Na odsłonięciu obecni byli: kard. Giuseppe Bertello, przewodniczący Gubernatoratu Państwa i Miasta Watykanu oraz bp Fernando Vérgez Alzaga, sekretarz generalny Gubernatoratu. W ceremonii uczestniczyły oficjalne delegacje miejsc, z których pochodzą: żłóbek i choinka, przybyłe z Castelli w regionie Abruzji, we Włoszech oraz z gminy Kočevje, w południowo-wschodniej Słowenii.
Żłóbek składa się z ceramicznych figur, które przekraczają wielkością naturalne rozmiary. Na Placu św. Piotra region ich pochodzenia reprezentowali: biskup diecezji Teramo-Atri, Lorenzo Leuzzi oraz przewodniczący Regionu Abruzzo, Marco Marsilio, oraz przewodniczący Prowincji Teramo, Diego Di Bonaventura. Z kolei ofiarodawców choinki: majestatycznego świerka reprezentowali m.in., Arcybiskup Metropolita Mariboru Alojzij Cvikl, wiceprzewodniczący Konferencji Episkopatu Słowenii oraz dr Anže Logar, Minister Spraw Zagranicznych oraz dr. Jože Podgoršek, Minister Rolnictwa, lasów i wyżywienia Republiki Słowenii.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Włodzimierz Rędzioch /Niedziela
Reklama
Region Abruzji, skąd pochodzi żłóbek został bardzo mocno dotknięty przez dwa trzęsienia ziemi: w 2006 i 2017 roku. Castelli to jeden z najważniejszych ośrodków ceramiki na poziomie europejskim. Dzieło wystawione na Placu św. Piotra zostało zrealizowane przez uczniów i profesorów Instytutu Sztuki „F.A. Grue”. Aktualnie jest to państwowe liceum artystyczne specjalizujące się w projektowaniu graficznym, które w latach 1965-1975 poświęciło swoją działalność tematowi bożonarodzeniowemu. Na placu św. Piotra znalazła się niewielka część kolekcji liczącej 54 postacie. Figury przedstawiają Magów, w centrum, w najwyższym punkcie, najbardziej oświetlonym znajduje się kilka postaci, świadków narodzenia z Aniołem, ustawionych ponad Świętą Rodziną, co symbolizuje ich czuwanie nad Zbawicielem, Maryją i Józefem.
Słowenia po raz drugi ofiarowała choinkę na Boże Narodzenie. Pierwszy raz za czasów św. Jana Pawła II, w 1996 roku. Jakob Stunf, ambasador Republiki Słowenii przy Stolicy Apostolskiej powiedział Radiu Watykańskiemu, że stanowi to bardzo dobrą okazję do uświetnienia trzydziestej rocznicy referendum, które zadecydowało o kontynuowaniu drogi ku niepodległości i samodzielności kraju. Choinka bożonarodzeniowa to świerk z gatunku czerwonych, który ma 75 lat, 28 metrów wysokości, średnica u podstawy wynosi 70 cm.
Podczas ceremonii, Plac św. Piotra ubogaciła jeszcze inna szczególna iluminacja. Chodzi o postacie Świętej Rodziny przedstawione w rzeźbie Angels Unawares (Niezauważeni aniołowie) kanadyjskiego artysty Timothy Schmalza, która znajduje się na placu od 29 września 2019 roku dla upamiętnienia 105. Światowego Dnia Migranta i Uchodźcy.
Żłóbek i choinka pozostaną na Placu św. Piotra do 10 stycznia 2021 roku, czyli do święta Chrztu Pańskiego, które kończy okres Bożego Narodzenia.