Reklama

Wasza duchowość jest całkowicie Maryjna

Niedziela sandomierska 21/2012

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wasza duchowość jest całkowicie maryjna, nie tylko dlatego, że Legion chlubi się imieniem Maryi, które niesie jako swój rozpostarty sztandar, ale przede wszystkim dlatego, że specyfikę swojej duchowości i apostolatu Legion buduje na żywej więzi z Maryją, na prawdzie o głębokim osobistym udziale Maryi Panny w planie zbawienia. Innymi słowy, pragniecie służyć, w duchu i z troskliwością Maryi każdej ludzkiej osobie, która jest obrazem Chrystusa” pisał Jan Paweł II do Legionistów w 1982 r.
Jednym z owoców duchowej odnowy w Kościele, rozpoczętej przez Sobór Watykański II, jest dynamiczny rozwój ruchów i stowarzyszeń katolickich, który wynika z nauki Soboru o Kościele, w której szczególne miejsce zajmuje sprawa powołania i misji wiernych świeckich w Kościele i świecie.
Nowy dynamizm ruchów i stowarzyszeń Jan Paweł II określił jako przejaw „wiosny Ducha”, która dotyczy także Kościoła w Polsce. Jest to ważny znak czasu, który Kościół powinien właściwie odczytać i dawać na niego odpowiedź w każdej diecezji i w każdej parafii.
Obserwujemy w naszej diecezji rozkwit ruchów i stowarzyszeń katolickich, skupiających coraz większą liczbę wiernych świeckich.

Legion Maryi

Legion Maryi jest apostolskim ruchem katolików świeckich, którzy docierają do wierzących i niewierzących, szerząc kult Matki Bożej i głosząc Ewangelię. Ich celem jest ewangelizacja parafii. Legionowi patronuje Najświętsza Maryja Panna Pośredniczka Łask.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Krótki słownik pojęć i struktura

Legioniści posługują się „Oficjalnym podręcznikiem Legionu Maryi”, który dość szczegółowo precyzuje strukturę, duchowość, obowiązki, charyzmat i cele Legionu Maryi. Jak każda wspólnota, tak i Legion ma swój specyficzny język. Grupa wzoruje się na porządku i dyscyplinie rzymskich legionów. Centrum jej struktury, czyli consillium, mieści się w Irlandii. Podlegają mu senaty w danym kraju, którym znowu podlegają regie. Regia ma pod sobą kilka komicjów. Im podlegają kurie. Natomiast najmniejszą jednostką są prezydia. Prezydia mogą być parafialne, ale również przy kaplicy dojazdowej, młodzieżowe i dziecięce. Regią dla naszego rejonu jest Lublin, a komicjum dla naszej diecezji znajduje się w Tarnobrzegu.
Do Legionu Maryi można przynależeć na dwa sposoby - jako członek czynny, który złożył przyrzeczenie oraz członek wspierający. Legioniści zwracają się do siebie, tak jak uczestnicy pielgrzymek pieszych: bracie, siostro. Kapłan prowadzący daną grupę nazywany jest opiekunem duchowym.

Reklama

Trochę historii

Legion Maryi powstał w 1921 r. w Dublinie. Do Polski dotarł w 1947 r., jednak dopiero w latach 80. XX wieku mógł zacząć się normalnie rozwijać. Pierwsze prezydia parafialne Legionu Maryi w diecezji sandomierskiej powstawały na ziemi janowskiej 17 lat temu. Pierwsza kuria powstała 12 lat temu w Janowie Lubelskim. Komicjum Tarnobrzeg, zrzeszające kurie naszej diecezji, powstało 7 lat temu.
Obecnie istnieje 6 kurii: Tarnobrzeg, Janów Lubelski, Ostrowiec Świętokrzyski, Koprzywnica, Zaleszany i Sandomierz. Planowane jest powołanie w najbliższym czasie trzech kolejnych. Obecnie Legion Maryi w naszej diecezji liczy prawie 50 prezydiów parafialnych i zrzesza około 1200 członków. Po tych danych widać, z jak wielkim dynamizmem rozwija się wspólnota legionowa w diecezji.
Zakładanie nowego prezydium obejmuje 3 miesiące cotygodniowej formacji,czego początkiem jest Niedziela Informacyjna, a na zakończenie Msza św. dziękczynna z udziałem legionistów ze sztandarami. Większość prezydiów posiada swój sztandar, każde spotykają się przy ołtarzyku legionowym z figurą Niepokalanej w centrum oraz vexillum znak legi (na zdjęciu obok).
W gronie legionistów są już kandydaci na Ołtarze: sługa Boży Franciszek Duff z Irlandii (1889-1980) - założyciel Legionu Maryi, służebnica Boża Edel Quinn (1907-44) i sługa Boży Alfie Lambe (1932-59).

Reklama

Najważniejsze wydarzenia w ciągu roku

Członkowie Legionu Maryi co roku pielgrzymują do Częstochowy, aby tam zawierzyć siebie Maryi. Kto tylko może stara się corocznie przeżywać rekolekcje diecezjalne czy wspólny dzień skupienia. Wspólnie organizowana jest również diecezjalna majówka. W swoich rejonach spotykają się razem dwa razy w roku: wiosną na tzn. acies - czyli szyk bojowy oraz jesienią na zlot generalny. Legioniści w poszczególnych kuriach przeżywają również dni skupienia i tzn. zloty jagodowe czyli imprezy na wolnym powietrzu.
- Każde prezydium spotyka się regularnie raz w tygodniu, u nas w Chwałowicach we wtorki, na zebraniu formacyjno-modlitewnym - wyjaśnia siostra Jadwiga Tys, prezydent prezydium w Chwałowicach. Odmawiamy wspólne modlitwy, czytamy lekturę duchową. Potem jest czas na część formalną i informacyjną. Następnie ks. proboszcz, nasz opiekun, wygłasza alokucję, czyli krótką konferencję duchową i udziela Bożego błogosławieństwa.
- To właśnie w małych wspólnotach podejmuje się najwięcej inicjatyw. Poszczególne grupy mogą np. szczególną troską otoczyć chorych, prowadzić modlitwy w kościele, przy kapliczkach i krzyżach (czuwania, Różaniec, inne nabożeństwa, wieczornice, Apele, majówki i inne). Legioniści dbają o miejsca kultu, organizują pielgrzymki, propagują i rozprowadzają książki i prasę katolicką, a nawet mogą pomagać przy przygotowaniu do chrztu i bierzmowania ludzi zaniedbanych religijnie - tłumaczy duchowy opiekun Legionu Maryi w naszej diecezji ks. Rafał Cudziło. Natomiast ks. Jan Jasiewicz, opiekun grupy z Chwałowic, dodaje, że legioniści dla parafii i kapłanów są nieocenioną pomocą duchową dzieki swojej codziennej modlitwie. - W mojej parafii, dodaje Ksiądz Proboszcz - biorą czynny udział w liturgii, animują modlitwę i śpiew. W procesji idą ze swoim sztandarem. A w miarę potrzeb pomagają też przy parafii.
O jeszcze innych inicjatywach Legionu opowiada siostra Janina Baran - prezydent kurii Zaleszany: - Legion podejmuje wspólnie dzieło trwającej 54 dni Nowenny pompejańskiej. Codziennie członkowie innego prezydium odmawiają 4 części Różańca raz z modlitwą przekazaną przez Maryję podczas objawień w Pompei, siedmiodniowe Jerycho Różańcowe, dni modlitw i postu, Koronka na ulicach miast świata, Godzinę Łaski, apostolat z Cudownym Medalikiem, zbieranie podpisów i protestów, np. w obronie Krzyża, duchowa adopcja, krucjata różańcowa za Ojczyznę i wiele innych, które zależą od możliwości poszczególnych grup.

Reklama

Plany na przyszłość

- 30 czerwca tego roku w Sandomierzu chcemy zorganizować kongres mariologiczny - mówi siostra Maria Gawrońska, prezydent komicjum Tarnobrzeg. - Jest to ważne wydarzenie, gdyż co kilka lat każde komicjum powinno organizować takie spotkanie. Tematem tegorocznego zjazdu jest: „Kościół naszym domem - Maryja Matką Kościoła”. Nie są to konferencje zarezerwowane tylko dla członków Legionu Maryi - dodaje siostra prezydent. - Na kongres zapraszamy także inne ruchy i stowarzyszenia, szczególnie propagujące pobożność maryjną oraz wszystkich chętnych. Spotkanie rozpoczniemy w katedrze o godzinie 9.

Apostolat „Margaretka”

Szczególnym wyrazem troski o Kościół i kapłanów jest apostolat „Margaretka”. Prawie wszyscy członkowie Legionu Maryi co roku w Wielki Czwartek odnawiają lub podejmują zobowiązanie troski modlitewnej za kapłanów zwanej właśnie Margaretką. Apostolat ten jest bowiem wspólnotą osób świeckich, które świadome licznych zagrożeń kapłaństwa we współczesnym świecie, pragną nieść modlitewną pomoc Kościołowi. Istotę apostolatu stanowi codzienna modlitwa w intencji imiennie wskazanych kapłanów, ofiarowana przez konkretne osoby. Każda z nich przyjmuje na siebie wieczysty obowiązek modlitwy za kapłana w wyznaczonym dla niej jednym dniu tygodnia.
Nazwę swą apostolat zawdzięcza kwiatowi o nazwie margaretka. Symboliczny kwiat tworzy grupa siedmiu osób skupiona wokół objętego modlitwą kapłana. Jego imię i nazwisko wpisane jest w centrum kwiatka, a wokół niego na siedmiu płatkach imiona i nazwiska osób modlących się za niego w wybranym dniu tygodnia. Oprócz tej indywidualnej modlitwy członkowie apostolatu Margaretki, należący do wspólnoty legionowej, prowadzą wspólne modlitwy, nabożeństwa i wieczornice modlitw za kapłanów.
Ta sama osoba może należeć do wielu Margaretek. Zobowiązanie modlitewne obejmuje modlitwę za kapłanów i koronkę Różańcową. Zadaniem tworzących Margaretki jest też stałe rozszerzanie apostolatu modlitwy za kapłanów. Legioniści zrzeszeni w apostolacie Margaretki wspierają modlitwą księży biskupów, opiekunów duchowych Legionu Maryi oraz księży proboszczów i wikariuszy parafii, w których istnieją prezydia legionowe. Zaleca się także, by osoby modlące się za kapłanów angażowały się w życie parafialne wspomagając tym samym kapłanów w ich duszpasterskiej posłudze.

Więcej informacji na: www.legionmaryi.pl

2012-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Gorzkie Żale to od ponad trzech wieków jedno z najpopularniejszych nabożeństw pasyjnych w Polsce

2024-03-28 20:27

[ TEMATY ]

Gorzkie żale

Grób Pański

Karol Porwich/Niedziela

Adoracja przy Ciemnicy czy Grobie Pańskim to ostatnie szanse na wyśpiewanie Gorzkich Żali. To polskie nabożeństwo powstałe w 1707 r. wciąż cieszy się dużą popularnością. Tekst i melodia Gorzkich Żali pomagają wiernym kontemplować mękę Jezusa i towarzyszyć Mu, jak Maryja.

Autorem tekstu i struktury Gorzkich Żali jest ks. Wawrzyniec Benik ze zgromadzenia księży misjonarzy świętego Wincentego à Paulo. Pierwszy raz to pasyjne nabożeństwo wyśpiewało Bractwo Świętego Rocha w 13 marca 1707 r. w warszawskim kościele Świętego Krzyża i w szybkim tempie zyskało popularność w Warszawie, a potem w całej Polsce.

CZYTAJ DALEJ

„Napełnił naczynie wodą i zaczął umywać uczniom nogi” (J 13, 5)

Niedziela warszawska 15/2004

[ TEMATY ]

Wielki Tydzień

pl.wikipedia.org

Mistrz Księgi Domowej, "Chrystus myjący nogi apostołom", 1475

Mistrz Księgi Domowej,

1. Wszelkie „umywanie”, „obmywanie się” lub kogoś albo czegoś kojarzy się ściśle z faktem istnienia jakiegoś brudu. Umywanie to akcja mająca na celu właśnie uwolnienie się od tego brudu. I jak o brudzie można mówić w znaczeniu dosłownym i przenośnym, taki też sens posiada czynność obmywania; jest to oczyszczanie się z fizycznego brudu albo akcja symboliczna powodująca uwolnienie się od moralnego zbrukania. To ten ostatni rodzaj obmycia ma na myśli Psalmista, kiedy woła: „Obmyj mnie całego z nieprawości moich i oczyść ze wszystkich moich grzechów …obmyj mnie a stanę się bielszy od śniegu” (Ps 51, 4-9). Wszelkie „bycie brudnym” sprowadza na nas złe, nieprzyjemne samopoczucie, uwolnienie się zaś od owego brudu przez obmycie przynosi wyraźną ulgę.
Biblia mówi wiele razy o obydwu rodzajach zarówno brudu jak i obmycia, czyli oczyszczenia. W rozważaniach niniejszych zajmiemy się obmyciami z brudu w znaczeniu moralnym.

CZYTAJ DALEJ

Panie! Bądź dla nas codziennym zmartwychpowstawaniem!

2024-03-28 23:44

[ TEMATY ]

rozważania

O. prof. Zdzisław Kijas

Karol Porwich/Niedziela

Chrystus zmartwychwstał, lecz każdy z wierzących musi szukać zrozumienia wielkości tej prawdy w swoim życiu i sił, których ona udziela.

Ewangelia (J 20,1 -9)

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję