Reklama

Religijne pogranicze

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na Słowację jeździmy w różnych celach: rekreacyjnych, turystycznych, wypoczynkowych. Do tego zestawu warto też dorzucić cel pielgrzymkowy, bo jako kraj katolicki, nasi sąsiedzi mają wiele sanktuariów maryjnych godnych odwiedzenia.
Tuż za granicą państwową w Zwardoniu można znaleźć dwa ośrodki kultu Matki Bożej. Jeden znajduje się w Klokoèove pod Michalovcami, a drugi w Turzovce.
Historia ikony z sanktuarium w Klokoèove pod Michalovcami przypomina fabułę niezłego thrillera. W czasie wojen kuruckich w 1670 r. tutejsi katolicy widzieli, jak twarz Madonny zaczęła łzawić i pociemniała. Mimo tych znaków agresorzy podpalili świątynię. Obraz w cudowny sposób ocalał jednak z pożogi. Po tej historii jego sława rozniosła się po całej południowej Słowacji docierając na dwór Zofii Bathory. Urzeczona rozgłosem maryjnego wizerunku, hrabina weszła w jego posiadanie i umieściła w swej posiadłości w Mukaczewie. Po zdobyciu zamku, ikona Madonny opuściła Słowację i trafiła do kaplicy carskiej w Wiedniu. Tam, na zlecenie monarchini Marii Teresy, sporządzono jej kopię.
Oglądany obecnie obraz w sanktuarium w Klokoèove pod Michalovcami jest już drugą kopią sporządzoną z oryginału. Pierwsza do dziś dnia znajduje się w podziemiach kaplicy katedry św. Stefana w Wiedniu, natomiast ślad po pierwowzorze na dobre zaginął.
Główne uroczystości przed wizerunkiem Maryi w Klokoèove odbywają się z okazji święta Zaśnięcia Przenajświętszej Bogurodzicy.
Nieopodal sanktuarium Klokoèove pod Michalovcami znajduje się drugie, podobne do niego miejsce. Na styku Turzovki, Korna i Vysoka nad Kysucou można znaleźć tzw. Kusyckie Lourdes. Jest to jedno z najmłodszych sanktuariów maryjnych Słowacji. Datuje ono swą historię od 1958 r., a więc od momentu objawienia się Maryi Martusowi Lasuta. Pozostałością po wydarzeni sprzed półwiecza jest cudowne źródełko o uzdrawiającej mocy oraz kaplica powstała na miejscu widzenia Matki Bożej.
Główne uroczystości pielgrzymkowe odbywają się w Kusyckim Lourdes dwa razy do roku - w święto Trójcy Przenajświętszej oraz podczas rocznicy wyświęcenia kaplicy, która przypada na niedzielę przed 17 października.

mr

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2011-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Podkarpackie: Służby wróciły do sanockiego skansenu, muzeum rozważa odbudowę spalonego kościoła

2026-08-17 13:38

[ TEMATY ]

skansen

Sanok

pożar kościoła

PAP/Darek Delmanowicz

Prokurator, policja, biegły sądowy i straż pożarna wrócili w poniedziałek na teren Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku, gdzie w niedzielę spłonął XVII-wieczny drewniany kościół. Służby uzupełniają dokumentację niezbędną do ustalenia przyczyn pożaru. Muzeum nie wyklucza odbudowę spalonego obiektu.

- Na miejscu trwają czynności zabezpieczające, których celem jest ustalenie przyczyn i okoliczności pożaru oraz odpowiedź na pytanie, dlaczego do niego doszło - powiedziała PAP kustosz Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku Alicja Typrowicz.
CZYTAJ DALEJ

Archidiecezja częstochowska: zmarł 50-letni ks. Dariusz Mazur

2026-08-17 21:43

[ TEMATY ]

śmierć kapłana

pixabay.com

W dniu 17 sierpnia 2026 r., w wieku 50 lat, w 25. roku kapłaństwa, odszedł do Pana ks. Dariusz MAZUR, proboszcz Parafii pw. Św. Ap. Piotra i Pawła w Zawadzie.

Msza święta żałobna odprawiona będzie pod przewodnictwem J.E. ks. abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego w środę, tj. 19 sierpnia 2026 r. o godz. 15.00 w par. Ap. Piotra i Pawła w Zawadzie.
CZYTAJ DALEJ

Warszawa: Zebrano 40 tys. podpisów pod wnioskiem o referendum ws. odwołania prezydenta Rafała Trzaskowskiego

2026-08-18 07:13

[ TEMATY ]

Warszawa

referendum

Autorstwa Adrian Tync/commons.wikimedia.org

Rafał Trzaskowski

Rafał Trzaskowski

Przez ponad dwa tygodnie zebrano 40 tys. podpisów pod wnioskiem o referendum w sprawie odwołania prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego i rady miasta - poinformował w poniedziałek w mediach społecznościowych inicjator akcji Maciej Wilk.

Stołeczna Operacja Referendalna rozpoczęła zbieranie podpisów 30 lipca. Po czterech dniach zebrano 15 tys. podpisów, a w kolejnym tygodniu podpisów zebrano 12,5 tys. W ostatnim tygodniu zebrano także 12,5 tys. podpisów pod wnioskiem o referendum.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję