Reklama

Nowe podręczniki do religii

Po raz pierwszy w obu warszawskich diecezjach są wspólne podręczniki do nauki religii

Od nowego roku szkolnego wszystkie pierwsze klasy szkoły podstawowej, gimnazjum oraz liceum będą korzystać z nowych podręczników do nauki religii. Zostały one dostosowane do nowej podstawy programowej i są o wiele bardziej atrakcyjne niż te, które obowiązywały dotychczas. Zmieniający się świat, zmieniająca się szkoła i ludzie wymuszają poszukiwanie coraz to nowych dróg dotarcia z Ewangelią do młodych. Podręczniki mają więc nie tylko uczyć, ale wychowywać i ewangelizować. A także uzupełniać braki katechezy rodzinnej.
Po raz pierwszy udało się opracować wspólne podręczniki dla dzieci i młodzieży archidiecezji warszawskiej oraz z diecezji warszawsko-praskiej. Przy czym na terenie archidiecezji książki są do wyboru - o tym, jaki podręcznik jest najbardziej adekwatny dla poziomu i umiejętności uczniów, decyduje sam katecheta.
Przypomnijmy też, że w archidiecezji warszawskiej katechizacji uczy obecnie 269 księży diecezjalnych, 177 sióstr zakonnych, 8 braci zakonnych, 625 katechetów świeckich oraz 25 księży zakonnych.

Szkoła podstawowa

Nowy podręcznik dla uczniów klas pierwszych szkoły podstawowej pt. „W imię Ojca i Syna i Ducha Świętego” ma bogatą szatę graficzną, która jest dostosowana do wieku ucznia. I sprawia, że dziecko na pewno nie będzie się nudzić na lekcji, może bowiem rozwiązywać zagadki i rebusy, rysować, wyklejać. To wszystko znacznie ułatwi poznanie świata wiary, symboli religijnych, treści biblijnych i liturgicznych. Nauka z tego podręcznika jest połączona ze śpiewem, muzyką i zabawą, a jej celem jest łączenie życia codziennego z wiarą.
Podręcznik zawiera słowo wstępne do rodziców, bowiem do nauki religii dziecka potrzebna jest rodzicielska pomoc, obecność i zainteresowanie. W komplecie jest zresztą osobna broszura, pt. „Domownik” - dodatek dla rodziny. I to jest dodatkowy atut, bardzo cenna pomoc zawierająca wzory krótkich pogadanek z dziećmi na różne tematy, np. wyboru imienia dziecka, jego chrztu, wspólnego świętowania, modlitwy. Zawiera też pomysły zajęć edukacyjnych z najmłodszymi, np wspólne oglądanie zdjęć czy pamiątek rodzinnych.

Gimnazjum i liceum

Tytuł jest już nieco poważniejszy: „Twoje Słowo światłem na mojej drodze”. Kluczem do zrozumienia wiary jest Pismo Święte. Uczeń gimnazjum jest już w stanie je czytać i rozumieć. W podręczniku fragmenty Biblii są tak dobrane, by odpowiadały na pytania najbardziej nurtujące młodzież w wieku gimnazjalnym, np. o cel i sens życia, o istotę człowieka i Boga itp., oraz by uczyły samodzielnego myślenia, dawały możliwość samodzielnego poruszania się po świecie. Maja temu pomóc cytaty z klasyki literackiej, zarówno polskiej, jak i obcej, a także komentarze biblijne.
Podręcznik dla uczniów liceum i technikum, zatytułowany „Być świadkiem Zmartwychwstałego w Kościele” ma już nieco inny charakter. Każdy rozdział przybiera formę pytań, które mają ułatwić młodemu człowiekowi znalezienie swojego miejsca w Kościele. Napisany jest poważniejszym językiem, choć także bogato ilustrowany i atrakcyjny. Znajdują się w nim odwołania do nauczania papieży: Jana Pawła II i Benedykta XVI, a także do Ojców Kościoła.

Reklama

Nowy portal katechetyczny

W nowym roku szkolnym rusza też nowy portal katechetyczny: www.portalkatechetyczny.pl. Jako uzupełnienie podręczników ma stanowić pomoc dla nauczycieli, którzy znajdą na nim m.in. konspekty lekcji, ciekawe inspiracje do nauczania religii, także filmy. Materiały, jakie się tam znajdą, wciąż będą aktualizowane. Znajdzie się też miejsce na forum dla nauczycieli, co umożliwi wymianę myśli, opinii, także integrację środowiska. Portal będzie podzielony na część ogólnie dostępna oraz - po zalogowaniu - na część przewidzianą dla katechetów korzystających z poradników metodycznych wydanych do podręczników serii Wydawnictwa Katechetycznego.

* * *

Na temat roli katechizacji w życiu dzieci młodzieży wydany został właśnie list Episkopatu. Hierarchowie podkreślają w nim, że od ponad 20 lat nauka religii „z powodzeniem wspomaga wychowawczą funkcję szkoły” oraz sprzyja pełnemu rozwojowi młodego człowieka. „Katecheza wzbogaca nasz edukacyjny krajobraz o nowe treści, a także, o czym nie można zapomnieć, posiada silny wymiar wychowawczy, wnosząc w życie szkoły i jej uczniów głęboko zakorzenioną inspirację oraz motywację w kształtowaniu dojrzałych osobowości” - piszą biskupi.
Wyrażają wdzięczność katechetom za troskę o „mądre i staranne wychowanie”, tym bardziej, że „ich wysiłki nie zawsze są należycie dostrzegane i doceniane”. Dlatego też apelują o zapewnienie właściwego miejsca religii w nauczaniu szkolnym.
W liście biskupi zwracają się też do rodziców, aby „od najmłodszych lat budowali więź swoich dzieci z Kościołem”.
Przypomnijmy, że od 16 do 22 września będzie obchodzony II Tydzień Wychowania.

(mk)

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Ignacy Dec: Katolik powinien głosować na kandydata głoszącego poglądy zgodne z Dekalogiem i Ewangelią

2020-07-07 07:46

[ TEMATY ]

Dec

Ks. Daniel Marcinkiewicz

Katolik powinien głosować na kandydata, który hierarchię wyznawanych wartości opiera na Dekalogu i Ewangelii - mówi rozmowie z „Naszym Dziennikiem” bp Ignacy Dec, przewodniczący Rady ds. Apostolstwa Świeckich KEP.

"Nasz Dziennik" we wtorkowym wydaniu pisze, że decyzja osoby wierzącej o udziale w wyborach i o poparciu konkretnego kandydata na prezydenta to przede wszystkim sprawa jego prawego sumienia, czyli sumienia uformowanego w zgodzie z Ewangelią i nauczaniem moralnym Kościoła.

"Każdy obywatel jest odpowiedzialny za Ojczyznę, winien uczestniczyć w sprawach publicznych, a zatem udział w wyborach to nasz obowiązek. Wynika on z odpowiedzialności za dobro wspólne. Jednocześnie katolik, dokonując wyboru, powinien zawsze pamiętać, że każda nasza decyzja ma moralny wymiar. Może być dobra albo zła. Ta wyborcza także" – podkreśla w rozmowie z "Naszym Dziennikiem" ks. bp Dec.

"Nasz Dziennik" podkreśla, że w głosowaniu na prezydenta wybieramy głowę państwa, która ma realny wpływ na przyszłość naszej Ojczyzny, na stanowione prawo, na kształt życia społecznego.

"Katolik powinien głosować na kandydata, który hierarchię wyznawanych wartości opiera na Dekalogu i Ewangelii. To jest kryterium podstawowe" - zwraca uwagę ks. bp Dec. (PAP)

aop/ itm/

CZYTAJ DALEJ

PKW: frekwencja wyborcza na godz. 17

2020-07-12 19:09

[ TEMATY ]

wybory

wybory 2020

PAP/Marcin Bielecki

Frekwencja w II turze wyborów prezydenckich na godz. 17 wyniosła 52,1 proc. osób uprawnionych do udziału w tych wyborach - poinformował w niedzielę przewodniczący Państwowej Komisji Wyborcza Sylwester Marciniak na konferencji prasowej.

Państwowa Komisja Wyborcza podała informację o frekwencji na godz. 17 na podstawie danych otrzymanych od wszystkich 25 423 obwodowych komisji wyborczych powołanych w stałych obwodach głosowania na obszarze całego kraju.

"W wyborach prezydenta RP według stanu na godz. 17 liczba osób uprawnionych do udziału w wyborach wyniosła 29 mln 359 tys. 152 osoby. Wydano karty do głosowania 15 mln 295 tys. 512 osobom uprawnionym, co stanowi 52,1 proc. w stosunku do liczby uprawnionych do udziału w tych wyborach" - poinformował przewodniczący PKW.

Przed dwoma tygodniami (28 czerwca) w pierwszej turze wyborów frekwencja wyborcza na godz. 17.00, jak podała wtedy Państwowa Komisja Wyborcza, wyniosła 47,89 proc. uprawnionych do głosowania.

W poprzednich wyborach prezydenckich, w 2015 r. frekwencja wyborcza w II turze wyborów prezydenckich na godz. 17.00 wyniosła 40,51 proc. (PAP)

autor: Monika Zdziera, Aleksandra Rebelińska

mzd/ reb/ mok/

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję