Reklama

Czas do szkoły

Przed nami nowy rok szkolny i katechetyczny. Miał być przełomowy jeśli chodzi o ilość 6-latków, które rozpoczną naukę - ale nie będzie. „Z szacunkowych danych Krystyny Szumilas - minister edukacji narodowej, wynikało, że skoro w ub.r. naukę rozpoczęło ok. 20 proc. 6-latków, to w tym miałoby ich być 40 proc. Niestety, z danych, które otrzymujemy, liczba ta nie przekroczy 10 proc. W naszej diecezji mam zgłoszenie tylko z 2 szkół, w których utworzono klasy z 6-letnimi uczniami” - tłumaczy ks. dr Michał Borda, dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu.
Nowy rok szkolny rozpocznie się 3 września, jednak rozpoczęcie roku dla katechetów świeckich i sióstr zakonnych miało miejsce 1 września w Kurii Diecezjalnej. Natomiast inauguracja roku katechetycznego dla proboszczów i wikariuszy odbędzie się 22 września w ramach pielgrzymki kapłanów do Czernej.
Tuż przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego proboszczowie zorganizowali spotkania z katechetami w celu omówienia programu pracy na nowy rok katechetyczny, rozdzielenia zadań i obowiązków. W związku z uchwaloną przez parlament nowelizacją Ustawy oświatowej, która zakłada przesunięcie obowiązku szkolnego 6-latków z 2012 na 2014 r., w tym roku szkolnym we wszystkich typach szkół będzie obowiązywała dotychczasowa Podstawa programowa. „Jednak w szkołach podstawowych, w których oddziały klasowe złożone będą wyłącznie z dzieci rozpoczynających naukę w wieku 6 lat, które pójdą do I Komunii św. w III klasie, od tego roku szkolnego będzie wprowadzona nowa Podstawa programowa. Numery programów i podręczników dopuszczonych do nauczania przez bp Grzegorza Kaszaka znajdują się na stronie www.katecheza.sosnowiec.pl” - wyjaśnia ks. Borda.
16-22 września czeka nas Tydzień Wychowania „Wychowywać…, ale jak?”. To pomysł Komisji Wychowania Katolickiego KEP i Rady Szkół Katolickich, które przygotowały specjalnie na tę okazję pomoce duszpastersko-katechetyczne. Tydzień Wychowania ma promować wartości wychowawcze i inspirować do dyskusji dorosłych. Organizatorzy zachęcają księży, by każdego dnia w czasie Mszy św., w ramach krótkiej homilii poruszali problematykę wychowawczą. Pomocne mogą tu być propozycje rozważań nawiązujących do czytań mszalnych i tajemnicy dnia oraz teksty modlitwy wiernych. Katechetom i nauczycielom organizatorzy polecają konspekty katechez o tematyce wychowawczej skierowanych do poszczególnych grup wiekowych. Elementy tych scenariuszy nadają się do swobodnego wykorzystania, także na pozostałych etapach edukacji. Aktualne problemy wychowawcze przedstawione zostały w tekście konferencji dla rodziców i nauczycieli, przydatnej np. w czasie spotkań z rodzicami dzieci przystępujących do I Komunii czy rodzicami kandydatów do bierzmowania.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

PKW: w porównaniu do pierwszej tury mamy wzrost wykroczeń związanych z wyborami

2020-07-12 10:46

[ TEMATY ]

wybory

wybory 2020

PAP/Paweł Supernak

Nie otrzymaliśmy informacji o istotnych problemach związanych z otwarciem lokali wyborczych; w porównaniu do pierwszej tury mamy wzrost wykroczeń związanych wyborami, odnotowano m.in. 42 przypadki naruszenia ciszy wyborczej - poinformował w niedzielę rano szef PKW Sylwester Marciniak.

Marciniak zaznaczył, że całym kraju o godz. 7.00 otwarto ponad 27 tys. lokali. Także poza Polską w blisko 90 krajach w 171 obwodach rozpoczęło się o godz. 7.00 ponowne głosowanie w wyborach prezydenta RP. Jak dodał, ponad 200 tys. członków komisji wyborczych do godz. 21.00 jest gotowych przyjąć karty do głosowania od blisko 30 mln osób uprawnionych do głosowania.

"Nie otrzymaliśmy informacji o istotnych problemach związanych z otwarciem lokali wyborczych i rozpoczęciem glosowania. Natomiast jeżeli chodzi o informację z działań policyjnych, to mamy co prawda wzrost zdarzeń związanych z wyborami w porównaniu do pierwszej tury, bo w dniu dzisiejszym mamy 253 zdarzenia, a poprzednio 167 o tej samej porze" - poinformował Marciniak.

Dotyczy to przede wszystkim takich wykroczeń, jak niedozwolone umieszczenie plakatów (21 przypadków), naruszenie ciszy wyborczej (41 przypadków) oraz 148 uszkodzeń ogłoszeń wyborczych - poinformował przewodniczący PKW.(PAP)

autor: Marzena Kozłowska, Aneta Oksiuta

mzk/ aop/ wj/

CZYTAJ DALEJ

Sudan: apostazja nie będzie już karana śmiercią

2020-07-12 18:49

Adobe Stock

Apostazja nie będzie już karana śmiercią w Sudanie. Chrześcijanie będą mogli pić kupować i sprzedawać alkohol – ogłosiły to tymczasowe władze tego w większości muzułmańskiego państwa we wschodniej Afryce. Zostało też całkowicie zakazane obrzezanie kobiet.

Oznacza to odchodzenie od islamskiego prawa szariatu, obowiązującego tam od 1983 roku. Władze zdecydowały się na te rewolucyjne zmiany, by dokonać demokratyzacji, wymaganej przez międzynarodowe instytucje finansowe jako warunek udzielenia Sudanowi pomocy, której ten kraj potrzebuje.

Od tej pory nikt już nie będzie mógł zostać skazany na śmierć za wyrzeczenie się wiary islamskiej. Najgłośniejszym w ostatnim czasie był przypadek lekarki, 27-letniej Mariam Yehya Ibrahim Ishag, którą w maju 2014 roku skazano z oskarżenia o apostazję. Jej matka była chrześcijanką i w tej wierze wychowała córkę. Jednak jej ojciec, nieobecny od dziecka w jej życiu, był muzułmaninem, dlatego także ona w świetle islamskiego prawa była uważana za muzułmanką. Ponieważ wyszła za mąż za chrześcijanina, została uznana za apostatkę.

Choć była w ósmym miesiącu ciąży, Ishag została aresztowana, skazana i miała być powieszona. Po międzynarodowych protestach, w czerwcu 2014 r. uwolniono ją, jednak już następnego dnia została ponownie aresztowana na lotnisku w Chartumie, gdy chciała wyjechać z kraju. Po 48 godzinach została ostatecznie zwolniona. Po kilku tygodniach, dzięki staraniom m.in. dyplomacji włoskiej, mogła wyjechać z mężem i dziećmi do Rzymu, gdzie spotkała się z papieżem Franciszkiem, a następnie wyemigrowała do USA.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję