Reklama

Powiększona kaplica w Mutnem

Rozbudowana kaplica w Mutnem na Żywiecczyźnie została poświęcona 19 sierpnia przez bp. Tadeusza Rakoczego podczas uroczystej Mszy św.

Wespół z ordynariuszem Eucharystię sprawowali ks. Jan Jakubek, proboszcz Jeleśni i miejscowy wikariusz ks. Wojciech Pastwa. Ks. Jakubek witając Pasterza mówił, że trud remontu i rozbudowy kaplicy podjęto wysiłkiem całej parafii. Bp Rakoczy poświęcił ściany i ołtarz oraz wiernych znajdujących się w pomieszczeniu liturgicznym.
- Dziękuję wam za wielką troskę o tę kaplicę, która od II połowy XIX wieku znajdowała się tutaj. Bo, jak wiecie o tym, ta pierwsza została zburzona i na jej miejscu w 1964 r. została wybudowana nowa. A w ostatnim czasie została ona z inicjatywy ks. proboszcza Jana rozbudowana wg projektu obecnego tutaj mgr inż. Grzegorza Rypienia - mówił w homilii bp Rakoczy. - Mutne jest mi bliskie od samego dzieciństwa - powiedział bp Rakoczy. - Moja ciotka i chrzestna matka pochodziła właśnie stąd. Wszyscy nazywali ją „Mutnianką”, z wielkim szacunkiem, bo była to kobieta o ogromnym sercu i głębokiej wierze. I ogromnie wiele jej zawdzięczam. A wyrazem tego było takie wydarzenie. Kiedy przyjechała z pielgrzymką do Rzymu, zaprosiłem ją tam do domu. Gdy przekroczyła jego próg, pierwsze słowa, jakie wypowiedziała brzmiały: „Gdzie ty się modlisz?”. Wprowadziłem ją do domu przed krzyż i obraz Matki Bożej. Chwyciła mnie wtedy za rękę i powiedziała: „Klęknij, będę się modliła za ciebie”. I tak przez dłuższy czas klęczeliśmy i modliliśmy się wzajemnie za siebie - z rozrzewnieniem wspominał bp Rakoczy.
W gronie osób, które złożyły wyrazy wdzięczności tak Ordynariuszowi, jak i Księdzu Proboszczowi znaleźli się Beata Pyżyk, Janina Pastor, Józef Czul i Bernard Wasek.
Pierwsze prace przy rozbudowie kaplicy rozpoczęły się w kwietniu ub.r. Doszło wtedy do rozbiórki drewnianej przybudówki, która kiedyś służyła za pomieszczenie katechetyczne. Rozbudowa szła na tyle sprawnie i szybko, że Pasterkę sprawowano już w nowo wzniesionych murach. Do ostatecznego zwieńczenia wszelkich prac doszło na krótko przed planowanym poświęceniem kaplicy. Nowo wyświęcony obiekt liturgiczny to symbioza dwóch zespolonych ze sobą części - tej wzniesionej od podstaw i tej wcześniej już istniejącej. Zarówno w jednej, jak i drugiej znajduje się obraz Matki Boskiej Częstochowskiej.
Nazwa Mutne - jak pisze w swym przewodniku turystycznym Radosław Truś - pochodzi najpewniej od mętnej wody w strumieniu. Wieś założona była przez osadników wołoskich. W 1662 r. pojawiły się w niej wojska porucznika Stefana Bidzińskiego z zadaniem obrony Żywiecczyzny przed skonfederowanymi żołnierzami królewskimi Samuela Świderskiego, którym nie wypłacono należnego żołdu. Jednak wkrótce i obrońcy zaczęli ponad miarę rekwirować od chłopów żywność, więc zbuntowani mieszkańcy Jeleśni wznieśli w Mutnem zasieki. Ks. Stanisław Kaszkowic z Żywca nie dopuścił do rozlewu krwi i doprowadził do załagodzenia konfliktu.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

PKW: frekwencja wyborów na godz.12

2020-07-12 13:52

[ TEMATY ]

wybory

wybory 2020

PAP/Paweł Supernak

Frekwencja w II turze wyborów prezydenckich na godz. 12 wyniosła 24,73 proc. osób uprawnionych do udziału w tych wyborach - poinformował w niedzielę przewodniczący Państwowej Komisji Wyborcza Sylwester Marciniak na konferencji prasowej.

Państwowa Komisja Wyborcza podała informację o frekwencji na godz. 12 na podstawie danych otrzymanych od 25 423 obwodowych komisji wyborczych spośród ogólnej liczby 25 423 komisji obwodowych powołanych w stałych obwodach głosowania na obszarze całego kraju.

"W wyborach prezydenta RP według stanu na godz. 12 w dniu 12 lipca 2020 roku - liczba osób uprawnionych do udziału w wyborach, czyli liczba osób ujętych w spisach wyborców w obwodach, z których otrzymano dane, wyniosła 29 147 064 osoby. Wydano karty do głosowania 7 209 052 osobom uprawnionym do głosowania, co stanowi 24,73 proc. w stosunku do liczby osób uprawnionych do udziału w tych wyborach" - powiedział przewodniczący PKW.

Przed dwoma tygodniami (28 czerwca br.) w pierwszej turze wyborów frekwencja wyborcza podana przez PKW na godz. 12.00 wyniosła 24,08 proc. uprawnionych do głosowania. Jak zaznaczył Marciniak, oznacza to, że w II turze do godz. 12 głosowało o około 100 tys. osób więcej niż dwa tygodnie temu.

Pięć lat temu w drugiej turze głosowania w wyborach prezydenckich, które odbyły się 24 maja 2015 r., frekwencja na godz. 12 wyniosła 17,40 proc.(PAP)

autor: Marzena Kozłowska, Aneta Oksiuta

mzk/ aop/ wj/

CZYTAJ DALEJ

Brazylia wspomina wizytę Jana Pawła II

2020-07-12 15:55

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Archiwum prywatne Valentiny Alazraki

Valentina Alazraki

Brazylijczycy wspominają pierwszą pielgrzymkę Jana Pawła II do ich kraju, która miała miejsce 40 lat temu. Z powodu trwającej pandemii rocznica obchodzona jest głównie w internecie. Papież Polak wracał do tego największego katolickiego kraju na świecie jeszcze trzy razy.

W trakcie pierwszej wizyty apostolskiej Papież św. Jan Paweł II między innymi konsekrował bazylikę Matki Bożej w Aparecidzie, beatyfikował jezuitę hiszpańskiego José de Anchietę, założyciela miasta São Paulo, aktualnie największego miasta Ameryki Południowej. Uczestniczył też w kongresie eucharystycznym w Fortalezie, w stanie Ceará.

W Kurytybie spotkał się z przedstawicielami Polonii brazylijskiej na stadionie Couto Pereira. W spotkaniu uczestniczyło 70 tysięcy osób. Rozpoczynając swoje przemówienie papież stwierdził z serdecznym naciskiem: „Do tego spotkania mieliście prawo wy, tutaj obecni i ci wszyscy, których reprezentujecie; miałem prawo do tego spotkania także ja, jako syn tej ziemi nad Wisłą, z którą wszyscy jesteśmy złączeni więzami krwi, w różnych stopniach pochodzenia. Do tego spotkania miała prawo także ta ziemia, nasza Ojczyzna”!

Bardzo głęboko w sercach Brazylijczyków pozostały słowa papieża wypowiedziane w trakcie pierwszej pielgrzymki: „Niech Bóg błogosławi waszą Brazylię. Niech Bóg błogosławi i was wszystkich Brazylijczyków, pokojem i postępem, spokojną zgodą w zrozumieniu i braterstwie. Pod matczynym spojrzeniem i opieką Matki Bożej z Aparecidy, Patronki Brazylii”.

Podczas pierwszej pielgrzymki (w dniach 30 czerwca - 11 lipca 1980 roku) z Janem Pawłem II spotkało się 12 milionów osób.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję