Reklama

Boża miłość w krzyżu Chrystusa

Niedziela przemyska 7/2012

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Od 8 do 10 stycznia wierni z parafii pw. św. Wawrzyńca w Radymnie uczestniczyli w „Rekolekcjach Papieskich”, modląc się o głębokie przeżycie ważnych i pięknych w ich życiu chwil. Do szczególnych wydarzeń - nawiedzenia Wielkopiątkowego Krzyża Papieskiego oraz relikwii bł. Jana Pawła II przygotowywał ich ks. prof. Franciszek Rząsa z Jarosławia. Ks. Franciszek mówił do zebranych m.in. o właściwej postawie chrześcijanina. Przybliżył także historię krzyża papieskiego.
14 stycznia smagani chłodnym wiatrem, zasypywani padającym śniegiem, wpatrzeni w drogę w kierunku Przemyśla ujrzeliśmy samochód osobowy eskortowany przez dwa strażackie wozy jadące na sygnałach. Z drżeniem serca wpatrywaliśmy się w miejscowych strażaków, którzy wyjęli z wnętrza pojazdu krzyż papieski, a Ksiądz Proboszcz ujął w swe dłonie relikwie bł. Jana Pawła II. Po powitaniu, za druhami z krzyżem, do wnętrza świątyni udali się w orszaku: szczególny pielgrzym bp Marian Rojek, kapłani z dekanatu i ministranci. Ta doniosła chwila wywołała poruszenie serc wśród licznie zgromadzonych wiernych.
Ks. proboszcz Czesław Jaworski w imieniu całej wspólnoty parafialnej oddał hołd i cześć papieskiemu krzyżowi świętemu. „Przychodzisz do nas, aby udzielać nam jednej z największych lekcji służących naszemu zbawieniu. Pragniemy w czasie tego spotkania z Tobą, w krzyżu Chrystusowym, nauczyć się i doświadczyć wielkiej mądrości płynącej z krzyża. O krzyżu święty, znaku naszego zbawienia, my wszyscy tutaj zgromadzeni pragniemy zapewnić, iż chcemy, aby w naszej parafii był obecny twój wizerunek przy naszych drogach, w urzędach, szkołach, a także w każdym naszym domu, albowiem tam, gdzie stawia się krzyż, powstaje znak, że dotarła już Dobra Nowina o zbawieniu człowieka przez Miłość”.
Podczas Mszy św. koncelebrowanej, której przewodniczył bp Marian Rojek, modliliśmy się m.in. o to, aby młodzież naznaczona znakiem krzyża w sakramencie bierzmowania zawsze dawała świadectwo swojej wiary i trwała przy Chrystusie ukrzyżowanym i Zmartwychwstałym. Ksiądz Biskup podczas homilii podkreślił ważną umiejętność, której młodzi ludzie będą się uczyli przez dary Ducha Świętego, jakie w tym dniu otrzymują, a mianowicie umiejętność słuchania. „Każdy z nas, w Bożym darze, otrzymał tę umiejętność. Patrząc na ten krzyż Chrystusa, trzeba jednak rozróżnić czynność słyszenia od umiejętności słuchania. Nie każdy bowiem potrafi odebrać to, co jest mu przekazywane. Samo słyszenie czegoś jeszcze nie pobudza człowieka do gotowości, dopiero słuchanie i to odpowiedzialne, mobilizuje do działania” - powiedział. Zachęcał nas do wsłuchiwania się w głos sumienia, w którym mówi do nas Bóg, a także w słowa Jezusa zapisane na kartach Pisma Świętego. „Nie jest łatwo mieć otwarte ucho na drugiego człowieka, a tym bardziej trudno jest słuchać Boga, który mówi nam prawdę o nas samych, który mówi inaczej niż człowiek. Umieć słyszeć, gdy Bóg do mnie mówi - tego trzeba nam uczyć się całe życie i dlatego też te dary, które otrzymują dzisiaj bierzmowani, mają ich uczyć tej umiejętności wsłuchiwania się w Słowo Boże”. Zaznaczył, że za słuchaniem winno iść także świadectwo życia: „Wszyscy jesteśmy wezwani dawać świadectwo naszej wiary, by inni, dotykając przykładu naszego życia, byli Chrystusem zachwyceni”.
Następnie Ksiądz Biskup poświęcił krzyże bierzmowanych i krzyże przyniesione przez wiernych. Młodzi ludzie wypowiedzieli słowa przyrzeczenia. Ksiądz Proboszcz przekazał do ucałowania relikwie Jana Pawła II kapłanom, siostrom zakonnym oraz bierzmowanym, a Ksiądz Biskup wręczył im obrazki z modlitwą do św. Michała Archanioła, która jest modlitwą egzorcyzmu, aby mogli zachować swoją świętość wolną od wszelkich działań i pokus złego ducha.
Po Eucharystii wszyscy wierni ucałowali krzyż i relikwie. Ksiądz Biskup dokonał poświęcenia nowego krzyża znajdującego się w budowanym kościele na osiedlu Jagiełły oraz krzyży, które od 22 stycznia pielgrzymują po domach mieszkańców parafii. Następnie współuczestniczyliśmy w pięknym montażu słowno-muzycznym nawiązującym do postaci Jana Pawła II, prowadzonym przez ks. Pawła Chylińskiego, a wykonywanym przez młodzież oazową. O 21.00 odśpiewaliśmy Apel Jasnogórski. Uczestniczyliśmy w Eucharystii, której przewodniczył ks. Dariusz Szylar, sprawowanej w intencji licznych powołań z naszej parafii. Modliliśmy się także o świeckie powołania, które są potrzebne wspólnocie Kościoła. Oprawę liturgiczną zapewniły siostry zakonne wywodzące się z Radymna. Ks. Mirosław Grendus w homilii mówił o wezwaniu, przed którym staje każdy z nas, wezwaniu do rozpoznania swojego powołania, sensu życiowego poświęcenia, zobaczenia siebie w szerszej perspektywie Bożego zamysłu. „Dzięki tej łasce płynącej z krzyża w tej parafii wciąż będą odnajdywać się ludzie zdolni do ofiary z siebie, aby założyć rodzinę, zatroszczyć się o wychowanie dzieci i młodzieży, podjąć opiekę nad starzejącymi się rodzicami, zorganizować pomoc dla ubogich i opuszczonych, zorganizować czas młodym ludziom, aby dokończyć budowę nowego kościoła i uczynić ten budynek miejscem żywej wspólnoty”. Po Mszy św. długo jeszcze trwaliśmy z Janem Pawłem II w głębokim przekonaniu, że to Jezus nas tu gromadzi i umacnia.
Drugi dzień uroczystości rozpoczęła Droga Krzyżowa, podczas której przywołaliśmy na nowo życie Jana Pawła II, w którym nie brakowało cierpień i trudów. Ta droga była symbolem wzięcia krzyża Chrystusa w nasze, tak często niełatwe życie. Przeszliśmy ulicami miasta - z kościoła do świątyni budowanej na osiedlu Jagiełły. Krzyż papieski nieśli na zmianę strażacy, matki, ojcowie, dzieci, młodzież, studenci, przedstawiciele Akcji Katolickiej, służby zdrowia, Domowego Kościoła, kapłani. W czasie tej Drogi Krzyżowej prosiliśmy o siłę, wytrwałość i wiarę w to, że nawet, jeśli nasze życie jest pełne cierpienia i trudu, to idąc razem z Chrystusem, dojdziemy do chwały Nieba. Na zakończenie skorzystaliśmy z łaski, którą udziela nam Kościół - uzyskania odpustu zupełnego.
Krzyż do nowej świątyni wnieśli strażacy. Odmówiliśmy Litanię do bł. Jana Pawła II. Mszę św. zwieńczającą naszą dwudniową adorację krzyża świętego, w której uczestniczyło ponad 1500 osób, sprawowali: ks. prał. Kazimierz Golenia, ks. prof. Franciszek Rząsa i Ksiądz Proboszcz. Podczas Najświętszej Ofiary dziękowaliśmy za to, że przez naszą, tak liczną obecność w kościele dajemy znak naszej miłości do krzyża, bo wiemy, że on nas prowadzi do Chrystusa.
Po Mszy św. odmówiliśmy Koronkę do Bożego Miłosierdzia. Następnie księża unieśli w górę krzyże, które będą pielgrzymować w rodzinach naszej parafii, a wierni krzyże, które przynieśli ze sobą, a które zawiesili następnie w swoich domach. Ksiądz Proboszcz dotknął krzyżem papieskim nowego, pięknego krzyża znajdującego się w budowanym kościele. To pierwszy ze skarbów, który na zawsze pozostanie w naszej nowej świątyni.
Po błogosławieństwie krzyżem papieskim odbyła się procesja przekazania go do parafii w Michałówce. Wierzymy, że peregrynacja krzyża przyniesie liczne duchowe owoce dla wszystkich mieszkańców naszej parafii.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2012-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Milewski: nie możemy ustawać w głoszeniu Ewangelii

2024-04-25 19:23

[ TEMATY ]

Ewangelia

bp Mirosław Milewski

Karol Porwich/Niedziela

Wielu powie, że głoszenie Ewangelii to niemożliwe zadanie. Trzeba nam jednak ją głosić i się nie zniechęcać, choć przeszkód i problemów tak dużo - uważał bp Mirosław Milewski w Nasielsku w diecezji płockiej, w święto św. Marka Ewangelisty. Zachęcił także wiernych, aby „pozostawali wierni sobie i wierni Bogu”.

W święto św. Marka Ewangelisty, ucznia Pana Jezusa, towarzysza św. Piotra i św. Pawła, apostoła - misjonarza, bp Milewski stwierdził, że dzięki jego Ewangelii poznajemy czyny miłości Boga wobec ludzkości. Naoczny świadek życia Jezusa swoją księgę zaadresował do ludzi do środowiska chrześcijan, którzy nie urodzili się Żydami. Symbolem ewangelisty stał się skrzydlaty lew, zwierzę symbolizujące potęgę i działanie, moc i odwagę, siłę ducha.

CZYTAJ DALEJ

148. Zebranie Plenarne Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych w Polsce

2024-04-25 18:17

[ TEMATY ]

zakony

zakonnice

Karol Porwich/Niedziela

Posługa władzy w zgromadzeniach zakonnych, nowelizacja regulacji dotyczących ochrony małoletnich przed przemocą oraz przygotowania do przyszłorocznego Jubileuszu Życia Zakonnego - były głównymi tematami 148. Zebrania Plenarnego Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych w Polsce, które odbyło się w dniach 23-25 kwietnia w Licheniu.

Mszy św. na rozpoczęcie Zebrania Plenarnego przewodniczył abp Antonio Guido Filipazzi, nuncjusz apostolski w Polsce. W wygłoszonej homilii wskazał, jak czytamy w komunikacie po zakończonych obradach, „na ideał życia konsekrowanego, jakim jest zdolność do ofiary całopalnej, na wzór Jezusa Chrystusa, który ofiarował się swemu Ojcu całkowicie i bez zastrzeżeń”.

CZYTAJ DALEJ

Bp Oder: Zadaniem pokolenia Jana Pawła II jest kształtowanie postaw kolejnych pokoleń

2024-04-26 14:05

[ TEMATY ]

św. Jan Paweł II

Ks. bp Sławomir Oder

Karol Porwich/Niedziela

Zadaniem pokolenia Jana Pawła II jest kształtowanie postaw kolejnych pokoleń – powiedział w piątek w Radiu eM biskup Sławomir Oder z okazji przypadającej w sobotę 10. rocznicy kanonizacji Jana Pawła II.

27 kwietnia mija 10 lat od kanonizacji Jana Pawła II. Uroczystość odbyła się na placu Świętego Piotra. Przewodniczył jej papież Franciszek. Biskup Sławomir Oder był postulatorem procesu kanonizacyjnego papieża Polaka.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję