Reklama

Kościół

Lublin: Paczka do Paki, czyli aukcja i pomoc więźniom przed świętami

Jest prowadzona zdalnie, towarzyszą jej emocje i charytatywny cel. W Lublinie trwa przedświąteczna aukcja prac wykonanych przez więźniów. Centrum Wolontariatu wystawiło na sprzedaż obrazy, pudełka, ozdoby świąteczne i biżuterię.

[ TEMATY ]

Lublin

więzienie

więzień

kurierlubelski.pl

Na licytacji pojawiła się też nietypowa makieta łodzi wikingów. Dochód z aukcji pójdzie na zakup paczek dla osadzonych, stąd nazwa inicjatywy: "Paczka do Paki".

Świąteczne paczki dla skazanych, to stała inicjatywa wolontariuszy z programu „Eleutheria”. Działają przy Centrum Wolontariatu w Lublinie, pracują z osadzonymi i tymi, którzy opuszczają więzienia.

Reklama

- Teraz – w czasie pandemii koronawirusa – wnoszenie paczek na teren zakładów karnych jest zabronione, ale chcemy, by paczki trafiły tam inną drogą. Można je robić tylko poprzez internetowe wpłaty i stąd też pomysł na aukcję – wyjaśnia jej inicjatorka i koordynatorka, Karolina Wychowaniak.

Na aukcji pojawiły się już różne przedmioty, które przez lata wolontariusze otrzymywali od osadzonych. Można licytować obrazy namalowane przez więźniów, ale też ozdoby świąteczne i biżuterię. Te elementy wykonała żona jednego ze skazanych. - Każdy przedmiot ma swoją wartość i historię, a licytujący wzbogacają się o unikatowe przedmioty, w zasadzie niedostępne nigdzie indziej – dopowiada Karolina Wychowaniak.

Dużo emocji wzbudziła licytacja makiety średniowiecznego okrętu. Ręcznie zrobioną łódź wikingów wystawił na aukcji lubelski duchowny, ks. Mieczysław Puzewicz. Drakkar zrobili dla niego skazani, którym pomaga w powrocie do społeczeństwa. Jak mówi duchowny – to okazały okręt. Ma ożaglowanie, wiosła na wypadek flauty i gniazdo dla majtka okrętowego. – Pozbywam się go z nostalgią, ale cieszę się, że można było zamienić ten upominek w bardzo konkretną pomoc dla kilku więźniów - mówi ks. Puzewicz, który podczas licytacji okrętu uzbierał 650 zł. Duchowny przypomina też ewangeliczne słowa: „Byłem w więzieniu, a odwiedziliście Mnie”. - Przed pandemią mogłem odwiedzać więźniów, teraz jest to niemożliwe. Utrzymuję jednak z nimi kontakt, a przekazanie im paczek jest też pewną odpowiedzią na tę sytuację – mówi ks. Puzewicz.

Reklama

W aukcję zaangażowało się już ponad 70 osób. - Każdy przedmiot jest licytowany, ceny są podbijane, a ostateczna kwota od zwycięzcy trafia do puli środków, które pójdą na paczki dla więźniów – mówi Karolina Wychowaniak. Podkreśla, że aukcja ma charytatywny charakter, ale przynosi też sporo zabawy. Dodatkowo każda wylicytowana rzecz zostaje potem elegancko spakowana i wysłana zwycięzcy. – A są też tacy, którzy nie licytują przedmiotów, ale wpłacają same pieniądze – dodaje.

Do tej pory podczas aukcji udało się zebrać około 4 tysiące złotych, które w całości pójdą na zakup śledzi, kawy, herbaty, czy drobnych upominków. Paczki trafią do osadzonych, którzy są pod opieką wolontariuszy, a przebywają w aresztach i zakładach karnych na terenie całej Polski. Często są to także osoby bezdomne albo kompletnie samotne.

Sprzedaż przedmiotów odbywa się w ramach aukcji "Paczka do Paki". Można je licytować do świąt, na facebookowej grupie: Aukcje Charytatywne Centrum Wolontariatu. Inicjatywę można też wspomóc poza licytacją. W tym przypadku pieniądze należy wpłacać na konto Centrum Wolontariatu w Lublinie. Jego numer, to: 64 1240 1503 1111 0000 1753 2101.

2020-12-22 18:11

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

80. rocznica Bitwy o Anglię

[ TEMATY ]

wystawa

Lublin

bitwa o Anglię

Muzeum Historyczne w Lubinie

Pragniemy poinformować Państwa o nowo otwartej wystawie Muzeum Historycznego w Lubinie poświęconej 80. rocznicy udziału polskich lotników w Bitwie o Anglię.

Prezentowana w Parku Leśnym wystawa celebruje jedną z najjaśniejszych kart w historii polskiej wojskowości, a jako pierwszego zwiedzającego mieliśmy zaszczyt gościć Ambasadora Brytyjskiego w Polsce Jonathana Knotta. Zapraszamy serdecznie do zwiedzania wystawy od 10 lipca do końca października w Parku Leśnym w Lubinie.

CZYTAJ DALEJ

Ordo Iuris: potrzeba zmiany przepisów ws. wsparcia rodziców dzieci martwo urodzonych

2021-09-22 11:52

[ TEMATY ]

Ordo Iuris

Bożena Sztajner/Niedziela

Konieczne są zmiany w prawie, które ułatwią uzyskanie wsparcia rodzicom dzieci martwo urodzonych. Obecne przepisy umożliwiają wystawienie aktu urodzenia dziecka zmarłego przed narodzeniem tylko, jeśli udało się ustalić jego płeć. Jest to często niemożliwe w sytuacji, gdy dziecko zmarło na wczesnym etapie ciąży. W takich przypadkach rodzice muszą ponieść znaczne koszty wykonania badania DNA. Inaczej nie będą mogli skorzystać z zasiłku pogrzebowego czy urlopu macierzyńskiego. Eksperci Instytutu Ordo Iuris wskazują, że ten problem można rozwiązać po wprowadzeniu zmian w projekcie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie wzorów karty urodzenia i karty martwego urodzenia.

- Aktualny stan prawny prowadzi do nieuzasadnionego wykluczenia grupy rodziców dzieci martwo urodzonych na wczesnym etapie ciąży z możliwości skorzystania z pomocy oferowanej przez państwo, a zatem godzi w konstytucyjną zasadę równości wobec prawa – podkreśla Anna Wawrzyniak z Centrum Analiz Legislacyjnych Ordo Iuris.

CZYTAJ DALEJ

Jak modlić się na Mszy św.?

2021-09-22 16:36

[ TEMATY ]

dominikanie

Letnia Szkoła Duchowości Chrześcijańskiej

MJscreen

Wykłady o. Jurczaka można było śledzić online.

Wykłady o. Jurczaka można było śledzić online.

Dominikanin o. dr Dominik Jurczak OP przez 3 dni wyjaśniał, jak modlić się na Mszy św.

II edycja Letniej Szkoły Duchowości Chrześcijańskiej pod hasłem: „Jak modlić się na Mszy św.?” odbyła się w parafii w Ustroniu Hermanicach w dniach od 29 do 31 sierpnia. Uczestniczono w niej również online.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję