Reklama

Z Matką w domu Kościoła

Niedziela toruńska 1/2012

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Gdy na świecie pojawia się nowe ludzkie istnienie, Boża Opatrzność powierza je matce. To jej serce i ręce wprowadzają małego człowieka w to, co dla niego jest tajemnicze, niewiadome, co budzi lęk.
Gdy przyszedł na świat Jednorodzony Syn Ojca Niebieskiego, Głowa Kościoła - była Matka, była Święta Boża Rodzicielka. Wspomnijmy bł. Jana Pawła II, który mówił: „W pełni czasów - jak przypomina św. Paweł - Bóg posłał Zbawiciela, zrodzonego z niewiasty. Dlatego nowy rok rozpoczyna się pod znakiem Kobiety, pod znakiem Matki: Maryi”.
U progu nowego roku kalendarzowego miłość Boga Ojca powierza nas Matce Miłości. Kościół wyraża to w obchodzonej liturgicznie w dniu 1 stycznia uroczystości Świętej Bożej Rodzicielki. Oddając Jej cześć, zawierza Matczynym dłoniom wszystko to, co przed nami, czego jeszcze nie znamy, co może stanowi dla nas zagrożenie. Wiemy, jak wiele jest obecnie tych różnorodnych zagrożeń… Wiemy, jak wiele obaw nęka nasze serca w obecnej rzeczywistości… Dobrze więc, że to, co otwiera się przed nami, te nowe dane nam dni i miesiące, możemy rozpocząć w dłoniach Bogarodzicy, przez Nią przygarnięci, w Nią zapatrzeni. W Tę, którą przywołujemy z ufnością jako Matkę Kościoła, Królowę Pokoju.
Obyśmy tylko dali się Jej prowadzić. Obyśmy wciąż na nowo, każdego dnia oddawali Jej siebie, swoich najbliższych, rodziny, wspólnoty, środowiska pracy i tych, do których będziemy posłani.
Patrzmy, jak Święta Boża Rodzicielka szła ku ludziom ze swym nowo narodzonym Synem: „Maryja trzymająca Jezusa na rękach, blisko swego Serca, nie siebie samą chce nam pokazać, lecz tylko Jego” - mówi bł. Maria Karłowska. - „Chciałaby ku Niemu zwrócić wszystkie oczy, całą uwagę, miłość i szacunek ludzi. Pokazując nam Jezusa, sama kryje się za Niego, ukazując Jezusa, Jego miłość, Jego dobroć, Jego miłosierdzie. W Betlejem Maryja pokazuje Jezusa, daje Go pasterzom, rączką Jego Boską świat błogosławić zaczyna”.
W to, co u progu nowego roku jest jeszcze przed nami zakryte, Bogarodzica wnosi Jezusa, aby pobłogosławił nasz nowy czas. Bł. Matka Maria wie, jak wszechmocnym jest Boży Syn. „Takiś Maleńki, a taki Mocny!” - woła z pełnym wiary zachwytem. Tak, Boża Matka to wiedziała… Ona to czuła… Dlatego, wskazując na Jezusa, ukazuje nam, gdzie jest źródło naszej mocy; gdzie jest nasza niezachwiana Opoka i jedyna Pewność w niepewności naszych dni.
Bł. Jan Paweł II mówił w uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki w 1999 r. „Ewangelia dzisiejsza przypomina nam, że Maryja «zachowywała wszystkie te sprawy i rozważała je w swoim sercu» (Łk 2, 19). Tak było w Betlejem, tak było na Golgocie u stóp krzyża, tak było w dniu Pięćdziesiątnicy, gdy Duch Święty zstąpił do Wieczernika. I tak jest też dzisiaj. Matka Boga i ludzi zachowuje i rozważa w swym sercu wszystkie wielkie i trudne problemy ludzkości. Alma Redemptoris Mater idzie razem z nami i z macierzyńską czułością prowadzi nas ku przyszłości. W ten sposób pomaga ludzkości przekraczać «progi» kolejnych lat, stuleci, tysiącleci, podtrzymując jej nadzieję pokładaną w Tym, który jest Panem dziejów”.
Chociaż teksty liturgiczne uroczystości nie nawiązują do rozpoczęcia nowego roku, to przecież Maryja, rozważająca w sercu tajemnicę Chrystusa i ukazująca Go światu, wskazuje wierzącym, jak mają przeżywać dar czasu. Nie można więc lepiej rozpocząć nowego roku, jak wzywając Bogarodzicę Maryję, bo Ona jest obecna wszędzie, gdzie jest jej Boski Syn - Głowa Kościoła i gdzie jest Jego Mistyczne Ciało. Bł. Jan Paweł II przypominał nam, że „Człowieka nie można do końca zrozumieć bez Chrystusa. A raczej: człowiek nie może sam siebie do końca zrozumieć bez Chrystusa. Nie może zrozumieć ani kim jest, ani jaka jest jego właściwa godność, ani jakie jest jego właściwe powołanie i ostateczne przeznaczenie”. Dlatego dziękujmy Świętej Bożej Rodzicielce, że dała nam Tego, który jest Drogą, Prawdą i Życiem.
Wierzymy, że szczerze wzywana Maryja staje przy nas i wśród nas jako nasza Matka - Matka Kościoła. W domu Kościoła jest Matka - i to właśnie dodaje nam ufności i pomaga z nadzieją patrzeć w przyszłość, bo Matka to miłość, zapewnienie bezpieczeństwa, wyrozumiałość i nieustanna gotowość do pomocy. Tylko przy Matce można odczuwać pokój. „W obliczu różnorodnych przejawów zła, które wciąż niestety rani ludzkość - mówił bł. Jan Paweł II - trzeba przede wszystkim krzewić pokój, stosując odpowiednie do tego celu środki, uznając wartość dialogu i dzieł sprawiedliwości, ucząc przebaczenia. Pokonywanie zła bronią miłości pozwala każdemu przyczynić się do budowania pokoju dla wszystkich. Budowanie pokoju na ziemi to nasza wspólna misja! Niech Najświętsza Maryja Panna pomaga nam urzeczywistniać słowa Pana: «Błogosławieni, którzy wprowadzają pokój, albowiem oni będą nazwani synami Bożymi» (Mt 5, 9). Niech Ona wspiera nas i towarzyszy nam na trudnej i wspaniałej drodze budowania pokoju. O to niestrudzenie z ufnością prosimy: Maryjo, Królowo Pokoju, módl się za nami! Jeśli Jezus jest Życiem - Maryja jest Matką Życia. Jeśli Jezus jest Nadzieją - Maryja jest Matką Nadziei. Jeśli Jezus jest Pokojem - Maryja jest Matką Pokoju, bo jest Matką Księcia Pokoju!”
W myśl tych papieskich refleksji nie dziwimy się, że 1 stycznia jest obchodzony jako Światowy Dzień Pokoju. Liturgia noworoczna niejako przypomina błogosławieństwo Stwórcy, które towarzyszy od początku dziejom człowieka. Czyni to słowami skierowanymi do Mojżesza: „Tak oto macie błogosławić Izraelitom: Niech cię Pan błogosławi i strzeże. Niech Pan rozpromieni oblicze swe nad tobą, niech cię obdarzy swą łaską. Niech zwróci ku tobie oblicze swoje i niech cię obdarzy pokojem. Tak będą wzywać imienia mojego nad Izraelitami, a Ja im będę błogosławił” (Lb 6, 23-26).
Bł. Jan Paweł II wyjaśnił: „Jest to błogosławieństwo dla rozpoczynającego się roku i dla nas, którzy mamy przeżyć kolejny odcinek czasu, cennego daru Bożego. Kościół, sam stając się niejako błogosławiącą dłonią Boga Ojca, rozpoczyna nowy rok specjalnym błogosławieństwem, skierowanym do każdego człowieka, mówiąc: «Niech cię Bóg błogosławi i strzeże! I niech cię obdarzy pokojem!». Wchodząc w ten Nowy Rok prośmy Świętą Bożą Rodzicielkę, aby nam błogosławiła. Prośmy Ją, aby nam dała Jezusa, nasze pełne błogosławieństwo, w którym Ojciec raz na zawsze pobłogosławił całą historię, sprawiając, że stała się historią zbawienia. Tak, niech Pan Bóg napełni nasze dni owocami dobra! Niech pozwoli całemu światu żyć w sprawiedliwości i pokoju!”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2012-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Cenzura czy mowa nienawiści?

2024-04-23 12:03

Niedziela Ogólnopolska 17/2024, str. 34-35

[ TEMATY ]

gender

Adobe Stock

Ostra krytyka środowisk homoseksualnych oraz jednoznaczne twierdzenie, że są tylko dwie płcie, już niedługo może się stać przestępstwem zagrożonym karą 3 lat więzienia. Takie zmiany w Kodeksie karnym przygotował resort sprawiedliwości.

Opublikowany na stronie Rządowego Centrum Legislacji projekt zmian Kodeksu karnego ma zapewnić „pełniejszą realizację konstytucyjnego zakazu dyskryminacji ze względu na jakąkolwiek przyczynę, a także realizację międzynarodowych zaleceń w zakresie standardu ochrony przed mową nienawiści i przestępstwami z nienawiści”. „Mowa nienawiści” to specjalnie zaprojektowany termin prawniczy, który jest narzędziem służącym do zakazu krytyki m.in. ze względu na „orientację seksualną” lub „tożsamość płciową”. W ekstremalnych przypadkach za mówienie i pisanie, że aktywny homoseksualizm jest grzechem, albo za podkreślanie, iż istnieją tylko dwie płcie, może grozić nawet do 3 lat więzienia. – Oczywiście, nie stanie się to od razu, bo nie wiadomo, jak zachowają się polskie sądy, ale praktyka wymiaru sprawiedliwości w innych państwach wskazuje, że najpierw jest seria procesów, a później coraz większe ograniczanie wolności słowa – mówi mec. Rafał Dorosiński, który z ramienia Ordo Iuris monitoruje proponowane zmiany w Kodeksie karnym ws. „mowy nienawiści”.

CZYTAJ DALEJ

Ghana: nie ma kościoła, w którym nie byłoby obrazu Bożego Miłosierdzia

2024-04-24 13:21

[ TEMATY ]

Ghana

Boże Miłosierdzie

Karol Porwich/Niedziela

Jan Paweł II odbył pielgrzymkę do Ghany, jako pierwszą na Czarny Ląd, do tej pory ludzie wspominają tę wizytę - mówi w rozmowie z Radiem Watykańskim - Vatican News abp Henryk Jagodziński. Hierarcha został 16 kwietnia mianowany przez Papieża Franciszka nuncjuszem apostolskim w Republice Południowej Afryki i Lesotho. Dotychczas był papieskim przedstawicielem w Ghanie.

Arcybiskup Jagodziński opowiedział Radiu Watykańskiemu - Vatican News o niezwykłej wierze Ghańczyków. „Sesja parlamentu zaczyna się modlitwą, w parlamencie organizowany jest też wieczór kolęd, na który przychodzą też muzułmanie. Tutaj to się nazywa wieczorem siedmiu czytań i siedmiu pieśni bożonarodzeniowych" - relacjonuje. Hierarcha zaznacza, że mieszkańców tego kraju cechuje wielka radość wiary. „Ghańczycy we wszystkim, co robią, są religijni, to jest coś naturalnego, Bóg jest obecny w ich życiu we wszystkich jego aspektach. Ghana jest oczywiście państwem świeckim, ale to jest coś naturalnego i myślę, że moglibyśmy się od nich uczyć takiego entuzjazmu w przyjęciu Ewangelii, ale także tolerancji, ponieważ obecność Boga jest dopuszczalna i pożądana przez wszystkich" - wskazał.

CZYTAJ DALEJ

Niemcy: podział w episkopacie w związku z projektami „drogi synodalnej”

2024-04-25 10:26

[ TEMATY ]

episkopat

Niemcy

Anna Wiśnicka

Czterech członków Rady Stałej Niemieckiej Konferencji Biskupów postanowiło nie uczestniczyć w głosowaniu na temat ustanowienia Komitetu Synodalnego, który ma z kolei doprowadzić do powstania rady synodalnej- stałego gremium składającego się z biskupów i świeckich, które ma zarządzać Kościołem w Niemczech. Przed utworzeniem rady synodalnej, jako niezgodnej z sakramentalną konstytucją Kościoła przestrzegała stanowczo Stolica Apostolska.

Czterej biskupi, Gregor Maria Hanke OSB z Eichstätt, Stefan Oster SDB z Pasawy, kardynał Rainer Maria Woelki z Kolonii i Rudolf Voderholzer z Ratyzbony ogłosili we wspólnym oświadczeniu 24 kwietnia, że chcą kontynuować drogę w kierunku Kościoła bardziej synodalnego w harmonii z Kościołem powszechnym. Chcą poczekać na zakończenie Zgromadzenia Plenarnego Synodu Biskupów, którego druga sesja odbędzie się w październiku w Rzymie. W watykańskich sprzeciwach wobec drogi synodalnej w Niemczech wielokrotnie wskazywano, że „rada synodalna”, przewidziana i sformułowana w uchwale niemieckiej drogi synodalnej nie jest zgodna z sakramentalną konstytucją Kościoła.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję