Reklama

Parafialny alfabet „Niedzieli” - Duszniki-Zdrój

Parafia pw. Franciszka z Asyżu i św. Leonarda

28 sierpnia minie 85 lat od momentu poświęcenia kościoła pw. św. Franciszka z Asyżu i św. Leonarda w Dusznikach-Zdroju. Kościół parafialny, który znajduje się naprzeciw Parku Zdrojowego, wzniesiono bowiem w 1926 r. Sama zaś parafia powstała w 1972 r. Aktualnie proboszczem parafii pw. św. Franciszka z Asyżu i św. Leonarda jest franciszkanin o. mgr lic. Fabian Gerard Kaltbach.

Niedziela świdnicka 33/2011

Kościół zbudowano w stylu neoklasycznym, a wraz z nim kompleks klasztorny Ojców Franciszkanów. Dzięki temu przebywający w sanatorium kuracjusze mogli korzystać z nowo wybudowanego kościoła znajdującego się w jego bliskim sąsiedztwie. Zarówno kościół, jak i klasztor zaprojektował architekt Alfred Trumpke. Do wysokości piętra posłużono się w budowie blokami piaskowca. W 1925 r. klasztor był już w stanie surowym. Rok później przeprowadzono wszystkie prace instalacyjne, kowalsko-ślusarskie i część stolarskich. Wiele prac stolarskich zostało wykonanych w Nysie pod kierunkiem br. Edwarda Mansfelda. Konfesjonał i stacje drogi krzyżowej zostały wykonane w Bytomiu przez Henryka Elsnera. Uroczyste poświęcenie świątyni i klasztoru miało miejsce 28 sierpnia 1926 r. W roku 1927 zostały zakupione organy, natomiast br. Ferdynand Kempe wykonał figury świętych - Franciszka, Leonarda i Antoniego - oraz wyrzeźbił balaski, czyli pionowe elementy balustrady, a także ozdobił meble w zakrystii. W 1998 r. w kruchcie umieszczono tablicę upamiętniającą ofiary powodzi. 17 kwietnia 1972 r. klasztor Ojców Franciszkanów otrzymał dekret Kurii Arcybiskupiej we Wrocławiu z 11 kwietnia tego roku, erygujący kanonicznie parafię, do której należy ok. 700 osób. Parafia pw. św. Franciszka z Asyżu i św. Leonarda obejmuje: Lasówkę, Mostowice, Podgórze i Zieleniec. W każdej z tych miejscowości posiada kościoły filialne: w Lasówce pw. św. Antoniego (wybudowany w latach 1910-12), w Mostowicach pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny (wybudowany w latach 1780-82) i w Zieleńcu pw. św. Anny (zbudowany w latach 1901-02), a w Podgórzu kaplicę mszalną pw. Podwyższenia Krzyża Świętego (z 1707 r.). Ponadto do parafii należy kościół pomocniczy pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, który znajduje się w Dusznikach. Kościół pomocniczy został zbudowany w stylu neogotyckim w latach 1901-02 niedaleko ujęcia wody mineralnej „Pieniawa Chopina”. Na szczególną uwagę zasługuje stary witraż w prezbiterium, pochodzący z 1902 r., a związany tematycznie z wezwaniem tego kościoła. Kościół restaurowano w roku 1974 i 2000. Kaplica mszalna z wieżyczką w fasadzie, znajdującą się w Podgórzu, pochodzi z roku 1707. Wewnątrz znajduje się barokowy ołtarz i obrazy drogi krzyżowej namalowane na szkle. Niegdyś w pobliżu istniała pustelnia. Kaplicę restaurowano w 1970 r. Do interesujących zabytków architektonicznych należy kościół pomocniczy św. Anny w Zieleńcu (obecnie dzielnica Dusznik). Wybudowano go staraniem notariusza arcybiskupiego ks. Augustyna Grunda, który w latach 1890-1910 był proboszczem Zieleńca. Kościół konsekrowano w 1904 r. W bogato wyposażonym wnętrzu kościoła znajduje się m.in. ołtarz z figurami apostołów Piotra i Pawła oraz obraz przedstawiający rodziców Maryi - św. Annę i św. Joachima, a także ambona z 1905 r., wykonana z piaskowca, z płaskorzeźbą przedstawiającą czterech Ewangelistów. W 1981 r. przy kościele wybudowano klasztor św. Bonawentury.
W parafii działają: Rada Parafialna, Żywy Różaniec, schola dziecięca i młodzieżowa, Franciszkański Zakon Świeckich oraz Służba Liturgiczna.
Popularność Dusznik-Zdroju związana jest z kompozytorem Fryderykiem Chopinem, który za namową muzyka i nauczyciela Józefa Elsnera przyjechał tutaj wraz z matką i siostrami 3 sierpnia 1826 r. Tutaj też 16-letni Fryderyk dał pierwszy zagraniczny koncert dobroczynny zorganizowany na rzecz sierot. Po 1945 r. Duszniki stały się jednym z najpopularniejszych uzdrowisk w Polsce. Rok po wojnie zorganizowano tutaj I Międzynarodowy Festiwal Chopinowski, a dawne pensjonaty i hotele zamieniono na szpitale uzdrowiskowe, sanatoria i domy wczasowe. Zlikwidowano stare ujęcia wód mineralnych i wybudowano nowe wraz z Pijalnią Wód Mineralnych. Organizacją festiwali zajmuje się Fundacja Międzynarodowych Festiwali Chopinowskich z siedzibą w Dusznikach-Zdroju www.chopin.festival.pl. Duszniki oferują turystom i kuracjuszom wiele ciekawych miejsc, m.in. Dworek im. Fryderyka Chopina czy Muzeum Papiernictwa. Warto zatem odwiedzić Duszniki. Klasztor Ojców Franciszkanów przystosowany jest do prowadzenia rekolekcji dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Można tutaj wspaniale spędzić dni skupienia, ojcowie zapraszają do siebie również tych, którzy chcieliby indywidualnie lub z rodzinami odpocząć w pięknym miejscu. Więcej informacji na stronie parafii: www.paxetbonum.eu.

Parafia pw. św. Franciszka z Asyżu i św. Leonarda

Dekanat: Kudowa-Zdrój
Adres: 57-340 Duszniki-Zdrój, ul. Podgórska 4, tel. (74) 866-94-40
Proboszcz: o. Fabian Gerard Kaltbach OFM
Wikariusz: o. Emanuel Krzysztof Żak OFM
Pozostali współbracia: o. Damian Franciszek Stachowicz OFM
Odpust: 4 października (św. Franciszka z Asyżu, Najświętszego Serca Pana Jezusa), Lasówka - 13 czerwca, Mostowice - 8 września, Zieleniec - 26 lipca, Podgórze - 14 września
Doba eucharystyczna: 16 marca, 15 września

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

125. rocznica śmierci św. Teresy z Lisieux - najmłodszego doktora Kościoła i patronki misji

2022-09-30 07:01

[ TEMATY ]

rocznica

św. Teresa z Lisieux

pl.wikipedia.org

125 lat temu, 30 września w wieku 24 lat zmarła św. Teresa z Lisieux, nazywana Teresą od Dzieciątka Jezus lub małą Teresą. Choć nigdy nie opuściła klauzury zakonu karmelitańskiego, została patronką misji. Jan Paweł II ogłosił ją doktorem Kościoła. Pozostawiła "małą drogę", którą mogą iść wszyscy do świętości.

Teresa Martin urodziła się 2 stycznia 1873 r. w Alençon (Normandia) we Francji, jako ostatnia z dziewięciorga dzieci Zelii Guerin i Ludwika Martin. Czworo z nich umarło jeszcze przed jej narodzinami. Jej ojciec był zegarmistrzem a matka koronkarką. Kiedy miała 4 lata, umarła jej mama.

CZYTAJ DALEJ

Spowiedź czy psychoterapia?

Coraz wyraźniej widoczne są dzisiaj tendencje do dłuższych i „głębszych” spowiedzi. To zresztą dzisiaj swego rodzaju moda. Ludzie wychodzą poza sztampę i chętnie spowiadają się poza Mszą św., co widać choćby po kolejkach, jakie ustawiają się do konfesjonałów w kościołach, w których są całodzienne dyżury. Ale nawet taka spowiedź nie jest formą ani namiastką terapii. Podobnie jak wyznawanie grzechów u stałego spowiednika.

Dzisiaj istnieje coraz większe zapotrzebowanie na łączenie duchowości i psychologii. Ale czym innym jest spowiedź, a czym innym psychoterapia.

CZYTAJ DALEJ

Zmarł ks. Zdzisław Kaleński

2022-09-30 17:08

Pixabay.com

28 września zmarł ks. Zdzisław Kaleński. Kapłan ten miał 94 lata życia i 69 lat kapłaństwa.

Ks. Zdzisław Kaleński urodził się 24 lipca 1928 roku w Rabcr Zdroju [Archidiecezja Krakowska]. Święcenia kapłańskie przyjął 21 czerwca 1953 w Lublinie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję