Reklama

Parafialny alfabet „Niedzieli” - Duszniki-Zdrój

Parafia pw. Franciszka z Asyżu i św. Leonarda

28 sierpnia minie 85 lat od momentu poświęcenia kościoła pw. św. Franciszka z Asyżu i św. Leonarda w Dusznikach-Zdroju. Kościół parafialny, który znajduje się naprzeciw Parku Zdrojowego, wzniesiono bowiem w 1926 r. Sama zaś parafia powstała w 1972 r. Aktualnie proboszczem parafii pw. św. Franciszka z Asyżu i św. Leonarda jest franciszkanin o. mgr lic. Fabian Gerard Kaltbach.

Niedziela świdnicka 33/2011

Kościół zbudowano w stylu neoklasycznym, a wraz z nim kompleks klasztorny Ojców Franciszkanów. Dzięki temu przebywający w sanatorium kuracjusze mogli korzystać z nowo wybudowanego kościoła znajdującego się w jego bliskim sąsiedztwie. Zarówno kościół, jak i klasztor zaprojektował architekt Alfred Trumpke. Do wysokości piętra posłużono się w budowie blokami piaskowca. W 1925 r. klasztor był już w stanie surowym. Rok później przeprowadzono wszystkie prace instalacyjne, kowalsko-ślusarskie i część stolarskich. Wiele prac stolarskich zostało wykonanych w Nysie pod kierunkiem br. Edwarda Mansfelda. Konfesjonał i stacje drogi krzyżowej zostały wykonane w Bytomiu przez Henryka Elsnera. Uroczyste poświęcenie świątyni i klasztoru miało miejsce 28 sierpnia 1926 r. W roku 1927 zostały zakupione organy, natomiast br. Ferdynand Kempe wykonał figury świętych - Franciszka, Leonarda i Antoniego - oraz wyrzeźbił balaski, czyli pionowe elementy balustrady, a także ozdobił meble w zakrystii. W 1998 r. w kruchcie umieszczono tablicę upamiętniającą ofiary powodzi. 17 kwietnia 1972 r. klasztor Ojców Franciszkanów otrzymał dekret Kurii Arcybiskupiej we Wrocławiu z 11 kwietnia tego roku, erygujący kanonicznie parafię, do której należy ok. 700 osób. Parafia pw. św. Franciszka z Asyżu i św. Leonarda obejmuje: Lasówkę, Mostowice, Podgórze i Zieleniec. W każdej z tych miejscowości posiada kościoły filialne: w Lasówce pw. św. Antoniego (wybudowany w latach 1910-12), w Mostowicach pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny (wybudowany w latach 1780-82) i w Zieleńcu pw. św. Anny (zbudowany w latach 1901-02), a w Podgórzu kaplicę mszalną pw. Podwyższenia Krzyża Świętego (z 1707 r.). Ponadto do parafii należy kościół pomocniczy pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, który znajduje się w Dusznikach. Kościół pomocniczy został zbudowany w stylu neogotyckim w latach 1901-02 niedaleko ujęcia wody mineralnej „Pieniawa Chopina”. Na szczególną uwagę zasługuje stary witraż w prezbiterium, pochodzący z 1902 r., a związany tematycznie z wezwaniem tego kościoła. Kościół restaurowano w roku 1974 i 2000. Kaplica mszalna z wieżyczką w fasadzie, znajdującą się w Podgórzu, pochodzi z roku 1707. Wewnątrz znajduje się barokowy ołtarz i obrazy drogi krzyżowej namalowane na szkle. Niegdyś w pobliżu istniała pustelnia. Kaplicę restaurowano w 1970 r. Do interesujących zabytków architektonicznych należy kościół pomocniczy św. Anny w Zieleńcu (obecnie dzielnica Dusznik). Wybudowano go staraniem notariusza arcybiskupiego ks. Augustyna Grunda, który w latach 1890-1910 był proboszczem Zieleńca. Kościół konsekrowano w 1904 r. W bogato wyposażonym wnętrzu kościoła znajduje się m.in. ołtarz z figurami apostołów Piotra i Pawła oraz obraz przedstawiający rodziców Maryi - św. Annę i św. Joachima, a także ambona z 1905 r., wykonana z piaskowca, z płaskorzeźbą przedstawiającą czterech Ewangelistów. W 1981 r. przy kościele wybudowano klasztor św. Bonawentury.
W parafii działają: Rada Parafialna, Żywy Różaniec, schola dziecięca i młodzieżowa, Franciszkański Zakon Świeckich oraz Służba Liturgiczna.
Popularność Dusznik-Zdroju związana jest z kompozytorem Fryderykiem Chopinem, który za namową muzyka i nauczyciela Józefa Elsnera przyjechał tutaj wraz z matką i siostrami 3 sierpnia 1826 r. Tutaj też 16-letni Fryderyk dał pierwszy zagraniczny koncert dobroczynny zorganizowany na rzecz sierot. Po 1945 r. Duszniki stały się jednym z najpopularniejszych uzdrowisk w Polsce. Rok po wojnie zorganizowano tutaj I Międzynarodowy Festiwal Chopinowski, a dawne pensjonaty i hotele zamieniono na szpitale uzdrowiskowe, sanatoria i domy wczasowe. Zlikwidowano stare ujęcia wód mineralnych i wybudowano nowe wraz z Pijalnią Wód Mineralnych. Organizacją festiwali zajmuje się Fundacja Międzynarodowych Festiwali Chopinowskich z siedzibą w Dusznikach-Zdroju www.chopin.festival.pl. Duszniki oferują turystom i kuracjuszom wiele ciekawych miejsc, m.in. Dworek im. Fryderyka Chopina czy Muzeum Papiernictwa. Warto zatem odwiedzić Duszniki. Klasztor Ojców Franciszkanów przystosowany jest do prowadzenia rekolekcji dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Można tutaj wspaniale spędzić dni skupienia, ojcowie zapraszają do siebie również tych, którzy chcieliby indywidualnie lub z rodzinami odpocząć w pięknym miejscu. Więcej informacji na stronie parafii: www.paxetbonum.eu.

Parafia pw. św. Franciszka z Asyżu i św. Leonarda

Dekanat: Kudowa-Zdrój
Adres: 57-340 Duszniki-Zdrój, ul. Podgórska 4, tel. (74) 866-94-40
Proboszcz: o. Fabian Gerard Kaltbach OFM
Wikariusz: o. Emanuel Krzysztof Żak OFM
Pozostali współbracia: o. Damian Franciszek Stachowicz OFM
Odpust: 4 października (św. Franciszka z Asyżu, Najświętszego Serca Pana Jezusa), Lasówka - 13 czerwca, Mostowice - 8 września, Zieleniec - 26 lipca, Podgórze - 14 września
Doba eucharystyczna: 16 marca, 15 września

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czy sakramenty tracą ważność?

Niedziela Ogólnopolska 2/2022, str. 49

[ TEMATY ]

sakramenty

Adobe Stock

Ksiądz, który „udzielał mi” ślubu i chrzcił moje dzieci, przestał być księdzem. Czy sakramenty, których nam udzielił, są ważne? (Czy w razie gdybym chciała „unieważnić” swój ślub, to może być brane pod uwagę?)

CZYTAJ DALEJ

Uzdrowiła mnie Matka Boża Kalwaryjska

Jan Jawornicki urodził się 5 lipca 1927 r. w Dobromilu (obecna Ukraina). Gdy w wieku 10 lat miał przystąpić do I Komunii św. dotknęła go nagła i niczym niewyjaśniona choroba

Graliśmy w piłkę. To były czasy zupełnie inne niż teraz. Biegaliśmy boso, a za piłkę służyła nam wypchana szmatami pończocha. W pewnym momencie doznałem paraliżu prawej strony ciała - opowiada pan Jan. Nie było w okolicy lekarza, którego by nie odwiedzili. Wszyscy bezradnie rozkładali ręce. Ktoś doradził rodzicom, aby udali się do gwardiana klasztoru reformatów, który z wykształcenia był medykiem. - Jak dzisiaj pamiętam, starszy, jowialny pan z brzuchem, w brązowym habicie opasany białym sznurem - wspomina Jawornicki. Jednak i jego diagnoza nie była pomyślna. „Żadna siła ludzka dziecku zdrowia nie wróci, jedynie Ten...” - stwierdził wskazując na niebo.
Przez wiele miesięcy nie pozostawało nic, tylko modlitwa i nadzieja. Zbliżał się sierpień i Wielki Odpust w Kalwarii Pacławskiej. Od dramatycznego zdarzenia minął rok. Na uroczystości wybierała się dorożką matka chrzestna Jana i chciała go wziąć ze sobą. Stwierdzono jednak, że chłopiec powinien tę drogę przebyć pieszo. Na nieszczęście tuż przed wyjściem skaleczył się w stopę. Fioletowa rana nie wyglądała dobrze, ale z podjętego postanowienia nie zrezygnowano. 11-letni Janek w komunijnym ubraniu wyruszył w pielgrzymce do Kalwarii Pacławskiej. Wędrowanie z ranną nogą i paraliżem jednej strony ciała było bardzo uciążliwe. Niewygodny sposób poruszania się powodował kolejne dolegliwości. Przy wejściu na kalwaryjskie wzgórze do rodziny Jawornickich podeszła starsza Ukrainka. „Dlaczego tacy smutni?” - spytała. „A jak się tu cieszyć, jak dziecko było zdrowe, a teraz kaleka” - odpowiedziała matka chłopca. „Pomodlicie się i Matka Boska was wysłucha”.
Pozostawało się tylko dostać przed tron Matki Bożej. Ale jak wejść do kościoła wśród takiego tłumu? Postanowili, że spróbują podejść bliżej podczas procesji z figurą Matki Bożej. Figurę niosły młode dziewczęta ubrane w białe szaty, a dookoła straż chroniła dostępu. Przy jednej z kapliczek był postój. - Ja byłem dość chudy. Ojciec wziął mnie na ręce i przedostał się do samej figury. Policjanci nie chcieli go przepuścić, ale jak zobaczyli mnie, to się zgodzili. Ojciec podał mnie jednej z tych dziewczyn, a ta podniosła mnie do Matki Bożej. To był moment, jakbym włożył rękę do kontaktu. Zatrzęsło mną i o mało co nie wypadłem jej z rąk. W jednej chwili odzyskałem pełną sprawność. I to wszystko na oczach setek tysięcy ludzi. Nigdy tego nie zapomnę - pan Jan nie ukrywa wzruszenia wspominając tamten dzień. I dodaje, że wtedy, oprócz zdrowia, otrzymał jeszcze jeden dar. Po latach okazało się, że nie ma rzeczy, której Jawornicki nie umiałby w blasze wyrzeźbić. W swojej skromnej pracowni w piwnicy bloku wyklepuje najrozmaitsze przedmioty. Ma w swoim dorobku mnóstwo orzełków, proporczyków, wizerunków Matki Bożej. Zaprojektował także 49 sztandarów. Wielokrotnie odznaczany, został wpisany do Księgi Zasłużonych dla Przemyśla, a najwyższe wyróżnienie, jakie otrzymał, to Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski.

CZYTAJ DALEJ

Portugalskim szlakiem do Santiago de Compostela

2022-08-13 16:29

Leokadia Kowalczyk

Żółty prowadzi do Santiago de Compostela, niebieski do Fatimy

Żółty prowadzi do Santiago de Compostela, niebieski do Fatimy

Miłośnicy Dróg św. Jakuba Archidiecezji Wrocławskiej wraz z pielgrzymami z różnych stron Polski dotarli do grobu św. Jakuba w Santiago de Compostela. Pielgrzymka trwała ok. 10 dni.

Duchowym opiekunem grupy był ks. Tomasz Gospodaryk, kapelan dróg św. Jakuba Archidiecezji Wrocławskiej, a przewodnikiem Krzysztof “Jaxa” Kwiatkowski. - Nasze pielgrzymowanie rozpoczęliśmy w Viana do Castelo i pierwszego dnia mieliśmy do pokonania 26 kilometrów do Caminho. Tam dzień rozpoczęliśmy od przeprawy promowej, by następnie przebyć 17 km do miejscowości Oia - zaznacza ks. kapelan. - Dla mnie to było coś wyjątkowego płynięcie tą samą drogą, którą szczątki św. Jakuba dopłynęły do Hiszpanii - podkreśla Leokadia Kowalczyk i dodaje: - Ta pielgrzymka była dla mnie wyjątkowa. Dlatego, że wiele rzeczy nie udało mi się zrealizować w ubiegłym roku. Stąd też prosiłam św. Jakuba, abym w tym roku mogła ponownie pielgrzymować. To się udało. A ostatecznie otrzymałam wiele więcej, niż prosiłam. Wracam do domu ubogacona tym duchowym czasem.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję