Reklama

Kościół

USA: film o matce Beethovena przypomina, że każde dziecko może zmienić świat

Przy okazji 250. rocznicy urodzin i chrztu Ludwiga van Beethovena amerykańscy obrońcy życia przypomnieli, że matka przyszłego kompozytora – Maria Magdalena (z domu Keverich) – gdy była w ciąży – rozważała aborcję. Opowiada o tym krótkometrażowy film „Crescendo”, oparty na jej pamiętniku.

[ TEMATY ]

aborcja

Beethoven

youtube.com

Nakręcony kilka lat temu w Niemczech „Crescendo” zdobył dotąd 15 międzynarodowych nagród i został nazwany „najpotężniejszym filmem pro-life tego typu”. Producentami trwającego 15 minut dzieła są Eduardo Verastegui („Bella”, „Mały chłopiec”, „Cristiada”), Jason Jones i Pattie Mallette (matka Justina Biebera). Mallette miała osobiste powody, by zaangażować się w tom przedsięwzięcie: również stanęła w obliczu presji, aby zabić swe nienarodzone dziecko, które wyrosło ostatecznie na sławną gwiazdę muzyki pop. Film można zobaczyć na You Tube:

Brzemienna bohaterka filmu, podobnie jak wiele kobiet, które są ofiarami przemocy, zastanawia się: „Jaka dobra matka mogłaby chcieć wychować dziecko w takim dysonansie?”. Lejtmotywem całego filmu jest właśnie „fałszywa nuta”, która przeszkadza oczekującej matce w „symfonii życia”.

„Kobietom często mówi się, że nie mogą wychowywać dziecka w obecnej sytuacji – czy to z powodu nadużyć, pieniędzy, czy ze względu na ich wiek lub wykształcenie. Ale życie ich dziecka jest zawsze ważniejsze niż którekolwiek z tych rzeczy, a aborcja nie usuwa przeszkód, z którymi zmaga się kobieta - tylko przysparza nowych” – tłumaczą obrońcy życia z organizacji LiveAction.

Podziel się cytatem

Reklama

„Każda kobieta, która wybiera życie lub śmierć dla swojego nienarodzonego dziecka, zmienia świat. Świat tych, którzy wybierają aborcję, nigdy nie będzie taki sam. Trauma aborcji może narazić ich na zwiększone ryzyko depresji, nadużywania alkoholu i narkotyków, a nawet samobójstwa. Przyszłość tych, którzy wybierają życie, bez względu na ich zmagania, jest otwarta na możliwości, jakie stwarza nadzieja i radość, niezależnie od tego, czy przekazują dziecko w adopcji, czy same wychowują swoje dziecko” – konkludują działacze pro-life, wskazując na Marię van Beethoven, która wybrała życie dla swojego dziecka i zmieniła świat. „Każde dziecko, bez względu na okoliczności swojego poczęcia lub trudności, z którymi borykają się rodzice, ma potencjał, aby zrobić to samo” – zaznaczają.

Maria Magdalena van Beethoven z domu Keverich urodziła się 19 grudnia 1746 w Ehrenbreitstein, wiosce nad Renem (obecnie część Koblencji). Była najmłodszą z sześciorga dzieci. 30 stycznia 1763 wyszła za mąż za Johanna Georga Leyma, który zmarł w 1765 r. 12 listopada 1767 roku poślubiła Johanna van Beethovena, muzyka dworskiego. Ludwig Beethoven urodził się prawdopodobnie 16 grudnia 1770 roku w Bonn jako drugie z siedmiorga dzieci, z których tylko troje przeżyło niemowlęctwo. Przyjął chrzest 17 grudnia 1770 roku w kościele św. Remigiusza.

Maria zmarła w Bonn w 1787 roku na gruźlicę, w wieku 40 lat. W miejscu jej urodzenia jest dziś muzeum Mutter-Beethoven-Haus.

2020-12-21 10:24

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Argentyna zatwierdza ustawę o aborcji

[ TEMATY ]

aborcja

Argentyna

Bożena Sztajner/Niedziela

38 głosami za i 29 przeciw argentyński Senat zatwierdził ustawę o przerywaniu ciąży. W ten sposób aborcja stała się w tym kraju legalna. Nowe prawo, przyjęte uprzednio przez Izbę Deputowanych, zostało zatwierdzone po dwunastu godzinach debaty.

W oczekiwaniu na wynik głosowania, przed senatem odbywała się demonstracja za życiem: tysiące katolików, ewangelików i członków organizacji pro-life, wyrażało swoją niezgodę na zabijanie nienarodzonych. Jednak głosy protestujących i apele biskupów pozostały niewysłuchane.

Podziel się cytatem

CZYTAJ DALEJ

80 lat temu papież Pius XII poświęcił Rosję i świat Niepokalanemu Sercu Maryi

2022-12-08 07:44

[ TEMATY ]

Fatima

Rosja

Pius XII

Karol Porwich/Niedziela

Dzisiaj, w uroczystość 8 grudnia przypada 80. rocznica aktu dokonanego przez Piusa XII, w którym Kościół świadomie wypełnił prośbę Matki Bożej. Czyn papieża jest dla nas gwarancją, że przesłanie z Fatimy zostało skierowane przez samego Boga. Prośba Maryi jest skierowana także do każdego z nas – powiedział Family News Service dyrektor Sekretariatu Fatimskiego w sanktuarium na Krzeptówkach ks. dr Krzysztof Czapla SAC, znawca przesłania z Fatimy, w 80. rocznicę uroczystego aktu poświęcenia Rosji i świata Niepokalanemu Sercu Maryi.

Maryja w 1917 r. zapowiedziała, że przyjdzie, aby prosić o poświęcenie Rosji. W 1929 r. wyjaśniła, że to papież w jedności z biskupami całego świata żeby uratować Rosję, ma ją poświęcić Niepokalanemu Sercu Maryi.

CZYTAJ DALEJ

Oświadczenie w spawie przeniesienia pomnika Księdza Idziego Radziszewskiego

2022-12-09 09:23

[ TEMATY ]

oświadczenie

Karol Porwich/Niedziela

W imieniu Arcybiskupa Stanisława Budzika, Metropolity Lubelskiego i Wielkiego Kanclerza KUL, oświadczam, że decyzja o przeniesieniu pomnika Księdza Idziego Radziszewskiego, założyciela i pierwszego rektora KUL, została podjęta nie tylko bez wcześniejszej konsultacji, ale także bez zgody Księdza Arcybiskupa i pomimo wyraźnego sprzeciwu, który wyraził, gdy dowiedział się o takich planach.

Zgodnie z obowiązującym statutem Wielki Kanclerz reprezentuje Stolicę Apostolską i inne władze kościelne wobec Uniwersytetu oraz Uniwersytet wobec Stolicy Apostolskiej, a w sprawach szczególnej wagi także wobec władz państwowych. Podjęcie tak ważnej decyzji wbrew wyraźnemu stanowisku Wielkiego Kanclerza należy uznać za wysoce niepokojące.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję