Reklama

XIII Dni Korytowa

Obchody XIII Dni Korytowa rozpoczęły się 24 maja. Wtedy właśnie miał miejsce I zjazd Rodziny Szkół im. Jana Pawła II. W zjedzie uczestniczyły szkoły podstawowe z archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej. Konferencja inauguracyjna zjazdu, w której brał udział abp Andrzej Dzięga, miała miejsce w Szkole Podstawowej w Korytowie. Po konferencji odbył się finał konkursu z „Wiedzy o życiu Jana Pawła II”, w którym laureatami byli: I miejsce - Mikołaj Jońca, Katolicka SP Szczecin; II miejsce - Konrad Daszkiewicz, Katolicka SP Szczecin; III miejsce - Gracjan Janowski, SP Brzesko oraz wyróżnienie: Klaudia Kortoniuk, SP Nowogard i Anna Marszałek, Katolicka SP Szczecin. Laureatami w konkursie plastycznym zostali: I miejsce - Paulina Kujawa, SP Brzesko; II miejsce - Malwina Ligęza, Publiczne Gimnazjum Międzyzdroje i III miejsce - Weronika Lewandowska, SP Świnoujście.
31 maja na boisku wiejskim w Korytowie odbył się Dzień Dziecka. Przygotowanych było wiele atrakcji, które umilały czas najmłodszym. Odbyły się także konkurencje sportowe, które wyłoniły następujących zwycięzców: oddział przedszkolny: Szymon Bielawski, klasa 0: Bartosz Wszędobył, Jagoda Grzelak i Katarzyna Mańka; klasa I: Michał Kociuba i Martyna Kicińska; klasa II: Szymon Idzikowski, Martyna Broda i Jakub Szymanowski; klasa III: Klaudia Pyzik, Patrycja Kroczyńska, Karolina Kras, Kacper Kras i Wiktoria Sól; klasa IV: Weronika Stasiak, Wiktor Łącki, Anita Sobczak i Milena Stolarek. Tego samego dnia na sali gimnastycznej SP w Korytowie odbył się II Memoriał Wojciecha Szczepańskiego. Zawody w unihokeju zostały zorganizowane przez LZS, OWR Korytowo i UKS „Ikar” Korytowo. W Memoriale wzięło udział 8 drużyn ze szkół podstawowych w Korytowie, Sławęcinie, Zieleniewie i Choszcznie. Końcowe wyniki przedstawiały się następująco: kategoria chłopców: I miejsce - SP Korytowo, II miejsce - SP Zieleniewo, III miejsce - SP Sławęcin, IV miejsce - SP nr 3 Choszczno; kategoria dziewcząt: I miejsce - SP Sławęcin, II miejsce - SP Zieleniewo, III miejsce - SP Korytowo i IV miejsce - SP nr 3 Choszczno.
6 czerwca br. o godz. 16.30 w świetlicy OWR odbył się Otwarty Indywidualny Turniej Szachowy o Puchar Proboszcza Parafii Korytowo. Przed rozpoczęciem główny sędzia zawodów Włodzimierz Wajda przedstawił zasady, podział na grupy i przebieg turnieju. Zawodnicy rozgrywali pojedynki w następujących grupach wiekowych: szkoły podstawowe: kl. I-III i kl. IV-VI oraz gimnazja: kl. I-III. Po zaciętej walce, w której szachiści musieli rozegrać pięć rund, wyłoniono laureatów. Zwycięzcą turnieju został Gustaw Rutkowski, miejsce drugie zajął Paweł Fiłka, a na miejscu trzecim uplasował się Tomasz Gajowski. Jedyną zawodniczką była Klaudia Kociuba, która otrzymała miejsce czwarte, następny był Tomasz Dybaś, Kacper Duliński, Dominik Gacia - jako najmłodszy uczestnik - zajął miejsce siódme, dalej Michał Piątek oraz Adrian Rażniewski i Jakub Rogan. Uczestnicy zdobyli wspaniałe nagrody, wszyscy świetnie się bawili, a organizatorzy imprezy ocenili turniej za udany.
W środę 22 czerwca o godz. 16 na zakończenie XIII Dni Korytowa odbył się festyn ludowy, podczas którego mogliśmy podziwiać występy zespołów: „Drawianki” (Drawieński Ośrodek Kultury), „Olibabki” (Recz), „Broken Strings” (Choszczeński Dom Kultury). Koncertowały także dzieci z Białorusi przebywające na kolonii w OWR oraz przedstawicielki Choszczeńskiego Domu Kultury przygotowane przez instruktora Jerzego Januszewskiego: Zuzanna Podlas - kl. III - SP nr 1, Kinga Rożnowska - kl. III - SP nr 1, Julia Wasilew - kl. IV - SP nr 1, Ewa Zarzecka - kl. IV - SP nr 1 i Wiktoria Pałasz - kl. III - SP nr 3. Gwiazdą wieczoru był piosenkarz Ryszard Rynkowski, który dał wspaniały koncert przeplatany bogatym komentarzem do swoim utworów. Podczas festynu, jak co roku, była loteria fantowa, w której każdy los był zwycięski. Odbyła się także aukcja obrazów, z której dochód został przeznaczony na działalność OWR. Po występach artystycznych goście udali się na poczęstunek do wozowni. Cała impreza odbyła się na terenie zespołu pałacowego. Wieczorem w remizie OSP odbyła się zabawa ludowa, która trwała niemalże do świtu.
Organizatorami Dni Korytowa byli: starosta choszczeński Lesław Śliżewski, burmistrz Choszczna Robert Adamczyk, Powiatowa Rada LZS, radny Stanisław Gacek, sołtys Wardynia - radny Sylwester Stefański, sołtys Korytowa Roman Wojnicz, Koło Gospodyń Wiejskich w Korytowie, Szkoła Podstawowa w Korytowie i Ośrodek Wspierania Rodziny w Korytowie. Sponsorami XIII Dni Korytowa byli: Urząd Miasta i Gminy w Choszcznie, Starostwo Powiatowe w Choszcznie i Gospodarczy Bank Spółdzielczy w Choszcznie.
W czerwcu i lipcu w Korytowie gościło na koloniach nie tylko 30 dzieci z archidiecezji mińsko-mohylewskiej, ale odbyły się także kolonie dla ok. 70 dzieci z rodzin dysfunkcyjnych. Nadto przez dwa tygodnie odbywali praktykę w Ośrodku w Korytowie studenci z Wydziału Sztuk Wizualnych Akademii Sztuki w Szczecinie, którego owocem była wystawa poplenerowa w niedzielę 17 lipca br.

WAI

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

1. rocznica śmierci abpa Henryka Hosera

2022-08-13 15:25

[ TEMATY ]

abp Henryk Hoser

Karol Porwich/Niedziela

„To był człowiek o niezwykłej kulturze osobistej, oczytany, interesujący się sztuką, polityką, bieżącymi sprawami, medycyną. Potrafił bardzo uważnie słychać, próbujący się wczuć w drugiego człowieka" - tak wspomina arcybiskupa Henryka Hosera ks. Zenon Hanas SAC, przełożony Prowincji Chrystusa Króla Księży i Braci Pallotynów. 13 sierpnia mija pierwsza rocznica śmierci abp. Henryka Hosera, pallotyna, ordynariusza diecezji warszawsko-praskiej i wizytatora apostolskiego w Medjugorie.

Prowincjał ks. Zenon Hanas SAC w rozmowie z ks. Łukaszem Gołasiem SAC wspomina: - Jego historia życia jest wyjątkowa. Pochodził ze znanej warszawskiej rodziny ogrodniczej, to był ogrodniczy ród pracujący dla królów polskich w przeszłości. Henryk Hoser studiował medycynę, później pracował na misjach, potem w Paryżu, Belgii, gdzie był zaangażowany jako duszpasterz parlamentarzystów, później praca dla misji w Watykanie i funkcja wizytatora apostolskiego w Medjugorje. To były jakby takie punktowe zainteresowania arcybiskupa zwracające jednak uwagę na to, co jest ważne.

CZYTAJ DALEJ

Sakrament to nie automat

Niedziela Ogólnopolska 47/2020, str. 12-13

O tym, czym są sakramenty, czy Bóg może przez nie uzdrawiać oraz jak uwierzyć w ich rzeczywistą moc, rozmawiamy z ks. Krzysztofem Kralką.

Damian Krawczykowski: Czym właściwie jest sakrament? Wielu myli sakramenty z sakramentaliami, na czym polega różnica?

CZYTAJ DALEJ

Abp Gudziak do młodych: przygotujcie się na przyszłość

2022-08-13 16:07

[ TEMATY ]

młodzi

Karol Porwich/Niedziela

„Przygotujcie się na przyszłość, ona istnieje!” – z takim apelem zwrócił się do tegorocznych ukraińskich maturzystów abp Borys Gudziak, metropolita Filadelfii w Stanach Zjednoczonych. Były rektor Ukraińskiego Uniwersytetu Katolickiego we Lwowie zachęcił młodych do podjęcia studiów akademickich na tej uczelni, pomimo wojny i zagrożenia atakami rakietowymi.

Zaapelował także do rodziców, aby wspierali swoje dzieci w decyzji o podjęciu nauki. „Studia pomogą naszej młodzieży służyć ojczyźnie i światu. Są inwestycją w przyszłość Ukrainy i jej dobrobyt po zakończeniu wojny” – podkreślił ukraiński duchowny.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję