Reklama

Świat potrzebuje ewangelizacji

Niedziela świdnicka 43/2011

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W niedzielę 23 października Kościół w Polsce obchodzi już po raz 85. Światowy Dzień Misyjny, który jest wezwaniem do coraz większego zaangażowania w dzieło ewangelizacji.
Ojciec Święty Benedykt XVI w Orędziu na Światowy Dzień Misyjny 2011 mówi o tym, że zglobalizowany świat pilnie potrzebuje ewangelizacji i że głoszenie Ewangelii skierowane jest do wszystkich narodów. Tegoroczny Tydzień Misyjny odbywa się pod hasłem „Idźcie i głoście”. Wszyscy jesteśmy zobowiązani do dawania świadectwa swoim życiem, do życia Ewangelią. „(...) «Kościół jest dla ewangelizacji» (Paweł VI, adhortacja apostolska «Evangelii nuntiandi», 14) - pisze Benedykt XVI. - W konsekwencji nigdy nie może zamykać się w sobie. Zakorzenia się w określonych miejscach, aby iść dalej. Jego działanie w pełnej wierności słowu Chrystusa oraz pod wpływem Jego łaski i miłości uobecnia się i uaktualnia w pełni wszystkim ludziom i narodom, aby je doprowadzić do wiary w Chrystusa (por. dekret «Ad gentes», 5)”.

Jeśli jesteś kapłanem

W Instrukcji Konferencji Episkopatu Polski regulującej działalność misyjną kapłanów czytamy: „Kapłan diecezjalny powołany przez Chrystusa do pracy misyjnej jest darem całego kościoła w Polsce. Stąd też posłanie kapłana na misje nie jest tylko sprawą biskupa diecezjalnego, ale całego Episkopatu”. Dlatego każda diecezja ma obowiązek posłać na misje pewną liczbę kapłanów. W 1957 r. papież Pius XII, pisząc encyklikę misyjną „Fidei donum”, otworzył drogę dla wyjazdu na misje duchownym diecezjalnym. Wcześniej było to zarezerwowane głównie dla zakonów, które specjalizowały się w takim zadaniu. O stałej aktualności posłania misyjnego pisał także w 1990 r. Jan Paweł II w encyklice „Redemptoris missio”.
Każdy kapłan, który czuje powołanie do pracy na misjach - po rozeznaniu tego powołania na modlitwie - powinien zgłosić się do swojego biskupa diecezjalnego i prosić o skierowanie do pracy na misjach, poprzedzonej przygotowaniem w Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie. Z biskupem diecezjalnym lub z dyrektorem diecezjalnym Papieskich Dzieł Misyjnych kandydat uzgadnia miejsce przyszłej pracy misyjnej. Pomocą w wyborze tego miejsca służy delegat Episkopatu Polski ds. Misji. Po zgromadzeniu i przesłaniu odpowiednich dokumentów do Centrum Formacji Misyjnej kapłan rozpoczyna roczną formację. Może także podjąć kilkumiesięczny staż językowy za granicą. „Kapłan wyjeżdżający na misje powinien być zdecydowany zaangażować się na 10 lat, powinien też posiadać odpowiednie cechy osobowościowe i moralne, dobre zdrowie (potwierdzone specjalistycznymi badaniami), odporność psychiczną na trudne sytuacje i przeciwności, a także odpowiedni wiek (optymalnie 28-35 lat) oraz co najmniej trzyletni staż pracy w swojej diecezji”. Uroczyste posłanie misjonarza odbywa się najczęściej w rodzinnej parafii danego kapłana. Podczas Mszy św. biskup diecezjalny wręcza misjonarzowi krzyż misyjny.
Kapłanem „fidei donum”, pracującym na misjach, jest ks. Eugeniusz Milewicz, który od 30 grudnia 1987 r. posługuje w diecezji Ańatuya w Qumilii w Argentynie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Jeśli jesteś osobą świecką

Osoba świecka, która chce pracować jako świecki misjonarz, musi mieć nie mniej niż 24 lata i nie więcej niż 40. Bezwzględnie musi odznaczać się dobrym zdrowiem psychofizycznym potwierdzonym przez lekarza, a także powinna uzyskać rekomendację proboszcza swojej parafii bądź lokalnych władz kościelnych. Do ważnych cech przyszłego misjonarza i misjonarki należą bezinteresowność i pełna hojności posługa. Misjonarz powinien być także otwarty na życie ubogie i proste.
Formacja misjonarza świeckiego składa się z dwóch etapów. Pierwszy polega na kilkumiesięcznym wolontariacie w kraju misyjnym lub na przygotowaniu w ramach Kościoła lokalnego - na szczeblu diecezjalnym. Powinno ono odbywać się przynajmniej rok i być prowadzone przez diecezjalnego dyrektora Papieskiego Dzieła Misyjnego i delegata ds. misji www.misje.pl. Kandydat powinien zgłosić się do swojego biskupa i poprosić o zgodę na wyjazd misyjny. Kandydat na misjonarza powinien zaangażować się na rzecz animacji misyjnej w swojej diecezji, a po powrocie z misji promować misyjną formę laikatu, czyli przyczyniać się do wzrostu współpracowników misyjnych w swojej diecezji. Drugi etap przygotowania do pracy na misjach polega na stacjonarnej formacji w Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie. Jest to nauka języka, wykłady z zakresu teologii misyjnej i medycyny tropikalnej, ale przede wszystkim formacja duchowa.
Po pozytywnym ukończeniu studium formacyjnego w Centrum Formacji Misyjnej, na mocy podpisanego kontraktu (biskup wysyłający i biskup misyjny - zapraszający) misjonarz świecki zostaje wysłany przez Kościół diecezjalny za pośrednictwem Komisji Episkopatu Polski ds. Misji do posługi misyjnej. Ceremonia posłania misjonarza świeckiego powinna odbyć się w diecezji macierzystej misjonarza, aby w ten sposób podkreślić udział Kościoła lokalnego w dziele misyjnym.
Diecezja świdnicka na razie może pochwalić się jedną misjonarką świecką. Jest nią dwudziestoparoletnia wałbrzyszanka Nina Kuniszewska, która pracuje w Rio Bulo Bulo w Boliwii. Pani Nina posłanie na misję otrzymała 2 maja ub.r.

Reklama

Jeśli jesteś kapłanem zakonnym lub zakonnicą

Kapłani i siostry zakonne po rozeznaniu na modlitwie powołania misyjnego zgłaszają się do odpowiednich władz zakonnych z prośbą o skierowanie do pracy na misjach poprzedzonej przygotowaniem w Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie. Miejsce przyszłej pracy wyznaczają przełożeni zakonni. Pomocą w wyborze miejsca przyszłej pracy misyjnej tak jak w przypadku kapłana diecezjalnego służy delegat Episkopatu Polski ds. Misji. Kandydat rozpoczyna roczną formację. Na zakończenie formacji misjonarz-zakonnik lub misjonarka-zakonnica podejmuje kilkumiesięczny staż językowy za granicą (o ile zakon czy zgromadzenie nie dysponuje własnymi tego typu możliwościami). Do pracy na misjach za granicą z domów zakonnych, które znajdują się na terenie diecezji świdnickiej, zostali posłani: ks. Ryszard Pierzcha ze Zgromadzenia Misjonarzy Świętej Rodziny - Białoruś; księża pallotyni: ks. Dariusz Woźniak - Papua Nowa Gwinea, ks. Krystian Solkal - Kanada, ks. Bartłomiej Pałys - Meksyk; klaretyn o. Jacek Kwiatkowski - Syberia; redemptoryści: o. Krzysztof Bugara - Kazachstan i o. Jarosław Stępień - Argentyna; elżbietanka s. Jolenta Fałat - Litwa; s. Natalia Kozieł ze Zgromadzenia Sióstr Maryi Niepokalanej - Tanzania oraz salezjanka s. Henryka Mielczarek - Kuba. W diecezji świdnickiej w pracę misyjną angażują się także siostry klawerianki - s. Anastazja Banowska, s. Krystyna Piś i s. Barbara Zdunek - które organizują w diecezji spotkania, prelekcje, wykłady na temat misji.
Na terenie diecezji świdnickiej działa Muzeum Misyjno-Etnograficzne w Polanicy-Zdroju - Sokołówce (ul. Reymonta 1, tel. 74 868-13-17), prowadzone przez Sercanów Białych, otwarte w 1977 r. W jednej sali prezentowane są zbiory etnograficzne zgromadzone przez misjonarzy, m.in. w Peru, Zairze, Tahiti i na Wyspie Wielkanocnej. Zwiedzaniu muzeum towarzyszą prelekcje ilustrowane przezroczami z terenów działalności misyjnej Ojców Sercanów.

Reklama

* * *

PRZYDATNE ADRESY

Komisja Episkopatu ds. Misji
www.cmf1.home.pl

Papieskie Dzieła Misyjne w Polsce
www.missio.org.pl

Dzieło Pomocy Misjom „Ad Gentes”
www.adgentes.misje.pl

Referat Misyjny Świdnickiej Kurii Biskupiej
www.misje.diecezja.swidnica.pl

Salezjański Ośrodek Misyjny
www.misje.salezjanie.pl

Misje Zagraniczne
www.misje.scj.pl

Stowarzyszenie Misji Afrykańskich
www.sma.pl

Reklama

Misje Salwatoriańskie
www.misje.sds.pl

„Misje Dzisiaj”
www.misjedzisiaj.missio.org.pl

„Misyjne Drogi”
www.misyjnedrogi.pl

Młodzi światu - Salezjański Wolontariat Misyjny
www.wsm.pl

Adopcja na Odległość projektu Caritas Polska
www.adopcjanaodleglosc.caritas.pl

Grupowa Adopcja na Odległość
www.misje.salezjanie.pl

2011-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Sędzia zdradził Polskę dla rosyjskiego miru

2024-05-12 13:04

[ TEMATY ]

komentarz

Adobe Stock

Ucieczka w kierunku Moskwy sędziego Tomasza Szmydta jest najbardziej widowiskową zdradą narodową w całej historii III RP. Sytuacja jest po wielokroć bardziej niebezpieczna niż agenturalne historie z lat 90., bo niestety żyjemy w czasach, gdy Rosja znów toczy swoje neoimperialne wojny, które są realnym zagrożeniem dla naszej państwowości.

Sędzia Tomasz Szmydt po ucieczce na Białoruś stał się gwiazdą zarówno białoruskich jak i rosyjskich mediów. Jest przedstawicielem "polskiej opozycji", która z "racjonalnych" powodów popiera politykę Moskwy oraz Mińska i jednocześnie sprzeciwia się wspieraniu walczącej Ukrainy. Mówi, że w Polsce są silne wpływy białoruskie i rosyjskie, bo ludzie chcą żyć w słowiańskiej przyjaźni. Chwali Łukaszenkę i Putina, a władze w Kijowie nazywa totalitarnymi. Jakby zupełnie nie dostrzegał faktu, kto w tej wojnie jest zbrodniczym agresorem, a więc kto jest katem, a kto broniącą się ofiarą.

CZYTAJ DALEJ

Wniebowstąpienie Pańskie

Niedziela podlaska 21/2001

[ TEMATY ]

wniebowstąpienie

Monika Książek

Czterdzieści dni po Niedzieli Zmartwychwstania Chrystusa Kościół katolicki świętuje uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego. Jest to pamiątka triumfalnego powrotu Pana Jezusa do nieba, skąd przyszedł na ziemię dla naszego zbawienia przyjmując naturę ludzką.

Św. Łukasz pozostawił w Dziejach Apostolskich następującą relację o tym wydarzeniu: "Po tych słowach [Pan Jezus] uniósł się w ich obecności w górę i obłok zabrał Go im sprzed oczu. Kiedy uporczywie wpatrywali się w Niego, jak wstępował do nieba, przystąpili do nich dwaj mężowie w białych szatach. I rzekli: ´Mężowie z Galilei, dlaczego stoicie i wpatrujecie się w niebo? Ten Jezus, wzięty od was do nieba, przyjdzie tak samo, jak widzieliście Go wstępującego do nieba´. Wtedy wrócili do Jerozolimy z góry, zwanej Oliwną, która leży blisko Jerozolimy, w odległości drogi szabatowej" (Dz 1, 9-12). Na podstawie tego fragmentu wiemy dokładnie, że miejscem Wniebowstąpienia Chrystusa była Góra Oliwna. Właśnie na tej samej górze rozpoczęła się wcześniej męka Pana Jezusa. Wtedy Chrystus cierpiał i przygotowywał się do śmierci na krzyżu, teraz okazał swoją chwałę jako Bóg. Na miejscu Wniebowstąpienia w 378 r. wybudowano kościół z otwartym dachem, aby upamiętnić unoszenie się Chrystusa do nieba. W 1530 r. kościół ten został zamieniony na meczet muzułmański i taki stan utrzymuje się do dnia dzisiejszego. Mahometanie jednak pozwalają katolikom w uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego na odprawienie tam Mszy św.

CZYTAJ DALEJ

Polichna. Niebo otwarte dla wszystkich

2024-05-13 05:41

Małgorzata Kowalik

W niedzielę 12 maja, w kościele w Polichnie obchodzono odpust ku czci św. Izydora. Sumę odpustową odprawił i homilię wygłosił ks. Krzysztof Ciupak ( Puławy).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję