Reklama

Kościół

Szopka u św. Piotra

Boże Narodzenie w Watykanie kojarzy się wszystkim ze żłóbkiem wystawianym na placu św. Piotra. Ustawiony na środku placu, pod egipskim obeliskiem, przy olbrzymiej choince, z fasadą Bazyliki w tle, otoczony po bokach „ramionami” kolumnady przyciąga uwagę zwiedzających.

[ TEMATY ]

szopka

szopka

Włodzimierz Rędzioch/Watykan

Nie wszyscy jednak wiedzą, że również w samej Bazylice Apostoła Piotra tradycyjnie urządzana jest bożonarodzeniowa szopka.


Podziel się cytatem

Włodzimierz Rędzioch/Watykan

Reklama

Drewniane, malowane figury Świętej Rodziny, Trzech Króli, pasterzy z owcami i niektóre inne postacie wykonał niemiecki rzeźbiarz Heinrich Zunterer z Oberammergau – od 1985 r. wystawiane są one w Bazylice. Następnie do kolekcji dodano kilka ruchomych figur – kowala, który uderza młotkiem w kowadło, rybaka, który zarzuca wędkę, pasterza, który podnosi kapelusz w geście powitania. Każdego roku pracownicy Bazyliki wznoszą szopę w wiejskim krajobrazie ze strumykiem.

W niektórych latach oświetlenie szopki zmienia się w rytm pór dnia i nocy. W 2011 r. podarowano kard. Angelo Comastriemu, archiprezbiterowi Bazyliki, specjalne urządzenie do produkcji sztucznego śniegu, dzięki któremu syntetyczne płatki spadają na scenę Bożego Narodzenia w Betlejem.

Od kilku lat szopka jest ustawiana w Kaplicy Chrztu, pierwszej kaplicy po lewej stronie, na wprost kaplicy Piety. Jest to jedna z najpiękniejszych kaplic Bazyliki. Zaprojektowana przez Carlo Fontanę udekorowana jest olbrzymią mozaiką wykonaną według obrazu Carlo Maratty „Chrzest Chrystusa”.

Reklama

Mozaika widoczna jest ponad szopką, która zakrywa natomiast wspaniałą chrzcielnicę wykonaną z porfiru, który kiedyś stanowił pokrywę grobowca Ottona III zmarłego w Rzymie w 983 r. Natomiast rokokowa pokrywa chrzcielnicy z wolutami, aniołkami i Barankiem Bożym jest ze złoconego brązu. Warto dodać, że obok Kaplicy Chrztu znajduje sie grobowiec Marii Klementyny Sobieskiej, wnuczki Jana III Sobieskiego, która w 1719 r. poślubiła Jakuba III Stuarda, katolickiego pretendenta do korony angielskiej; zmarła w Rzymie w 1735 r.

W tym roku szopka jest skromniejsza niż w poprzednich latach, może dlatego, że ze względu na panującą epidemię Bazylika jest prawie pusta a święta Bożego Narodzenia będą przeżywane w reżymie kwarantanny.

Podziel się cytatem

W żłóbku nie ma jeszcze figurki Dzieciątka – po Mszy św. w noc Bożego Narodzenia Franciszek zaniesie procesyjnie Jezuska do szopki i złoży w żłobie. Natomiast w święto Trzech Króli zostaną ustawione figury Kacpra, Melchiora i Baltazara. Utrzymując starą tradycję, szopka w Bazylice jest wystawiana do Święta Ofiarowania Pańskiego, czyli do 2 lutego.

2020-12-19 22:31

Ocena: +5 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Szopki motywują do tworzenia

Niedziela małopolska 51/2019, str. VI

[ TEMATY ]

konkurs

Kraków

szopka

szopka

szopki

Archiwum M. Fortuny-Sudor

Tadeusz Gillert w czasie tegorocznej wystawy na Rynku Krakowskim

Tadeusz Gillert w czasie tegorocznej wystawy na Rynku Krakowskim

– Robienie szopki to pewnego rodzaju choroba, to uzależnienie jak nałóg – uśmiechając się, mówi Tadeusz Gillert, jeden z najstarszych krakowskich szopkarzy.

Emerytowany inżynier górnik, malarz amator, kolekcjoner, skończył 87 lat. Jest mężem, ojcem, dziadkiem, pradziadkiem. Mieszka w Krzeszowicach, chociaż w Krakowie można go także spotkać.

CZYTAJ DALEJ

Czarnek: uczniowie klas V-VIII podstawówek i szkół średnich od czwartku na nauczaniu zdalnym

2022-01-25 18:56

[ TEMATY ]

Przemysław Czarnek

PAP

Uczniowie klas V-VIII podstawówek i uczniowie szkół ponadpodstawowych wszystkich klas przechodzą na naukę zdalną od czwartku do końca ferii zimowych, czyli do 27 lutego – powiedział we wtorek szef MEiN Przemysław Czarnek.

"Wsłuchując się w apele i w głos służb sanitarnych, analizując dane z dnia wczorajszego i z dzisiaj musieliśmy podjąć decyzję o ograniczeniu nauki stacjonarnej i wprowadzeniu nauki zdalnej na okres do końca ferii zimowych" – powiedział we wtorek szef MEiN Przemysław Czarnek.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek: niech Bóg da nam odwagę zmierzania ku jedności

„Daj nam, Panie, odwagę przemiany naszych dróg, nawrócenia, pójścia za Twoją wolą, a nie za tym, co jest dla nas sprzyjające; do pójścia naprzód razem, ku Tobie, który wraz z Twoim Duchem chcesz uczynić nas jednością” – powiedział papież Franciszek podczas nieszporów święta Nawrócenia św. Pawła. Były one sprawowane wspólnie z przedstawicielami innych Kościołów i wspólnot chrześcijańskich w bazylice św. Pawła za Murami na zakończenie Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan.

Ojciec Święty rozpoczął swoją homilię od podziękowań dla delegatów ekumenicznych. Zauważył, że dzisiaj w tej drodze podzielonych wciąż chrześcijan prowadzi przykład Magów. Ich trasa ma trzy etapy: zaczyna się na Wschodzie, przechodzi przez Jerozolimę i wreszcie osiąga Betlejem.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję