Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Aktualizacja: Pomogli kiermaszem, wkrótce pomogą jasełkami. Możesz również pomóc!

Misyjna Jutrzenka zorganizowała kiermasz, z którego dochód wsparł młodych Masajczyków. A w niedzielę 24 stycznia o godz. 15 oraz 30 i 31 stycznia o godzinie 17:00 wystawi jasełka online. Jednocześnie wspólnota założyła zbiórkę pieniężną dla masajskich dzieci na platformie zrzutka.pl – już można wpłacać potrzebne pieniądze na pomoc dla ubogich dzieci na misjach.

[ TEMATY ]

jasełka

kiermasz

Misyjna Jutrzenka

Dzieci z Misyjnej Jutrzenki na planie filmowym.

Dzieci z Misyjnej Jutrzenki na planie filmowym.

Działające przy parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Skoczowie Koło Misyjne „Misyjna Jutrzenka” zorganizowało kiermasz z myślą o masajskich dzieciach, które są wspierane w ramach akcji Kolędnicy Misyjni 2020/2021. – Dzięki takim akcjom poznajemy życie ludzi w odległych krajach oraz ich kulturę i zwyczaje. Uczymy się zauważać potrzeby swoich rówieśników oraz ofiarować w intencji misji swoje talenty i swój czas – podkreślają animatorzy Joanna Walczyk i Paweł Moskała.

Członkowie wspólnoty całymi rodzinami przygotowywali produkty na kiermasz. Następnie w parafialnym domu katechetycznym w Skoczowie rodzice rozprowadzali domowe ciasteczka, kadzidełka na Trzech Króli i płyty kolędowe. Całkowity dochód przeznaczyli na pomoc masajskim dzieciom.

Reklama

Te dzieci należą do półkoczowniczego afrykańskiego ludu. Od najmłodszych lat potrafią zajmować się zwierzętami i zbieraniem miodu, ale często nie umieją czytać i pisać, ponieważ za edukację, dojazd i naukę trzeba zapłacić. Dlatego te, które otrzymają możliwość kształcenia, doceniają szkołę i przybywają na zajęcia dużo prędzej, aby zająć jak najlepsze miejsce, gdyż klasy są przepełnione. Mali Masajczycy nie są także objęci żadną opieką lekarską, a w wioskach brakuje im studni z czystą wodą – zauważają animatorzy.

Wspólnota co roku wystawiała w kinie „Teatr Elektryczny” w Skoczowie Jasełka Bożonarodzeniowe, z których dochód był przeznaczony na misje. Obecnie oglądanie przedstawienia na żywo jest niemożliwe z powodu epidemii, ale Misyjna Jutrzenka z zachowaniem wszelkich środków ostrożności przygotowała jasełka, które będzie można obejrzeć w internecie w najbliższą niedzielę 24 stycznia o godz. 15 poprzez transmisję internetową parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Skoczowie.

Wystawi je również 30 i 31 stycznia o godzinie 17:00 na kanale YouTube: Misyjna Jutrzenka.

Reklama

A przy tej okazji animatorzy rozprowadzają w skoczowskich kościołach płyty DVD z Jasełkami, a także założyli zbiórkę pieniężną dla masajskich dzieci na platformie zrzutka.pl: „Misyjna Jutrzenka Masajskim Dzieciom”. Zebrane pieniądze przeznaczą przede wszystkim na pomoc masajskim dzieciom z Kenii i Tanzanii, które żyją w ubóstwie, bez środków na rozpoczęcie edukacji w szkole.

Każdy z nas może uczynić coś dobrego, chociażby dołączając się do akcji i wpłacając drobną kwotę na pomoc Masajczykom.

Wydarzeniu patronuje „Niedziela”.

2021-01-19 13:30

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Polskie Betlejem w Domu dla Chłopców

[ TEMATY ]

Betlejem

jasełka

Beata Pieczykura/Niedziela

Radość z obecności Boga wśród swojego ludu towarzyszyła jasełkom pt. „Polskie Betlejem” zaprezentowanym 24 stycznia godz. 17 w Specjalnym Ośrodku Wychowawczym „Dom dla Chłopców” im. św. Stanisława Kostki prowadzonym przez Zgromadzenie Sióstr Wynagrodzicielek Najświętszego Oblicza ul. bp. Kubiny w Częstochowie.

Zgodnie z wieloletnią tradycją jasełka przedstawili wszyscy wychowankowie pod kierunkiem wychowawców: Dariusza Lelonka, Małgorzaty Lesik, Magdaleny Kostrzewa Bartłomieja Zwolskiego. W tym roku nawiązywały one do 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, a przede wszystkim były wyrazem wdzięczności za 10 lat istnienia nowego domu, który działa już ponad 100 lat. Następnie stało się zadość tradycji, bowiem miały miejsce występy na wesoło. Po części artystycznej przyszedł czas na rozmowy podczas poczęstunku.

CZYTAJ DALEJ

Przewodniczący KEP: Kościół nie może być na usługach stronnictw politycznych

2021-07-24 09:32

[ TEMATY ]

biskup

Kościół

KEP

Karol Porwich/Niedziela

Kościół nie może być na usługach stronnictw politycznych ani też nie może dać się im zinstrumentalizować - podkreślił abp Stanisław Gądecki. Przewodniczący KEP przemawiał podczas V Kongresu Ruchu „Europa Christi” i Spotkania Akcji Katolickiej Diecezji Ełckiej.

Wydarzenie organizowane pod hasłem „W służbie narodu – w oczekiwaniu na beatyfikację Prymasa Tysiąclecia” odbywa się w Pokamedulskim Klasztorze w Wigrach.

CZYTAJ DALEJ

Papież zachęca do spotkań dziadków z wnukami

2021-07-24 16:27

[ TEMATY ]

wnuczka

dziadkowie

papież Franciszek

vatichnnwes.va

Jutro w całym Kościele po raz pierwszy będziemy obchodzić ustanowiony przez Papieża Franciszka Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych. Motywując swą decyzję Ojciec Święty podkreślił, że zbyt często zapomina się o tych osobach, które strzegą naszych korzeni, są ogniwem łączącym różne pokolenia i przekazują młodym doświadczenia życia i wiary.

Papież zachęcił też, by nie tylko w tym dniu, dziadkowie spotykali się z wnukami. „Dziadkowie, stając przed wnukami, będą marzyli, a młodzi, czerpiąc siłę od nich, będą szli naprzód” – podkreślił Franciszek.

Podziel się cytatem

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję