Reklama

Miniony rok w Kościele częstochowskim

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Miniony Rok Liturgiczny 2010/2011 w Archidiecezji Częstochowskiej obfitował w wiele wydarzeń nie tylko o charakterze religijnym, ale również historycznym. Każde takie wydarzenie to pisanie dziejów Kościoła częstochowskiego. Pragniemy czytelnikom „Niedzieli Częstochowskiej” przedstawić niektóre ważniejsze wydarzenia i inicjatywy, który miały miejsce w naszej archidiecezji.

Peregrynacja relikwii Krzyża Świętego i Misje Ewangelizacyjne

Najważniejszym wydarzeniem duszpasterskim w archidiecezji częstochowskiej w minionym roku była peregrynacja relikwii Krzyża Świętego i Misje Ewangelizacyjne. O dobrym wykorzystaniu czasu, który Bóg daje człowiekowi i przywiązaniu do Krzyża Świętego, mówił w homilii abp Stanisław Nowak metropolita częstochowski, który o północy z 31 grudnia 2009 r. na 1 stycznia 2010 r. przewodniczył Mszy św. w intencji archidiecezji częstochowskiej w kościele rektorackim pw. Najświętszego Imienia Maryi w Częstochowie. Metropolita częstochowski mówił również o przywiązaniu i szacunku do Krzyża. - Zróbmy na początek nowego roku piękny znak Krzyża Świętego. Uczmy się tego znaku - zaapelował abp Nowak. Peregrynacja i Misje Ewangelizacyjne rozpoczęły się w pierwszą niedzielę Adwentu 2010 r. Relikwie Krzyża Świętego nawiedziły każdą parafię, a ich nawiedziny poprzedzone były sześciodniowymi Misjami Ewangelizacyjnymi. Krzyż nawiedził 318 kościołów i 60 wspólnot zakonnych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Nowa strona internetowa archidiecezji częstochowskiej

W minionym roku archidiecezja częstochowska uruchomiła nową wersję strony internetowej. Pod adresem www.kuriaczestochowa.pl można znaleźć nie tylko aktualności z życia archidiecezji, ale również Kościoła w Polsce. Strona została podzielona na kilka zasadniczych działów: archidiecezja, kuria, biskupi, instytucje, parafie, kapłani, dokumenty.

Obchody beatyfikacji Jana Pawła II

Beatyfikacja Jana Pawła II była najważniejszym wydarzeniem dla Kościoła w Polsce i na świecie. Również archidiecezja częstochowska włączyła się w te obchody. „Beatyfikacja Jana Pawła II” to tytuł specjalnego serwisu internetowego, który uruchomił Tygodnik Katolicki „Niedziela”. Serwis www.beatyfikacjajp2.niedziela.pl został przygotowany przez redakcję internetową pisma.
Mieszkańcy Częstochowy mogli wziąć udział w uroczystościach beatyfikacyjnych Jana Pawła II, 1 maja, dzięki specjalnym telebimom. Jeden z telebimów ustawiony był na błoniach przed sanktuarium jasnogórskim. Drugi z telebimów był w Dolinie Miłosierdzia, przy sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Częstochowie. Ponadto metropolita częstochowski abp Stanisław Nowak zwrócił się z prośbą do proboszczów i rektorów kościołów o takie zaplanowanie porządku niedzielnych Mszy św., „żeby wszyscy mogli wypełnić ten święty obowiązek i zarazem przeżywać beatyfikację”.

Reklama

Częstochowskie Święto Słowa

Częstochowscy biskupi, sportowcy, aktorzy, muzycy, lekarze oraz przedstawiciele różnych grup i środowisk publicznie czytali Pismo Święte podczas Częstochowskiego Święta Słowa, które odbyło się 7 maja. Częstochowskie Święto Słowa, którego organizatorami były ruchy i stowarzyszenia archidiecezji częstochowskiej, wpisało się w obchody III Ogólnopolskiego Tygodnia Biblijnego. Publiczne czytanie Biblii odbyło się na placu w III Alei Najświętszej Maryi Panny, głównej arterii Częstochowy. Poszczególne fragmenty Pisma Świętego czytali m.in. metropolita częstochowski abp Stanisław Nowak, aktor Marian Florek, Krzysztof Gierczyński - siatkarz, muzyk Janusz Janina Iwański. Czytaniu Biblii towarzyszył pokaz zdjęć z Ziemi Świętej autorstwa o. Mariana Waligóry, paulina.

24-godzinna Adoracja Jezusa w Słowie

„Namiot Spotkania” ze Słowem Bożym zorganizowany 12 maja w Wyższym Seminarium Duchownym oraz 24-godzinna Adoracja Jezusa w Słowie w kościele Najświętszego Imienia Maryi Panny, 13 maja, to ważniejsze inicjatywy częstochowskich obchodów III Ogólnopolskiego Tygodnia Biblijnego. 24-godzinna Adoracja Jezusa w Słowie odbywała się pod hasłem „Przeto wiara rodzi się z tego, co się słyszy, tym zaś, co się słyszy, jest słowo Chrystusa” (Rz 10,17). Przez 24 godziny ludzie Kościoła, m.in. bp Jan Wątroba, bp Antoni Długosz, przedstawiciele innych kościołów chrześcijańskich m.in. ks. mitrat Mirosław Drabiuk, proboszcz prawosławnej parafii pw. Cudotwórczej Częstochowskiej Ikony Matki Boskiej w Częstochowie, przedstawiciele świata kultury, mediów, m.in. Tygodnika Katolickiego „Niedziela”, nauczyciele, młodzież, osoby życia konsekrowanego, członkowie różnych ruchów, stowarzyszeń i bractw archidiecezji częstochowskiej, czytali kolejno Księgi Pisma Świętego.

Reklama

Archidiecezjalny Kongres Misyjny

Musicie wymodlić jak najwięcej dobrych misjonarzy - zaapelował do uczestników VI Archidiecezjalnego Kongresu Misyjnego Dzieci abp Stanisław Nowak. 14 czerwca metropolita częstochowski przewodniczył Mszy św. w Myszkowie-Mrzygłodzie. W Kongresie, który odbywał się w duchu dziękczynienia za beatyfikację Jana Pawła II pod hasłem „Nie lękajcie się zostać świętymi”, wzięło udział ponad 2 tys. najmłodszych z Papieskich Dzieł Misyjnych Dzieci.

Marsz dla życia i rodziny

„Bronić życia i umacniać je, czcić je i kochać - oto zadanie, które Bóg powierza każdemu człowiekowi…” (bł. Jan Paweł II) - pod takim hasłem z udziałem mieszkańców Częstochowy, członków ruchów, stowarzyszeń i bractw archidiecezji częstochowskiej odbył się 15 czerwca I Marsz dla Życia i Rodziny, który przeszedł Alejami Najświętszej Maryi Panny na Błonia Jasnej Góry. Ponad 2,5 tys. uczestników manifestacji najpierw wzięło udział we Mszy św. w archikatedrze Świętej Rodziny, której przewodniczył ks. prał. Stanisław Gębka, proboszcz parafii katedralnej. Po przemarszu Alejami Najświętszej Maryi Panny na błonia Jasnej Góry odbyła się krótka część artystyczna dla najmłodszych, na którą złożyła się m.in. pantomima w wykonaniu Grupy „Ichtys”, prowadzonej przez Zgromadzenie Sióstr Misjonarek Klaretynek z Aleksandrii.

Reklama

Rekoronacja figury Matki Bożej Patronki Rodzin w Leśniowie

W duchu Maryi mamy podchodzić do życia, a ona nas ocali od nieszczęść duchowych, od utraty wiary, od zdrady Boga - powiedział abp Stanisław Nowak, metropolita częstochowski w homilii wygłoszonej podczas uroczystości rekoronacji figury Matki Bożej w paulińskim sanktuarium w Leśniowie. Uroczystość odbyła się 2 lipca. Pierwsza koronacja figury Matki Bożej Leśniowskiej odbyła się prawie 44 lata temu - 13 sierpnia 1967 r. 2 grudnia 2010 r. zostały skradzione korony z figur Dzieciątka Jezus i Jego Matki. W uroczystości rekoronacji figury Matki Bożej uczestniczyli również bp Antoni Długosz i bp Jan Wątroba, generał Zakonu Paulinów o. Izydor Matuszewski, przeor Jasnej Góry o. Roman Majewski, o. Jerzy Tomziński - jeden z głównych uczestników koronacji w 1967 r. Obecni byli liczni przedstawiciele parlamentu, władz wojewódzkich i samorządowych.

Otwarcie Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II

Kolekcję liczącą ponad 6 tys. medali i monet z wizerunkiem Papieża Polaka można oglądać w Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II, które zostało otwarte 11 sierpnia w Częstochowie. Uroczystego otwarcia jednej z największych na świecie tego typu placówek dokonał kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski. Obecni byli również m.in. Arturo Mari, były fotograf Jana Pawła II, abp Stanisław Nowak, metropolita częstochowski, ks. prał. Ryszard Selejdak z watykańskiej Kongregacji Edukacji Katolickiej oraz władze samorządowe. Muzeum powstało z inicjatywy Krzysztofa Witkowskiego, prezesa firmy President Electronics Poland.

XV pielgrzymka pracowników, czytelników i przyjaciół Tygodnika Katolickiego „Niedziela”

O konieczności obrony niedzieli jako Dnia Pańskiego, wierności prawdzie i służbie człowiekowi słowem czystym i głębokim mówił 17 września kard. Stanisław Nagy SCJ w bazylice jasnogórskiej podczas Mszy św. z racji XV pielgrzymki pracowników, czytelników i przyjaciół Tygodnika Katolickiego „Niedziela”. Mszy św. połączonej z jubileuszami tygodnika: 85-leciem istnienia pisma i 30-leciem powrotu „Niedzieli” na polski rynek prasy, przewodniczył ks. inf. Ireneusz Skubiś, redaktor naczelny tego tygodnika. Mszę św. koncelebrowali m.in. księża redaktorzy pracujący w edycjach diecezjalnych czasopisma. Hasłem pielgrzymki były słowa „«Deo et Patriae». 30 lat powrotu «Niedzieli» (1981-2011)”.

Reklama

Kongres różańcowy

„Różaniec to skarb, który trzeba odkryć” - pod takim hasłem odbył się 1 października w Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Różańcowej w Myszkowie-Mrzygłodzie Kongres różańcowy archidiecezji częstochowskiej. Na Kongres przybyli członkowie wspólnot Żywego Różańca z archidiecezji częstochowskiej oraz wspólnot różańca misyjnego. Głównym punktem Kongresu była Msza św. dziękczynna za beatyfikację Jana Pawła II, której przewodniczył biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej Antoni Długosz.

Poświęcenie pomnika bp. Stefana Bareły

- Bp Bareła był przy nas w Prawdzie i Miłości, strzegąc depozytu wiary. Miał odwagę mówić prawdę - powiedział abp Stanisław Nowak. Metropolita częstochowski przewodniczył 8 października Mszy św. w kościele św. Jadwigi Śląskiej w Kodrębie, w rodzinnej parafii trzeciego biskupa ordynariusza diecezji częstochowskiej, Stefana Bareły (1916-1984). Arcybiskup odsłonił i poświęcił jego pomnik 8 października.

2012-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czy jestem świadomy tego, ile kosztowałem Jezusa?

2024-04-16 13:32

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii J 15, 9-17.

Wtorek, 14 maja. Święto św. Macieja, apostoła

CZYTAJ DALEJ

Po pomoc do św. Andrzeja Boboli

2024-05-13 20:41

Archiwum parafii

W parafii św. Andrzeja Boboli w Lublinie rozpoczęły się uroczystości odpustowe ku czci patrona. Doroczne święto, obchodzone 16 maja, poprzedza modlitewne triduum w intencji pokoju i jedności.

CZYTAJ DALEJ

Święci pastuszkowie we Wrocławiu

2024-05-14 13:41

Magdalena Lewandowska

Uroczyste wprowadzenie relikwii

Uroczyste wprowadzenie relikwii

W 107. rocznicę objawień Matki Bożej w Fatimie do parafii św. Wawrzyńca we Wrocławiu uroczyście wprowadzono relikwie Świętych Pastuszków Hiacynty i Franciszka.

Uroczystej Eucharystii w parafii u ojców klaretynów przy ul. Bujwida przewodniczył ks. Krzysztof Herbut. – 3 lata temu rozpoczynaliśmy w naszej parafii fatimskie nabożeństwa, a ks. Krzysztof Herbut przygotował nas do tego przez triduum poświęcone Matce Bożej. W ubiegłym roku na naszą figurę nałożyliśmy koronę, a dziś w 107. rocznicę objawień fatimskich do naszego kościoła wprowadzamy relikwie Świętych Pastuszków. Mam nadzieję, że to jeszcze bardziej rozpali nasza miłość do Maryi – mówił na początku uroczystości proboszcz o. Aleksander Bober CMF.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję