność arcybiskupa Areopolii, wizytatora apostolskiego w Bułgarii ks. Roncalli 17 sierpnia 1929 r. przybył z pielgrzymką na Jasną Górę. Okazją było 25-lecie jego święceń kapłańskich. Późniejszy papież po odprawieniu Mszy św. przed Cudownym Obrazem zwiedził klasztor i sanktuarium, a w Bibliotece złożył wymowny wpis w Księdze Pamiątkowej: „Królowo Polski, mocą Twojej potęgi niech zapanuje pokój obfitości darów w wieżycach Twoich”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję