Reklama

Wypoczynek i formacja... czyli wakacje z kościołem

Na turnusach zorganizowanych przez diecezjalnych duszpasterzy oazowych wypoczywało ok. 800 uczestników. Opiekę nad nimi sprawowało blisko 100 animatorów i 40 moderatorów. Przygotowanie do przeprowadzenia tak dużej wakacyjnej akcji zajęło organizatorom rok czasu

Nadszedł koniec wakacji a z nim czas na podsumowania. Wakacje dla każdego ucznia są czasem wolnym od zajęć lekcyjnych. Wielu odczytuje ten czas, jako wolność od wszystkiego, całkowitą swobodę i błogość życia. Wielu uczniów zamienia wtedy książki i zeszyty na komputery i gry. Potrafią od rana do nocy siedzieć w wirtualnym internetowym świecie. Wielu zapomina, że nie ma wakacji od bycia dzieckiem Bożym. Dla chrześcijanina nie może być też wakacji od modlitwy. Nie można komputera uczynić bożkiem, któremu oddaje się cześć nawet kilkanaście godzin dziennie. Niestety, smutkiem napawa postawa wielu rodziców, nie do końca uświadomionych co jest dobre dla ich dzieci, i w co trzeba inwestować dla dobrej przyszłości dziecka.
Mamy na szczęście również ogromnie dużo dzieci i młodzieży ambitnej. Mamy wielu rodziców, którzy rozumieją potrzebę właściwego rozwoju dziecka w gronie rówieśników, obcujących z pięknem przyrody, poszerzających swoje horyzonty myślowe i chcących pogłębiać swoją wiarę. Mamy wielu pedagogów, wychowawców i katechetów, którzy kosztem swojego wolnego czasu potrafią się poświęcić dla dobra wychowanków.
Szkoła i Kościół oferują co roku wiele form kreatywnego spędzenia wakacji. Dla oazowicza wakacje są początkiem kolejnego roku formacji i duchowego wzrastania.

Oazowa oferta

Ciekawą okazała się oferta Ruchu Światło-Życie, skierowana praktycznie dla każdego, bez względu na wiek. Dla uczniów (nawet klasy IV) są organizowane turnusy Oazy Dzieci Bożych (ODB). W wyjątkowych sytuacjach na turnusach ODB można spotkać też młodsze dzieci. W tym roku w rekolekcjach w Niemienicach uczestniczyła Karolinka Rzeszut z Woli Baranowskiej, która ukończyła dopiero I klasę szkoły podstawowej. Dla nieco starszych przygotowano Oazy Nowej Drogi (OND). Młodzież gimnazjalna oraz uczniowie szkół średnich mogli brać udział w Oazie Nowego Życia (ONŻ), podzielonej na trzy stopnie. Były organizowane również wakacje dla studentów i młodzieży pracującej. Gałąź rodzinna Ruchu Światło-Życie przygotowała turnusy dla rodzin.
Jednak oaza to nie tylko wypoczynek, to raczej pewien styl życia. Każde rekolekcje wakacyjne to wspólnie spędzone 17 dni. System ten wymyślił i opracował założyciel Ruchu Światło-Życie - sługa Boży ks. Franciszek Blachnicki.

Początek turnusów

Dla organizatorów oaza zaczyna się już w wakacje roku poprzedniego. Chodzi o przygotowanie materiałów, ośrodki i kadrę. Dla moderatorów i animatorów momentem ważnym przed wyjazdem jest Dzień Rozesłania. Wtedy wychowawcy spotykają się ze sobą, aby uzgodnić plan działania. Często zespół wychowawczy spotyka się dzień lub dwa wcześniej, aby modlitwą wesprzeć swoje wakacyjne działanie. Jest to bezpośrednia faza przygotowania turnusu.

Reklama

Jedność w różnorodności

Każdy turnus wakacyjny jest inny. Różnorodność tworzą wychowawcy i wychowankowie. Różny jest również program dostosowany do poszczególnych kategorii wiekowych i kolejnych stopni. Oazowicz, który wiele razy jedzie na wakacyjną oazę, za każdym razem inaczej przeżywa pobyt. Wyrazem jedności jest również Dzień Wspólnoty, na którym spotykają się wszystkie turnusy. Aby jeszcze bardziej podkreślić jedność oazy z Kościołem i Jego hierarchią w spotkaniu uczestniczy Ksiądz Biskup.

Agape

Elementem łączącym program oazowy jest też wspólne świętowanie w ostatnim dniu rekolekcji. Tę radość, wynikającą z odkrycia Bożego działania w nas, nazywamy Agape. Wszyscy w tym dniu się radują, chcą pokazać czego Bóg w nich dokonał. Dlatego nie może się to przerodzić tylko w zwykłe „hulanki”. Wszyscy bawią się razem i nikt nie powinien się z tej wspólnoty wyłamywać. - Bez jednej osoby w tej wspólnocie ta oaza nie byłaby już taka sama jak jest - podkreśla an. Kasia Łatka z Sandomierza. - Nie może braknąć życzliwości, aby nikt nie czuł się samotny.

Tegoroczne wakacje

W pierwszej turze odbyły się: oaza dzieci Bożych w Niemienicach, III° oazy Nowej Drogi w Olchowej i Wisłoku, I° oazy Nowego życia w Bóbrce i Ropience oraz II° oazy Nowego Życia w Skorodnem. W tych samych miejscach oazy odbywały się w drugim turnusie oraz dodatkowo III° oazy Nowego Życia w Sandomierzu. Ponadto rodziny działające w Domowym Kościele, gałęzi rodzinnej Ruchu Światło-Życie, odbywały swoje rekolekcje w Uhercach Mineralnych.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Piękne świadectwo wiary

2020-07-11 20:02

[ TEMATY ]

Gaworzyce

Góra św. Anny

Archiwum ks. Kamila Wiącka

Grupa 72 pątników w intencji ustania pandemii koronawirusa pielgrzymowała dzisiaj z Gaworzyc na Górę św. Anny.

Pielgrzymi modlili się o ustanie epidemii koronawirusa. - Taki był cel i sens tej pielgrzymki 11 lipca z Gaworzyc na Górę św. Anny na Ziemi Głogowskiej. Jej intencją było ustanie pandemii koronawirusa, ale przede wszystkim prosiliśmy też o nowe powołania kapłańskie, o powołania do służby Bożej. Dlatego dzisiaj za przyczyną św. Anny prosiliśmy dobrego Boga o powołania, aby byli kapłani, którzy będą nam służyć - mówi ks. Kamil Wiącek, wikariusz parafii pw. św. Barbary w Gaworzycach.  

Zobacz zdjęcia: Pielgrzymka z Gaworzyc na Górę św. Anny

- Jest to piękne świadectwo wiary uczestników pielgrzymki. W ten sposób chcemy być wierni duchowi pielgrzymowemu, bo jest to piękna forma budowania wspólnoty Kościoła - dodaje ks. Wiącek. 

Pielgrzymi pieszo pokonali drogę w obie strony, czyli w sumie trasę liczącą ok. 16 km.  

CZYTAJ DALEJ

Sudan: apostazja nie będzie już karana śmiercią

2020-07-12 18:49

Adobe Stock

Apostazja nie będzie już karana śmiercią w Sudanie. Chrześcijanie będą mogli pić kupować i sprzedawać alkohol – ogłosiły to tymczasowe władze tego w większości muzułmańskiego państwa we wschodniej Afryce. Zostało też całkowicie zakazane obrzezanie kobiet.

Oznacza to odchodzenie od islamskiego prawa szariatu, obowiązującego tam od 1983 roku. Władze zdecydowały się na te rewolucyjne zmiany, by dokonać demokratyzacji, wymaganej przez międzynarodowe instytucje finansowe jako warunek udzielenia Sudanowi pomocy, której ten kraj potrzebuje.

Od tej pory nikt już nie będzie mógł zostać skazany na śmierć za wyrzeczenie się wiary islamskiej. Najgłośniejszym w ostatnim czasie był przypadek lekarki, 27-letniej Mariam Yehya Ibrahim Ishag, którą w maju 2014 roku skazano z oskarżenia o apostazję. Jej matka była chrześcijanką i w tej wierze wychowała córkę. Jednak jej ojciec, nieobecny od dziecka w jej życiu, był muzułmaninem, dlatego także ona w świetle islamskiego prawa była uważana za muzułmanką. Ponieważ wyszła za mąż za chrześcijanina, została uznana za apostatkę.

Choć była w ósmym miesiącu ciąży, Ishag została aresztowana, skazana i miała być powieszona. Po międzynarodowych protestach, w czerwcu 2014 r. uwolniono ją, jednak już następnego dnia została ponownie aresztowana na lotnisku w Chartumie, gdy chciała wyjechać z kraju. Po 48 godzinach została ostatecznie zwolniona. Po kilku tygodniach, dzięki staraniom m.in. dyplomacji włoskiej, mogła wyjechać z mężem i dziećmi do Rzymu, gdzie spotkała się z papieżem Franciszkiem, a następnie wyemigrowała do USA.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję