„Ojciec Jan bardzo mocno kochał Chrystusa i dawał temu świadectwo całym swoim życiem” – mówi KAI Dominika Chylewska, która przez sześć lat współpracowała z o. Górą przy organizacji spotkań na Lednicy.
Rzecznik prasowy XXIV Spotkania Młodych Lednica 2000 podkreśla, że najważniejszym momentem każdego dnia była dla duszpasterza akademickiego Msza św.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
„Kiedyś, podczas jednego ze spotkań organizacyjnych Lednicy zaproponowałam, byśmy pojechali właśnie tam, by jeszcze lepiej poczuć atmosferę tego miejsca. Wówczas o. Jan od razu zapytał: a kto wam odprawi tam Mszę św.? Wiedział, że nie było tam żadnego kapłana i pomysł zaraz upadł” – opowiada.
Wspomina, że o. Górę zawsze można było spotkać w jego gabinecie zwanym „Oczko” w klasztorze oo. dominikanów w Poznaniu.
„Zawsze można było do niego przyjść, a on każdego wysłuchał i potrafił zauważyć, gdy ktoś miał jakieś problemy. Miał dla ludzi czas i dobre słowo, interesował się naszymi sprawami” – dodaje Chylewska.
Zaznacza, że o. Jan był wymagający, ale jednocześnie bardzo otwarty na młodych. „Nie bał się powierzać najważniejszych zadań związanych z organizacją spotkań lednickich studentom pierwszego roku. Powtarzał, że każdy z nas jest „uczestnikiem jego prywatnego uniwersytetu” – zauważa rzecznik prasowy Lednicy.
Reklama
Chylewska podkreśla, że o. Góra był człowiekiem, którego zwłaszcza dziś bardzo młodym ludziom brakuje.
„Ojciec Jan ewangelizował całym sobą. Uczył nas i przygotowywał do podjęcia życia dojrzałego chrześcijanina. A przede wszystkim był ojcem dla każdego” – mówi.
Dodaje, że najbardziej brakuje jej telefonów od o. Jana, jego troski o drugiego człowieka i słów, które mówił do ludzi: „kocham was”.
Ojciec Jan Góra OP urodził się 8 lutego 1948 roku w Prudniku koło Opola. W 1966 r., w wieku 18 lat, wstąpił do zakonu dominikanów. W latach 1967-1974 studiował w Kolegium Filozoficzno-Teologicznym Ojców Dominikanów w Krakowie. Śluby wieczyste złożył w 1972 r., a dwa lata później przyjął święcenia kapłańskie. W 1976 r. obronił pracę magisterską na Wydziale Teologicznym Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie, a w 1981 uzyskał tytuł doktora teologii. W latach 1974-1976 był katechetą w Tarnobrzegu.
O. Góra był przez wiele lat związany z Poznaniem, gdzie w klasztorze oo. dominikanów przy ul. Kościuszki 99 rozpoczął pracę z młodzieżą. Duszpasterzem młodzieży szkół średnich w Poznaniu był w latach 1977-1987, od 1987 do 2012 r. duszpasterzem akademickim.
Pierwszym dziełem ewangelizacyjnym dominikanina były coroczne letnie kolokwia dla studentów w Ustroniu-Hermanicach, zapoczątkowane w 1988 roku na zwykłej łące przy klasztorze dominikanów. W 1991 r. był współorganizatorem VI Światowego Dnia Młodzieży. Wtedy też powstały słowa do hymnu „Abba, Ojcze”.
Reklama
W 1992 r. na górze Jamna pod Tarnowem o. Góra założył ośrodek duszpasterstwa akademickiego, co przyczyniło się do odrodzenia spalonej przez hitlerowców wsi. Jamna to wioska położona w lasach Ciężkowicko-Rożnowskiego Parku Krajobrazowego, miejsce pamiętające pacyfikację wsi we wrześniu 1944 i bitwę stoczoną przez Armię Krajową. Ozdobą Parku Krajobrazowego jest góra Jamna (530 m n.p.m.). Dominikanie z Poznania wybudowali na niej kościół Matki Bożej Jamneńskiej – Matki Niezawodnej Nadziei. Na prośbę o. Góry, 3 czerwca 1998 r., Jan Paweł II osobiście koronował obraz.
W 1997 r. dominikanin po raz pierwszy zorganizował Ogólnopolskie Spotkanie Młodzieży Lednica 2000 nad Jeziorem Lednickim koło Gniezna.
Związany z Poznaniem otrzymał tytuł honorowego obywatela tego miasta. Poznańscy radni nadali mu to wyróżnienie za pracę wychowawczą z młodzieżą oraz „promowanie Poznania w Polsce i Europie”.
Ojciec Jan Góra zmarł nagle 21 grudnia 2015 r. Zasłabł w trakcie odprawiania Mszy św. w poznańskim klasztorze oo. dominikanów, a podjęta reanimacja nie przyniosła efektu. Przyczyną śmierci było ustanie akcji serca i obrzęk płuc. Został pochowany na Polach Lednickich, obok głazu z popiersiem Jana Pawła II. W 2011 roku pośmiertnie otrzymał Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski.