Reklama

Gminno-powiatowe dożynki w Jabłonnie Lackiej

Dożynki to czas podziękowań składanych wszystkim rolnikom za ich codzienny trud i pracę na roli. Ten szczególny dzień, dzień radości po zakończonych żniwach, mieszkańcy powiatu sokołowskiego obchodzili w niedzielę 19 sierpnia. W tym roku uroczystości centralne odbyły się w Jabłonnie Lackiej i połączone zostały z obchodami VIII Biesiady Podlaskiej

Niedziela podlaska 36/2012

Już tradycyjnie dożynki rozpoczęły się Mszą św. w parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Jabłonnie Lackiej, którą celebrował proboszcz ks. prał. Jerzy Cudny. W homilii ks. prof. Tadeusz Syczewski, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Drohiczynie, nawiązał do tego, jak ważne dla każdego młodego rolnika powinno być kultywowanie tradycji rodzinnej. - Mamy dzielić się chlebem powszednim z innymi potrzebującymi ludźmi. Biednymi, bezrobotnymi, bezdomnymi, tymi, którzy cierpią głód (…) - mówił ks. Syczewski. - Polski rolnik doskonale wie, że bez Bożego błogosławieństwa, bez jego pomocy na nic się zda wszelka praca i użyźnianie gleby. Na nic maszyny i nawozy. Rolnik winien na pierwszym miejscu rozumieć zależność od Pana Boga i trud swoich zmagań powierzać Jemu (…). Bóg błogosławi, ziemia plon wydała.
Po Eucharystii korowód dożynkowy w asyście orkiestry przemaszerował na stadion przy Gminnym Ośrodku Kultury, gdzie odbyły się dalsze uroczystości.
Po wniesieniu przez delegacje poszczególnych gmin wieńców dożynkowych wykonanych z kłosów zbóż, owoców, warzyw i polnych kwiatów starosta i starościna wręczyli bochen chleba upieczonego z mąki pochodzącej z ostatnich zbiorów gospodarzom dożynek. A tymi w tym roku byli starosta sokołowski Leszek Iwaniuk i wójt gminy Jabłonna Wiesław Michalczuk.
Mimo że w tym roku nie wszyscy rolnicy zebrali jeszcze swe plony, to dziękowano im za trud włożony w pracę, dzięki której na nasz stół codziennie trafia chleb. - Chleb, produkowany od wieków przez mieszkańców polskich wsi, jest dla nas wszystkich podstawą egzystencji. Chcę w imieniu całej powiatowej społeczności powiedzieć wszystkim rolnikom - dziękujemy! - podkreślał Leszek Iwaniuk. - W powiecie sokołowskim staramy się pracować dla dobra całej społeczności, o czym świadczą tegoroczne dożynki - dodał Wiesław Michalczuk. - My, mieszkańcy wsi, wiemy, ile pracy i trudu wymaga pielęgnowanie ziemi i uzyskanie z niej obfitych plonów. Rolnicy niejednokrotnie muszą się zmierzyć z przeciwnościami natury, ale mimo wielu trudności należy zauważyć, że codziennie na nasze stoły trafia polski chleb.
- W naszym kraju chleb to szczególny symbol - urodzaju i dostatku, szacunku i oddania - do słów prowadzących imprezę Bartka Skibniewskiego i Grzegorza Gawrysiaka odniosła się Janina Ewa Orzełowska, członek zarządu województwa mazowieckiego. - Każdy rolnik wie o tym doskonale, że dzięki jego pracy, choć nie zawsze ma na nią wpływ, na nasze stoły trafia chleb. Musimy szanować i bezwzględnie wspierać pracę polskich rolników, przy każdej okazji im za nią dziękować.
W tym roku pierwsze miejsce w konkursie na najpiękniejszy wieniec dożynkowy przypadło gminie Jabłonna Lacka, drugą nagrodę odebrała delegacja z gminy Bielany, natomiast trzecią mieszkańcy gminy Sterdyń.
Wójtowie gmin powiatu sokołowskiego wystąpili do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi o nadanie swoim mieszkańcom odznaczenia „Zasłużony dla Rolnictwa”. Uhonorowani zostali: Michał Gęsina, Karol Wrzosek, Sławomir Hardejewicz, Leszek Kalicki, Henryk Lipka, Zenon Marcjaniuk, Józef Mastalerczuk, Andrzej Nowotniak, Krzysztof Ołtarzewski, Mieczysław Podleś, Lech Rytel, Adam Pogorzelski, Waldemar Pogorzelski, Witold Prokopczuk, Jarosław Misiak, Roman Wołynek, Bogdan Wrzosek, Marek Smuniewski i Janusz Michałowski.
W niedzielnych uroczystościach w Jabłonnie Lackiej udział wzięli przedstawiciele Kościoła, władz parlamentarnych i samorządowych, delegacje firm i instytucji, zaproszeni goście, mieszkańcy powiatu sokołowskiego, a także liczni sponsorzy, bez których wsparcia dożynki i VIII Biesiada Podlaska nie mogłyby się odbyć.
Patronat honorowy nad imprezą objęli Biskup Drohiczyński, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Wojewoda Mazowiecki oraz Marszałek Województwa Mazowieckiego.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież zatwierdził pięć dekretów beatyfikacyjnych

2020-07-11 16:37

[ TEMATY ]

Franciszek

VaticanNews /youtube.com

Podczas audiencji 10 lipca w Watykanie dla kard. Angelo Becciu – prefekta Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych – Franciszek zatwierdził pięć dekretów beatyfikacyjnych. Dotyczą one trojga sług Bożych z Włoch i dwojga z Hiszpanii.

Pierwszy dekret jest potwierdzeniem cudu przypisywanego wstawiennictwu Czcigodnej Służebnicy Bożej Marii Antonii Samà (1875-1953) – świeckiej Włoszki.

Cztery pozostałe dokumenty potwierdzają cnoty heroiczne następujących sług i służebnic Bożych:

– Eusebio Francesco Chiniego (zwanego Kino; 1645-1711), kapłana jezuity z Włoch, ale działającego i zmarłego w Meksyku;

– Mariano José de Ibargüengoitia y Zuloaga (1815-88), kapłana diecezjalnego z Hiszpanii, współzałożyciela Instytutu Sług Jezusa;

– Marii Félix Torres (1907-2001) z Hiszpanii, założycielki Towarzystwa Zbawiciela;

- Angiolino Bonetty (1948-63), świeckiego Włocha ze Stowarzyszenia Milczących Robotników Krzyża.

CZYTAJ DALEJ

Simoncelli: bez zawieszenia broni trudno będzie wygrać z koronawirusem

2020-07-12 16:32

[ TEMATY ]

wojna

koronawirus

Vatican News/ANSA

W starożytności przerywano wojny na czas igrzysk olimpijskich. W tym roku pandemia spowodowała przeniesienie olimpiady, ale wojny trwają nadal. W wielu krajach działania zbrojne uniemożliwiają walkę z koronawirusem, leczenie chorych, a nawet dostarczanie podstawowej pomocy humanitarnej.

Najtrudniejsza sytuacja jest obecnie w Jemenie i Syrii. Podobnie jest w Kamerunie, Republice Środkowoafrykańskiej czy Nigerii. Stąd niedawny apel papieża Franciszka o bezwarunkowe i natychmiastowe zawieszenie broni. „Bez poważnego potraktowania tego wezwania będzie trudno wygrać z pandemią” – uważa prof. Maurizio Simoncelli, specjalista w dziedzinie rozbrojenia, współzałożyciel międzynarodowego instytutu badawczego IRIAD zajmującego się promowaniem wiedzy naukowej na temat praw człowieka, rozbrojenia i zarządzania konfliktami bez użycia przemocy.

„Wojny nigdy nie wybuchają bez powodów, a powody są zazwyczaj takie same: kontrola terytoriów i ich zasobów. Tak stało się w Libii, gdzie pragnienie pokoju ustąpiło przed konfliktem międzynarodowym. Spójrzmy na Zatokę Perską i Syrię. Te konflikty nie mogłyby trwać tyle lat, gdyby wciąż nie była tam dostarczana broń i amunicja. Warto pamiętać, że konflikty są również poważnym biznesem. W historii wiele razy widzieliśmy, jak państwa, które domagały się zawieszenia broni, kończyły na eksporcie uzbrojenia na tereny objęte wojną – powiedział w wywiadzie dla Radia Watykańskiego Maurizio Simoncelli. – Dlatego bardzo trudne będzie wprowadzenie zawieszenia broni, aby pomóc ludności zagrożonej koronawirusem na terenach objętych konfliktem. Jest ich bardzo wiele, od Afryki po Bliski Wschód. Niedobór leków, słaba kondycja zdrowotna mieszkańców, brak wody i żywności sprawiają, że zagrożenie jest niezwykle poważne. Nie wystarczy potakiwać papieżowi, kiedy mówi o rozbrojeniu. Wiele państw to robi, ale nie zachowują się niestety konsekwentnie”.

W ubiegłym miesiącu biskupi Kamerunu i Republiki Środkowoafrykańskiej potępili kontynuację działań wojennych w obu tych krajach. Podobna sytuacja ma miejsce w Nigerii. „Wciąż jesteśmy na łasce bojówek terrorystycznych Boko Haram, zwłaszcza na północy kraju”– alarmuje arcybiskup Abudży, Ignatius Ayau Kaigama, podkreślając również zagrożenie koronawirusem, który jest jego zdaniem najniebezpieczniejszy dla najbiedniejszej części populacji.

Sytuacja jest tragiczna także w Syrii i w Jemenie, borykającymi się z najpoważniejszym kryzysem humanitarnym na świecie. Bp Paul Hinder, wikariusz apostolski w Arabii Południowej, zwraca uwagę na zniszczenie połowy infrastruktury medycznej w Jemenie oraz na brak bezpieczeństwa, który „utrudnia, a czasem uniemożliwia transport pomocy”. „Bez rozejmu między walczącymi stronami wszystkie operacje humanitarne pozostaną sparaliżowane” – uważa bp Hinder.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję