Reklama

Franciszek

Papież: edukacja jest aktem nadziei

Papież skierował przesłanie do uczestników sympozjum (w dużej części online), odbywającego się w siedzibie Papieskiej Akademii Nauk w Watykanie. Dotyczy ono wprowadzenia w życie tzw. Misji 4.7 oraz Globalnego Paktu Edukacyjnego. Spotkanie odbywa się pod hasłem: „Edukacja jest aktem nadziei” i jest organizowane przez Papieską Akademię Nauk Społecznych oraz ONZ.

[ TEMATY ]

Watykan

edukacja

papież Franciszek

Vatican News

Uczestniczą w nim liderzy ruchów młodzieżowych z całego świata i specjaliści w dziedzinie edukacji. Nazwa „Misja 4.7” bierze swoją nazwę od czwartego z celów Agendy 2030 ONZ dotyczącego zrównoważonego rozwoju oraz z jego punktu 7, który mówi o edukacji do rozwoju i zrównoważonego stylu życia, do praw człowieka, równości płci, promocji kultury pokoju, globalnego obywatelstwa oraz dowartościowania różnic kulturowych i pozostaje zbieżny z zainicjowanym przez Franciszka Globalnym Paktem Edukacyjnym.

W swoim przesłaniu Ojciec Święty zwraca uwagę, że edukacja patrzy z teraźniejszości w przyszłość oraz pozostaje aktem nadziei i solidarności międzypokoleniowej. Spotkanie w Watykanie, gromadzące młodych liderów oraz nauczycieli z całego świata ma na celu przezwyciężenie obecnej globalizacji obojętności i kultury odrzucenia.

Reklama

Franciszek zauważa, że pandemia przysporzyła ogromnych cierpień skazując wielu ludzi na przymusową izolację oraz wykluczenie. Stała się przyczyną ogromnego kryzysu edukacyjnego. Dotknął on ponad miliard dzieci i młodzieży, setki milionów pozostały w tyle, jeśli chodzi o możliwości rozwoju intelektualnego oraz społecznego.

„Zebraliście się dzisiaj w akcie nadziei, w akcie nadziei, że impulsy nienawiści, podziałów i ignorancji mogą być i będą przezwyciężone poprzez nowy dobry klimat, powiedzmy, nowy dobry klimat możliwości edukacyjnych opartych na sprawiedliwości społecznej i wzajemnej miłości, nowy Globalny Pakt Edukacyjny zainicjowany w październiku z niektórymi z obecnych – podkreślił papież. - Po pierwsze, dziękuję wam za to, że zebraliście się dzisiaj, aby wzbudzić nasze wspólne nadzieje i plany dotyczące nowej edukacji, która promuje transcendencję osoby ludzkiej, integralny i zrównoważony rozwój człowieka, dialog międzykulturowy i religijny, ochronę planety, spotkania na rzecz pokoju i otwarcia na Boga”.

Ojciec Święty zauważył, że ONZ oferuje wyjątkową okazję rządom i społeczeństwu obywatelskiemu całego świata, aby połączyć siły w nadziei i działaniu na rzecz nowej edukacji poprzez przyjęcie Agendy 2030 z uwzględnieniem potrzeby zrównoważonego rozwoju, co jak najbardziej współbrzmi ze wskazaniami Globalnego Paktu Edukacyjnego. To pozostaje niezbędnym fundamentem ochrony wspólnego domu oraz promowania braterstwa ludzkiego. Ważne jest zapewnienie zintegrowanej oraz sprawiedliwej edukacji na wysokim poziomie oraz umożliwienie wszystkim, którzy tego pragną, uczenia się przez całe życie.

Globalny Pakt Edukacyjny i Misja 4.7 będą działać wspólnie na rzecz cywilizacji miłości, piękna i jedności. Franciszek wyraził nadzieję, że uczestnicy spotkania wraz ze swoimi rówieśnikami będą poetami nowego ludzkiego piękna, nowego braterskiego i przyjaznego piękna, jak również zachowania piękna ziemi, po której wszyscy kroczymy.

2020-12-17 16:51

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież Franciszek ogłosił świętymi 800 męczenników z 1480 r. w Otranto oraz dwie zakonnice

Wierność Chrystusowi i Jego Ewangelii, aby głosić Go słowem i życiem oraz świadczenie o miłości Boga swoją miłością i miłosierdziem wobec wszystkich – oto świetliste wzory i nauka, jaką dają nam ogłoszeni dziś święci. Zwrócił na to uwagę papież Franciszek w homilii podczas mszy św. 12 maja na Placu św. Piotra w Watykanie, podczas której ogłosił świętymi 800 męczenników z 1480 r. w Otranto oraz dwie zakonnice: Laurę Montoya y Upegui z Kolumbii i Marię Guadalupe García Zavala z Meksyku. Była to pierwsza kanonizacja w obecnym pontyfikacie.

CZYTAJ DALEJ

Benedykt XVI: negowanie natury człowieka prowadzi do samozniszczenia

2021-09-16 20:53

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

rodzina

małżeństwo

homoseksualizm

Vatican News/AFP

Benedykt XVI

Benedykt XVI

Również człowiek ma naturę, która została mu dana. Jej naruszanie bądź negowanie prowadzi do samozniszczenia – ostrzega Benedykt XVI w refleksji na temat konsekwencji przemian, jakie zachodzą w pojmowaniu małżeństwa i rodziny.

Papież Senior napisał tę analizę w związku z publikacją wyboru jego tekstów, które ukazały się dzisiaj we Włoszech w zbiorze pod tytułem: „Prawdziwa Europa. Tożsamość i misja”. Książkę wstępem opatrzył Papież Franciszek.

CZYTAJ DALEJ

Przed 400 laty zmarł św. Robert Bellarmin – jezuita, teolog, doktor Kościoła

2021-09-17 13:20

[ TEMATY ]

Św. Robert Bellarmin

pl.wikipiedia.org

Św. Robert Bellarmin

Św. Robert Bellarmin

Dokładnie 400 lat temu – 17 września 1621 zmarł w Rzymie w wieku bez mała 79 lat kard. św. Robert Bellarmin, znany w całym ówczesnym chrześcijaństwie zachodnim jezuita, teolog, ogłoszony 90 lat temu doktorem Kościoła. Mimo wysokich godności kościelnych zmarł ubogo, jako „prosty” zakonnik, bez jakichkolwiek przywilejów i ozdób, typowych dla papiestwa i Kościoła tamtych czasów.

Był podziwiany, a nawet uwielbiany przez jednych, a zarazem krytykowany lub co najmniej podejrzliwie traktowany przez innych, szczególnie przez protestantów, z których poglądami rozprawiał się ostro i jednoznacznie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję