Reklama

Kościół

Szopka u św. Piotra

Boże Narodzenie w Watykanie kojarzy się wszystkim ze żłóbkiem wystawianym na placu św. Piotra. Ustawiony na środku placu, pod egipskim obeliskiem, przy olbrzymiej choince, z fasadą Bazyliki w tle, otoczony po bokach „ramionami” kolumnady przyciąga uwagę zwiedzających.

[ TEMATY ]

szopka

szopka

Włodzimierz Rędzioch/Watykan

Nie wszyscy jednak wiedzą, że również w samej Bazylice Apostoła Piotra tradycyjnie urządzana jest bożonarodzeniowa szopka.


Podziel się cytatem

Włodzimierz Rędzioch/Watykan

Reklama

Drewniane, malowane figury Świętej Rodziny, Trzech Króli, pasterzy z owcami i niektóre inne postacie wykonał niemiecki rzeźbiarz Heinrich Zunterer z Oberammergau – od 1985 r. wystawiane są one w Bazylice. Następnie do kolekcji dodano kilka ruchomych figur – kowala, który uderza młotkiem w kowadło, rybaka, który zarzuca wędkę, pasterza, który podnosi kapelusz w geście powitania. Każdego roku pracownicy Bazyliki wznoszą szopę w wiejskim krajobrazie ze strumykiem.

W niektórych latach oświetlenie szopki zmienia się w rytm pór dnia i nocy. W 2011 r. podarowano kard. Angelo Comastriemu, archiprezbiterowi Bazyliki, specjalne urządzenie do produkcji sztucznego śniegu, dzięki któremu syntetyczne płatki spadają na scenę Bożego Narodzenia w Betlejem.

Od kilku lat szopka jest ustawiana w Kaplicy Chrztu, pierwszej kaplicy po lewej stronie, na wprost kaplicy Piety. Jest to jedna z najpiękniejszych kaplic Bazyliki. Zaprojektowana przez Carlo Fontanę udekorowana jest olbrzymią mozaiką wykonaną według obrazu Carlo Maratty „Chrzest Chrystusa”.

Reklama

Mozaika widoczna jest ponad szopką, która zakrywa natomiast wspaniałą chrzcielnicę wykonaną z porfiru, który kiedyś stanowił pokrywę grobowca Ottona III zmarłego w Rzymie w 983 r. Natomiast rokokowa pokrywa chrzcielnicy z wolutami, aniołkami i Barankiem Bożym jest ze złoconego brązu. Warto dodać, że obok Kaplicy Chrztu znajduje sie grobowiec Marii Klementyny Sobieskiej, wnuczki Jana III Sobieskiego, która w 1719 r. poślubiła Jakuba III Stuarda, katolickiego pretendenta do korony angielskiej; zmarła w Rzymie w 1735 r.

W tym roku szopka jest skromniejsza niż w poprzednich latach, może dlatego, że ze względu na panującą epidemię Bazylika jest prawie pusta a święta Bożego Narodzenia będą przeżywane w reżymie kwarantanny.

Podziel się cytatem

W żłóbku nie ma jeszcze figurki Dzieciątka – po Mszy św. w noc Bożego Narodzenia Franciszek zaniesie procesyjnie Jezuska do szopki i złoży w żłobie. Natomiast w święto Trzech Króli zostaną ustawione figury Kacpra, Melchiora i Baltazara. Utrzymując starą tradycję, szopka w Bazylice jest wystawiana do Święta Ofiarowania Pańskiego, czyli do 2 lutego.

2020-12-19 22:31

Ocena: +5 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan: rozpoczęto przygotowania do Bożego Narodzenia

[ TEMATY ]

szopka

Graziako

Na Placu św. Piotra rozpoczęły się przygotowania do Bożego Narodzenia. Dzisiaj zaczęto prace przy budowie szopki, która w tym roku jest darem miejscowości Tesero w prowincji Trydent na północy Włoch.

Tesero, licząca 3 tys. mieszkańców miejscowość w Dolomitach, w której dwukrotnie organizowano mistrzostwa świata w narciarstwie klasycznym (1991 i 2003) słynie na całym świecie także z rzeźbionych szopek bożonarodzeniowych. Co roku dziesiątki szopek jest prezentowanych w zabytkowym centrum miasta.

CZYTAJ DALEJ

Abp Jędraszewski apeluje w Adwencie o modlitwę za rodziny, Kościół i Polskę

2021-11-26 18:52

[ TEMATY ]

rodzina

modlitwa

adwent

abp Marek Jędraszewski

pixabay

„W tym adwentowym czasie módlmy się gorliwie, zwłaszcza na różańcu, abyśmy umieli czuwać nad tym dobrem, jakim jest każda polska rodzina, jakim jest Kościół i jakim jest cała Polska” – napisał abp Marek Jędraszewski do wiernych archidiecezji krakowskiej w liście pasterskim na tegoroczny Adwent zatytułowanym „Adwent Maryi – i nasz”.

Metropolita krakowski stawia wiernym za wzór Najświętszą Maryję Pannę, która staje się przykładem czuwania i modlitwy w najważniejszych przestrzeniach ludzkiego życia.

CZYTAJ DALEJ

„Posłani w pokoju Chrystusa” – dziś rozpoczął się kolejny rok programu duszpasterskiego poświęconego Eucharystii

2021-11-28 12:57

[ TEMATY ]

Eucharystia

rok liturgiczny

Adobe Stock

Wraz z rozpoczęciem Adwentu i nowego roku liturgicznego – w niedzielę 28 listopada – Kościół w Polsce wchodzi w ostatni etap trzyletniego programu duszpasterskiego poświęconego Eucharystii. Jak wyjaśnia przewodniczący Komisji Duszpasterskiej KEP, bp Andrzej Czaja, hasło trzeciego roku tego programu – „Posłani w pokoju Chrystusa” - prowadzić ma do szukania odpowiedzi na pytania, jak żyć Eucharystią na co dzień i jak dzielić się tym z innymi. Ukazuje tez społeczny wymiar Eucharystii.

Program duszpasterski Kościoła w Polsce na lata 2019-2022 realizowany jest pod hasłem „Eucharystia daje życie”. Autorzy programu, korzystając z metodologii przyjętej przez Benedykta XVI w adhortacji apostolskiej „Sacramentum caritatis”, zaproponowali, by w kolejnych latach skoncentrować się na Eucharystii jako tajemnicy wyznawanej, Eucharystii jako tajemnicy celebrowanej i wreszcie – Eucharystii jako tajemnicy posłania i chrześcijańskiego świadectwa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję