Reklama

Młodzi misjonarze z Wrocławia

Marcin do kraju wrócił kilka dni temu. Ponad 3 miesiące spędził w Dar er Salaam w Tanzanii. Razem z kolegą poprzez sport uczyli młodych ludzi z dzielnicy Upanga jak być aktywnymi. Jego wyjazd - podobnie jak dziesiątki innych - przygotował wrocławski oddział Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego „Młodzi Światu”.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Choć wrocławski oddział wolontariatu został zarejestrowany w 2008 r., to jednak jego początki sięgają wcześniejszego okresu. Jesienią 2005 r. przy Salezjańskim Ośrodku Animacji Duszpasterstwa Młodzieżowego DA MOST, zaczęła się gromadzić młodzież pragnąca zaangażować się w pracę na rzecz krajów Globalnego Południa. Młodzieńczy entuzjazm i gotowość do poświęceń oraz opieka misjonarza, ks. Stanisława Jagodzińskiego, stworzyły fundamenty pod dalszy rozwój wolontariatu. W pierwszych trzech miesiącach nowo powstałej wspólnoty, spotkania odbywały się dwa razy w tygodniu, a potem raz w tygodniu. Cotygodniowe spotkania formacyjne przeplatane pogadankami, spotkaniami z gośćmi oraz spotkaniami modlitewnymi charakterystycznymi dla wolontariatu mają miejsce do dziś i są ważnym elementem działalności Stowarzyszenia.
Do 2006 r. funkcję duszpasterza SWM Wrocław pełnił ks. Stanisław Jagodziński, jednak po jego powrocie na misje do RPA funkcję tę przejął na kolejne dwa lata ks. Paweł Druszcz. W 2009 r. prezesem stowarzyszenia został misjonarz z Sudanu, ks. Michał Woźnicki. Rok później jego obowiązki przejął ks. Jerzy Babiak.

Działalność we Wrocławiu

Głównym celem statutowym Stowarzyszenia jest organizowanie i niesienie pomocy osobom potrzebującym w kraju i za granicą poprzez przeciwdziałanie patologiom społecznym, edukację i wychowanie dzieci i młodzieży oraz upowszechnianie praw człowieka i swobód obywatelskich. Stąd obok cotygodniowej formacji, aby dotrzeć do jak najszerszego grona odbiorców członkowie Wolontariatu są zaangażowani w liczne dzieła. Uczestniczą w warsztatach i spotkaniach edukacyjnych, by następnie w kompetentny sposób krzewić wiedzę o działalności misyjnej. Wydają czasopisma, ulotki, albumy i inne materiały upowszechniające cele Oddziału. Współpracują z władzami samorządowymi, osobami fizycznymi i prawnymi w kraju i za granicą czy wreszcie przeprowadzają zbiórki na cele humanitarne. Podejmowane w kraju akcje stanowią niezbędne zaplecze do niesienia pomocy personalnej i materialnej placówkom misyjnym. Wrocławski Oddział prowadzi wzmożoną działalność z zakresu Edukacji Globalnej na terenie Dolnego Śląska skierowaną szczególnie do młodzieży. Na przestrzeni ostatnich dwóch lat w warsztatach wzięło udział ok. 1400 osób. Dzięki podjętym przez wolontariuszy działaniom edukacyjnym, z problematyką krajów rozwijających się mieli okazję zapoznać się m.in.: studenci Wrocławia, licealiście i gimnazjaliście szkół we Wrocławiu, Świdnicy, Lubinie, Bielawie czy Oleśnicy. Wrocławscy misjonarze słynną z organizacji ciekawych eventów. Każdego roku biorą udział we wrocławskich Targach Organizacji Pozarządowych, w 2007 r. byli współorganizatorami Festiwalu Filmów Afrykańskich, natomiast w 2008 r. podczas październikowego festynu organizowanego na wrocławskim rynku wolontariusze zapoznawali wrocławian z problemami misji oraz z możliwościami pomocy biednym krajom na południu globu. W czasie trwania Tygodnia Edukacji Globalnej członkowie wolontariatu organizowali wieczory kulturowe i seminaria poświęcone różnym krajom misyjnym. W czerwcu 2009 r. SWM wraz z Salezjańskim Stowarzyszeniem Żółty Parasol zorganizował festyn rodzinny skierowany do mieszkańców jednej z dzielnic Wrocławia. Najmłodsi mieli okazję wysłuchać bajek znad rzeki Zambezi czy wziąć udział w warsztatach tańca afrykańskiego. W trosce o szerzenie idei odpowiedzialnej konsumpcji, w maju 2009 r. Stowarzyszenie zorganizowało spotkanie „Śniadanie Fair Trade”. Wraz z Wrocławskim Ruchem Solidarności z Ubogimi Trzeciego Świata MAITRI wolontariat zorganizował „Światełko dla Afryki”. Oddział wrocławski może się także pochwalić publikacją książki z bajkami z Zambii, współpracuje szeroko z mediami, w tym z wrocławską „Niedzielą”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Misje

Istotą zaangażowania młodych wrocławskich wolontariuszy są misje poza granicami kraju. Jak sami piszą: „Niesiemy pomoc krajom Globalnego Południa, poprzez współpracę z misjonarzami. To właśnie aby im pomóc organizujemy zbiórki funduszy i przeprowadzamy akcje charytatywne na konkretne cele. Niektórzy z naszych wolontariuszy wyjeżdżają na placówki misyjne, aby tam ofiarować swoje umiejętności najbardziej potrzebującym, głównie dzieciom i młodzieży. Realizujemy projekty pedagogiczne, budowlane oraz medyczne”. Wśród projektów w krajach misyjnych można wymienić zrealizowany w Zambii projekt: „Edukacja w sferze rolnictwa i hodowli zwierząt w Zambii-Lufubu”; pomoc ubogim dzieciom w RPA; kontynuację pracy z zakresu opieki zdrowotnej realizowaną w placówkach misyjnych w Etiopii”; praca z „Dziećmi ulicy” z Peru.

Reklama

Jak zostać wolontariuszem?

Salezjański wolontariat podejmuje dwa rodzaje działań - wolontariat międzynarodowy i wolontariat lokalny. Część wolontariuszy SWM realizuje swe powołanie, pracując na placówkach misyjnych w różnych częściach świata. Aby wyjechać na misje jako świecki wolontariusz, należy mieć ukończone 18 lat, mieć silną motywacje i predyspozycje do danego rodzaju pracy, dobrze znać język obowiązujący w danym kraju, zgromadzić fundusze na pokrycie kosztów ubezpieczenia, szczepionek i transportu na placówkę misyjną (przy współpracy z biurem SWM w kraju), przejść odpowiednią formację oraz aktywnie uczestniczyć w działalności SWM w kraju przez co najmniej rok. Ostateczną decyzje o wyjedzie na misje podejmuje duszpasterz wolontariatu. Natomiast pracując w kraju na rzecz SWM wolontariusz może włączyć się w działalność jednej z czterech grup: medialnej, fundrasingowej, edukacyjnej lub interwencyjnej. Do zadań grupy medialnej należy m.in. prowadzenie działań marketingowych, reklamowych i PR - ciągłych w ramach strategii i na rzecz konkretnych projektów, przygotowanie notatek prasowych, artykułów do mediów, kontakt z mediami, tworzenie ulotek i plakatów. Pracując w grupie fundraisingowej wolontariusz uczestniczy w: pozyskiwaniu środków na działalność organizacji i konkretnych projektów, nawiązywaniu i utrzymywaniu kontaktów z darczyńcami, budowaniu strategii finansowania organizacji, analizowaniu źródeł finansowania organizacji, organizowaniu imprez okolicznościowych mających na celu pozyskiwanie funduszy. Osobom, które chciałyby się realizować na gruncie edukacyjnym, powierza się m.in. organizowanie i prowadzenie warsztatów z edukacji rozwojowej, organizowanie eventów edukacyjnych, prowadzenie spotkań związanych z edukacją rozwojową. Włączając się w prace grupy interwencyjnej wolontariusz uczestniczy w pracach administracyjnych biura, pisaniu projektów, rozliczaniu dofinansowań. Oczywiście, w ciągu roku pojawiają się sytuacje, które wykraczają poza ramy działalności grup, a które są polem do działania SWM. W SWM jest miejsce na innowacyjność członków, dlatego każdy człowiek dobrej woli może tu znaleźć obszar, w którym będzie się realizował.

Reklama

Krzysztof Kunert

W tekście wykorzystano materiały Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego wroclaw.swm.pl

* * *

Pierwsze wyprawy

Do pierwszej wyprawy synów ks. Bosko doszło 11 listopada 1875 r. Uroczyste wręczenie krzyży i pożegnanie odbyło się w Turynie, a na czele wyprawy stanął ks. Cagliero. Ks. Bosko długo zastanawiał się, dokąd skierować misjonarzy. Wybór padł na Argentynę. Miał na to wpływ jego pierwszy sen misyjny. Niewątpliwie św. Jan Bosko był pod urokiem wizji apostołowania wśród Indian dalekiej Patagonii. Poza tym w Argentynie osiedliło się wielu Włochów, którzy czuli się zagubieni i potrzebowali opieki duszpasterskiej. Aktualnie w 128 krajach pracuje 16 645 Salezjanów, a w 89 państwach pracuje 15074 Salezjanek.

* * *

„Nasz świat w twoim mieście”

To tytuł wystawy, która jest eksponowana na placu przed kościołem garnizonowym we Wrocławiu. Otwarcia wystawy dokonał prezes Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego Oddział we Wrocławiu ks. Jerzy Babiak. Podczas otwarcia można było wysłuchać koncertu zespołu Foliba, a także uczestniczyć w warsztatach salsy, które poprowadził Szczepan Rudnicki. Dla pań najciekawszy był pokaz makijażu indyjskiego i henny mehendi, który zaprezentowali Mariusz Terlikowski oraz Agata Stokłosa ze Szkoły Marzeny Daleckiej. Na koniec imprezy odbyło się losowanie nagród wśród tych, którzy odwiedzili wystawę. Główną nagrodą była dwugodzinna lekcja podstaw gry na djembe poprowadzona przez Marcina Tabisia. Z racji tematyki wystawy zwiedzający mieli możliwość zasmakowania kawy, herbaty, coli oraz czekolady fair trade. Pierwszego dnia odwiedziło nas ok. 300 osób. Wystawa jest otwarta do 29 października. Organizatorzy zapraszają od poniedziałku do soboty w godzinach 9.00-19.00. Zgłoszenia są przyjmowane co najmniej na dwa dni przed wizytą na adres wystawa@glocaltour.org lub telefonicznie pod numerem +48 783135003. Po odwiedzeniu wystawy istnieje możliwość zoorganizowania bezpłatnych warsztatów w szkole pogłębiających jej tematykę. Średni czas zwiedzania wystawy 45 minut.

* * *

Misyjne rady ks. Jana Bosko:

Szukajcie dusz, a nie pieniędzy, ani zaszczytów czy godności. Otaczajcie szczególną opieką chorych, dzieci, starców i ubogich, a pozyskacie błogosławieństwo Boże i życzliwość ludzi. Postępujcie tak, by świat poznał, że jesteście ubodzy w odzieniu, pożywieniu i mieszkaniu. W sprawach spornych nie podejmujcie decyzji przed wysłuchaniem obu stron.

2011-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

USA/ Prezydent Duda: infrastruktura Trójmorza pozwoliła zrezygnować z rosyjskich źródeł energii

2024-04-18 17:47

[ TEMATY ]

ONZ

Trójmorze

Prezydent Andrzej Duda

PAP/Radek Pietruszka

Prezydent RP Andrzej Duda przemawia podczas sesji otwarcia Rady Bezpieczeństwa ONZ

Prezydent RP Andrzej Duda przemawia podczas sesji otwarcia Rady Bezpieczeństwa ONZ

Rosyjska agresja na Ukrainę szczególnie mocno dotknęła Europy Środkowo-Wschodniej; infrastruktura Trójmorza umożliwiła nam rezygnację z rosyjskich źródeł energii i pomogła uniknąć najgorszych konsekwencji tej wojny - powiedział w czwartek w ONZ prezydent Andrzej Duda.

W siedzibie Organizacji Narodów Zjednoczonych polski przywódca wziął udział w sesji otwarcia wydarzenia na temat budowania globalnej odporności i promowania zrównoważonego rozwoju przez powiązania infrastrukturalne.

CZYTAJ DALEJ

Wkrótce peregrynacja relikwii bł. Rodziny Ulmów w obu warszawskich diecezjach

2024-04-18 16:38

[ TEMATY ]

Warszawa

rodzina Ulmów

peregrynacja relikwii rodziny Ulmów

Karol Porwich/Niedziela

Sięgająca do starożytności cześć oddawana relikwiom, modlitwa w aktualnych potrzebach (m. in. dla mających trudności ze spłatą kredytu), wsparcie i inspiracje dla rodzin oraz integracja parafii i lokalnego środowiska - to jedne z celów stojących za zaplanowaną na maj peregrynacją relikwii bł. Rodziny Ulmów w archidiecezji warszawskiej i diecezji warszawsko-praskiej. W tematykę peregrynacji wprowadzili jej organizatorzy podczas briefingu w Domu Arcybiskupów Warszawskich.

Ks. Tadeusz Sowa, moderator wydziałów duszpasterskich Kurii Metropolitalnej Warszawskiej, zaprezentował ideę stojącą za peregrynacją relikwii. Przypomniał, że rok 2024 ogłoszony został przez Sejm Rokiem Rodziny Ulmów, a polscy biskupi postanowili, by od 24 września relikwie Rodziny Ulmów peregrynowały po polskich diecezjach, co rozpoczęło się na Jasnej Górze podczas Ogólnopolskiej Pielgrzymki Małżeństw i Rodzin.

CZYTAJ DALEJ

Rozmowa z Ojcem - Niedziela Dobrego Pasterza

2024-04-19 13:26

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

Karol Porwich/Niedziela

Abp Wacław Depo

Abp Wacław Depo

Jak wygląda życie codzienne Kościoła, widziane z perspektywy metropolii, w której ważne miejsce ma Jasna Góra? Co w życiu człowieka wiary jest najważniejsze? Czy potrafimy zaufać Bogu i powierzyć Mu swoje życie? Na te i inne pytania w cyklicznej audycji "Rozmowy z Ojcem" odpowiada abp Wacław Depo.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję