Reklama

Festiwal, który rozwija talenty

Niedziela sandomierska 8/2012

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Stalowa Wola i Modliborzyce

Kapituła Festiwalu w osobach Ewa Sęk, Alicja Szewczyk, ks. Ryszard Sałek, ks. Tomasz Kwaśnik, Zuzanna i Katarzyna z KUL-u oraz Magdalena Sibiga z ZPiT „Racławice” odwiedziła 27 stycznia dwie szkoły.
Zespół Szkół nr 1 im. gen. Wł. Sikorskiego w Stalowej Woli zaprezentował montaż słowno-wokalny pt. „Droga do Boga”. Rozpoczęła Angelika wierszem własnego autorstwa „Pan Jezus niewierzących”, następnie Wioletta przygotowała refleksje na temat drogowskazów, którymi są m.in. Trójca Święta, Matka Boża, Liturgia i Ewangelia. Słowa przeplatane były pięknymi pieśniami, wykonywanymi przy akompaniamencie gitar i organów. Druga część spotkania była prawdziwą lekcją historii, gdyż zawierała przekrój znaczących dla Polski zdarzeń od chrztu Polski po stan wojenny. Wspomnieniom głównych bohaterów towarzyszyła prezentacja multimedialna, przygotowana przez Natalię i pieśni w wykonaniu jej koleżanek. Kapituła wyraziła słowa uznania ks. Mariuszowi Bajakowi, współpracującemu z Jerzym Chomiakiem, a dyrektor Lucynie Goc dziękowano za klimat w szkole, służący rozwojowi tego Festiwalu.
Następnie Kapituła została powitana przez ks. Czesława Bednarza w gościnnych Modliborzycach w Zespole Szkół kierowanych przez Małgorzatę Warmuzińską i Danutę Lenart. Gości zaproszono na widowisko muzyczno-słowno-taneczne chwalące prawdziwą miłość. Scenariusz, w tonacji ludowej, przygotowany został przez Barbarę Orzeł i Beatę Bańka z udziałem ks. Mateusza Woszczyny. Piękne pieśni w wykonaniu uczniów, bogactwo przyśpiewek ludowych, tańce oraz pełne refleksji słowa na tle scenografii ukazującej urodę polskiego krajobrazu składały się na całość tej wzruszającej prezentacji.
Obecność gości: wójta Witolda Kowalika, przewodniczącego Rady Miasta Piotra Rogoży, kierownika OPS Bożeny Skowrońskiej oraz proboszcza Wierzchowisk ks. Zbigniewa Solarza i nauczycieli świadczyła o zainteresowaniu tym, czym żyje młodzież. Gromkie brawa świadczyły o pozytywnych emocjach w odbiorze tej prezentacji.

Reklama

Janów Lubelski

Janowski Dom Kultury zgromadził 25 stycznia uczniów wraz z dyrekcją szkół, nauczycielami, duszpasterzami oraz gośćmi: burmistrzem Janowa Lubelskiego Krzysztofem Kołtysiem, starostą Jerzym Bieleckim. ks. inf. Edmundem Markiewiczem, ks. dziekanem Jackiem Staszakiem oraz Kapitułą Festiwalu Ewę Sęk, ks. Czesława Bednarza, Agnieszkę Kozioł z KUL i Alicję Szewczyk. W tej edycji Zespół Szkół Zawodowych rozpoczął montażem poetycko-muzyczno-wokalnym według scenariusza Anny Szmidt we współpracy z Angeliką Wieczorek pt. „Miłość, odpowiedzialność - ja, ty i my”. W programie wykorzystano trzy różne wątki z utworu Karola Wojtyły „Przed sklepem jubilera”. Słowa poezji, złote myśli Jana Pawła II, odpowiednio dobrane pieśni wprawiały widzów w zadumę. Następnie na scenie pojawił się Zespół Szkół im. W. Witosa z programem pt. „Rodzina silna Bogiem”, przygotowanym pod kierunkiem ks. Piotra Cecuły. Utwory patriotyczne, hymn zagrany na trąbce i wzruszające słowa poezji patriotycznej wprowadzały nastrój zamyślenia i powagi.
Trzecią prezentacją w tym dniu był spektakl teatralny w wykonaniu uczniów Liceum Ogólnokształcącego im. Bohaterów Porytowego Wzgórza, poprzedzony wierszem napisanym przez Agnieszkę Siatkę specjalnie na tę okazję i przez nią wykonany. Spektakl został zrealizowany przy współpracy s. Darieli Cebulskiej, Elżbiety Tylus i ks. Mariusza Telegi.
W końcowym słowie Starosta podziękował wszystkim opiekunom tegorocznej „Eutrapelii” w Janowie Lubelskim, podkreślając zaangażowanie, poświęcenie czasu i włożone serce w prace z młodzieżą dla szerzenia kultury chrześcijańskiej i podtrzymywania tradycji.
Dyrektor Festiwalu Ewa Sęk podziękowała za bogactwo treści i form wszystkich janowskich szkół, które swoimi programami zapisały kolejną kartę festiwalową, realizując w pełni motto przewodnie tej edycji „W jedności z Bogiem budujemy rodzinę i Ojczyznę”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Sandomierz

W ramach „Eutrapelii” ze sztuką „Oczekiwany Gość”, wg dramatu Zofii Kossak-Szczuckiej, na scenie Katolickiego Domu Kultury wystąpił teatr „Cegielnia” I Liceum Ogólnokształcącego Collegium Gostomianum. Sztukę wyreżyserował ks. Wojciech Zasada oraz dr Danuta Paszkowska. Pochwały należą się także młodym wykonawcom, którzy doskonale weszli w swoje role.
Akcja przedstawienia rozgrywała się głównie przy przydrożnej, omszonej od starości kapliczce, z bardzo starą, spłowiałą figurą Chrystusa Frasobliwego, obok której przewijali się mieszkańcy pobliskiego miasteczka i nieopodal leżącej wioski. Mało kto z przechodzących gościńcem pamiętał o jej obecności. Jak można się było spodziewać, dramat Zofii Kossak-Szczuckiej, pisarki, która życie uważała za służbę Bogi i narodowi polskiemu, ukazująca wzory postępowania zgodne z wartościami katolickimi, spotkała się z wielkim uznaniem Kapituły Festiwalu, a także dyrektora szkoły Krzysztofa Zielińskiego, studentów pedagogiki oraz młodzieżowej publiczności. Dziękując wykonawcom za występ, zabierający głos podkreślali, że inscenizacja ta, tak ambitnie przygotowana i z talentem odegrana, zmusza każdego do refleksji. Zofia Kossak-Szczucka napisała kiedyś, że „utwór ten jest obrazem dramatu, jaki codziennie i na całym świecie, w milionach replik, rozgrywa się między Bogiem i ludźmi”.
Dodać warto, że ten dramat wystawił także Karol Wojtyła, gdy jako młody wikary pracował w w Niegowici.
Festiwalowo-teatralne spotkanie w Katolickim Domu Kultury zakończyła wspólna modlitwa, poprowadzona przez współreżysera spektaklu ks. Wojciecha Zasadę.

Ostrowiec Świętokrzyski

Na festiwalowym szlaku nie zabrakło Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. Marcina Popiela. Prezentacją artystyczną był wernisaż, na który składała się wystawa rodowodów rodzinnych, wykonanych różnymi technikami przez uczniów, którzy dzielili się historiami swoich najbliższych. Prace były dobrze przygotowane pod względem informacji, prezentowano stare fotografie i materiały z teraźniejszości. Interesujące okazały się prezentacje multimedialne. Klamrą spinającą prezentację były wruszające pieśni w wykonaniu Agnieszki i Partycji.
Kapituła Festiwalu pogratulowała oryginalnego pomysłu uczniom i podziękowała za zaangażowanie i kontynuację uczestnictwa w Festiwalu. Dyrektor szkoły ks. Krzysztof Mikulski na pożegnanie podkreślił potrzebę idei Festiwalu słowami „W dzisiejszych czasach młodzieży potrzebny jest taki zastrzyk kultury chrześcijańskiej, jaką niesie w sobie „Eutrapelia”.

Stalowa Wola

Kolejną szkołą prezentującą swój program w ramach XV edycji Festiwalu „Eutrapelia” było Liceum Ogólnokształcące im. Komisji Edukacji Narodowej. 23 stycznia uczniowie z kilku klas zwrócili uwagę na wartości, jakie niesie w sobie wspólne świętowanie z rodziną. Podkreślili, że w życiu chrześcijanina są przynajmniej trzy momenty zatrzymania się w codziennym pędzie: wigilia Bożego Narodzenia, która jednoczy najbliższych przy wspólnym stole; niedzielne świętowanie poświęcone spotkaniu z Jezusem Chrystusem w Eucharystii; świętowanie Zmartwychwstania naszego Pana podczas Świąt Wielkanocnych. Młodzież zauważyła, że w obecnych czasach świętować wspólnie z rodziną nie jest łatwo, jednak należy pokonywać codzienne problemy i wspierać się nawzajem.
Na zakończenie w holu, przy wystawie przygotowanej specjalnie na Festiwal, zaprezentowany został taniec „Cztery pory roku”, w wykonaniu uczniów z Zespołu Szkół nr 6. Na uwagę zasługuje piekny śpiew chóru. Cały program został przygotowany pod kierunkiem Sylwii Węglińskiej i ks. Pawła Zaręby. Dyrektor Mariusz Potasz, dziękując Kapitule,podkreślił, że Festiwal „Eutrapelia” rozwija w młodzieży wiele talentów.

2012-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dziś Wielki Piątek - patrzymy na krzyż

[ TEMATY ]

Wielki Piątek

Karol Porwich/Niedziela

Wielki Piątek jest dramatycznym dniem sądu, męki i śmierci Chrystusa. Jest to dzień, kiedy nie jest sprawowana Msza św. W kościołach odprawiana jest natomiast Liturgia Męki Pańskiej, a na ulicach wielu miast sprawowana jest publicznie Droga Krzyżowa. Jest to dzień postu ścisłego.

Piątek jest w zasadzie pierwszym dniem Triduum Paschalnego. Dni najważniejszych Świąt Kościoła są bowiem liczone zgodnie z tradycją żydowską, od zachodu słońca.

CZYTAJ DALEJ

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem życia skorzystało w ub.r. z tabletki "dzień po"

2024-03-27 09:25

[ TEMATY ]

Pigułka „dzień po”

Adobe Stock

Minister zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała, że w ubiegłym roku 15-latki stanowiły 2 proc. osób korzystających z tabletki "dzień po". Dodała, że w tym czasie 1937 osób między 15. a 17. rokiem życia skorzystało z tabletki "dzień po".

W połowie marca Andrzej Duda zapowiedział, że nie podpisze ustawy, "która wprowadza niezdrowe, chore i niebezpieczne dla dzieci zasady". Jego zdaniem tabletka "dzień po" dostępna bez recepty dla osób niepełnoletnich jest "daleko idącą przesadą". Według prezydenta tabletka nadal powinna być wydawana na receptę, a w przypadku dziewczynek jej zażycie powinno być "decyzją rodzica".

CZYTAJ DALEJ

Rozważania na Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego: szatan połknął haczyk

2024-03-28 23:26

[ TEMATY ]

rozważania

ks. Marek Studenski

Materiał prasowy

Jak wygląda walka dobra ze złem na zupełnie innym, nieuchwytnym poziomie? Jak to możliwe, że szatan, będący ucieleśnieniem zła, może zostać oszukany i pokonany przez dobro?

Zagłębimy się w niezwykłą historię i symbolikę Hortus deliciarum (grodu rozkoszy) Herrady z Landsbergu (ok. 1180). Ten odcinek to nie tylko opowieść o starciu duchowych sił, ale także głębokie przemyślenia na temat tego, jak każdy z nas może stawić czoła pokusom i trudnościom, wykorzystując mądrość przekazywaną przez wieki.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję